Mamici de Pufuleti de Ianuarie-Februarie 2010 (45)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mariucasara spune:

Beatrice1982 la multi ani! Sa fii sanatoasa sa ai o nastere usoara la termen si un bebe sanatos, mancacios, care sa creasca ca fat frumos, intr-o zi cat altii in 10.

Mamica Sarei Maria (22.11.2006) si 28+ Sebastian Petru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorex spune:

Citat:
citat din mesajul lui decenuela

neatza din nou...

azi am schimbat si noi....prefixul

lorex n-as zice eu ca sunt atat de ecologista sar anul trecut am avut un brad artificial..superb, superb...
si noi am ales LUCA..insa..cum esti tu balanta..eu varsatoare...si cam...la acelasi lucru ma gandesc...daca gasesc un alt nume....?/..:)))

30+


Felicitari pt prefix! si pt bradul artificial
Imi place numele f mult, LUCA !
Si pt fete imi plac numele care se termina in -ca : Raluca, Catinca,Veronica, Ilinca...dar nu le pot folosi pt ca ar face cacafonie cu numele de familie, care incepe cu Ca..
Iar ca nume de baiat apropiat de Luca as fi ales Leon, ca pe un frate de al bunicului meu, care a murit in razboi.
se zice ca nu-i bine sa le pui nume copiilor dupa persoane care inca sunt in viata.La fel aseara am citit ca nu e indicat nici sa pui doua nume copilului, explicatia e ceva legat de dubla personalitate, sau ca sufletul e unul singur...ceva de genul...oricum, pt cine crede in chestii din astea.Eu vreau sa aleg ceva frumos tocmai in ideea sa-i pun unul singur.

LA MULTI ANI, Beatrice!


24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristies spune:

Buna gagici,

In primul rand felicitari Beatrice! Sa fii sanatoasa, fericita, sa ai o nastere usoara si un bebe sanatos si mancacios.

Vad ca ati fost foarte active (eu am fost absenta nemotivata la schimbul trei, pentru ca ati scris foarte mult nu am apucat sa citesc tot si n-am mai avut timp sa scriu.

Sper sa-mi iau revansa la schimbul unu.

Multumim pentru cafeluta Decenuela! Eu sunt mare amatoare de cafea de felul meu, dar fiindca cere tigare nu prea mai beau. Si efecte nu avea decat in facultate cand beam foarte multa. In rest nu sunt nici mai agitata nici mai linistita daca beau/nu beau cafea. Sper ca nici pe bebe sa nu-l influenteze in vreun fel.

Felicitari alexutzzza pentru rezultate la eco. Nu ne-ai zis cate kg are bebe. Si nu te impacienta cu circulara. Daca vrei sa faci ceva poti sa incerci exercitiile de intoarcere, dar nu stiu foarte multe despre asta. Foarte tare tati cu facutul cu manuta. Barbatii astia au cateodata un stil...

Lilyka, la bebe grasunel.

Cris_mario, felicitari pentru hotarare. Sa fie intr-un ceas bun si casa de piatra! Abia asteptam poze cu tine miresica.

Carmita, cred ca cea mai buna varianta este cea initiala, cu el luand numele tau si copii la fel. Orice amestecatura poate crea situatii greu de prevazut. Iti pot da exemplul bunicului meu care de ani de zile se judeca din pricina numelui pe care nu l-au tratat cu importanta cuvenita (trei frati cu trei nume de familie diferite - doar unul il poarta pe al tatalui care le-a lasat si mostenirea... si deosebirile sunt de ordin Georgescu, Gheorghe, nu Habibi - Alexandrescu - era doar un exemplu). Poate te ajuta Catalutza cu detalii juridice.

Nicolcriss, lasa-i in plata domnului Boc pe colegii tai si vezi de planurile tale. In toate institutiile e o mare ameteala de cand cu criza si toti patronii refuza sa angajeze, dar de aici si pana la ce ai povestit tu... nu ma pricep eu ce responsabilitate prezinta posturile lor, dar eu n-as avea curaj sa iau o sarcina, peste doua saptamani s-o predau si cine vine in urma mea sa spuna ca greselile mi se datoreaza cand eu nici nu eram familiarizata cu actiunea...
Oricum tu stii mai bine.

Danyelana, si eu stiu ca bebe deja e obisnuit cu mancarea de cand e in burtica. Colicii stiu ca-i provoaca nervii mamicii. Asa ca liber la sarmale! Dar la mine nu trebuie sa le impaturesc eu, ca-mi creste tensiunea si face bebe colici .

Larisel, ce mesaj lung ai scris! Bravo! Inteleg prin ce treci cu santierul. Am fost in pragul unei depresii saptamana trecuta. Dar a trecut totul si acum nu mai vreau decat sa scot praful... cred ca sunt tone...

Andre_lina felicitari pentru achizitii! Ne pui o poza cu carutul? Si eu vreau tot pliant. Ce ai mai vazut interesant? Ti-a ramas gandul la ceva, ca m-as duce si eu in Dragonul Rosu pentru niste perdele la balcon si poate mai imi dai si alte idei.

Elefantica, tare costumatia de osanca!

Nicole, e normala un pic de gelozie. Eu am frate mai mic (cu cinci ani) si eram tare invidioasa pe el. In primul rand ca toata lumea spunea ca e mai cuminte decat am fost eu . Si in al doilea rand pentru ca avea parul cret si blond. Ca atare cand avea vreo opt luni l-am tuns, ceea ce a dus la un scandal monstru in familie (pentru ca la noi e obiceiul sa nu tunzi copilul pana la un an). Dar ne-am impacat totdeauna foarte bine iar acum (multumita mie) are un par in care se rup trei foarfece cand se tunde.

Mariucasara felicitari pentru realizari!!!!! Cred ca sunteti asa mandre... Eu am primit de la cineva una cu boabe de orez, grau, cafea, piper... lipite si mi s-a parut superba. La frunze sclipicioase nu m-as fi gandit in veci.

Miremia, repaos la pat si fuguta la medic. Nu sta cu contractii!

Lorex, asa de mult concediu vrei? Pe mine toata lumea ma intreaba daca vin din martie (2010). Nici nu indraznesc sa spun ca stau doi ani... Ii las sa descopere singuri

Linioara, spor la crosetat. Sa pui poze cu operele.

Eu dupa cum am amenintat azi demarez operatiunea smotru in desert.
Iau preventiv no-spa si ma apuc de treaba. Dar fiindca sunt acasa o sa mai intru sa va vad albinutelor.

Sa aveti o zi buna si scuze ca m-am intins cat o zi de post.






30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorex spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristies




Lorex, asa de mult concediu vrei? Pe mine toata lumea ma intreaba daca vin din martie (2010). Nici nu indraznesc sa spun ca stau doi ani... Ii las sa descopere singuri



Am un somn pe mine....vreau concediu cat mai mult sa dorm si apoi sa stau cat mai mult cu copilul meu.
Nu bag mana in foc ca n-o sa am momente cand o sa vreau la serviciu.
But,...poate o sa mai vin in vizita
La ce salariu am, nu am de ce sa ma intorc mai repede de doi ani....Sunt un bugetar amarat

Va invidiez ca va intalniti fara noi cele din provincie

24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyelana spune:

Carmen, ieri eram deja in pat cand ai intrat tu pe mess. Imi pare rau pt neintelegerile cu iubitul in ce priveste numele. Sper sa se rezolve cat mai repede. Important e ca Lorena e bine, ca eco a fost super si ti-ai gasit o noua prietena. Sper ca pe noi cele vechi nu ne vei uita. Multi la fata frumoasasi grasuna si pe mama ei.

Bubu_bu bafta deseara la control.

Alexutzzza, ma bucur ca a fost bine la eco. Asteptam mai multe detalii.

Pupici la burtici



Acum 29+ cu bb mic si scumpic Arthur

pozele mele


"L'inspiration, c'est de travailler tous les jours."
Charles Baudelaire




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ale1212xa spune:

neatza si de la noi

multumim de cafea si de capitol nou, sa ne fie de bine

LA MULTI ANI Beatrice1982 sa ai parte de tot ceea ce iti doresti



-----------------------------------------
29+ cu Dragos-Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicolcris22 spune:

Citat:
citat din mesajul lui lorex

Citat:
citat din mesajul lui cristies




Lorex, asa de mult concediu vrei? Pe mine toata lumea ma intreaba daca vin din martie (2010). Nici nu indraznesc sa spun ca stau doi ani... Ii las sa descopere singuri



Am un somn pe mine....vreau concediu cat mai mult sa dorm si apoi sa stau cat mai mult cu copilul meu.
Nu bag mana in foc ca n-o sa am momente cand o sa vreau la serviciu.
But,...poate o sa mai vin in vizita
La ce salariu am, nu am de ce sa ma intorc mai repede de doi ani....Sunt un bugetar amarat

Va invidiez ca va intalniti fara noi cele din provincie

24+


Si pe mine la serviciu ma tot preseaza sa stau cat mai mult pana intru in prenatal...ca sa am dupa...eu nu stiu ca nu e nici un avantaj sa stau inainte mai mult la servici....ca sa nu stau 2 ani ca pierd promovarile...vai vai, nu mai pot ei de grija mea.
Pana la urma am rezolvat-o cu babalacii mei aici, de luni sunt 2 saptamani in concediu , pana pe 2 decembrie apoi daca ma simt bine mai vine 1-2 saptamani si gata, ca oricum de sarbatori avem liber.Sotul meu zicea ca daca ma simt ok sa-mi iau prenatalul din ianaurie...ca oricum in decemrie nu se face mare lucru si avem si libere multe.

29+ ANDREI ....ne mai gandim la al doilea prenume...
http://community.webshots.com/user/nicolcris22

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Beatrice1982 spune:

VA MULTUMESC DIN SUFLET!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


va multumesc ca sunteti alaturi de mine in asa zi frumoasa.........si multumesc pentru toate urarile.............
sa aveti parte si voi in primul rand de nateri usoare si bebei sanatosi , apoi de toata fericirea si sanatatea din lume!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!





tort si sampanie la semnatura..................

Poze
Bea 30+ cu Ivan Matei

Doamne ajuta sa am un bebe sanatos!!!!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyelana spune:

Citat:
citat din mesajul lui danyelana

Carmen, ieri eram deja in pat cand ai intrat tu pe mess. Imi pare rau pt neintelegerile cu iubitul in ce priveste numele. Sper sa se rezolve cat mai repede. Important e ca Lorena e bine, ca eco a fost super si ti-ai gasit o noua prietena. Sper ca pe noi cele vechi nu ne vei uita. Multi la fata frumoasasi grasuna si pe mama ei.

Bubu_bu bafta deseara la control.

Alexutzzza, ma bucur ca a fost bine la eco. Si eu am auzit ca circulara de cordon nu e periculoasa cat timp bebe e in burtik. Asteptam mai multe detalii.

Pupici la burtici



Acum 29+ cu bb mic si scumpic Arthur

pozele mele


"L'inspiration, c'est de travailler tous les jours."
Charles Baudelaire







Acum 29+ cu bb mic si scumpic Arthur

pozele mele


"L'inspiration, c'est de travailler tous les jours."
Charles Baudelaire




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristies spune:

Mi-am adus aminte de discutia cu sodiul din apa. Si eu am aceasta problema, si singura rezolvare pe care am gasit-o este o cana filtranta (cu cartus filtrant) prin care trec apa direct de la robinet pentru ca apa minerala (plata sau gazoasa) l-ar consuma prea repede. Rezultatele canii singure nu le cunosc pentru ca am eliminat si din alimentatie, dar poate mai ajuta pe cineva. O alta solutie ar mai fi apa demineralizata de la benzinarie, dar mie mi-e teama sa nu aiba urme de chimicale folosite la tratare.

Si uitasem sa multumesc de reteta de mucenici la cuptor. N-o sa astept luna martie sa-i incerc.



30+

Mergi la inceput