Romanii din strainatate si alegerile

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ina_nz spune:

Am senzatia ca se presupune din start ca cei de afara vor vota impotriva lui Basescu si d'aia se spera intr-o prezenta cat mai mare la vot.
Seamana asa mult cu campania pt Constantinescu.....alt mare fas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musetto spune:

Cred ca sunt destul de putini romani in strainatate care sa nu fie afectati intr-un fel sau altul de cum merg lucrurile in Romania. De aceea mi se pare normal ca pt ei sa existe posibilitatea sa voteze daca doresc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Citat:
citat din mesajul lui ina_nz

Am senzatia ca se presupune din start ca cei de afara vor vota impotriva lui Basescu

Dimpotriva.
Asteptarile sint exact pe dos.


Triunghiul portocaliu *

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui sirimie

Sora mea tine cu Basescu, diaspora il sustine pe Basescu, eu nu inteleg de ce dar asa se vede de acolo. Pentru asta cred ca e cheltuiala cu urnele in strainatate, Basescu stie ca e vazut bine de acolo si nu vrea sa piarda nici un vot.


asta e prima oara cand aud. diaspora nu a fost nici la prima votare pro-basescu. poate caut in arhiva, de distractie, ce fanatism pro-basescu era aici pe forum via romania contra celor plecati care explicau ce si cum in ce-l priveste.

acum, daca iese tot basescu, o sa fie vina diasporei? ha, curat caragiale.

romania are ce merita in proportie de 99%, acarul paun nu are nici o vina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Citat:
citat din mesajul lui conchita
diaspora nu a fost nici la prima votare pro-basescu

Cum sa nu, pai in 2004 contra-candidatul a fost odiosul Nastase, responsabil de multe si nemarunte in istoria recenta a Romaniei si caruia i-ar fi priit un p de la procuratura si parnaie, nu de la presedintie...
In cazul meu se verifica, in 2004 plecasem recent, am votat in cunostinta de cauza; intre timp am pierdut contactul direct, desi citesc ziare si ma uit din cand in cand la tv. Daca as avea unde vota, l-as vota probabil tot pe el.
Cel putin prin mecanismul asta inclin sa cred ca multi romani din diaspora sunt cu Basescu, mai ales cei plecati de mult, dar nu f mult.
La topic, dreptul de vot e unul din drepturile fundamentale ale cetateanului . Reglementarea alterarii acestui drept (emanarea de reguli care sa indice cine are voie sa voteze si cine nu) mi se pare ff ingrijoratoare, fiind nedemocratica; confuzia actuala e idee mult mai buna.
Parerea mea (de cetatean privat de dreptul de vot)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui Llaura

Citat:
citat din mesajul lui conchita
diaspora nu a fost nici la prima votare pro-basescu

Cum sa nu, pai in 2004 contra-candidatul a fost odiosul Nastase,


neah neah neah, imi amintesc perfect ca Nastase nu a fost singurul contracandidat, dar apuca-te pe enspe pagini sa convingi poporul ca timisoreanul avea fro sansa. de-aia am zis, 99% vinovatie.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Cu 99% sunt de acord, doar ca cred ca discutia e mai lunga, merge mult mai inainte de alegerile din 2004...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui Llaura

Cu 99% sunt de acord, doar ca cred ca discutia e mai lunga, merge mult mai inainte de alegerile din 2004...


pe mine, una, nici nu ma mai intereseaza. habar nu am cine mai e premier, cum vad stiri din romania din greseala, cum schimb pagina de net.

nu ma duc sa votez, nu dau doi bani pe zbaterile inutile ale celor pro-basescu pro-geoana, pro-snapanul perpetuu aflat la putere in romania inca din duminica orbului cand romanul si-a facut-o cu mana lui. romanul ala nu sunt eu si nici altii ca mine, majoritatea in diaspora, sa fie clar. atata vreme cat romanii cu minte si ratiune ramasi acasa nu au inteles ca alternativele nu au fost niciodata intre iliescu si vadim, basescu si nastase, basescu si geoana, ci solutia ar fi trebuit sa fie marginasul anonim si independent caruia romania nu i-a dat niciodata nici o sansa, e clar cum gandeste romania majoritara, nu? si ca nu mai exista nici o sansa, nici macar din partea romaniei elitiste care ar fi trebuit sa scoata majoritatea din groapa mentalitatilor comuniste, dar a ales si aia sa faca zilioane in afaceri telectuale - vezi grupul dilema et comp.

cum aud vreun prieten de-acasa ca incepe iarasi vaicareala despre clasa politica si-si plange de mila, cum inchid sonorul. nu mai cred nimic. e o reactie de respingere organica. din '89 ne tot vaicarim si dam vina pe aia de la putere, vai mama lor. dar aia de la putere nu-s Papa de la Roma sa fie unsi de doamne-doamne in scaun!! nimeni nu-si asuma niciodata responsabilitatea pentru nimic in romania, puteti sa ma contraziceti cat doriti. e ca si cum as auzi o femeie abuzata cand se plange ca iar a batut-o barbatu', da' stau de douaj'de ani impreuna. hai, plangi cu ea prima oara si dai s-o ajuti. faci tot ce poti s-o ajuti si sa o scoti din situatiune o data, de doua, de noua, de saijnoua. ea tot inapoi la nea feseneu' se duce, fie ca azi il cheama iliescu, nastase, basescu, geoana, tot un gheorghe. a o suta oara iti faci de lucru si nu mai simti nici macar mila. ci o curiozitate medie ca pentru o vietate ciudata de care te miri cum de supravietuieste in halul asta, totusi? fara coloana vertebrala, adica.

doina, muntii, dealurile, satul bunicii, vai copilaria, vai prietenii - asta nu e romania lor oricum, deci puteti sari peste argumentul asta, ca pica din start. aia este romania-enclava pe care o poarta fiecare emigrant in traista, dispretuit si invidiat de cei de-acasa, un om fara radacini prin strainatati.

romania nu va fi niciodata america, ii lipseste cultura underdog. la noi aluia cazut si batut de soarta ii mai dau un sut in burta inca 10 curiosi stransi sa rada de el in sant - asta e romania. asta defineste romania cu 99% acuratete, puteti sa protestati cat doriti, oricum nu voi mai citi subiectul asta. politica de-acum e ca fotbalul, tot ce vrea poporul e logoree si injuraturi ca la usa cortului si ciroteca si paruieli. daca si-ar fi dorit altceva, ar fi votat altceva, simplu. ce sa voteze?? pai o natiune valoroasa ar fi avut si candidati pe masura sau ar fi fost capabila sa-i recunoasca atunci cand si-au incercat sansele. ar fi votat underdogul, nu pe basescu. nu pe iliescu.

de-aia am zis, diaspora nu va fi niciodata de vina pentru soarta romanilor de-acasa.

aici la topic e vorba despre ce este just - am dreptul la vot cat inca mai sunt cetatean al romaniei, cu numele, de forma sau de fond, nu e treaba nimanui. pur si simplu nu ar trebui sa aiba nimeni indrazneala sa-mi conteste dreptul asta fundamental, fie ca ma duc la vot sau nu, fie ca-s contra lu basescu sau nu, fie ca-mi pasa sau nu. mie discutia asta mi se pare de nedescris, in sensul negativ. nu plang de mila unei natiuni corupte pana in maduva oaselor ca va cheltui niste firfirei in plus pentru un centru de votare in auckland. la cati bani se vehiculeaza in mite, joburi la negru, evaziuni fiscale, vanzari de suflete si de fabrici si uzine, iote ce sa zic, fac gaura in buget votantii din zeelanda acuma, aia 100. cate miliarde de dolari baga diaspora in economia romaneasca an de an, asta nu mai calculeaza nimeni??

romania nu-si permite multe, ca sa-i raspund Inei_nz cu citat, desi ar trebui - justitie, in primul rand. dar ultimul lucru pe care si l-ar putea permite, la cat de decazuta moral este, ar fi asta cu retragerea dreptului de vot cetatenilor care au domiciliul in strainatate. ar fi, de facto, ceea ce este demult de drept - insula latino-miticeasca numita republica feseneasca romania.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelyna spune:

Conchita nu pot decat sa-ti sustin parerea.

Natalia Ioana (13-08-2002)si Noemi Antonia(31-03-2007)
Noemi 2 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Eu de cand am drept de vot am votat mereu cu Partidul Verde.Nu au avut niciodata sansa de castig dar mereu am votat cu ei.Mai exista partidul asta?

Adriana si Aidan - 4 ani
A ticket to hell has never been funnier

"May the fleas of a thousand camels infest the crotch of the person who screws up your day and may their arms be too short to scratch...AMEN"

Mergi la inceput