Mamici de Pufuleti de Ianuarie-Februarie 2010 (44)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nicolcris22 spune:

Buna dimineata mamici!

Sunt un pic deprimata ca la noi la servici, la noi la compartiment am colegi 2 tineri pensionari ( adica au si pensie si salariu)si acum ca a aparut noua lege trebuie sa renunte la una din ele...ori pensie ori salariu...si vor renunta la salariu iar eu sunt gravida si ma pregateam sa predau partea de care ma ocup eu lor....si sa intru de luni in conediu de odihna si din decembrie in prenatal.Acum cica sa nu-mi iau concediu de luni ca sa vedem, sa-mi predea ei mie toate cele...si abea asteptam concediul asta, mai ales ca e si sotul liber.Dar i-am zis ca daca chiar or sa plece vin sa-mi predea, ca sunt acasa...offf ce-mi incura planurile.In loc sa predau eu sa scap ma incarc si cu belelele altora ...tare nasol a picat.

29+ ANDREI ....ne mai gandim la al doilea prenume...
http://community.webshots.com/user/nicolcris22

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariucasara spune:

Neata fetele!

Vad ca deja se vorbeste de brazi, de craciun. Si noi avem un bradut de plastic. Anul trecut am gasit spray de camera cu miros de brad si l-am parfumat. Sper sa gasesc si acum. As fi luat un bradut in ghiveci pe care sa il plantez in gradina apoi dar am inteles ca nu prea se prind. In plus sunt si destul de scumpi, de la 500 de lei in sus.
Ieri am vazut in supermarket ornamente de brad si i-am promis Sarei ca facem impreuna cateva si cateva felicitari, asa ca azi mergem sa cautam materie prima. Cred ca sunt mai incantata decat ea.

Mamica Sarei Maria (22.11.2006) si 28+ Sebastian Petru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicolcris22 spune:

Chiar aseara vorbeam si eu cu sotul despre sarbatori si craciun si brad....abea stept...o sa fie cea mai frumoasa luna, o sa fiu si relaxata ca o sa stau acasa....
La noi traditia cu bradul e ceva special...sotului ii place sa mearga in piata si sa se tocmeasca sa ia un bradut mic, frumos si ieftin. Eu sunt mai ecologista, de cand au aparut cei de plastic, la parinti am avut din plastic, dar sotuli nu-i plac si de 3 ani de cand ne-am casatorit am luat natural. Si mie mi-e mila de ei...ziceam ca poate luam la ghiveci anul asta si sa-l plantam la tara...dar sa vedem daca sunt ok la pret.La noi la servici au fost niste oferte de inchiriat brazi la ghiveci cu 250 ron si dupa sarbatori sa-l inapoiezi...dar eu nu as fi vrut sa-l mai dau...dupa ce ca dadeam 250 pe el...asa ca vom vedea anul asta!Oricum fara brad nu se pune problema.

29+ ANDREI ....ne mai gandim la al doilea prenume...
http://community.webshots.com/user/nicolcris22

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexutzzza spune:

Neatza si de la noi de la o cana de laptic cu nesquick si o felie de tort cu ciocooo (de la mami, am luat aseara si la pachet).
Noi abia asteptam eco! Azi la 4:20 , poate mai pun poze cu Yannis daca o sa vrea sa stea la pozat. Sunt curioasa cum e. Au trimis astia pe mail cik rezultatul culturilor de col de joi, cred ca e ok ca scrie numa o fraza "Pe mediile de cultura nu s-au dezvoltat colonii de Streptococcus agalactiae (hemolitic grup B)."....ma rog...azi dupamasa iau si glicemia si hemoleucograma . siiiii ill vedeeeem pe beeeeeebeeeee. Tati a dat buzna de dimineata peste noi in dus, a facut peeling la burtica sa se ia cremele si uleiurile sa se vada bine bebe nu stiam ce e cu el de bate-n usa de la baie, credeam ca o avea omu vro nevoie stringenta (desi avem 2 bai)...da el venise sa vb cu bebe Yannis sa-i spuna ca avem eco si sa faca cu manuta la mami si la tati .
Larisel felicitarile mele sincere! cum reusesti tu sa raspunzi la toata lumea! chiar ca ai facut exces de zel aseara
dannyelana sa stii ca si mie mi s-a facut o foame azinoapte-n somn...da nu am vrut sa deschid ochii, mananc destul treaza, daca mai incep si noaptea... si asa ieri la mami acasa sotu s-a plans ca in Grecia am mancat 3/4 din tortu de acasa, o treime din ala de la petrecerea surpriza, ca a facut mami lui rosii si ardei umpluti si el a mancat ca omu normal 2 bucati si io am mancat 6 etc, etc ca sigur mananc prostii la birou ca acolo nu ma vede ( si asa e, la birou rad o multime de prostii si dulciuri si napolitane) uite asa s-a plans de zici ca traieste cu un monstru, de fapt o TERMITA care rade tot Am zis ca dupa ce termin tortu de la mami de l-am luat la pachet gata intru la fructe si cereale ...sper...incerc macar.
lorex felicitari pentru steluta!
aaaaaaa onitza! citisem un mesaj sfios si modest de la tine, cum ca nu ai timp, ca nu intri des, ca nu ne cunoastem, ca nu poti participa! etc! ce prosteli sunt astea? tu chiar intri des. in afara de perioada cu mutatul ai intrat in fiecare ziulica, intrii si in weekend ceea ce eu nu prea fac. Si ce daca ai deja bebe si te ocupi de el? participi suficient iar lumea te cunoaste, sunt sigura de asta .

BRAD si eu am de plastic si e mare si frumos!!! si abia astept poze cu burtica la impodobit bradu! Am cumparat bradul anul trecut , fiind primul Craciun cu actualul sotz. El fiind singur sau nu intr-o relatie stabila (cel putin nu cu o romanca), de Craciun pleca acasa in Grecia si deci desi locuia de mai bine de 2 ani in Romania nu avea nici brad nici podoabe si am mers impreuna la cumparat brad si decoratiuni etc si vazusem noi niste lumanarele cu miros de vanilie si am zis ca merge cu sarbatorile si am luat multe multe siiii siiiiii siiiiiii ajungem acasa, punem bradu pe pozitii, asamblam si pac! se ia curentul! in toata zona! si am impodobit bradu' la lumina lumanarilor cu miros de vanilieeeee!!! nici ca se putea mai nimerit si mai bine si mai romantic pentru un prim Craciun!

Off iar am venit si ajut la scrierea capitolelor , cred ca o sa se ajunga la citit aa post de la alezutzza, ok, next page direct

28+ Yannis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns haircut spune:

Buna dimineata si de la noi! Va poftim la o felie de paine prajita cu unt si o cana de cacao cu lapte
Si noi avem un bradut artificial, mic, de pe vremea studentiei, pe care nu l-am inlocuit inca, probabil o sa luam unul mai mare la anul. De obicei de Craciun mergem la tara, sa papam mancarica facuta de mama si soacra mea, sa scapam noi de cheltuieli. De la anul, insa, cred ca se vor muta ei la noi sa alinte bebelina. De-abia astept sa vad strazile impodobite si sa ascult colinde
O zi buna sa aveti!

27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexutzzza spune:

nicolcris22 offf ce nasol! stiu cum e, si io ziceam ca iau medical si prenatal apoi si facusem calcul tot, chiar copiasem toate prostiile stranse de 3 ani de zile in calcu de la birou acasa, era totu pregatit ptr stat acasa, programu facut: shopping, spalat masina, cafea cu fetele, dus la mama etc...si cand colo...m-am apucat in ultima zi sa fac calculele cu banii pe medical nu mi-au iesit socotelile si de unde vineir anuntasem ca nu mai vin, luni dimineata am fost la birou ptr inca o luna...off stiu cum e numeri zilele sa fii numa tu cu bebe si planurile si cumparaturile si cartile de gravida si cremele de vergeturi si sucurile de fructe si mancarea sanatoasa pe care ai timp sa o prepari si sa o mananci in tihna, nu? Si dintr-o data zboara toate si tu ramai la birou

28+ Yannis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmita_baby spune:

Alexa tu zici de braduti in ghiveci pe care sa-i poti duce inapoi... Ar fi ideal, insa vrabia Mihai Viteazu din pacate. Multe lucruri ar trebui schimbate in Romania si in primul rand sistemul medical, dar asta o stim cu toatele. Oricum eu tot sper sa se schimbe ceva. In orice caz, ca sa nu deviez prea mult de la subiect, si eu am crescut cu braduti din plastic pe care ii impodobea mama cu sora ei in timp ce noi dormeam si e chiar ideal plus un spray cu iros de brad. Super de super!

Mariucasara cat de frumos este sa faci decoratii de craciun impreuna cu fetita ta!!! Eu trebuie sa recunosc ca nu prea le am, dar in schimb cica am maini bune de masaj, asa ca ma consolez cu asta

Fetelor vreau si eu parerea voastra. Situatia se prezinta in felul urmator: tatal Lorenei nu este chiar sotul meu, adica in este, dar deocamdata nu am facut cununia civila, intentionam sa o facem cat de de curand, insa avem o problema si poate ca pare ridicol, insa problema este numele lui de familie: Habibi. Nu este arab si habar nu am cum de naiba are numele asta de familie, imi place numele si cuvantul in sine, doar inseamna dragoste, nu? Insa ma deranjeaza faptul ca in cazul in care accept sa dea numele asta copiilor nostri, vor fi discriminati atat in scoala, dar nu numai. Ideea era sa ne casatorim, iar el sa ia numele meu. Aproape ca decisesem, cu chiu cu vai si in urma unor discutii destul de inflacarate am ajuns la decizia asta, el nefiind niciodata 100% convins, dar de gura mea a zis ok. Problema e ca azi a vorbit cu mama lui, care a zis ca nu e bine si nici corect sa discrimineaze numele tatalui lui. Mie imi vine sa Imi iubesc soacra, e o dulcica, insa ma enerveaza ca s-a bagat sa-mi strice mie planurile

25+ cu Lorena

Mello motanelul iubit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorex spune:

Citat:
citat din mesajul lui nicolcris22

Sunt un pic deprimata ca la noi la servici, la noi la compartiment am colegi 2 tineri pensionari ( adica au si pensie si salariu)si acum ca a aparut noua lege trebuie sa renunte la una din ele...ori pensie ori salariu...

29+ ANDREI ....ne mai gandim la al doilea prenume...


Imi pare rau pt incurcatura asta. N-ar trebui sa te preocupe..esti in prenatal si cu asta basta, ce vina ai tu, sa angajeze alti oameni..
Da, explica-mi si mie cum vine asta ca n-am mai auzit...cum adica colegi si cu salariu si cu pensie, si mai sunt si tineri pe deasupra...pt ce primesc pensie? sunt bolnavi?

24

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamidepuiuti spune:

alexutzzza...voi cu "cel mai frumos craciun" mergeti in crescendo......anul trecut la lumina lumanarilor,anul acesta cu bb la "purtator",iar anul viitor va va ajuta si bb la impodobit...sau rasturnat...... ... m-ati facut nostalgica,fetelor...cea mai frumoasa perioada din an pt mine este craciunul...atmosfera de sarbatoare...zambete pe fetele tuturor(aproape) ...colinde...cadouri...familia...prietenii...

mami de Radu Andrei(30.07.2000) si 31+ www.flickr.com/photos/43575800@N02/?saved=1" target="_blank">poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmita_baby spune:

Citat:
citat din mesajul lui lorex

Citat:
citat din mesajul lui nicolcris22

Sunt un pic deprimata ca la noi la servici, la noi la compartiment am colegi 2 tineri pensionari ( adica au si pensie si salariu)si acum ca a aparut noua lege trebuie sa renunte la una din ele...ori pensie ori salariu...

29+ ANDREI ....ne mai gandim la al doilea prenume...


Imi pare rau pt incurcatura asta. N-ar trebui sa te preocupe..esti in prenatal si cu asta basta, ce vina ai tu, sa angajeze alti oameni..
Da, explica-mi si mie cum vine asta ca n-am mai auzit...cum adica colegi si cu salariu si cu pensie, si mai sunt si tineri pe deasupra...pt ce primesc pensie? sunt bolnavi?

24


Nicolcris sa stii ca si eu m-am intrebat acelasi lucru ca Lorex.

25+ cu Lorena

Mello motanelul iubit

Mergi la inceput