NU STAM IN FUNDULET LA 10 LUNI SI NU MANCAM!

NU STAM IN FUNDULET LA 10 LUNI SI NU MANCAM! | Autor: CRISS2507

Link direct la acest mesaj

--------------------------------------------------------------------------------

Fetelor, multumesc pt. raspunsuri si sfaturi. Sa fiu mai explicita: fetita mea a avut ceva probleme la nastere, a fost resuscitata, ne urmarim neurologic la Bucuresti, la ultimul control (in septembrie) ni s-a spus ca suntem mai bine decat data trecuta, urmeaza sa mergem din nou in decembrie sau ianuarie; facem kinetoterapie de la 3 luni, dar rezultatele nu sunt spectaculoase (dupa cum va spuneam nu sta in fundulet decat cateva minute, cu sprijin pe manute si doar daca ii distragem atentia, nu merge in 4 labe, nu-i place sa stea pe burta si plange cand o punem), toate astea si datorita faptului ca nu mananca, are 7,270 kg la 10 luni, refuza orice, chiar si laptele. Pediatrii spun ca au mai intalnit cazuri ca al nostru, in deosebi la fetite, de anorexie psihogena, ca trebuie sa avem rabdare, sa asteptam, sa ne inarmam cu rabdare si sa o hranim in somn si cu distragerea atentiei... Dar totusi... Poate exista alte vitamine decat cele de care stim noi sau vreun tratament homeopat... Daca stiti ceva... si cum sa o determin sa stea in fundulet...Ajutor!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Draga mea, greutatea nu are nimic de a face ca sta sau nu in fundulet. Fetita mea s-a nascut prematur la 29 de saptamani, a avut 1050 g. Are acum un an si doua luni si are 7300 g. Sta in fundulet de la 7 luni. Daca va urmareste neurologul el este cel care trebuie sa va recomande ceva tratament. Fetita mea a fost diagnosticata cu o hipertonie musculara pentru ca nu voia sa mearga in patru labe si avea tendinta de a merge pe varfuri. Deci in concluzie se incorda foarte tare. Pe langa kinetoterapie care ne-a fost indicata ni s-au dat de la inceput tratamente pentru tonifiere, tonice cerebrale si musculare: Tanakan, Vitamina B Complex, Encephabol, Tonotil N.
Consulta inca o data un neurolog experimentat in copii si cere-i parerea. Cu cat incepeti mai devreme sa o ajutati cu atat merge totul mai repede.



Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)
pozele noastre
Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRISS2507 spune:

Buna. Daca putem vb. pe mess id-ul meu e criss250782.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRISS2507 spune:

Am facut si noi deja 2 cure de cerebrolysin, dar nu am vazut nicio schimbare. b complex luam si noi. si de o saptamana am inceput si cu tonotil-ul. Daca poti intra pe mess acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

copilul meu, nascut prematur, a facut o anorexie de genul asta intre 1 ani si 2 ani. Nu a mancat nimic treaz, il hraneam in somn. Mint, manca treaz cartofei copti si banana. In rest nimic. Iar in somn, totul amestecat cu banana. daca supa nu avea banana, daca branzica nu avea banana, daca ficatelul, fructele si ce ii mai dadeam noi pe atunci nu aveau banana, se trezea urland, si gata masa, trebuia sa asteptam noua etapa de somn, ca sa il hranim.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRISS2507 spune:

Si fetita mea tot o musculatura de tip hiperton a avut...si spasticitatea asta pacatoasa n-a disparut de tot. Tratamentele pe care le-am facut, ti le-am zis...a...uitasem...b complex am luat doar la inceput, putin timp, pt. ca isi facea sila si voma, apoi am cautat alte vitamine care sa contina b-urile, iar acum luam b complex+magneziu si tonotil, dar, dupa cum iti spuneam, nu vad nicio schimbare. Multumesc pt. sfaturi...si mai astept si altele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Criss, incearca si scrie ce vrei sa scrii pe acest subiect intr-un singur loc. Cand deschizi subiectul in josul paginii este buton "Raspunde la subiect" si asa poti scrie aici.
Eu ti-as raspunde probabil cate ceva si la celelalte posturi ale tale dar atat timp cat nu sunt inca moderate nu pot vedea ce ai scris.



Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)
pozele noastre
Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRISS2507 spune:

ID-UL MEU DE MESS E CRISS250782...VA ROG INTRATI SI VOI SA-MI DATI UN SFAT

Mergi la inceput