***Capsunele-n scutecele de mai-iunie 2007(110)***

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihamora spune:

Liviana - ce scumpi sunt amandoi baietii cum au adormit asa, iti vine sa ii mananci.A venit mama si am tot facut pregatiri, cumparaturi,am mai stat cu ea si am pus-o sa calce de toate, am pregatit hainute pt Mateo de asta nu am mai intrat. Ma bucur sa aud ca te gandesti la mine. Luni dimineata la 8 fara un sfert merg la spital sa fac internarea, analize, eco si atunci vedem ce si cand. Multumesc foarte mult pentru incurajari

Vas - multumesc din suflet Nici eu nu prea rezist fara copil acasa si mi se pare pustiu fara el.

Doxinu - multumesc foarte mult

Betty- abia astept sa vad ce reactii o sa aiba Dominic cand o sa vina fratiorul, simt ca o sa fie mare gelozie

Arcadia- da,fac cezariana ,multumesc. Si tu sa ne anunti Faine pozele ,abia astept sa o vad pe Sanzi cu ochii verzi.

Ella am vazut pozele cu Bob si Sabi ce atent si afectuos era el.

Carla ai 2 frumuseti. Frumoase pozele de la botez,tu aratai super.

Michelle 37 + Tudor Mateo si MARIO DOMINIC 15.05.2007

POZE



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Betty, dar cu fierea stai bine? Poate nu ti-ar strica un set de analize complet; se si recomanda dupa nastere sa faci la un mom dat asa ceva, ori tu ai deja 5-6 luni. Mai alaptezi?
Carstea, tu gatesti separat pt Rares? Eu nu, ii dau lui B ce mancam si noi. La orez incearca sa lasi mai multa apa, eventual fierbe si cu un pic de ceapa si suc de rosii ca "dressing" sau amestecat cu orezul.
Mihamora, da, si noi am fost surprinsi sa-i vedem picati pe bancheta pe amandoi baietii in timp ce vorbeam si mergea radioul in masina. Erau franti de oboseala insa niciodata nu recunosc treaba asta. E bine ca te ajuta mama, cred ca intreaga familie asteapta venirea lui bb2. Uite ca pe mami .ro era un articol despre gelozia dintre frati Arcadia, poate citesti si tu; nu ma lasa sa pun linkul exact.
Ella, cum mai e Bob cu bronsita?

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mica0307 spune:

Are cineva unidificator de aer????Ce recomandati???
Ella tu recomanzi salinul???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bettyR spune:

Mihamora, poate nu o sa fie chiar f gelos, ca gelos tot o sa fie. In prima saptamana poate nu, asa a fost la noi ca se ocupa mama tare mult de ea si ma feream cand alaptam. Dupa o saptamana s-a prins ea cum sta treaba cu cea mica, ca imi ocupa mult timp. Trece incet, incet, trebuie sa ai muuuulta grija ce spuneti. El nu e cel mai mare, e mic si el. Sa nu-l fortati sa-l iubeasca, sau sa ii spuneti sa-l iubeasca, eu spun invers ca Alexandra o iubeste, dar si atunci mi-o intoarce 'Nu vrei sa te iubeasca'. Apropie-l pe cel mic de el, lasa-l sa puna mana.

Andreea m-a respins la inceput, chiar si acum uneori, tati inca nu are voie sa o ia in brate ca face scandal, el a ramas numai pentru ea. La noi e greu cu gelozia, parca as merge pe sarma tot timpul, trebuie sa vad ce zic, cum fac si o vad cum sufera si mi se rupe sufletul. Pe Alexandra inca nu am pus-o in patut, asta noapte am dormit cu amandoua in pat si patutul gol, si a mai fost o perioada asa, dar ce sa fac, eu dorm oricum numai sa doarma ele.

La mine nu functioneaza faza cu ajutatul, daca vede un lucru de-a lui sora-sa il arunca nervoasa sau daca l-a folosit Alexandra nu-i mai trebuie si ei. I-am dat un bebe si face ea ce fac si eu, baie, il schimba, ii da sa suga ... Din cate am inteles baietii is mai agresivi, sa fii atenta sa nu ii traga vreo una, dar poate le trece si mai repede gelozia.

Iti doresc nastere usoara, bebe sanatos si tie multa, multa putere! Sa ne dai de veste cand poti.

Liviana, habar nu am cum stau ca inafara de analizele de sarcina, eu de f multa vreme nu am facut nici o investigatie, dar nu aveam nici un motiv. Inca mai alaptez, e tare indragostita de tzatza fata asta mica. Nici apa, ceai nu vrea cu biberonul, i-am dat cu lingurita niste bilute homeopate de colici(dizolvate in apa). Peste vreo 2 saptamani o sa incep diversificarea, is curioasa cum mananca.

F frumosi baietii tai, abia astept parca sa ajung si a mele la varsta baietilor tai, cu toate ca is tare frumoase si acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns An@ spune:

Citat:
citat din mesajul lui mica0307

Are cineva unidificator de aer????Ce recomandati???
Ella tu recomanzi salinul???

Mica si Maya Alexandra (10 mai 2007)


www.helpsonia.com/" target="_blank"> Sonia/www.youtube.com/watch?v=Zu0iQkWS2vw" target="_blank"> 1 anisor...de Maya
Poze/Poze intalnire
www.youtube.com/watch?v=mXhigPz-PX8" target="_blank">Filmulet/www.youtube.com/watch?v=PAJHlaXKGGs" target="_blank">Maya rade in hohote


Mica, eu atat iti recomand: sa nu iei de la Chicco...ca avem noi si e ff zgomotos. In plus e cu aburi calzi si mie mi se pare inabusitor (la noi in ap. oricum e ff cald). Este eficient intr-adevar :cand a fost Ana racita si era infundata, il tineam aproape toata noaptea si ii "lichefia" secretiile.
Sor-mea are unul super bun de la Laica, e silentios de nici nu stii ca il ai in camera. Uite ca nu mai stiu daca e cu abur cald sau rece, dar nu se simte asa inabusitor ca la noi.

mami de Ana (22 mai 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

Arcadia, Mihamora, tinem pumnii sa fie bine. La mine nu prea s-a manifestat gelozia Sabinei, dupa vreo 2 luni a inceput sa dea cateva semne, dar nu a fost mare lucru. Isi iubeste surioara si acum, cand plange, zice "mami, ia-o pe Lary din patut ca plange, vrea tzatza" sau se duce la ea si zice "gata, surioara, gata, nu mai plange, ce e galagia asta?"
Liviana, superba poza cu baietii . Asa sunt si ale mele, se lupta cu somnul, ceva de speriat.
Mica, eu am umidificator marca Solac si se numeste Mr. Pin, este in forma de pinguin, cu aer rece. Suntem foarte multumiti de el, il punem noaptea la fete in camera.

Carla, mama Larisei din 15/06/09 si mama www.sabina.geneza.ro" target="_blank">Sabinei din 07/07/07

mare(5+6) august 2009 *******mare(4) iulie 2009 *******mare(3) iunie 2009 *******mare(1)2009 *******mare(2)2009 *******Saby la 2 ani
"Yesterday is history. Tomorrow is a mistery. Today is a gift. That's why it's called Present"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavini spune:

Neata! Mi-am recuperat si eu matza duminica de la bunici, ma gandeam ca nu o sa ma mai recunoasca, dar nu s-a rusinat nici un pic, a intins mainile si dai cu 'mama, mama'.E o scumpa, parca s-a mai si ingrasat, mergem maine la revizia de 9 luni.In sfarsit se asaza si ea singura in fundulet, ca pana acu nu voia sub nici o forma, mananca singura biscuiti sau bucatele de mancare.Deci am facut progrese mari :)
Am fost luni la homeopat, mi-a dat niste chestii dar nu le-am gasit la farmacie, o sa ma mai duc sambata.Apoi astept rezultatul :D

Mihamora, nastere si recuperare usoara!Si un bb sanatos si cuminte!

Liv, nu m-am tuns inca, o sa merg sapt viitoare, vine sor-mea si o sa pot pleca de acasa.Din pacate e greu sa plec in cursul zilei, acum cu prog scurt al lui Andrei parca nu mai am timp de nimic.Iar seara...baie, hranit, strans dezastrul din casa...Haiosi flacaii tai, astept si io cu mare interes momentul cand vor avea acelasi prog de somn.Ieri a coincis pt fix 3 min...

Betty, la capitolul gelozie am scapat mai usor.Andrei a fost la inceput, cand ma vedea alaptand, iar acum il mai apuca uneori, daca e suparat.Dar el e tare dornic sa ajute, a renuntat sa faca el baie primul ca sa o spele pe asta mica.Sa ii vezi ce haiosi sunt in baie, matza tipa de fericire, el o smotruieste cu buretele...O sa treaca si gelozia cu timpul, oricum e normal...Ma bucur ca testul a iesit cum ai vrut tu.Si intr-adevar, fuguta la niste analize, nu strica niciodata.

Didi, cum mai e piciorul?Colegu a revenit acasa, sa ai ceva ajutor?

Arcadia, inca un pic si la tine.Imi pare rau de depresie, io am avut post partum la amandoi, la Teodora a fost si mai rau ca mai aveam si alte prob pe langa...N-am planas toata viata mea cat am plans atunci.Dar macar aveam experienta de prima data :) Sper din tot sufletul sa te ocoleasca, trebuie sa fii tare si pt Calin si pt Sanziana.Sa ne anunti cand te decizi sa nasti :))

Fug ca mai am niste treburi, sper sa mai revin azi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Mica, n-ar fi mai simplu sa pui un castronel de apa pe calorifer? Cum e Maya?
Betty, da, asa e cu gelozia, si noi ne luptam cu ea, chiar si la aceasta varsta.
Lavini, eu m-am tuns sambata caci atunci a stat sotul cu baietii. Poate reusesti si tu tot asa. Cum doarmea Teodora acum noaptea?

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_So spune:

Mica, eu am umidificator cu abur rece, ceva francez, nu mai stiu, il am de vreo 2-3 ani, dar e prost fiindca scoate abur mult, mare, nu stiu cum sa spun. Sa te uiti sa scoata abur fin, ca mie imi uda parchetul, il puneam seara la minim si dimineata gaseam parchetul ud. Sa-ti faca proba in magazin, asta e cel mai bine, zic eu.

Salinul ma interesa si pe mine, are cineva?

Alynta, nepotii mei au avut amandoi dintii negri cand erau mici. Stiu ca se faceau din ce in ce mai negri si la un moment dat s-au ros, groaznic. Nu putea sa-i duca la dentist sa-i scoata, ca erau de lapte, pana la urma n-au ramas copiii cu urmari, dar stiu ca aveau dureri mari, cand s-au tocit dintii. Asa ca eu m-am dus cu amandoua fetele la dentist de anul trecut, nr 1 avea 4 ani, nr 2 avea 2 ani, ca sa se uite bine la ele, sa n-aiba ceva. Si a fost bine ca le-am dus, ca la nr 1 a avut ceva carii mici de rezolvat, dar fiind foarte mici, n-a durut nimic, era chiar distractiv, au primit jucarii, pasta de dinti. Trebuie urmariti dintii, ce sa zic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_74 spune:

Mica,
noi punem salinul seara in camera lui ; recomand aparatul asta; dimineata la noi in camera e un aer inchis ca nu putem dormi cu geamul deschis; la , in schimb , parca abia am aerisit, asa e aerul la el in camera cand e salinul deschis.
Am zis ca face un zmogot ca de foen, dar se aude slab, adica doarme bine, nu-l deranjeaza.

Multumesc ca l-ati vizionat pe si in postura de iubaret.
Ceea ce nu ati vazut in poze, faptul ca nu suporta sa se apropie Saby de jucariile lui.
Asa ca au facut puzzle separat

Liv,
multumim de intrebare; e bine, adica bronsita trece.
Mai facem saptamana asta aerosoli cu flixo si in rest tratamentul prescris de Cernatescu.

Mihamora,
asteptam poze cu Mateo.
Nastere usoara!





Mergi la inceput