va rog sa ma ajutati-administrare antibiotic

va rog sa ma ajutati-administrare antibiotic | Autor: Roxyn

Link direct la acest mesaj

Valdut are rosu in gat... Asta e...

Printre altele, a primit si Klacid, antibiotic, granule. As vrea sa stiu daca ii pot pune in lapte...

Sau, daca a mai folosit cineva, va rog sa-mi spuneti cum il pot administra.

Sunt asa speriata!!

Multumesc mult!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Buna. Fruntea sus, un rosu in gat nu e un capat de tara, se vindeca repede cu grija si dragoste

Nu spui ce varsta are voinicul tau, asa ca tot ce-ti pot spune este ca daca antibioticul a fost prescris de medic, trebuie administrat asa cum ti l-a prescris. Daca nu e clar, suna-l pentru a te lamuri.

Despre administrat in lapte, parerea mea este sa gasesti alte solutii. Stiu ca o serie de medicamente, printre care si AB, administrate in lapte, nu se absorb.

Pe scurt: telefon la medic si insistat pana te lamuresti. Multa sanatate !

Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655" target="_blank">cronicile vizigotului
Some people dream of success...while others wake up and work hard at it

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Buna,

Medicul care ti-a prescris acest antibiotic ce doza ti-a recomandat ?
Sa inteleg ca este vorba despre un antibiotic sub forma de granule, care se reconstituie in solutie prin adaugarea de apa fiarta si racita ?
Nu ti-as recomanda sa-l pui in lapte, pe de o parte pentru ca e posibil sa nu fie asimilat de organism tocmai din cauza combinarii cu lapte, pe de alta parte, daca are un gust sau miros aiurea, bb o sa asocieze laptele cu gustul/mirosul nou neplacut si poti avea surpriza sa-ti refuze laptele...
Il poti administra cu o seringa mica de plastic, sau cu lingurita, sau "camuflat" in putin suc natural de fructe sau legume. Daca antibioticul respectiv are gust dulce si miros placut, e posibil ca baietelul tau sa-l inghita cu placere...
A, si nu uita sa intrebi medicul daca este cazul sa-i dai celui mic un preparat pentru protejarea florei bacteriene din stomac, unele AB distrug si bacteriile "bune" din flora stomacala...
Sanatate !

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )
"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela alina spune:

Trebuie in primul rand sa prepari suspensia( pus apa plata in sticluta de antibiotic)Cred ca ii poti administra in lapte dar exista riscul sa nu ii placa gustul si atunci ai pierdut o doza de antibiotic.Eu ii administrez cu siringa dozatoare sau lingurita din cutie si imediat dupa ii dau apa muuulta sau ceva dulce sa se duca gustul.(nu stiu ce varsta are Vlad)
Nu uita sa ii dai si Biotics baby pe durata tratamentului cu antibiotic si dupa tratament cateva zile(pentru flora stomacala) sau mai bine intreaba medicul daca este cazul.
Si fi puternica mamico nu mai fi speriata
Sanatate multa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxyn spune:

Va multumesc mult de raspunsuri. Doza recomandata a fost de 4 ml, de 2 ori pe zi. Vladut are 1 an.

Masor cu lingurita dozatoare din cutie 4 ml de granule si le pun in apa plata?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxyn spune:

Ar mai fi ceva...

Refuza sa manance. Bea doar lapte. Cand sa-i dau? Dupa lapte?

Mi-e groaza, dupa ce am citit efectele adverse.
Eu sunt impotriva antibioticelor, pana acum refuzand de 2 ori sa-i dau, dar acum mi-e frica...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Roxyn

Va multumesc mult de raspunsuri. Doza recomandata a fost de 4 ml, de 2 ori pe zi. Vladut are 1 an.

Masor cu lingurita dozatoare din cutie 4 ml de granule si le pun in apa plata?

mamica de Vladut




Pe prospect nu scrie cum se prepara?Eu nu i-am dat klacid,dar toate antibioticele suspensie le-am preparat intai,dupa prospect.Apa plata cat se recomanda la fiecare pe prospect pusa putin,apoi agitat,apoi pus restul,iar agitat.Si din solutia asta ii dadeam doza prescrisa de medic.(dar eu nu stiu cum sunt granulele astea,eu i-am preparat doar cedax si augmentin.)Mai bine suna medicul si intreaba,daca nu esti lamurita.De ex.suspensia reconstituita se tine apoi la frigider.De granule nu am auzit..insa sunt convinsa ca se prepara la fel,ca unui copil mic nu-i poti da granule in gurita.
Si inca ceva,neaparat sa-i dai biotics sau produse din gama asta pt flora intestinala si asta nu numai in timpul tratamentului cu antibiotic ci si dupa aceea,caci antibioticul distruge flora intestinala.
De mancat nu-ti va manca,stiu cum este,da-i doar ce vrea el,lapte,poti sa-i pui putine cereale in laptic,hidrateaza-l bine..si incearca sa-i dai mancarica gen shake-uri,mai subtire asa,poate papa asa,eventual din bibe.Noi am trecut prin asta,dar David nu voia sa manance nimic,ii notam pe foaie si 10 ml de lapte bauti si la sf zilei ma ingrozeam cand vedeam cat de putin a mancat.. a slabit destul de mult atunci.De mancare solida nici nu se punea problema,nu voia nimic.O sa treaca,stai linistita.Multa sanatate va dorim.
Edit:eu i-l dadeam inainte de laptic cu 30min-o ora,pt ca erau momente cand varsa antibioticul si nu voiam sa-mi verse si amaratul ala de laptic pe care ma chinuiam o zi intreaga sa i-l dau.

POZE CU NOI
de David Christian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Citat:
citat din mesajul lui Roxyn

Va multumesc mult de raspunsuri. Doza recomandata a fost de 4 ml, de 2 ori pe zi. Vladut are 1 an.

Masor cu lingurita dozatoare din cutie 4 ml de granule si le pun in apa plata?

mamica de Vladut





draga mea,

lui vladut ii dai 4 ml din solutia care se obtine adaugand apa plata, fiarta si racita, peste granulele din tub; torni apa pana la semnul de pe flacon (trebuie sa existe undeva acest semn), agiti bine pana se dizolva toate granulele; recipientul se va pastra la rece, in frigider; ai grija sa nu fie lichidul prea rece la urmatoarele administrari

imposibil sa nu scrie pe prospect cum se prepara acest antibiotic !

cred ca cel mai bine ar fi sa i-l administrezi inainte de masa de lapte; sunt copilasi care vomita dupa administrarea antibioticului, in felul acesta eviti sa vomite si laptele si antibioticul; daca vomita imediat dupa ce-i dai antibioticul, il lasi putin sa se linisteasca si ii administrezi o noua doza, deoarece doza administrata si varsata imediat nu s-a asimilat.

ai grija, cum a spus si alt user, da-i Biotics Baby, cu atat mai mult cu cat spui ca nu papa nimic in afara de lapte, AB ii va da stomacelul peste cap

nu te pierde cu firea, se va face bine puiul tau, vei vedea ! curaj !

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )
"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela alina spune:

Roxyn, ai reusit sa prepari antibioticul?
Asa cum a spus cineva mai sus ar fi bine sa il administrezi inaintea mesei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ary_v spune:

Scrie pe cutie cum se prepara suspensia. Vezi ca pe sticla ai o linie rosie unde scrie 60ml si are doua sageti, intr-o parte si in alta. Prima data pui pana la acea linie rosie apa fiarta si racita/plata si agiti bine, apoi te uiti iar si daca mai e cazul mai adaugi un pic de apa. Din suspensia astfel preparata ii dai cei 4ml. Eu le dau cu seringa de la nurofen, e printre putinele suspensii pe care le iau fara sa se strambe, deci cred ca nu e asa de rea la gust.
Suspensia nu trebuie sa o tii la frigider, poate sta la temperatura camerei daca ai sub 25 de grade, asa nu e rece cand trebuie sa ii dai urmatoarea doza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ary_v spune:

Se poate administra si in timpul meselor.

Mergi la inceput