Mamici de Pufuleti de Ianuarie-Februarie 2010 (43)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gratiana77 spune:

Citat:
citat din mesajul lui alicredo

mai mamicutelor....zicea mariucasara si satulica sper ca sa nu gresesc numele,de calgel sau ceva de genul...unguent ptr gingii cand le cres dintisorii.DAR azi a vb cu nasa mea si zice ca trebuie o crema cu care ii dai pe bb pe limba, si merge si la noi pe sani.are rol de curatire.ii scapa numele.nu stiti voi despre ce e vb? ceva cu b..., cu x...frantuhormanii astia...am nevoie de denumire pana poimaine.habar nu am pe cine sa intreb, daca aici nu se gaseste...


27+


glicerina boraxata

27+ (Amaris-Stefania)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gratiana77 spune:

Citat:
citat din mesajul lui cris.dogarel

Citat:
citat din mesajul lui mamidepuiuti

offfff..... cris...poate citeste maine catalutza si ne spune si ea ce stie despre asta...de parca nu aveam noi griji destule si fara asa ceva...... eu am gasit asta: OUG 158/2005:
Art. 10. - (1) Baza de calcul a indemniza#355;iilor prev#259;zute la art. 2 se determin#259; ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, pān#259; la limita a 12 salarii minime brute pe #355;ar#259; lunar, pe baza c#259;rora se calculeaz#259; contribu#355;ia pentru concedii #351;i indemniza#355;ii
Art. 23. - (1) Asiguratele au dreptul la concedii pentru sarcin#259; #351;i l#259;uzie, pe o perioad#259; de 126 de zile calendaristice, perioad#259; īn care beneficiaz#259; de indemniza#355;ie de maternitate.
Art. 25. - (1) Cuantumul brut lunar al indemniza#355;iei de maternitate este de 85% din baza de calcul stabilit#259; conform art. 10.
(2) Indemniza#355;ia de maternitate se suport#259; integral din bugetul Fondului na#355;ional unic de asigur#259;ri sociale de s#259;n#259;tate ..... ar insemna ca nu suntem platite de MAI pe perioada respectiva,nu?

mami de Radu Andrei(30.07.2000) si 30+ www.flickr.com/photos/43575800@N02/?saved=1" target="_blank">poze


eu am intrebat la financiar la noi la serv si mi-a zis ca prenatalul e ca orice meical (adica 100% in MAI), iar apoi imi intra 85% pe card, dupa ce termin prenatalul si le duc cererea de intrare in CIC. nu stiu de aia 200 ron de unde se iau (alocatzia), dar cred ca primarie..

Cris, 29+cu Ema si Ana(2003)
poze


Da, asa e. In M.A.I. prenatalul si postnatalul sunt platite ca un CO sau CM. Cei 85% ii luam de la M.A.I. si nu trebuie sa asteptam cu lunile pt ca ne intra repede pe card. Documentele se depun la resurse umane. Alocatia, in schimb, cred ca o luam de la primarie.

28+ (Amaris-Stefania)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristies spune:

Eu pentru bebe am luat un sapun de la firma asta si am constatat ca nici n-are parabeni. Si cadou colonia pentru bebe. Ma indoiesc c-o sa-i dau...

Si tati i-a luat lu bebe din Austria de la C&A doua bodyuri si un set de caciulita cu manusi. Setul meu de biberoane... nu l-a gasit. Si nici dispozitiv de supraveghere .

30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gratiana77 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamidepuiuti

larisel...foarte frumoase sunt numele bebelinelor......
andre_lina ... si eu sunt in prenatal ... abia am asteptat... apropo de prenatal...o INTREBARE pt cine se pricepe (ca eu nu prea)...daca din 01.11 sunt in prenatal,ma pot trimite sefii in concediu fara salar? (am auzit la tv 8 zile concediu fara salar in noiembrie si decembrie pt MAI; eu sunt doar PCC acolo,nu am grad)stie cineva,please?

mami de Radu Andrei(30.07.2000) si 30+ www.flickr.com/photos/43575800@N02/?saved=1" target="_blank">poze


Nu te pot trimite in concediu fara plata. Eu intentionez sa intru in prenatal din 23 noiembrie dar daca astora li se scoala sa ne dea concediu fara plata intru mai repede in prenatal si le rad in nas.

28+ (Amaris-Stefania)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamidepuiuti spune:

cris.dogarel ,gratiana...multumesc frumos......

mami de Radu Andrei(30.07.2000) si 30+ www.flickr.com/photos/43575800@N02/?saved=1" target="_blank">poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gratiana77 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ofe_27

De-abia acum am terminat de citit, ce sa-i faci, mai greu si cu lucru si cu netul . As fii vrut sa va raspund la multe dintre voi, dar acum nu imi mai aduc aminte nimic . Off, neuron de gravi uituc!

Larisel, superbe si deosebite numele!

Fetelor am vazut ca voi va tot incuscriti aici, ia auziti un banatean falos nu vrea nimeni ? Promit ca dupa urmatorul eco (18.11) o sa pun poze si cu bebitza, poate cand o sa-l vedeti cat e de frumos ne asaltati cu oferte


27+ Bogdan Christian



Vrei incurscit? Ma bag! Nu de alta, dar sa ramana averea in Banat Si nici nu iti pleaca feciorul departe de casa.
Apropo: te-ai apucat de bagajul de spital? Eu am inceput si ma iau cu mainile de cap cate trebuie.

28+ (Amaris-Stefania)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu_bu spune:

va servesc cu un ceai caldut cu miere sau laptic cu miere asa sa mearga la nani
somn usor !

28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andre_lina spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamidepuiuti

larisel...foarte frumoase sunt numele bebelinelor......
andre_lina ... si eu sunt in prenatal ... abia am asteptat... apropo de prenatal...o INTREBARE pt cine se pricepe (ca eu nu prea)...daca din 01.11 sunt in prenatal,ma pot trimite sefii in concediu fara salar? (am auzit la tv 8 zile concediu fara salar in noiembrie si decembrie pt MAI; eu sunt doar PCC acolo,nu am grad)stie cineva,please?

mami de Radu Andrei(30.07.2000) si 30+ www.flickr.com/photos/43575800@N02/?saved=1" target="_blank">poze


Raspuns: NU.

33+ cu Doamne, ajuta-ne sa trecem peste toate incercarile!
primele poze
Haine pui
poze burtica
ecografie 32 sapt 4D

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andre_lina spune:

Schimbul 3 la apel!

Bebelinul meu a fost incantat de papa bun de azi,,,si mai ales de prajituri. Pt ca am sarbatorit doar in doi (da, cu tati!!), nu am luat ditamai tortul...ci doua creme profiterol, am pus "2" pe una si "5" pe alta...am cantat si am suflat, am baut si o gura de sampanie...si asa s-a zbenguit bebelusul...s-a lins pe buze de placere .

Va multumesc inca o data ca m-ati facut sa ma simt ca intr-o mare familie ce suntem!



33+ cu Doamne, ajuta-ne sa trecem peste toate incercarile!
primele poze
Haine pui
poze burtica
ecografie 32 sapt 4D

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alicredo spune:

cristies,gratiana77 multumesc mult!!!!!! am notat.despre asta e vorba! multumesc inca o data!!
andre_lina ma bucur ca a fost si tati alaturi de tine! sa ne traiesti inca o data!!!

27+

Mergi la inceput