Mamici de Pufuleti de Ianuarie-Februarie 2010 (43)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rebiana27 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamidepuiuti

larisel...foarte frumoase sunt numele bebelinelor......
andre_lina ... si eu sunt in prenatal ... abia am asteptat... apropo de prenatal...o INTREBARE pt cine se pricepe (ca eu nu prea)...daca din 01.11 sunt in prenatal,ma pot trimite sefii in concediu fara salar? (am auzit la tv 8 zile concediu fara salar in noiembrie si decembrie pt MAI; eu sunt doar PCC acolo,nu am grad)stie cineva,please?

mami de Radu Andrei(30.07.2000) si 30+ www.flickr.com/photos/43575800@N02/?saved=1" target="_blank">poze

Concediul fara plata se acorda doar la cererea angajatului (nu a angajatorului! Angajatorul poate sa ti-l acorde sau nu, pe baza cererii tale). Nu-ti pot taia salariul pt 6 zile fara ca tu sa fii solicitat sa fii in concediu fara plata. E posibil sa trebuiasca sa semnezi ceva (la fel am inteles ca se va proceda si-n cazul nostru, in invatamant... pt 10 zile insa) si nu voi semna daca acolo scrie sa imi asum raspunderea de a solicita acele zile.

Mami de Luca si cu


I can't fake with dignity so i'll not try!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamidepuiuti spune:

cristies ... ma bucur ca ai gasit pana la urma ceva sa nu te lase sa te deprimi ... ce carte e "vinovata"?...multumim pt melodie

mami de Radu Andrei(30.07.2000) si 30+ www.flickr.com/photos/43575800@N02/?saved=1" target="_blank">poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bAly spune:

Salut fetele,

Despre buric fiind vorba, mie nu mi-a iesit in afara la nici una din sarcini. Iar pt fete nu am facut nimic special pt a avea buricutul inauntru. Nu am lugat cu nimic, nu banut,nu fasa peste. Banuiesc ca nici nu e recomandat pt ca nu se usuca el in voie.

Bea daca zici ca ai lipsa de calciu eu stou ca incepind cu saptamina 30 poti lua supliment. De asemenea daca nu ma insel e fosrte posibil sa transpiri din cauza lipsei de calciu.

Lariselfoarte frumoase nume ati ales la bebeluse. Noi inca nu ne-am hotarit. Laura aseara inainte de nani a zis ca vrea Gabriel...mai vedem.

Alexuuuutzzzaaa bine ai revenit. Foarte faina surpriza facuta de sotul tau, iar tortul........mai ca as intra in bucatarie sa fac si eu unul, dar mi-e frica ca as papa prea mult, asa ca mai bine amin pina de Sf Andrei.

Sunt prin preajma, sustin schimbul 3 pina ce pica si el si el de oboseala.

Vine Surpriza

Alina 27+ , mamica de 2 fetite, Andreea (27 iulie 2002) si Laura (5 august 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamidepuiuti spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rebiana27

Citat:
citat din mesajul lui mamidepuiuti

larisel...foarte frumoase sunt numele bebelinelor......
andre_lina ... si eu sunt in prenatal ... abia am asteptat... apropo de prenatal...o INTREBARE pt cine se pricepe (ca eu nu prea)...daca din 01.11 sunt in prenatal,ma pot trimite sefii in concediu fara salar? (am auzit la tv 8 zile concediu fara salar in noiembrie si decembrie pt MAI; eu sunt doar PCC acolo,nu am grad)stie cineva,please?

mami de Radu Andrei(30.07.2000) si 30+ www.flickr.com/photos/43575800@N02/?saved=1" target="_blank">poze

Concediul fara plata se acorda doar la cererea angajatului (nu a angajatorului! Angajatorul poate sa ti-l acorde sau nu, pe baza cererii tale). Nu-ti pot taia salariul pt 6 zile fara ca tu sa fii solicitat sa fii in concediu fara plata. E posibil sa trebuiasca sa semnezi ceva (la fel am inteles ca se va proceda si-n cazul nostru, in invatamant... pt 10 zile insa) si nu voi semna daca acolo scrie sa imi asum raspunderea de a solicita acele zile.

Mami de Luca si cu


I can't fake with dignity so i'll not try!!
multumesc,rebiana

mami de Radu Andrei(30.07.2000) si 30+ www.flickr.com/photos/43575800@N02/?saved=1" target="_blank">poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris.dogarel spune:

bea, din cate stiu eu calciul da contractii... intreaba medicul tau daca sa iei si de care. nu iei vitamine care sa aiba si ceva calciu?
noi stam la 22 grade, dar mie tot mi-e cald (anul trecut inghetzam si la 23-24..)

mamidepuiutzi, si eu tot MAI, dar intru in prenatal de sapt viitoare. nu am de gand sa le zic nimic si cred ca nu se poate sa ia din bani celor care-s in medical/prenatal. doar aia de sunt in activitate. oricum, daca vor lua din bani, vor lua oricum, chit ca ne punem noi contra...



Cris, 29+cu Ema si Ana(2003)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alicredo spune:

mai mamicutelor....zicea mariucasara si satulica sper ca sa nu gresesc numele,de calgel sau ceva de genul...unguent ptr gingii cand le cres dintisorii.DAR azi a vb cu nasa mea si zice ca trebuie o crema cu care ii dai pe bb pe limba, si merge si la noi pe sani.are rol de curatire.ii scapa numele.nu stiti voi despre ce e vb? ceva cu b..., cu x...frantuhormanii astia...am nevoie de denumire pana poimaine.habar nu am pe cine sa intreb, daca aici nu se gaseste...


27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristies spune:

Fetele, ma indoiesc ca va pot chema din prenatal sa va dea alt tip de concediu. Eu imi aranjez in asa fel ploile incat sa nu mai am nici un gram de concediu inainte sa intru in prenatal pentru ca e ca si cand te-ar chema din medical sa-ti iei odihna.
Nu ma pricep eu la legi, poate Catalutza stie mai bine.

Cartea care m-a scos din depresie? Vraciul. O mai citisem, dar acum mi-a placut si mai mult.

Abia astept concediul, ca am atatea de citit...

30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamidepuiuti spune:

offfff..... cris...poate citeste maine catalutza si ne spune si ea ce stie despre asta...de parca nu aveam noi griji destule si fara asa ceva...... eu am gasit asta: OUG 158/2005:
Art. 10. - (1) Baza de calcul a indemniza#355;iilor prev#259;zute la art. 2 se determin#259; ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, pān#259; la limita a 12 salarii minime brute pe #355;ar#259; lunar, pe baza c#259;rora se calculeaz#259; contribu#355;ia pentru concedii #351;i indemniza#355;ii
Art. 23. - (1) Asiguratele au dreptul la concedii pentru sarcin#259; #351;i l#259;uzie, pe o perioad#259; de 126 de zile calendaristice, perioad#259; īn care beneficiaz#259; de indemniza#355;ie de maternitate.
Art. 25. - (1) Cuantumul brut lunar al indemniza#355;iei de maternitate este de 85% din baza de calcul stabilit#259; conform art. 10.
(2) Indemniza#355;ia de maternitate se suport#259; integral din bugetul Fondului na#355;ional unic de asigur#259;ri sociale de s#259;n#259;tate ..... ar insemna ca nu suntem platite de MAI pe perioada respectiva,nu?

mami de Radu Andrei(30.07.2000) si 30+ www.flickr.com/photos/43575800@N02/?saved=1" target="_blank">poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris.dogarel spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamidepuiuti

offfff..... cris...poate citeste maine catalutza si ne spune si ea ce stie despre asta...de parca nu aveam noi griji destule si fara asa ceva...... eu am gasit asta: OUG 158/2005:
Art. 10. - (1) Baza de calcul a indemniza#355;iilor prev#259;zute la art. 2 se determin#259; ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, pān#259; la limita a 12 salarii minime brute pe #355;ar#259; lunar, pe baza c#259;rora se calculeaz#259; contribu#355;ia pentru concedii #351;i indemniza#355;ii
Art. 23. - (1) Asiguratele au dreptul la concedii pentru sarcin#259; #351;i l#259;uzie, pe o perioad#259; de 126 de zile calendaristice, perioad#259; īn care beneficiaz#259; de indemniza#355;ie de maternitate.
Art. 25. - (1) Cuantumul brut lunar al indemniza#355;iei de maternitate este de 85% din baza de calcul stabilit#259; conform art. 10.
(2) Indemniza#355;ia de maternitate se suport#259; integral din bugetul Fondului na#355;ional unic de asigur#259;ri sociale de s#259;n#259;tate ..... ar insemna ca nu suntem platite de MAI pe perioada respectiva,nu?

mami de Radu Andrei(30.07.2000) si 30+ www.flickr.com/photos/43575800@N02/?saved=1" target="_blank">poze


eu am intrebat la financiar la noi la serv si mi-a zis ca prenatalul e ca orice meical (adica 100% in MAI), iar apoi imi intra 85% pe card, dupa ce termin prenatalul si le duc cererea de intrare in CIC. nu stiu de aia 200 ron de unde se iau (alocatzia), dar cred ca primarie..

Cris, 29+cu Ema si Ana(2003)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristies spune:

Citat:
citat din mesajul lui alicredo

mai mamicutelor....zicea mariucasara si satulica sper ca sa nu gresesc numele,de calgel sau ceva de genul...unguent ptr gingii cand le cres dintisorii.DAR azi a vb cu nasa mea si zice ca trebuie o crema cu care ii dai pe bb pe limba, si merge si la noi pe sani.are rol de curatire.ii scapa numele.nu stiti voi despre ce e vb? ceva cu b..., cu x...frantuhormanii astia...am nevoie de denumire pana poimaine.habar nu am pe cine sa intreb, daca aici nu se gaseste...


27+



Scumpa, din indiciile pe care le-ai dat nu ma pot gandi decat la glicerina boraxata, dar sincer nu suna frantuzeste deloc. Poate e altceva.

30+

Mergi la inceput