Mamici de Pufuleti de Ianuarie-Februarie 2010 (43)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cris_mario spune:

Lia nici al meu nu e lotul ala....akm sper sa fie ok

Mario Andrei 16.08.2005 24+ -Alexandra Elena
www.flickr.com/photos/43981940@N03/" target="_blank">poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariucasara spune:

Neata fetele!

onitza trebuie sa iti iei 42 de zile dupa ce nasti din concediu de sarcina si lauzie. Astea sunt obligatorii daca vrei indemnizatia ptr CIC. Apoi imediat poate tati sa intre in CIC. Nu e obligatoriu sa iti iei toate 126 de zile. Poti sa nu iei nimic inainte, 42 de zile dupa si apoi CIC.


al3csa multa sanatate! Si eu stiu ca ureaplasma nu e periculos decat in primul trimestru dar mai bine intrebi medicul.

elefantica, cris.dogarel la prima sarcina nu am stiut ca trebuie sa imi pregatesc sanii inca din timpul sarcinii si cum nu prea am sfarcuri a fost cam greu la inceput. Ne-am chinuit cu aparatori de silicon, care nu stateau unde trebuie, nu ii placeau gogosicii, am facut niste rani de toata frumusetea, etc. Acum deja am inceput pregatirile:la dus fac masaj de formare a mamelonului, dupa dus ma sterg cu un prosop aspru. De crema inca nu e cazul. Ceaiuri o sa beau dupa ce nasc in functie de productia de lapte. Sper sa nu mai patesc ca data trecuta.

Carmita_baby si tati e informat ca deja i-am insurat baiatul. Ca fata e maritata de acum 2 ani si tot mai isi gaseste pretendenti.

Bagajul de spital inca nu l-am facut dar am inceput sa cumpar ce imi trebuie. Oricum o sa il zapacesc pe tati sa imi mai aduca una alta.

fetele!





Mamica Sarei Maria (22.11.2006) si 28+ Sebastian Petru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicolcris22 spune:

Citat:
citat din mesajul lui cris.dogarel

buna amiaza

am fost vrenicutZa azi, cumparaturi de papa,iar acum supa e aproape gata (crema de morcovi, prima data cand fac). la felul doi iar m-a pocnit invetzia si am transformat "negresa" aia de post in fel sarat: adica am facut compozitzia din: 2 cani faina, una unt topit, una lapte, una smantana. in ea am pus porumb, mazare si conopida tocata, plus cele 2 lgt de bicarbonat stins. arata super fain, exact ca negresa, doar ca-i alba/aurie cu buline galbene si verzi raportez mai tarziu si ce gust are... cand or veni ai mei acasa.

vergeturi: nu le mai tzin socoteala, ca se incurca alea de la slabit/ingrashat/prima sarcina intre ele. sunt doar pe

am constatat insa si o chestie faina in trim asta: parul de pe picioare a crescut ff putin si rar, m-am epilat rar si pielea fiind foarte intinsa de la "umflatezeala" arat fain. shi veshnicele mele probleme cu tenul s-au dus; temporar, mi-e teama.

ma duc sa creia o pauzasc morcovii si revin



Cris, 29+cu Ema si Ana(2003)
poze



faza cu parul de pe picioare si eu sunt tare multumita ca abea creste!!! e super! nici nu ma asteptam!
Pupici

28+ ANDREI ....ne mai gandim la al doilea prenume...
http://community.webshots.com/user/nicolcris22

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dandanaG spune:

larisel si mieimi plac fff mult numele. Noi inca nu ne-am hotarat
alexutzzza f frumoasa petrecerea, si f inspirat sotul, sa fiti fericiti si impliniti!
Bea euam luat un cosmonaut aproape identic cu al tau si am dat 50 ron de la targ din c-ta
V-am citit si ce m-ati binedispus

Dana 27+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicolcris22 spune:

Citat:
citat din mesajul lui carmita_baby

Mariucasara si noi va pupicim, sa stii ca tocmai ce i-am zis lui tati ca i-am maritat fata deja si m-a intrebat cu cine. I-am spus ca e inca in burtica la mamica lui, dar sa stie ca e data

Daniela ma bucur ca am vorbit un pic azi

Am pus aici niste pozici cu ultima eco a Lorenei. Sunt 2D. Am incercat sa pun si niste poze cu burtica, insa nu stiu de ce imi tot da eroare. Am sa incerc si maine. Va pupicesc pe toate

24+ cu Lorena

Mello motanelul iubit




Foarte dulcik motanelul!!! Eu sunt fana a pisicilor!!! Mor dupa ele...dar din pacate nu ma lasa sotul sa luam si noi un pisoi.

28+ ANDREI ....ne mai gandim la al doilea prenume...
http://community.webshots.com/user/nicolcris22

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Beatrice1982 spune:

Citat:
citat din mesajul lui cris.dogarel

bea, din cate stiu eu calciul da contractii... intreaba medicul tau daca sa iei si de care. nu iei vitamine care sa aiba si ceva calciu?
noi stam la 22 grade, dar mie tot mi-e cald (anul trecut inghetzam si la 23-24..)





Cris, 29+cu Ema si Ana(2003)
poze


pai calciul meu e 6
si limitele normale e intre 8.2-si nu stiu cat.........
dar stiu ca limita inferioara e 8.2

nu prea am mai luat vitamine
centrum materna iau cam de 2 ori/sapt.................
si beau lapte....in fiecare zi ,dar se pare ca nu e deajuns

Poze
Bea 30+ cu Ivan Matei

Doamne ajuta sa am un bebe sanatos!!!!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Beatrice1982 spune:

Citat:
citat din mesajul lui bAly

Salut fetele,



Bea daca zici ca ai lipsa de calciu eu stou ca incepind cu saptamina 30 poti lua supliment. De asemenea daca nu ma insel e fosrte posibil sa transpiri din cauza lipsei de calciu.



Vine Surpriza

Alina 27+ , mamica de 2 fetite, Andreea (27 iulie 2002) si Laura (5 august 2005)





whaaaaaaaattttttt?
sa transpir din lipsa de Ca????????????


mamaaaaaaaaa
asta nici nu am stiut......................
hm.................
ok
atunci tre sa iau neaparat ceva....ca e mic................
mersi

Poze
Bea 30+ cu Ivan Matei

Doamne ajuta sa am un bebe sanatos!!!!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicolcris22 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamidepuiuti

uraaaaaaaaaaaaaaaaa pt prenatal!... nu mi-am "pregatit" sanii pt nastere nici prima data,recunosc...dupa cezariana,am incercat cu pompa manuala,dar a fost apa de ploaie...asa ca am aflat ca asistentele aveau o pompa electrica,unde ma "racordam" contra cost,(of course )si in 2 zile totul a fost ok...lactatia instalata...dupa care am folosit garmastan,de care am fost mai mult decat multumita ...acum vad ca a inceput sa-mi curga putin colostru(data trecuta nu am avut inainte de nastere NIMIC)...sper sa scap de pompa electrica...aveam impresia ca sunt joiana...mai lipsea sa fac "muuuuuuu" ...ca de "impuns" ... impungeam pe toata lumea,fara deosebire

mami de Radu Andrei(30.07.2000) si 30+ www.flickr.com/photos/43575800@N02/?saved=1" target="_blank">poze





28+ ANDREI ....ne mai gandim la al doilea prenume...
http://community.webshots.com/user/nicolcris22

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nik0le spune:

Neatzaaa!

Rebianaaa, stiam eu ca uitasem ceva! Sa te . Cum te simti cu cerclajul, esti ok? Ce mai face Luca? Dar bebelina din burtica? Sanatate multa, sper sa te ocoleasca raceala pana la urma.

cristies, . Sper sa terminati repede treburile, ai grija sa nu te obosesti prea tare.

Larisel, tare frumoase nume ati ales!

mariucasara, onitza, si Isabela imi mai da de furca uneori, dar cred ca e doar inceputul. O sa fie mult mai palpitant cand o sa apara si nr 2.

onitza, am auzit ca si dr Niculescu de la CMU ar asista nasteri naturale dupa cezariana. Tin pumnii poate reusesti sa rezolvi cu dr Stefan Marian, sa ne tii la curent.

alexutzzza, ma bucur ca ai petrecut frumos, super tortul ala...

decenuela, din cate stiu, durerile de care zici sunt provocate de faptul ca se inmoaie ligamentele bazinului sub influenta hormonilor de sarcina pentru a-l pregati pentru nastere. Am avut si eu dureri la fel spre sfarsitul sarcinii trecute, care au devenit mult mai puternice dupa ce am nascut (ca de, am nascut natural si s-au desfacut oasele p-acolo...).

cris.dogarel, uff, sunt urate tare migrenele astea, sper sa te lase in pace! Simpatica Ema ta, parca s-a vorbit cu Irina mea si fac gimnastica aerobica sincron. Ce harnicuta esti, si supica si felul doi...mmm.

elefantica, eu stiam ca e bine sa incepi sa te dai zilnic cu Garmastan pe sani din luna a 8-a. Cat priveste nasterea, incearca sa nu te panichezi, o sa fie bine, o sa vezi! Haios scenariul cu bagajul de spital, dar stai linistita ca n-o sa te uite nimeni. Mai degraba o sa uite bagajul.

nicolcris, sunteti o familie tare frumoasa. O sa trebuiasca sa cam muti vaza aia inalta si frumoasa din sufragerie cam peste un an, asa... sa nu se indoaie.

Bea, mie dr mi-a recomandat sa mananc mai multe lactate pentru lipsa de calciu (si iaurt si branza, pe langa lapte). Mi-a zis ca nu-mi recomanda supliment de Ca, pt ca s-asa am contractii gramada, asta-mi mai lipseste...

Nico de Isabela si 26+ cu Irina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Beatrice1982 spune:

dandanaG serios????????????????????
na uite tu ce diferenta,........................



ooooof nicole.......beau si lapte manc si branza, si smantana...........dar asta ultima nu prea multa ca trigliceridele mi-s mari, glicemia, mi-e 60...........dupa ieri dimineata ca am mancat o felie de paine la 6 si doua felii de branza topita.....si o cana de ceai indulcita cu zahar..........la la 9 mi-a luat sange....si mi-a iesit glicemie..........60....................


ooooooof offfffffffffffffffff


si eu ma gandeam azi noapte la bagajul pentru spital, dar astept control la 2 decembrie, sa am informez k lumea, sa nu aiu vrute si nevrute...................






la indemnizatii nu ma pricep.................
iar la mine oricum vi lua 600 ron indemnizatie si 200 aloctie..........
daca ne ajuta doamne doamne si ajungem pana acolo.............

Poze
Bea 30+ cu Ivan Matei

Doamne ajuta sa am un bebe sanatos!!!!!!!!!!

Mergi la inceput