Malpraxis?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Accept,eu sa fiu in locul tau m-as ingriji mai mult de educatia sexuala a prietenelor tale.

Pentru ca o femeie informata face mult mai putine greseli.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui accept92
Urmatorul scenariu este unul foarte comun: o femeie de obicei foarte tanara, care nu isi doreste inca copii, ramane insarcinata si decide sa nu pastreze copilul. Se face o programare la medic, acesta intreaba daca femeia doreste intreruperea chiar atunci, primeste confirmarea, se trece la fapte si la revedere! Din pacate din acest scenariu lipseste un element foarte important: medicul nu intreaba femeia nimic despre Rh!!!

Daca femeia nu are grija de corpul ei si nu este interesata de copilul ei, vrei sa se dea medicul peste cap sa-i faca analize si educatie ca vezi Doamne! sa poata face femeia aia inca cateva avorturi inainte sa se hotarasca sa faca un copil? Stii cum e...cum iti asterni asa dormi. Sarcini nedorite, boli cu transmitere sexuala...toate iti scad sansele unei sarcini reusite si fara probleme mai tarziu.

Aici medicii care se respecta nu fac avorturi. Evident ca iti face un chiuretaj la o sarcina oprita in evolutie sau alte probleme din astea dar la macelarit nu se baga. Eu nici nu m-as duce sa imi urmareasca sarcina un medic care face avorturi, si multe femei pe care le cunosc simt la fel. Si nu sunt religioasa .

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui accept92
medicul nu intreaba femeia nimic despre Rh!!! Cunosc acest scenariu pe propria piele, si a cel putin altor 10 femei din anturajul personal, 10 medici diferiti, de aceea mi-am permis sa presupun ca medicii nu intreaba in majoritatea cazurilor. Eu am avut noroc, am Rh pozitiv...altele nu.


io zic ca daca e vorba de ghinion si noroc, cei mai ghinionisti au fost copiii avortati. dar voi astea cel putin 10 femei nu ati auzit de pilule contraceptive sau prezervative, sterilete si alte minuni moderne de prevenire a sarcinilor?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Bird , cei mai buni dr din Timisoara fac avorturi...
Sunt si care refuza sa faca, dar asta nu ii face mai buni dpdv profesional decat ceilalti.
prejudecati doar



***Fur is for petting**
http://www.xfactor.ro/#tp (produse eco)
http://www.adoptiicaini.ro/adoptii-virtuale/
http://www.adoptiipisici.ro/adoptii-virtuale/

http://freecycletm.ecosapiens.ro/

http://accesoriisihaine.blogspot.com/

http://www.4animals.ro/ajuta.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dodo spune:

Citat:
citat din mesajul lui accept92



Doresc sa propun dezbaterii un subiect foarte serios, cred eu de interes general, care desi ar putea fi catalogat drept sensibil pentru acest forum dedicat copiilor eu cred ca dimpotriva isi are locul exact aici.

Urmatorul scenariu este unul foarte comun: o femeie de obicei foarte tanara, care nu isi doreste inca copii, ramane insarcinata si decide sa nu pastreze copilul. Se face o programare la medic, acesta intreaba daca femeia doreste intreruperea chiar atunci, primeste confirmarea, se trece la fapte si la revedere! Din pacate din acest scenariu lipseste un element foarte important: medicul nu intreaba femeia nimic despre Rh!!! Cunosc acest scenariu pe propria piele, si a cel putin altor 10 femei din anturajul personal, 10 medici diferiti, de aceea mi-am permis sa presupun ca medicii nu intreaba in majoritatea cazurilor. Eu am avut noroc, am Rh pozitiv...altele nu.

O femeie care nu isi doreste inca copii nu este de obicei informata in legatura cu problemele pe care le poate da un Rh negativ in cazul unei sarcini. Ea intr-adevar merge la medic si primeste serviciul pe care il solicita. De ce nu intreaba medicii de Rh in cazul intreruperilor de sarcina? Nu credeti ca ar fi de bun simt din partea lor? Sau poate de la medici nu trebuie sa avem pretentii si fetele ar trebui informate in cadrul orelor de educatie sexuala de la liceu pentru a-si purta singure de grija?


Atunci cind te duci la dr pt avort, apai trebuie sa te duci cu temele facute:stii ce riscuri implica atit imediat, cit si pe plan lung. Daca te duci sa consulti dr. in eventualitatea unui avort, atunci dr. trebuie sa abordeze cu tine toate pct. relevante: posibila fertilitate secundara, Rh, consiliere etc, abia atunci, daca treaba asta nu se intimpla, poti aduce in discutie aspecte de malpraxis.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Citat:
citat din mesajul lui dodo
Atunci cind te duci la dr pt avort, apai trebuie sa te duci cu temele facute: stii ce riscuri implica atit imediat, cit si pe plan lung. Daca te duci sa consulti dr. in eventualitatea unui avort, atunci dr. trebuie sa abordeze cu tine toate pct. relevante: posibila fertilitate secundara, Rh, consiliere etc, abia atunci, daca treaba asta nu se intimpla, poti aduce in discutie aspecte de malpraxis.


dod, stiu ca vorbesti de la antipozi ... dar tu cand teoretizezi asa de frumos (si corect ), te gandesti inclusiv la o fata de 12 ani din fundu' catunului Cracanatii-din-Deal care a ramas gravida dupa ce-a fost violata de tac-su sau unchi-su la betie? Crezi ca fata aia, sau mama-sa, au auzit vreodata de Rh?
Da' ce zic eu de fata, chiar si cu mama-sa de mana... sa luam doctoru' la care ajunge fetica aia, saraca... un doctor de dispensar in vreun orasel de 10 mii de suflete... el o fi oare asa bine pregatit "sa abordeze cu pacienta punctele relevante", printre care si consiliere?

Rh... riscuri... infertilitate secundara... consiliere...
OMG

(in contextul asta, cel mai mult mi-a placut asta; "cind te duci la dr pt avort, apai trebuie sa te duci cu temele facute: stii ce riscuri implica atit imediat, cit si pe plan lung"...... aaa-haaa... ei, da! acu' s-a limpezit totul!)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Eu stau si ma intreb cum o fi sa ai in anturaj cel putin 10 (z e c e) femei care fac avorturi (noiembrie doua mii noua!!!!)

Alo, fata, iesim si noi la un suc?
Nu, fata, ca-s la doctor.
hai, fata, iar?
Lasa, fata, sun-o pe Fata 6.
Nu pot, fata, ca a fost ieri la doctor, cica vrea sa stea in pat.
Fata, sa nu uit, de data asta nu ma mai pacaleste ticalosu' asta. M-am dus cu Rhogham-u' in poseta, na!
Asa, fata, bravo, mama lor de nemernici. Fata, daca ar fi toate informate ca noi, bine ar fi, fata.
Da, fata, hai ca ma cheama. Ia uite, ha ha, a aparut si Fata 9. Te sun eu dupa, pupici, hi hi, muah, muah.




Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.


Recunosc ca ma jucam odata cu fetita la nisip si a venit o alta fetita sa se joace cu noi. Avea peste 3 ani, s-a asezat in fund in nisip, moment in care i-am vazut pampersul si toate cele (la copiii mai mari dispar colaceii de pe picioare, pamperul nu prea mai are pe ce sa stea), avea si nisip in pampers, recunosc ca am avut o reactie in stomac, fetita vorbea foarte bine, parea sanatoasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Din pacate in Romania avorturile se fac pe banda rulanta.

In datile in care am stat prin spitale, dupa chiuretaj veneau medicii in saloane si le povesteau tinerelor ce tocmai avortasera la cerere despre metode contraceptive, despre Rh, despre existenta unei injectii care iti asigura o contraceptie de durata, samd...

Dar, eu am o nedumerire: mi se pare putin probabil ca o mama care a avut RH negativ sa nu-si avertizeze fata. Eu cred ca fetele cu RH negativ sunt avertizate in proportie de 90% de catre mame devenind obligatia lor de a se interesa mai departe la medic.

Eu asa vad lucrurile si am sa fac ceea ce-mi repugna foarte mult adica am sa dau un exemplu personal: Barbatu' asta al meu are Rh negativ. Cand am operat fata de polipi, la 4 ani, si a trebuit sa-i fac analize de sange am cerut sa i se faca si Rh-ul. Bum, bum, asta e l-a mostenit pe ta-su si are si cea mai rara grupa de sange. (De aia e asa desteapta si frumoasa!) Urmatoarea escala a fost la dr. ginecolog pe care am rugat-o sa-mi dea toate detaliile in legatura cu asta si sfaturile pe care va trebui sa i le dau copilei la adolescenta.

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Pai, na, mai Viviana.
Care mama isi poate imagina ca fiica ei va face mai mult de un avort in secolul 21?
Pentru ca, probabil cum deja ai aflat de la doctorita ta, chiar daca ai Rh negativ, sarcina nr. 2 e fara probleme (in absenta Rhogam-ului administrat la prima sarcina).

A, si mi se pare putin probabil ca o mama care nu vorbeste copilului despre respectul pentru viata, sa ii vorbeasca despre Rh.




Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.


Recunosc ca ma jucam odata cu fetita la nisip si a venit o alta fetita sa se joace cu noi. Avea peste 3 ani, s-a asezat in fund in nisip, moment in care i-am vazut pampersul si toate cele (la copiii mai mari dispar colaceii de pe picioare, pamperul nu prea mai are pe ce sa stea), avea si nisip in pampers, recunosc ca am avut o reactie in stomac, fetita vorbea foarte bine, parea sanatoasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui viviana

Din pacate in Romania avorturile se fac pe banda rulanta.

Dar, eu am o nedumerire: mi se pare putin probabil ca o mama care a avut RH negativ sa nu-si avertizeze fata. Eu cred ca fetele cu RH negativ sunt avertizate in proportie de 90% de catre mame devenind obligatia lor de a se interesa mai departe la medic.



De la o anumita generatie de mamici incolo ceea ce spui tu este perfect adevarat. Recunosc ca nu ma gandisem ca timpul ar putea rezolva problema asta odata cu schimbarea mentalitatilor.

Spui ca in Romania se fac avorturi pe banda rulanta. Compari cumva cu tarile din vest? Daca acolo nu se fac nu cred ca motivul este unul de ordin moral ci mai degraba o mai buna eduactie sexuala a tinerilor, problema care sper ca in timp sa se rezolve si la noi. Deocamdata mai exista chiar si printre femeile moderne cu acces la informatie, o categorie larga care prefera o educatie de genul 'sa faci sex numai cand vei fi pregatit sa faci copii, atata trebuie sa stii' iar in mediul rural suntem aproape de evul mediu - majoritatea populatiei acolo traieste.

Mergi la inceput