capusor transpirat

capusor transpirat | Autor: andata

Link direct la acest mesaj

Fetitei mele de 4 luni ii transpira foarte rau capul de cate ori suge la san. Daca ii dau ceai cu biberonul, nu transpira. Cand mananca, trebuie sa stau in permanenta sa o sterg cu un prosop, caci mi-e teama sa nu raceasca. S-a mai confruntat cineva cu aceasta problema sau aveti cumva un sfat?

http://ganduri-de-mama.blogspot.com/

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns doxinu spune:

Cred ca se confrunta majoritate mamicilor care isi alapteaza copilul.Transpira la san deoarece face efor sa suga pe cand la biberon curge muult mai repede.Daca este alptata exclusiv copilul nu are nevoie de apa/ceai pana la 6 luni cand este recomandata diversificarea.Nu faci decat sa o "ajuti" sa refuze sanul dandu-i din biberon,asta daca este alaptata exclusiv!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Ar ajuta foarte mult si daca ai avea grija sa nu o imbraci prea gros.
Din pacate la noi romanii exista prostia sa ii tinem pe copii infofoliti, ei transpira si nu invata sa se adapteze la schimbarile de temperatura.
Sugarul trebuie imbracat cu doar o hainuta in plus fata de cum sunt adultii. Si nu are nevoie de caciulita in casa. Nici iarna, nici vara si nici dupa baie.
Chiar si asa, nu de la faptul ca transpira raceste un copil. Asta e alta prostie. Da, un copil obisnuit sa stea doar la 30 de grade va fii mai receptiv la a contacta viroze dar nu din cauza transpiratiei ci tocmai ca nu e lasat organismul sa stea la o temperatura mai joasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna-mama spune:

Stai linistita, nu raceste. Si al meu a transpirat mereu cand a supt si nu l-am avut bolnav. Nu trebuie sa faci nimic special legat de asta.

Ana, mamica de Luca-Vlad (09.02.2009)

Poze cu Vladut:
http://picasaweb.google.com/annavladut/Vladut8Luni?authkey=Gv1sRgCJOVopakjc3-6AE#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

Sheannamp, eu am doua fete,doar una din ele transpira la cap cand mananca,se joaca sau doarme,mai ales cand doarme.
La noi nu se pune problema caciulii in casa sau infofolirii,in casa temperatura pe timpul iernii este de 21°C in sala de joaca si 16°c in camera de somn.
Nu am ce sa-i fac pur si simplu transpira ,cand o alaptam eram mereu cu un scutec langa mine sa-i sterg capul,facea literalmente brobonele de transpiratie .
Adoua bebelina care are 7 luni traieste in acelasi mediu si imbracata relativ la fel ca si cea mare-nu transpira absolut de loc ,are manutele mereu reci se mai incalzeste cand ii dau biberonul cu lapte sau cu ceai caldut.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Din cite stiu eu transpiratia la cap e semn ca ii este prea cald. ori e prea cald in casa, ori e imbracat prea gros. poate ca fiind prea mult efort incepe sa transpire. da-i jos un rind de haine (o bluzita, o pereche de ciorapi, depinde cite rinduri are) si vezi cum e.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andata spune:

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri. M-ati linistit. Am intrebat deoarece bebelina e al treilea copil, dar la primii doi nu mi s-a intamplat lucrul acesta.

Temperatura in camera e in mod constant de vreo 20 de grade, iar caciulita nu ii pun decat cand o scot afara. In casa sta doar cu un rand de haine, deci nu ii e prea cald. Cu exceptia perioadei suptului, nu transpira, dar nici nu are manutele reci, deci nici frig nu ii e.

http://ganduri-de-mama.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AnaMariaVV spune:

Baietelului meu ii transpira capul, mai ales la somnic, pana pe la 2 ani. Nu a racit niciodata.
Stai linistita, nu iti face griji si nu te gandi ca este o problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ivanoiuadela9 spune:

Si al meu e plin pe frunte de broboane de transpiratie cand suge pt ca e hilap , trage repede si oboseste . Nu trebuie sa te sperii .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ank999 spune:

Mai fetelor vroiam sa deschid si eu un subiect asemanator, asa ca ajutati-ma si pe mine.
Fetita mea care face luna viitoare 3 ani transpira la cap si un pic pe spate in prima ora de somnic, dupa care nu mai transpira. Dc o imbrac un pic mai subtire dupa 3 ore o gasesc cam rece. In casa am cam 22 grade si ii dau pijamaluta si sostete.
V-ati mai intalnit cu sitatia asta la un copil mai maricel.
Multumesc mult.

Anca cu Erica Elena Nicoleta (06.12.2006)www.flickr.com/photos/9330118@N03/sets/72157613393630890/detail/" target="_blank">poze,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Buna,

O posibila cauza a transpiratiei excesive in zona capului este rahitismul (forma incipienta, cand nu sunt prezente alte semne sau simptome). Este doar o varianta de luat in calcul.

Insa, pentru un bb de 4 luni e destul de firesc sa transpire cand suge la san, deoarece depune un efort mai mare decat daca ar bea din biberon si, in plus, in timpul alaptarii copilasii stau in general lipiti de corpul mamei, cu mana acesteia petrecuta pe sub ceafa si spate - asadar, caldura corpului mamei poate determina o incalzire suplimentara a bebelusului. Sa nu uitam ca bebeii pierd caldura cel mai rapid in zona capului, de aceea transpira mai mult, ca sa-si regleze cumva temperatura.

Anca, fetita ta doarme pe perna ? Daca da, ce fel de umplutura are perna si cat de mare este ? Pijamaluta cat de groasa este ? Cat de aproape este patutul ei de calorifer sau sursa de caldura din camera ?

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )
"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput