**Zmeurici de iulie-august 2009 (12)**

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ungaras spune:

anemona27, La Multi Ani!
Mihaele si Gabriele,
La multi si sanatosi ani, sa va puteti bucura de zmeurici!

La multi ani! Gabriel de Michelle81
Bryce Mihai de ClaraJ
Darius Mihail de Emanouela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

Multumim frumos pentru aprecieri!

Cat despre cum e cu trei copii, eu pe Vladimir nu prea il simt . Adica, el parca a venit doar cu partile bune ale "meseriei" de mama. Chiar daca are si el zile proaste (cum sunt ultimele zile ) si imi fac in continuare o mie de griji, ca orice mama, privesc tot ceea ce trebuie sa fac pentru el ca pe o bucurie. Mie mi-a luat ceva timp si a trebuit sa am experienta de la primii doi copii ca sa realizez ca un bebe nu e motiv de stres . La primii doi ma speriasem de rutina zilnica, de faptul ca asta o sa fac mult timp de acum in colo si nu am cum sa fug. Ma gandeam mereu ca nu am timp de nimic intre doua mese de ale lor, ca seara de seara trebuie sa le fac baita (of, ma ingrozea chestia asta ), ca nu o sa mai dorm niciodata o noapte intreaga si ma voi trezi zilnic la 6 dimineata (cu trezitul devreme m-am resemnat abia de curand ).

Si, fie vorba intre noi, ma ajuta enorm mama, plus ca am femeie la curatenie, pentru ca, mai ales de cand am inceput serviciul, nu am timp sa fac mai nimic in gospodarie si probabil ca mi-ar trece entuziasmul, daca s-ar prabusi casa peste noi .

Deci , Vladimir a mancat azi in stilul propriu, mestecand si scuipand biberonul si urland la masa cate 80 - 100 ml (vreo 400 - 450 ml toata ziua). Mai bine decat ieri, dar tot putin. Totusi are ceva. De fapt clar are ceva: e racit (Stefan a fost darnic si se pare ca ne-a dat tuturor un virusel). Vladimir e fonfanit si tuseste. Azi noapte mi s-a parut ca e cam cald, dar avea 38 de grade in fundulet si parca asta nu e considerata febra la sugar. Oricum, el nu mananca de mai mult timp si probabil ca pana nu ii trece raceala nici nu ma pot astepta la imbunatatirea situatiei. Vad cum evolueaza si daca nu bea lapticul nici saptmana asta, week-end-ul viitor incepem diversificarea.

Si Vladimirul meu e sperios. Dar pe el cel mai mult il sperie Stefan care tipa langa el sau vine si se arunca pe langa el. Totul din prea multa dragoste (zic eu ), dar asta mic e cam stresat de fratele mai mare. Sper sa ii treaca. Cand o vewde pe Maria rade tot timpul, cand apare Stefan se crispeaza, parca deja asteapta sa se intample ceva.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

Cate fetze ranjite in mesajul meu anterior. Culmea e ca starea mea generala nu e tocmai buna. In rest (adica in ceea ce priveste alte aspecte ale vietii mele exceptand copiii sau si mai bine zis exceptandu-l pe Vladimir) sunt stresata rau, chiar am o perioada uratica, dar uite ce de zambete pe mine .

Anemona, la Multi ani! La multi ani tuturor celor cu nume de Mihail si Gavril!

Si ca tot m-am trezit, la multi ani sarbatoritelor ultimei perioade: Patricia, Pooh, Flosideea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Motana spune:

Am trimis niste documente despre porcina, antibiotice si vit D in contul comun

Daria Alessia (12.07.2009)

"The key to effective parenting lies not in what we do but in who we are to our children." - Gordon Neufeld

"Ignoranta nu te salveaza... dar te face sa te simti destept!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buburuza1979 spune:



mda... eu ca de obicei bantui pe net la ore tarzii

in primul rand Mihaelelor/Mihailor si Gabrielelor/Gabrielilor

cu ocazia asta va las aici pt maine si ca eu il sarbatoresc pe sot.


Motana multumim mult pt articole. le-am salvat si bagat la cap

am salvat si cele cu diversificarea sa le am informativ. dar am vazut ca mai toate dau retete incepand cu 3 luni
noi inca suntem pe san exclusiv asa ca pana la cel putin 5 luni jumate nu ii bag nimic altceva. probabil ca dupa 1 ianuarie vom incepe usurel cu suculetele si abia dupa jumatatea lui ian cand facem 6 luni voi incepe cu piureuri.
pana atunci laptic de la mami exclusiv ... sa profite de el cat poate de mult mai ales ca e iarna si din el isi ia anticorpii cei mai "strong" .

am citit in urma dar bineinteles ca nu mai tin minte nimic... eu tot mai sper sa isi revina neuronu ala gravid si ametit





*****************************************************************************
gogoasha


"From this day forward you shall not walk alone.
My heart will be your shelter and my arms will be your home."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meleea spune:

???!!!! nimeni inca? fac cinste azi, merci pt urari!
Alex doarme inca ,s-a trezit doar sa manance la 6 si la 10 si vad ca nu vrea sa se trezeasca , o fi cadoul lui pt mami o dimineata linistita .

si noi am avut pb cu mancarea cam 10 zile dar vad ca si-a revenit si am marit si intervalul la 4-5 ore si papam 120-150-180 depinde

cat despre kg in plus..... eu de la 105 am 85 dar nu mai pot sa dau jos deloc cam de o luna jumate nici un gram o fi vreun prag ceva ,dar tare greu e , nu am nimic de imbracat pt vremea asta si ma ia groaza sa ma duc la cumparaturi si ce naiba sa iau ca nu imi vine nimic si ma ia si depresia cand intru in magazine

pupam si noi sarbatoritele si sarbatoritii mici si mari deopotriva!



http://picasaweb.google.ro/meleea9

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns siacob spune:

O si de la mine.

De cateva zile si Beatrice a inceput sa rada in hohote, cum a zis Giova...inca timid, dar m-am topit cand am auzit-o prima data.

Sa nu radeti de mine....va spuneam zilele trecute ca am inceput sa ii dau la pranz supa de zarzavat...dupa 3 zile m-am decis ca nu era cazul sa incep diversificarea. M-am panicat ca nu se mai satura copilul, dar a fost un puseu, acum a revenit la normal si o tin pe lapte de la tzitzi in continuare. Sper sa nu zapacesc copilul...

Apropo de speriat, Beatrice a inceput de vreo 2 zile sa planga in somn dimineata...ce-o fi asta? Ii dau sa pape, adoarme la loc dar se maraie si se foieste in continuu, fara a se trezi de tot. Daca incep sa vorbesc cu ea, se trezeste si e ok, zambitoare, daca o las sa doarma, este agitata si plange in somn

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inutsa spune:

Neata!

In primul rand LA MULTI ANI celor care poarta numele sfintilor Mihail si Gavril !

Giova si Bia rade in hohote, dar rade pe bune, si noi murim de ras cand o vedem cu rade ea . Am si filmat-o razand in hohote, nu se opreste si gata!

Acu merg si eu sa pap!
O zi faina!

---------------
Inesa, cea mai fericita de fetita Bianca-Maria (14 iulie 2009)

Bianca la 3 luni

bebelusha din burtica

cum a aparut pe lume Bianca-Maria




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dienuta79 spune:

Buna dimineata la mamicutze!!!!
Cam liniste astazi pe aici,se pare ca toata lumea petrece,pe aici de vreo 4 zile ploua non stop,m-am saturat de vremea asta,nici nu putem sa iesim afara din casa
LA MULTI ANI !!!!! tuturor celor care isi sarbatoresc azi ziua de nume:Mihail si Gavril!!!
Tudor Mihai de Bia
Larisa Gabriela de Jojo-Miha
Darius Mihail de Emanouela
Bruce Mihai de Clara J
Gabriel de Michelle 81
Denis Stefan de Monica 2008 la cat mai multe lunite!!!

Dienuta mamica fericita de bebe ALBERT ANDREI 02.07.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:


tuturor celor care poarta numele de Mihai, Mihaela, Gavril, Gabriel, Gabriela si alte derivate din ele!
anemona27, La Multi Ani!

La multi ani: Gabriel de Michelle81, Bryce Mihai de ClaraJ, Darius Mihail de Emanouela

revin ca s-a pus pe urlat gogoasa.

_
Gio de Edi (02.07.2009) si Marco(06.01.2006)
poze(1) www.dropshots.com/giova1" target="_blank">poze(2)

Mergi la inceput