Ghiocei Martie-Aprilie 2009 *98*

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

seara buna, hai ca am intrat un pic sa nu ma dati disparuta completdar mult nu rezist ca a avut grija dom'shorul sa ma toace bine inainte de culcare si tocmai in seara asta e al meu sotz dragastos..si poftim tre sa zic pas. aseara s-a culcat domnul la 8.30 ushor, fara sa zica nici car, a dormit neintors pana la 2.30(eu de abia la 2 adormisem) si in principiu ash fi avut timp si energie de harjoneala dar nu am avut cu cine ca al meu sotz se ocupa singur de pr si clienti in ultimul an

nu prea mai am ce sa raspund, ca s-au rezolvat cam toate intre timp.

ana-maria - exact cum a zis si monnvas, e ca si cum i-ai dat doar 4 biberoane de lapte si unul de apa, in loc de 5 de lapte. si eu era sa o patesc exact la fel, dar am avut o sclipire si zic ia sa arunc masura asta ca are 2 luni saraca...si surpriza. macar la h3 nu se mai schimba masurile(eu azi i-am dat prima data h3 de la 8 luni si vad ca ia placut)

chatonel - bine ai mai trecut pe aici..hai cu filmuletul ala mai repede.

ayla - bine ai revenit. aici poti sa vorbesti doar ce iti face placere asa ca nu ne evita

hihihi si am vazut si o gogoshica vorbareatza si hlizita

auziti, bolile astea ale copilariei cum arata? hai ca m-am speriat si eu, al meu se pare ca a facut o dermatita de contact de la o porcarie de ulei jonson dar...na...incet sa ma gandesc. daca e altceva. e ca o spuzeala pe tot trunchiul, nu are febra, e vioi(ca de obicei)mananca f bine...deci sa ma alarmez?

noapte buna celor care au fugit la culcush


25 martie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

chatonel - vezi ca tocmai citeam ca printre primele semne ale pojarului sunt petele albe in gura, asta dupa o stare asemanatoare unei raceli. hai ca acum ma bag sa te sperii si pe tine...ce numai eu?


25 martie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

bianca - ati mai fost plecati cu mashina si bb asa mai departe? si noi eram extrem de plimbareti si nu ne place decat cu mashina ca sa putem vedea tot, sa ne oprim acand vrem si unde vrem. dar asa teama imi e de nebunia cu copilul, carucirul,mancare, biberoane, incalzitor,scutece,...etc
pt maroc, s-ar putea sa trebuiasca vaccinat de febra galbena. eu am zis ca il duc pe al meu in kenia dar cand o sa fie mai marishor sa se bucure de lei, maimute si restul


25 martie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca2503 spune:

Citat:
citat din mesajul lui aris26

bianca - ati mai fost plecati cu mashina si bb asa mai departe? si noi eram extrem de plimbareti si nu ne place decat cu mashina ca sa putem vedea tot, sa ne oprim acand vrem si unde vrem. dar asa teama imi e de nebunia cu copilul, carucirul,mancare, biberoane, incalzitor,scutece,...etc
pt maroc, s-ar putea sa trebuiasca vaccinat de febra galbena. eu am zis ca il duc pe al meu in kenia dar cand o sa fie mai marishor sa se bucure de lei, maimute si restul


25 martie 2009



Noi numai cu masina plecam. Ideea e ca dormim in masina (suntem mai hippie putin). Am stat 3 zile la noi la mare, la Vadu

cam asa adica:
http://picasaweb.google.com/biancabarbu2002/Vadu79Iulie2009#5368303216837376674

in afara de Bulgaria nu l-am mai scos din tara.O sa plecam pe 16 pana in Germania insa cu avionul- sper sa fie ok.

cu masina l-am mai scos la offroad, pe la munte-ii place tare mult, doarme de n-are aer.

legat de maroc nu e nevoi e de vaccin nici pt oameni mari. noi le-am facut acum 2 pentru ca plecasem la Dakar si ar fi trebuit sa ajungem pana in Mauritania si senegal, dar cum Dakaru' s-a anulat ne-am multumit cu Marocul.

acuma ce sa zic,cred ca cel mai bine e sa nu iti faci planu ca tziganu' si sa te adaptezi din mers fara sa te enervezi. iti iei strictul necesar:pampers, borcanele eventual, haine, ceva medicamente de febra si cele de zi cu zi adica vigantol iar legat de sterilizat biberoane cred ca sunt 2 variante:ulei de castor de la chicco (se sterilizeaza la rece) sau iei sterilizatorul cu tine si il cari prin benzinarii (ca ai vazut ce dotate sunt afara) la hotel. foarte important este si suportul partenerului, adica sa fiti amandoi convinsi ca faceti ce trebuie, nu unul sa fie inconcediu si altul sa se chinuie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex2alex spune:

Legat de Fe, noi am primit picaturi ca cica avem lipsa de Fe pt ca ni-s palmele si talpile umede. Partea nasoala e ca pe langa faptul ca a constupat puiu de numa....se stramba Alex cand i le dau de numa.
Asa ca.....in loc de 7 picaturi primeste cate 2-3 si nici nu i le dau in fiecare zi.
Incerc sa dau papa destul de diversificat ca sa aiba de unde sa-si ia tot ce trebe.

Mai am de recuperat...

Citat:
citat din mesajul lui aditapop

OOO, subiect sensibil cu lipsa de Fier...pe la 2 luni jumate Razvan al meu nu mai vroia laptic...m-am chinuit vreo 2 saptamani cu ceai si ceva supica f subtire de morcovei, cartofi, telina...in fine, l-am dus la o clinica din Deva (Novus poate stii, aia de pe str. Cernei, nu-mi vine acum numele) si acolo i-a luat o picatura de sange din degetel, constatand hemoglobina 9,8..deci anemie,deci lipsa de fier ...asa a zis dr. de acolo...am vb cu pediatra prietena mea si a zis ca e prea devreme pentru picaturi cu fier, sa mai asteptam...dar chestia cu urechea eu zic ca e reala, ca al meu daca ma uit bine le are cam stravezii, hmmm..urmeaza niste analize mai serioase, sa vedem.
Ok, hai ca am povestit o gramada. As vrea sa-mi spuneti daca si voi aveti probleme cu anemia, lipsa de fier ca pe mine deja ma streseaza chestia asta...
KLORANE, un vot pentru RAZVAN
http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?bid=3&folder=Cat+de+fericit+e+copilul+tau+KLORANE ad1 ad2

Plec la somn ca si noi ne trezim la 6.00 cu surle si trambite!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

gianina - ei dar voi sunteti dotati...noi cand dormeam in mashina ne refugiam printr-o parcare
adevarul e ca poti cumpara orice din drum. cred ca trebuie sa ne obishnuim noi cu ideea. de sterilizat nu sterilizez nimic de cand avea copilul o luna jumate...doar nu o sa apuc acum...daca stau sa ma gandesc cred ca exista biberoane de unica folosinta,nu?
cred ca o sa incercam viena de craciunde abia ashtept. de impartit datoriile iar nu mi-e frica singurul lucru care ma ingrijoaeza e faptul ca proaspatul tatic e f sensibilos cand vine vorba de fii-su...sa nu cumva sa il supere ceva,sa ii fie incomod...daca face vreo criza de plans in mashina inseamna ca al meu sotz face depresie post-partum(partumul meu)instantaneu

bafta cu germania. sa imi povestesti cum a fost cu avionul ca nu mai scap nici eu prea mult cu vizita la ceilalti bunici. pana acum am tot tras ca e mic, ca nu stiu cum o sa faca in avion, ca e prea clad la voi, ca nu am tot ce-mi trebuie acolo...dar nu prea mai tzine


25 martie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex2alex spune:

Noi ne-am vaccinat astazi...a fost mai bine decat de obicei si puiu nici n-a facut temperatura, deci suntem ok din punctul asta de vedere.

Dar de 2 zile face show de la 22 la 24..cantam/urlam/plangem cat ne tin plamanii. Papam dupa baita de la 9, dormim 30 de min si dup-aia da-i si mana.
Am zis ca o sa vand bilete la vecini.

Partea hazlie e ca in seara asta a stat tati cu el, cica sa adoarma el puiu...si cand m-am dus sa vad ce fac barbatii mei....consoarta dormea dusa si Alex ii canta de mama focului. Acu a adormit si artistul.


Nu stiu dc mai pot recupera cap. trecut ca pic de obo...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex2alex spune:

Gata, am recuperat...

Felicitari pt noile 'achizitii": statu pe olitza, ma-ma si toate lucrurile minunate facute de bebei.

Insanatosire grabnica bolnaviorilor!

Am admirat poze...superbi bebeii...cand ma gandesc ca mai ieri, al meu era numa 1 pic s-acu le tine concerte la vecini...

mai vroiam sa zic ceva...da neuronu' meu s-a dus la culcare...ar trebui sa ma duc si eu ...ca e liniste si pace in dormitor..cred ca-mi dorm barbatii unu obosit de atata cantat, celalalt de atata ascultat.

a... aditapop ,am votat si noi vedeta la concursu' Klorane, da' n-am stiut ca pot sa dau nota maxima pt ambele poze asa ca la a 2-a i-am dat numa 4 pct ...scuzele de rigoare (dupa cum ziceam ....neuronu' meu se culca inaintea mea)

Noapte buna !


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns shasa spune:

ADITA bine ai venit. Abia acum te-am "cunoscut"

IriTeoPetru
New Life Is Born

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns shasa spune:

MARIAce bine ca ai mai dat un semnSi felicitari pt. decizia de bbe2

IriTeoPetru
New Life Is Born

Mergi la inceput