Albinutze de Mai-Iunie 2009(33)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miruta spune:

Buna,fetele!
Clody,multumim de capitol nou,ca de obicei,mereu pe faza.Ma bucur ca Razvi e mai bn.Daca-i frig nu poti baga ceva in priza?
Nici la noi nu se incalzesc cateodata suficient caloriferele,mai mult de 22 de grade nu am avut in casa cu ele la maxim dar seara,pt baita mai dau drumul la aer pe cald.Sper la iarna sa nu fie tot asa.
Agnes,bine ati venit!
Deea,nu ne poti spune ce s-a intamplat?Imi pare rau ca nu mai vrei sa intri....daca te-am suparat cu ceva ,iarta-ne ,te rog,nu cred ca a fost cu intentie.O sa ne lipsesti.
Lavinia,vazut un printisor frumos,frumos ,frumos.
Cris,stiu cum e.Nici eu nu pot sa stau fara Anto,cu toate ca am momente cand ma gandesc ca nu am nici 5 min pt mine.
Phillip,vazut fantomita frumoasa si smecherasul mic.Distractie placuta la munte,aveai nevoie de destindere.Pana la urma la Phillip a fost gripa porcina?Eu sunt un pic stresata cu valul asta de gripa noua ,nu pt mn ci pt pitica.
Yuppi,vazut o Sabinuta blonduta scumpica foc.De cate ori iti vad nickname-ul zambesc,asa ii zic lui Anto de cate ori ne jucam si vreau s-o fac sa rada...yupiiiiiiiiiii.
Cris,era sa uit....felicitari si multi pentru Miru ca s-a ridicat singurica in poponet,e cea mai "grabita" albinuta.
Alex,vazut Davidutu' spiderman,e asa dulce.Pe tn te invidiez sicer pt carlionti. sa treaca repede raceala.
Cris,si daca ar citi,ce?Ca doar nu ai spus nimic gresit,pur si simplu ti-ai dat cu parerea si ai vb de evolutiile puiului tau.
Referitor la sondaje:
-si mie imi cade parul ca la nebuni,mai iau inca centrum materna dar cam degeaba,i-am taiat din varfuri dar nu mai vrea sa ma tund scurt,astept sa treaca de la sine,mai ales ca in sarcina nu cazuse deloc ,deci acum se "echilibreaza".Asa mi-a zis si dr.
-eu am cm de la 9 saptamni dupa nastere,6 zile si cantitate mare,nu pot sa zic ca m-am desumflat dupa,dn contra in saptamana de dinainte de cm balonari,nervi,obosealaa.
-kg...si eu mai am de dat jos vreo 3,momentan am 60,dar problema mea mare e burta ,si daca slabesc cred ca o sa am tot burta...trebuie sa ma apuc neaparat de sport.


Antonia,minunea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_82 spune:

miruta...,aceeasi problema o am si euvreau un copil vesel,increzator...exact opusul meu..a trebuit sa treaca aproape 10 ani de cand a murit maica-mea ca sa fie cea de acum si sa cred in cineva
off..sa scartaie pitica,cred ca s-a trezit..revin mai tarziu

mami de Miruna(29 mai)
http://img207.imageshack.us/img207/7853/fotografie0122.jpg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona.P spune:

Hello fetele!!!

Si ma inscriu in randulor celora care nu vor sa dea gres in educatia copilului ... Fara sa fiu modesta,mie imi place ffff mult cum m-au educat parintii mei si tare as vrea sa am instinctul (ca eu cred ca despre asta e vorba aici) ok si sa reactionez cum trebuie cand vine vorba de educatie.

Mai vroiam sa va cer parerea... voi la ce ora credeti ca ar fi potrivit pt Bia sa-i dau ultima masa de solide?Inca mai pun balanta daca sa fie de fructe sau legume ....

Multumesc Alynta pt raspuns legat de CIG!

mami fericita de Bianca Maria (11.06.09)

http://lb1f.lilypie.com/X98mp3.png

http://picasaweb.google.com/Ramona.Petriman/Munte2009#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dani3lla spune:

Buna ziuaaaaa....mai aveti ceva cafeluta si pt mine?De azi dimineata umblu brambura, acum m-am linistit si am un somn in mine...cam 7 vagoane asa.Am fost sa cumpar hainute si toate cele deoarece pe 14 noiembrie o sa botez o fetitaaaaa si sunt tare fericita.
Am fost aseara la dr la controlul de 5 lunite, avem 8100gr,75 cm(si eu am ramas un pic socata) si muuuulte bubite pe mocuta si pe corp de la caldura cica.Mi-a spus pediatrul sa-l las mai subtire imbracat prin casa dar nu stiu ce inseamna subtire ca eu il tin doar intr-un body cu maneca lunga, cu copanele goale si fara caciula si am in casa cam 24 de grade...V-ati mai confruntat vreuna cu asa ceva?Cu ce ati scapat?Mi-a spus sa-i dau cu apa termala si apa cu bicarbonat.In rest suntem sanatos tun si de luni incepem si noi show-ul cu diversificarea

LauraOana si mie imi cade parul de la fix 3 luni.Am folosit aceeasi masca de par si acelasi sampon,nu am facut nimic special dar parca a inceput sa se mai domoleasca de ceva timp.M-a incurajat o prietena care mi-a spus ca e posibil sa-mi cada pana implineste fimiu 1 an....
ana micu bafta in concurs.Si Denis are o problema cu parul...mai ales cel de la ceafa
flobaby eu am iesit afara cu piticul in fiecare zi indiferent de cate grade erau.Am evitat sa ies cu el doar cand batea vantul foarte tare.Am inteles ca vantul e periculos
picky toto eu aruncam cu rosii tu le prindeai si o puneam de o salata...glumesc iti dai seama nu?In ceea ce priveste puseul asta de crestere sa stii ca s-ar putea sa ai dreptate dar o fi valabil oare si pt un bb de 4 luni?Pt ca bb meu pana la 4 luni dormea toata noaptea...de la 4 luni incoa se trezeste de 2 ori pe noapte.
kiralina nu mai stiu exact,tu mai alaptezi?Te intreb pt ca am vrut si eu la sala si mi s-a spus ca efortul sustinut scade lactatia.Am fost sfatuita sa merg la sala doar dupa ce termin cu alaptatul.
lauraa eu nu cred ca e vreo problema cu somnul pe burtica.Puiul meu doarme in momentul asta pe burtica si a dat un pic de laptic afara si sa stii ca nu s-a inecat.Dar sa stii ca eu una nu cred ca da laptic afara dormind.Denis se trezeste daca il deranjeaza ceva si ,daca e pe burta da laptic sau aer afara iar daca e pe spate se smiorcaie pana il iau in brate si da afara una din cele doua de mai sus
alic pup printesa sa treaca febra
laurraa foarte tare bebicii.Mie imi place si asta de mor http://www.youtube.com/watch?v=DyV5vEgLbZg&feature=related .Si sa stii ca sustin ce a zis ioana .Denis se intoarce noaptea de cateva ori de pe spate pe burta si invers.Daca il deranjez se trezeste si pe urma....ma "deranjeaza" el toata noaptea.A si pt bubitele alea mici si rosii care ii apar eu ii mai dau si cu http://www.centrofarm.ro/idAX003372/detalii_produs.html
cris eu pt dinti recomand niste palinca de bihor.Cred ca asta amorteste mai bine.....Ce lume tampita
cris felicitari pt performanta nurorii mele.Cred ca vrea sa se ridice mai repede sa vina la Denis
yoanna
alic am cautat si eu biscuiti fara gluten dar nu am gasit.Am inteles ca se gasesc pe la farmaciile din centru(alea mai de lux cica...de unde iti iei algocalmin "de lux") si sunt 12 ron 2 biscuiti.Dar vezi ca exista cereale fara gluten pe baza de orez.
deea imi pare rau pt decizia luata dar ma rog tu stii mai bine.Te pup si-ti doresc numai bine tie si bebicului
Apropo de CM.Eu am luat Cerazzette pana acum 1 luna timp in care nu am avut menstruatie.Acum 2 sapt am citit mai atent prospectul si anumite reacii adverse din grupul celor mai frecvente le-am recunoscut la mine.Le-am oprit pur si simplu si de a doua zi a inceput sa-mi curga ceva maroniu foarte putin dimineata.Nu stiu despre ce e vorba dar mi-am facut programare la un control luni.Pana atunci ,daca v-ati confruntat vreuna cu aceasta problema va rog sa ma luminati si pe mine
SI GATA AM TERMINAT DE SCRIS CE AM INCEPUT PE LA ORA 15

DANA mamica fericita de bebe botos Denis Andrei

COPILUL MEU SCUMP

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alynta27 spune:

Dani.................felicitari pentru masuratori! Si eu am avut scurgeri maronii! E in regula! Bubitele de caldura se vor usca dupa aplicarea solutiilor! 22-23 grade vor fi mai bine!

Alina-Mirela cu DAVID (27.06.2007) si MATEI (15.05.2009)

POZE

www.totsites.com/tot/davidipate" target="_blank">pagina lui David
Cum a aparut Printul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_82 spune:

am aparut pentru putin cei drept ca acum avem ora de joaca

miruta...multumesc pentru felicitari si pentru sustinere

cuscra....imi era dor de postarile tale..felicitari pentru cm si kg,pentru bubite eu folosesc apa termala de la avent si ne este bine.O sa fi nasica si de fetitapai sa-ti traiasca finuta,eu o sa nashesc un baieteldeocamdata e pe vine..cred ca deja pregateste aleea cu cadouri ca de ..il asteptam de sarbatori sa apara.Pupam mamica obosita cu cela 7 vagoane si puiul din dotare

mami de Miruna(29 mai)
http://img207.imageshack.us/img207/7853/fotografie0122.jpg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

Scriu si eu cat mai am putina pauza: fetele sunt bine, s-ar putea sa inceapa sa muceasca, febra n-au, azi-noapte au dormit 9-6 neintoarse. Ei, dar ce credeti ca faceam eu dupa o noapte alba, pe intuneric, la 3 dimineata, cu copii dormind? Ia ghiciti...
Dormeam? Nuuuuu. Sex? Nici atat, poate data viitoare... Exact, aveam sanii cat 2 mingi de rugbi si nu mai puteam de durere, drept pentru care m-am muls pe intuneric intr-un pahar si dimineata a baut Saby. Asta pentru ca atata timp cat Larisa a avut febra a supt foarte des, drept pentru care sanii s-au conformat si au produs conform cererii. Dimineata cand a supt la 6 aveam sanul de 2-3 ori mai mare decat capsorul ei, parca o pusesem pe un balon, undeva, departe, si pe masura ce sugea se apropia de mine .

Carla, mama Larisei din 15/06/09 si mama www.sabina.geneza.ro" target="_blank">Sabinei din 07/07/07

mare(5+6) august 2009 *******mare(4) iulie 2009 *******mare(3) iunie 2009 *******mare(1)2009 *******mare(2)2009 *******Saby la 2 ani
"Yesterday is history. Tomorrow is a mistery. Today is a gift. That's why it's called Present"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raluca_Ioana spune:

salutare tuturor albinutelor!din nou am lipsit mult timp dar pur si simplu nu am timp de nimik.tot timpul am ceva de facut, daca nu stau cu fata am de facut curatenie dupa renovare sau mancare.dar faza mai nasoala e ca dupa ce facem curatenie descoperim ca de fapt mai e ceva de mesterit si iar se face mizerie si iar facem curatenie!!!
dar mai multe va pove altadata ca acum suntem in Sibiu la niste prieteni si asa am reusit sa intru putin ca stau ei cu micuta.Alexia e bine, creste si tocmai am observat ca ii ies 2 dintisori, unul a inceput putin sa creasca si celalalt acum se pregateste sa iasa din gingie.am inceput si noi diversificarea cu supica de legume, cereale si in curand incepem cu ceva pireu de fructe.
daca reusesc sa intru de acasa o sa pun si niste poze recente cu noi si cu casa renovata.momentan va las ca nu e frumos sa stau pe net cand mergem la cineva.sper sa si citesc din urma ce am pirdut si sa fiu si eu la curent cu ce s-a mai vorbit.
pup tot stupul si sper sa ne auzim curand!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Ramona, eu ii dau sarei ultima masa cu aproximativ 2 - 2,5 ore inainte de ora de culcare. Si, inca o data, legume, nu fructe. Din motivele expuse mai sus.

Copiez aici un articol:
"Cum mancam fructele?
Fructele trebuiesc consumate pe stomacul gol fiindca sunt mult mai greu de asimilat decât ati crede. Fructul este alcătuit din celuloză, dar este si o glucidă, deoarece contine "zahăr" sub formă de fructoză. Iar fructoza trebuie să facă obiectul unei atentii cu totul speciale, pentru că se transformă în glicogen (energie disponibilă rapid). Din fericire, cantitatea de zahăr din fructe nu este prea mare si, oricum este eliberată în cantitate mică, datorită fibrelor pe care le contin acestea.

Cantitatea de energie transformată nu constituie o problemă. În orice caz, este o energie care va fi folosită pentru nevoile imediate. Regula importantă (si dacă ar trebui să rețineți doar una, atunci pe asta s-o retineti) este că fructele - în general - nu pot fi combinate cu nimic altceva; nici cu lipide si nici cu proteine.
Când sunt mâncate într-o combinatie, fructele perturbă digestia altor alimente digerate si, cu aceeasi ocazie, îsi pierd majoritatea proprietătilor (vitamine etc.) pentru care au fost mâncate. De aceea, cea mai gravă greseală pe care o puteti face este să consumati fructe la sfârsitul mesei.

Explicatii:

-Amidonul trebuie obligatoriu - pentru a fi digerat - să fie însotit de o enzimă, numita ptialină, si care este secretată la nivelul salivei. Majoritatea fructelor au proprietatea de a distruge ptialina. De aici, rezultă că amidonul nu mai este digerabil în prezenta fructelor. Bolul alimentar rămâne, prin urmare, ,,în suferintă" în stomac, unde va fermenta sub actiunea căldurii si a umiditătii. Consecința directă a acestui fenomen va fi o anumită balonare datorată gazelor precum si tulburările digestive, în general. Poate că deja întelegeti mai bine unele simptome care vă sunt familiare.Când fructele sunt consumate împreună cu lipidele si proteinele, de exemplu carne sau brânzeturi, ele rămân blocate un timp anume în stomac, în loc să treacă - asa cum ar trebui - în intestin, unde sunt digerate normal. Dar carnea are proprietatea de a rămâne mai multă vreme în stomac, unde suferă cea mai importantă fază din digestia sa, multumită unor enzime adecvate.

Fructele vor rămâne prizoniere în stomac, unde, sub efectul căldurii si al umiditătii, vor fermenta, producând chiar si alcool. Deci toată digestia va fi perturbată.În acelasi timp, fructele îsi vor pierde toate proprietătile (vitamine), dar - cum o nenorocire nu vine niciodată singură - metabolismul proteinelor va fi si el tulburat, de aici apărând balonările datorate putrefactiei anormale.

Fructele trebuie deci consumate singure! "


Ioana, Rebeca (16.05.2004) si Sara (17.04.2009)
Creste fata mica... Creste si minunea Rebeca
http://community.webshots.com/user/Berecutza
http://community.webshots.com/user/bebeca2004
http://community.webshots.com/user/bebebeca



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Agnes, vitamina C se poate lua din legume.

Dani3lla, felicitari pentru asa masuratori. Este voinic, nu gluma!

Azi am avut un accident, am incalecat un scuter... Norocul mare a fopst ca "soferul" a cazut inainte ca scuterul sa intre sub masina noastra... Eram in drum catre cumnata mea, era ziua ei. Si eram cu masina lui Andrei, in care nu avem scaun, tineam fata in sling. Ma rog, bine ca nu s-a intamplat nimic... Nu am gasit cheile de la masina mea si am mers cu a lui Andrei...

CM nu am nici eu inca, iupiiii. Iar kilogramele... am iesit din spital cu 70 si acum am 72... Am plecat de la 56, iar greutatea mea normala este 50. Deci mai am de lucru. Parul imi cade intr-o fericire, firul s-a subtiat rau...

Ioana, Rebeca (16.05.2004) si Sara (17.04.2009)
Creste fata mica... Creste si minunea Rebeca
http://community.webshots.com/user/Berecutza
http://community.webshots.com/user/bebeca2004
http://community.webshots.com/user/bebebeca



Mergi la inceput