Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti(42)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns speranta76 spune:

Gabitza, bine ca ai ajuns cu bine pana aici si bebei sunt bine! iti doresc sa ajungi cu bine pe 8 decembrie!
Mamicilor, voi ce lapte praf dati bebeilor? Trebuie sa incepem si noi sa dam si lapte praf pe langa san si sunt derutata, nu stiu ce sa aleg.

Alexandra Carmen & Georgiana Maria 30.10.2009 si Sergiu 28.04.2002

comorile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

speranta, eu le-am dat nan..la discutii cu pediatrul. Ulterior am trecut la lapte gratuit..si asa am ramas ca iau foarte bine in greutate. Vom vedea dupa 1 an ce facem.nan-ul e bine tolerat de copii. Acum..depinde si ce buget ai



Vlad si Catalin-17.03.2009
Andrei Luca -15.12.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Jocurban, Chicco are carucioare care se unesc cu clame, dar sunt pt copii > 6 luni pt ca sunt stilul sport. Al meu www.flickr.com/photos/monicahhh/3684152669/in/set-72157619627729450/" target="_blank">asa arata si imi satisface nevoile.
Speranta, eu le dau nan1. Au primit in spital nan si am continuat cu el. Se pare ca e ok.

de Laura Ioana Irina Maria(26 iulie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabitza35

neata'

suntem tot in formula 3 in 1, mucosii iau in greutate ,IR tot marite dar nu s-au degradat.... asa ca incercam sa ajungem pana pe 8 decembrie cand am stabilit cezariana...,ieri am facut si consultul preanestezic si vineri intrerup aspenterul
saptamanal mergem marti si vineri la TNS si eco pt monitorizare...

in rest mucosii sunt foarte miscaciosi.... au aprox 2100 grame fiecare...se pare ca nu prea au loc pentru ca e o vanzoleala continua la mine in burtica
raportam insomnii din ce in ce mai dese, dureri de spate si niste hemoroizi fooooaaaarrrrtttteeee suparatori
voi ce ati luat pt hemo,ca eu iar am uitat sa-mi intreb medicul
?

36+ Dragos si Eva


Tinem pumnii sa mai stea bebicii pana pe 8 decembrie... Pt hemoroizi eu am folosit 2 creme de uz extern: carpicon si una cu aloe vera simpla.


34+ Katya Natalia si Sofia Alena

odiseea noastra, trusou bbluse, ne pregatim
nepotzeii mei, viatza la tzara, noi2

AMR maxim 3 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Hai sa ma plang si eu: am niste picioare umflate...de a trebuit sa-mi cumpar niste ghetutze cu 3 numere mai mari decat masura mea normala. Pana acum am luat in greutate +19kg fatza de momentul testului II . La voi cum a fost? Plus ca mi-au aparut si niste vergeturi de toata frumusetzea...deshi m-am uns zilnic din luna a patra cu ulei de migdale. Asta e acuma...sper doar ca bb-linele sa mai stea macar vreo 2 saptamani ca sa mai cresca un pic... Dupa cum zicea dr vom face cezariana pe la 37-38 saptamani. Pana atunci nu-mi vad capul de treburi: nici cumparaturile nu le-am facut pe toate, am si de spalat si calcat lucrushoarele bb-lushelor (tone de haine-cele mai multe primite; paturici; prosoape; cosmonautzi; lenjerii). Sa nu mai zic ca nici de citit prea mult despre alaptat si ingrijire bb-i nu prea am apucat...Eu ziceam ca in prenatal o sa apuc sa ma si plictisesc, da' de unde...Plus ca nici camera fetelor nu am eliberat-o inca de mobila cea veche, iar curatzenia dn restul casei cred ca o sa o aman pe anul viitor...nu stiu cum s-au adunat toate, dar ma ia cu ametzeli cand ma gandesc...Sper doar sa stea ele cumintzele inca un pic in burtica si incet-incet o sa mai tai de pe lista de sarcini.

jocurban Eu din cate am certat despre carucioare am ramas pe modelul dublu, deshi inca nu l-am achizitionat (nu am inca finantze). Cele simple stiu sigur ca nu merg unite daca au rotzile din fatza pivotante.


34+ Katya Natalia si Sofia Alena

odiseea noastra, trusou bbluse, ne pregatim
nepotzeii mei, viatza la tzara, noi2

AMR maxim 3 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue_karina spune:

Buna fetelor,

Gabitza, Larisel, va tin pumnii sa duceti sarcinile cat mai aproape de termen si sa aveti nasteri usoare!
Larisel, si eu ma panicasem inainte de cezariana cu cateva saptamani, mi se parea ca mai sunt o groaza de lucruri de facut si trebuie musai sa le fac eu inainte de nastere..ce-i drept, modificarile prin casa, patuturile fetelor si inca un sifonier pentru ele erau deja facute cu cateva luni bune inainte, deasemeni si alte aranjamente prin apartament..dupa care m-am "lasat" ajutata. De catre soacra-mea, de catre mama mea.. si a fost bine. Ar fi bine daca te poate ajuta cineva cu curatenia, mutatul mobilei etc. Si dupa nastere ar fi bine sa te ajute cineva cu gospodaria,cu gatitul,caci in primele zile nu va fi prea usor.
Referitor la vergeturi, si eu m-am dat cu tot felul de unsori si tot m-am pricopsit cu ele pe la sfarsitul lunii a 7-a. Se pare ca am ramas si cu o osteoporoza tranzitorie, dr mi-a spus ca imi va trece in cateva luni. Oricum, e tare neplacut si dureros.
Speranta, fetitelor mele le dau Nan 1, la recomandarea neonatologului. Au papat si san dar acum nu prea mai am si au ramas numai cu Nan, de care sunt multumita. Eu la inceput am avut si ceva probleme de alimentatie cu una din fetite (a inghitit putin lichid amniotic la nastere)si primele 2 saptamani le-am dat pre nan, dar nu a mai fost necesar si am trecut la nan 1.
Jocurban, noi avem un carucior Bertoni clasic, ma deranjeaza la el doar faptul ca nu are maner reversibil. Rotile din fata sunt pivotante, e destul de O.K., nu e prea greu de manevrat. Insa nu pot intra in magazinele mai mici si nici in alte spatii in care m-as fi strecurat cu un carucior normal, si pe trotuar e mai greu din cauza masinilor... Dar acest model de carucior l-am primit cadou si asta e! Pana acum totusi sunt multumita de el, exceptand manerul!

Fug la fetite, va pup, aveti grija de voi si sa auzim de bine!

Karina mami de Sofia Andreea si Eva Maria


bucati de fericire



Branica & Capsunica


si maine e o zi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speranta76 spune:

Multumim de raspuns, si noua tot Nan1 ne-a recomandat pediatru, dar ne-a speriat o cunostinta ca ar contine prea multe minerale si a avt probleme cu copilul din cauza asta. Cred ca o sa incepem si noi cu Nan1.
Larisel, cel mai bine e sa ai ajutor si inainte si mai ales dupa nastere. noi suntem trei oameni mari si abia facem fata acum la inceput.

Alexandra Carmen & Georgiana Maria 30.10.2009 si Sergiu 28.04.2002

comorile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

Citat:
citat din mesajul lui larisel

Hai sa ma plang si eu: am niste picioare umflate...de a trebuit sa-mi cumpar niste ghetutze cu 3 numere mai mari decat masura mea normala. Pana acum am luat in greutate +19kg fatza de momentul testului II . La voi cum a fost? Plus ca mi-au aparut si niste vergeturi de toata frumusetzea...deshi m-am uns zilnic din luna a patra cu ulei de migdale. Asta e acuma...sper doar ca bb-linele sa mai stea macar vreo 2 saptamani ca sa mai cresca un pic... Dupa cum zicea dr vom face cezariana pe la 37-38 saptamani. Pana atunci nu-mi vad capul de treburi: nici cumparaturile nu le-am facut pe toate, am si de spalat si calcat lucrushoarele bb-lushelor (tone de haine-cele mai multe primite; paturici; prosoape; cosmonautzi; lenjerii). Sa nu mai zic ca nici de citit prea mult despre alaptat si ingrijire bb-i nu prea am apucat...Eu ziceam ca in prenatal o sa apuc sa ma si plictisesc, da' de unde...Plus ca nici camera fetelor nu am eliberat-o inca de mobila cea veche, iar curatzenia dn restul casei cred ca o sa o aman pe anul viitor...nu stiu cum s-au adunat toate, dar ma ia cu ametzeli cand ma gandesc...Sper doar sa stea ele cumintzele inca un pic in burtica si incet-incet o sa mai tai de pe lista de sarcini.

jocurban Eu din cate am certat despre carucioare am ramas pe modelul dublu, deshi inca nu l-am achizitionat (nu am inca finantze). Cele simple stiu sigur ca nu merg unite daca au rotzile din fatza pivotante.


34+ Katya Natalia si Sofia Alena



larisel,noi avem sarcina de varsta apropiata ...pana acum eu sunt pe +17 si din fericire nu mi-au aparut vergeturi...inca.
picioarele nu sunt foarte umflate inca pot sa ma incalt in adidasi (doar in ei...restul pas), in schimb am niste butucei de degete la maini... cred ca asta e si motivul pentru care scap totul din mana
eu mi-am programat pentru weekendul asta sa spal /calc lucrusoare mucosi... astept sa-mi mai soseasca azi/maine inca o comandade body-uri...
Patuturile le-am puspe pozitii, ramane ca tati sa scoata saltelele din husele de plastic, sa puna lenjeria,etc inainte de venirea noastra acasa....mai am delipit pe pereti niste printese si desene animate (initial am vrut sa chem pe cineva sa picteze peretii, dar nu am gasit)
la capitolul citit...sunt varza....ce mai aflu si eu de la mamicile de nov/dec unde mai postez
mai am de comandat caruciorul ( am optat pt http://www.babycomfort.ro/produse/230-carucioare-scaune-auto/243-carucioare-copii-sistem-transport-tako/1627-carucioare-copii-gemeni--duo-driver-green.html )si de achizitionat scoicile....

36+ Dragos si Eva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oliv2 spune:

Buna tuturor,
va multumesc din suflet pt primire si incurajari.

Sper sa treca cat mai repede aceasta perioada de inceput, cea cu greturile si celelalte neplaceri ca imi e f greu(apropo daca stiti ceva trucuri, astept cu nerabdare).V-ati confruntat si voi cu problema: lipsa poftei de mancare, pt ca eu nu pot sa mananc aproape nimic.

Va doresc o zi buna tuturor si pupici la toata lumea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocurban spune:

Moniland, mi-a placut caruciorul, este cu mai multe "optiuni"? Adica pe langa landoul clasic pentru nou-nascuti ai si scaun pentru varsta mai mare? Ma gandeam ca la orizontala nu rezista copiii mai mutl de 2-3 luni, dupa care sunt curiosi sa aiba putina vedere panoramica in jurul caruciorului, chiar daca inca n-aua juns sa stea in fundulet...

Larisel, si noi suntem in pline cercetari si cred ca tot la model dublu vom ramane... desi cautam ceva cat mai compact si mai bine pliabil, ca sa incapa in portbagajul foarte mic al masinii noastre... de aici toate dilemele.

Karina, cred ca lipsa manerului reversibil este totusi un dezavantaj... Dar, asa cum ziceai, "calul de dar nu se cauta la dinti".

Gabitza, exact la caruciorul ales de tine ma uitasem si eu cu sotul meu aseara!... L-am studiat indelung, insa dupa ce am intrat pe situl producatorului si am vazut mai multe poze, mi s-a parut ca odata pliat ocupa foarte mult loc... Tie cum ti se pare? Dupa cum ii spuneam si lui Larisel, pe noi ne conditioneaza portbagajul mic al masinii, motiv pentru care eu mereu ma uit la dimensiunile caruciorului pliat.... Plus de asta, eu am ramas cu o nedumerire: scrie pe site ca produsul are 30 kg, inclusiv ambalajul... dar oare cat cantareste caruciorul propriu-zis? Mi se pare foarte greu, daca ajunge la peste 20 kg... Tu stii exact? Oricum, te rog mult, dupa ce-l primesti, daca ai timp sa-mi mai scrii cateva detalii despre el... chiar sunt interesata de model.

Oliv, eu nu stiu sa-ti raspund la problema cu lipsa poftei de mancare (eu de o viata am o pofta de mancare de lup! ), insa oricat ti-ar fi de lehamite sa mananci, nu uita ca alimentatia ta este cea care ii face pe micutii din burtica sa se dezvolte armonios si sanatos... Ar trebui sa devina un motiv cat se poate de serios ca sa te "fortezi" sa mananci 3 mese/zi, macar ceva usor... E incredibil cate resurse nebanuite, cata vointa gasim in noi, odata ce constientizam ca suntem responsabile de sanatatea noilor vieti ce se dezvolta in interiorul nostru...

Tuturor mamicilor, o zi minunata!



Carla 15+ , dublu laureata!

Blog de babies

www.jocurban.ro" target="_blank">Blog de mami

Mergi la inceput