Fiv in Ungaria 73

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alinamolnar spune:

Dariada mersi mult de informatii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinamolnar spune:

Mirela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui alinamolnar

Mirela





de Craciun vom fi 2 in 1!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns goggy spune:

Citat:
citat din mesajul lui alinamolnar

goggy ce inseamna AH?


assisted hatching
e o procedura care ajuta embrionul sa nideze mai usor




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinamolnar spune:

goggy mersi si multa bafta cu bebeii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns goggy spune:

scuze, acum am vazut ca primisei deja raspunsul, si inca unul foarte competent

felicia, bravo draga, te-ai descurcat bine. Bafta cu fertilizatu' !




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dariada spune:

Fetelor care ati facut fiv la Budapesta, ne-ar putea povesti una dintre voi cum decurge punctia? Cam ce ar trebui sa avem la noi in sacosica: papuci, camasa de noapte, tampoane (apare probabil o mica hemoragie), o sticla cu apa...? Habar n-am. Ne pregatim ca pt o operatie sau ca pt o scurta internare? Eu, de exemplu, reactionez destul de urat dupa anestezie, vars si "sufletul" din mine, ba o data am facut si o cadere de calciu la reanimare. Intr-o asemenea situatie, ma pot oare intelege cu asistentele in engleza,eventual sa-mi puna vreo perfuzie ori sa-mi faca un calciu intravenos? Cred ca ar fi bine sa am la mine niste no-spa, metoclopramid, calciu fiole etc. S-a mai confruntat vreuna cu asemenea probleme dupa punctie?
A, si inca ceva care mi se pare important: cat timp a durat procedura si ati fost sub anestezie generala vi s-a monitorizat activitatea cardiaca?
Iertare ca cer atatea amanunte, dar cred ca e bine de stiut.

Bafta multa fetelor in focuri, pe langa focuri si celor care sunt in asteptari un Beta mare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dariada spune:

Competent, Goggy, competent, dar ce credeai...?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tannoo25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui dariada

Fetelor care ati facut fiv la Budapesta, ne-ar putea povesti una dintre voi cum decurge punctia? Cam ce ar trebui sa avem la noi in sacosica: papuci, camasa de noapte, tampoane (apare probabil o mica hemoragie), o sticla cu apa...? Habar n-am. Ne pregatim ca pt o operatie sau ca pt o scurta internare? Eu, de exemplu, reactionez destul de urat dupa anestezie, vars si "sufletul" din mine, ba o data am facut si o cadere de calciu la reanimare. Intr-o asemenea situatie, ma pot oare intelege cu asistentele in engleza,eventual sa-mi puna vreo perfuzie ori sa-mi faca un calciu intravenos? Cred ca ar fi bine sa am la mine niste no-spa, metoclopramid, calciu fiole etc. S-a mai confruntat vreuna cu asemenea probleme dupa punctie?
A, si inca ceva care mi se pare important: cat timp a durat procedura si ati fost sub anestezie generala vi s-a monitorizat activitatea cardiaca?
Iertare ca cer atatea amanunte, dar cred ca e bine de stiut.

Bafta multa fetelor in focuri, pe langa focuri si celor care sunt in asteptari un Beta mare!


intrebarile astea pot fi adresate celor care au urmat procedura la Szeged ...
mirela, imi poti spune cate ceva ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui dariada

Fetelor care ati facut fiv la Budapesta, ne-ar putea povesti una dintre voi cum decurge punctia? Cam ce ar trebui sa avem la noi in sacosica: papuci, camasa de noapte, tampoane (apare probabil o mica hemoragie), o sticla cu apa...? Habar n-am. Ne pregatim ca pt o operatie sau ca pt o scurta internare? Eu, de exemplu, reactionez destul de urat dupa anestezie, vars si "sufletul" din mine, ba o data am facut si o cadere de calciu la reanimare. Intr-o asemenea situatie, ma pot oare intelege cu asistentele in engleza,eventual sa-mi puna vreo perfuzie ori sa-mi faca un calciu intravenos? Cred ca ar fi bine sa am la mine niste no-spa, metoclopramid, calciu fiole etc. S-a mai confruntat vreuna cu asemenea probleme dupa punctie?
A, si inca ceva care mi se pare important: cat timp a durat procedura si ati fost sub anestezie generala vi s-a monitorizat activitatea cardiaca?
Iertare ca cer atatea amanunte, dar cred ca e bine de stiut.

Bafta multa fetelor in focuri, pe langa focuri si celor care sunt in asteptari un Beta mare!


pui sa spun cum a fost la mine (fiv facut la szeged)
- nu mai mainci de la 7 seara si nu mai bei nimic incepand cu ora 10 seara
- la tine poti lua apa, cafa, si ceva de rontait, nu ti trebuie medicamente, progesteronul injectabil l-a cumparat sotul, dupa punctie la indicatia medicului
- nu ai voie cu bijuterii de nici un fel
- nu ai voie machiata sau cu unghiile vopsite
- procedura dureaza vreo 15 minute, sub anestezie totala
- ti se pune o branula de care seataseaza o perfuzie cu ser fiziologic si in branula se injecteaza anestezicul sub atentia anestezistului
- ti se ia tensiunea
- te trezesti in salonul de la reanimare, iar dupa ce se termina perfuzia te poti duce la baie, poti bea apa si poti manca ceva gen sticks sau covrigei sarati
- am intrat la 9.20 in operatie si am plecat acasa in jurul pranzului, esti tinut sub observatie sa vada cum reactionezi, cum te simti dupa anestezie, este obligatoriu [/b[b]]sa urinezi
cam atat

ti se da un tratament apoi cu metypred si utrogestan, pe langa vitaminele luate si in timpul stimularii.

sper ca am fost de folos cu informatiile date

de Craciun vom fi 2 in 1!

Mergi la inceput