Guvernul Croitoru a cazut ... what is next?

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

Deci Negoita e finantistul ala renumit pe care-l tot cauta Basescu?

Ahaaaa......


Maine, poimaine (ptiu, ptiu) si Udrea va fi finantista de care Romania va avea nevoie pentru a iesi din criza

Alina

***

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

au zis ca vor sa aprobe bugetul in parlament inainte sa vina FMI

ca sa obtina bani de la FMI, chiar cu guvern interimar


acuma depinde cum te uiti.
daca esti pro-basescu, tot ce fac ailalti e "lupta pentru ciolan"

daca nu esti pro-basescu iti spui ca ce face basescu e "lupta pentru ciolan"

Poti spune ca basescu are scrupule cind propune alt guvern care va cadea in parlament?

Depinde daca esti pro-basescu sau nu, bineinteles.


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog si poze in album
Diferenta intre cum este si cum ar trebui sa fie

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Ma apuca nervii cand imi amintesc de ifosele Crinului vis-a-vis de FMI, ca ce ne trebuie, ca cine stie ce furaciuni a facut PDL-ul cu fondul... Acum ar accepta si sa faca Pogea bugetul numa sa vina repede banii aia.

Au jucat la cacealma pe spinarea noastra. Si nu, nu ma mir de el ca doar l-am auzit la tv pe taica Patriciu cu urechile mele zicand senin, pe cand sarise mai acum ceva timp pretul petrolului in nori, ca ce daca, statul roman mai are ceva petrol, sa suplimenteze extractia si gata! Pe principiul topim tot azi ca lacustele si ziua de maine nu conteaza! Asa au si guvernat. Na, ca a venit ziua de maine!

Pene colorate... cate putin din toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xenocid spune:

Vad ca in ultimele zile Constitutia a devenit in linii mari facultativa. Mai mult, poate fi abrogata temporar prin alocarea de dispense de la parlament. Nici alegerile anticipate nu mai pot fi convocate obligatoriu. Singur punct in care Constitutia mai creaza o obligatie ferma si de necontestat e acela in care presedintele e obligat sa numeasca premierul de la cei care i'l aduc infipt in protap. In rest e compusa din recomandari de genul "consumati 5 fructe pe zi impreuna cu 2 litri de apa".

Tot ii mai astept pe cei speriati de dictatura ce sta sa vina sa mearga la Curtea Constitutionala si sa conteste desemnarile de pm facute de Basescu. Uite, asa cum au facut cu legea salarizarii unice care a fost declarata neconstitutionala.
A, cum!? A fost invers?

Come to The Dark Side ... we have cookies!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Citat:
citat din mesajul lui Eliza5

Citat:
citat din mesajul lui viviana

Ah, si sa nu credeti vreun moment ca sunt sustinatoarea cuiva, dar asta este adevarul care imi vine acum in minte, asta este o parte din istoria recenta care se sterge dar ea inca produce efecte.


Viviana, daca nici macar tu nu iti dai seama ca faci campanie asidua pro-Basescu... e grav :-) Macar sinceri sa fim si sa nu ascundem dupa cuvinte.

Citat:
citat din mesajul lui mianna

si-au facut-o cu mana lor. si tot din cauza lui cica n-avem guvern...


Mianna, mic exercitiu de imaginatie: daca Basescu - DUPA primele consultari cu partidele - l-ar fi desemnat pe Johannis ca prim ministru; am fi avut acum guvern sau nu?





alte doo exercitii de imaginatie:

1. daca pesedistii nu-si luau lumea-n cap, am fi avut guvern acum sau nu?

2. daca il votau pe croitoru, am fi avut guvern acum sau nu?

iote ca-mi da mai mult de doo:

- daca nu bagau/votau motiunea, am fi avut guvern acum sau nu?

- daca il voteaza pe negoita, avem saptamana viitoare (ma scuzati, acu' un minut am deschis teveul, n-am prins decat faza cu sectoru' 4, de termene nu-s sigura) guvern sau nu?

deja nu mai e ce-a fost mai intai, oul sau gaina, ci numar cam multe oo, vorba aia. ma opresc aici.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

daca basescu propunea pe johannis aveam guvern sau nu?

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog si poze in album
Diferenta intre cum este si cum ar trebui sa fie

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Citat:
citat din mesajul lui xenocid

Vad ca in ultimele zile Constitutia a devenit in linii mari facultativa. Mai mult, poate fi abrogata temporar prin alocarea de dispense de la parlament. Nici alegerile anticipate nu mai pot fi convocate obligatoriu.


ARTICOLUL 89
(1) Dupa consultarea presedintilor celor doua Camere si a liderilor grupurilor parlamentare, Presedintele României poate sa dizolve Parlamentul, daca acesta nu a acordat votul de încredere pentru formarea Guvernului în termen de 60 de zile de la prima solicitare si numai dupa respingerea a cel putin doua solicitari de învestitura.
http://www.cdep.ro/pls/dic/site.page?den=act2_1&par1=3#t3c2s0a89

poate.
POATE.
POATE.

Dupa respingerea guvernului Negoita, presedintele (indiferent care va fi) NU E OBLIGAT sa dizolve parlamentul.


Triunghiul portocaliu *

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Citat:
citat din mesajul lui sirimie

daca basescu propunea pe johannis aveam guvern sau nu?




e greu de citit un post mai sus?

da-mi place la nebunie ca nu se pune nimic inainte de momentul johannis. ce-o fi reprezentat gasirea lui, un fel de botez or smth? s-au spalat in acel moment toate pacatele anterioare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Citat:
citat din mesajul lui mianna

Citat:
citat din mesajul lui sirimie

daca basescu propunea pe johannis aveam guvern sau nu?




e greu de citit un post mai sus?

da-mi place la nebunie ca nu se pune nimic inainte de momentul johannis. ce-o fi reprezentat gasirea lui, un fel de botez or smth? s-au spalat in acel moment toate pacatele anterioare?


Asculta, priveste si taci!...
Din brate fa-ti aripi de fier
Si zboara cu ele spre cer!...





am recitit postul tau
propui 4 exercitii de imaginatie
raspunsul e ca da


am facut si eu unul. tu cum raspunzi?

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog si poze in album
Diferenta intre cum este si cum ar trebui sa fie

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Citat:
citat din mesajul lui sirimie

am recitit postul tau
propui 4 exercitii de imaginatie
raspunsul e ca da


am facut si eu unul. tu cum raspunzi?



raspunsurile, ca "e" mai multe (chiar daca nu e 50 - inca).

raspund si eu cu "da". unul singur.


concluzia? 4 > 1; primul "da" (in ordinea cronologica a evenimentelor) nu-mi apartine mie. ei au ales "nu". unii mai repede si de mai multe ori, altul oleaca mai ttarziu. si mai au timp, si unii si altii, sa tranteasca multe "nu"-uri, desi, paradoxal (sau nu) pretind ca vor binele poporului si alte vorbe sforaitoare.

ca sa se-nteleaga, daca n-a fost clar pana acum: nu fac propaganda nimanui - ar fi si culmea sa fac asta in timp ce eu una n-am de gand sa votez. am spus doar ca-mi fac greata toti cei ce si-au dat mana cu mana impotriva lui basescu, si care arunca pisica in curtea cotroceniului. din pacate, pisica pe care-o vad io a decedat la demisia guvernului. in oricate posturi voi mai fi intrebata de johannis, pisica tot decedata ramane. la momentul ala deja nu mai mirosea a parfum.

Mergi la inceput