Guvernul Croitoru a cazut ... what is next?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Bandustan, bine zis.
Nu am sa cred nicio clipa ca Ceilalti sunt mai buni decat Basescu sau ca Basescu este mai bun decat Ceilalti.
Ceea ce nu pot si nu vor sa inteleaga unii este faptul ca TOTI sunt la fel.
Numai ca acel Basescu este inca pana pe 6 decembrie presedintele ales de mine si de voi.
Presedinte care nu ar avea de ce sa cedeze santajului lacrimogen al unei majoritati ad-hoc care nu ne reprezinta de facto.

Ceea ce ii reprosez eu PNL-ului este faptul ca putea foarte usor sa renunte la Iohannis in favoarea unei alte propuneri facute tot de ei.
Sa incerce sa impace si capra si varza.

Ceea ce ii reprosez PSd-ului si nimeni nu mai vorbeste de asta, nici macar sustinatorii ferventi ai lui Antonescu, este faptul ca nu a sesizat Curtea Constitutionala in legatura cu numirea premierului.
Mai mult de atat s-a asternut o tacere blanda si pe la televiziuni in legatura cu subiectul asta.

Se vorbeste pe aici mult de istoria PDL (fost FSN) dar se uita a se vorbi de istoria PNL care inca de la infiintare a fost hacuit, scindat, farimitat (PNL, PNL-AT, PNL-aripa Cerveni, PNL-aripa Campeanu samd) de orgolii ale diversilor potentati.
Nu se vorbeste de Patriciu, care si-a pus in buzunar Rompetrol, care a manipulat bursa, care a sponsorizat pana si PSd-ul si pe langa care care Cocos-Udrea, Videanu si alti mahari ai PDL sunt mici copii.

Se uita a se vorbi de Valeriu Stoica care impreuna cu Basescu si Stolojan si-ar fi dorit sa faca un mare pol de dreapta. De ce nu s-a vrut? PNL-ul Tariceanu nu a vrut.
Si acum vine Crin, cu obrazul cel mai fin, impreuna cu aripa Sarbu de la PNTCD si indrazneste sa ne povesteasca de DREAPTA cea mare si buna.

Si inca un lucru care nu numai ca se uita dar care pur si simplu nu se spune: da, in democratie majoritatea conteaza dar asta NU inseamna ca are si dreptate.

Mai sunt cateva zile pana in 6 decembrie, pana cand va expira mandatul dat de MAJORITATEA alegatorilor lui Basescu. Din punctul meu de vedere el este dator sa respecte majoritatea care l-a votat si nu
majoritatea, de acum din Parlament, care de fapt, statistic nu ne reprezinta.

Ah, si sa nu credeti vreun moment ca sunt sustinatoarea cuiva, dar asta este adevarul care imi vine acum in minte, asta este o parte din istoria recenta care se sterge dar ea inca produce efecte.


Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Daca premierul propus de Basescu la a 2-a strigare nu este votat de Parlament, ce se va intampla?
Am impresia ca toti trag de timp in speranta reusitei candidatului propriu,.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

mi-e pur si simplu greata cand ii aud jeluindu-se ca basescu nu vrea si nu vrea ... de parca voi vreti, ipocritilor. daca mai racnesc mult ca basescu i-a dat afara cand de fapt ei si-au luat jucariile si-au plecat, mai ca ma razgandesc si-mi exercit dreptul la vot. basescu, pana una alta, a dat jos un ministru, atat. c-o fi avut planul diabolic sa-i zvarle-n strada pe toti, rand pe rand - poate ca da, poate ca nu, dar nu i-au dat sansa sa arate cat e de distructiv, si-au facut-o cu mana lor. si tot din cauza lui cica n-avem guvern...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eliza5 spune:

Citat:
citat din mesajul lui viviana

Ah, si sa nu credeti vreun moment ca sunt sustinatoarea cuiva, dar asta este adevarul care imi vine acum in minte, asta este o parte din istoria recenta care se sterge dar ea inca produce efecte.


Viviana, daca nici macar tu nu iti dai seama ca faci campanie asidua pro-Basescu... e grav :-) Macar sinceri sa fim si sa nu ascundem dupa cuvinte.

Citat:
citat din mesajul lui mianna

si-au facut-o cu mana lor. si tot din cauza lui cica n-avem guvern...


Mianna, mic exercitiu de imaginatie: daca Basescu - DUPA primele consultari cu partidele - l-ar fi desemnat pe Johannis ca prim ministru; am fi avut acum guvern sau nu?


Alt exercitiu de imaginatie: ACUM, dupa ce majoritatea parlamentara DIN NOU si-a exprimat alegerea, Basescu totusi se incapataneaza sa nu il desemneze pe singurul om care are chiar sanse sa fie validat de Parlament.
Tot nu este Basescu responsabil pentru faptul ca nu vom avea Guvern?




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Citat:
citat din mesajul lui Eliza5

Alt exercitiu de imaginatie: ACUM, dupa ce majoritatea parlamentara DIN NOU si-a exprimat alegerea, Basescu totusi se incapataneaza sa nu il desemneze pe singurul om care are chiar sanse sa fie validat de Parlament.
Tot nu este Basescu responsabil pentru faptul ca nu vom avea Guvern?



Stii de ce cred eu ca unii oameni nu il blameaza pe Basescu pentru criza politica? Pentru ca il asteapta sa le spuna el ce sa creada. Ei cred ce spune Basescu fara discernamint.

Desi acum ar trebui sa fie uluiti pentru ca Basescu declara dimineata ceva si seara altceva...


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog si poze in album
Diferenta intre cum este si cum ar trebui sa fie

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eliza5 spune:

Citat:
citat din mesajul lui sirimie


Stii de ce cred eu ca unii oameni nu il blameaza pe Basescu pentru criza politica? Pentru ca il asteapta sa le spuna el ce sa creada. Ei cred ce spune Basescu fara discernamint.



Mda.. cumva surprinzator din partea unor oameni care sunt de altfel, in alte aspecte, rationali.

Si mai aberant mi se pare sa spui ca o coalitie de 65 % din Parlamentul Romaniei NU te reprezinta, dar O persoana da. Este incredibil sa mai aud asa ceva la atatia ani dupa caderea marilor dictaturi.

Democratie inseamna pluralism, democratie inseamna ca o singura persoana sa nu aiba toate prerogativele. Democratie inseamna independenta puterilor in stat.

Democratie NU inseamna un tatuc pe care il urmam toti fara discernamant.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Citat:
citat din mesajul lui viviana

Ceea ce ii reprosez eu PNL-ului este faptul ca putea foarte usor sa renunte la Iohannis in favoarea unei alte propuneri facute tot de ei.
Sa incerce sa impace si capra si varza.



nu inteleg. adica trebuiau sa propuna pe altcineva nu pe Johannis si Basescu ar fi acceptat? Ce te face sa crezi asta?

Citat:


Se vorbeste pe aici mult de istoria PDL (fost FSN) dar se uita a se vorbi de istoria PNL care inca de la infiintare a fost hacuit, scindat, farimitat (PNL, PNL-AT, PNL-aripa Cerveni, PNL-aripa Campeanu samd) de orgolii ale diversilor potentati.
Nu se vorbeste de Patriciu, care si-a pus in buzunar Rompetrol, care a manipulat bursa, care a sponsorizat pana si PSd-ul si pe langa care care Cocos-Udrea, Videanu si alti mahari ai PDL sunt mici copii.

Se uita a se vorbi de Valeriu Stoica care impreuna cu Basescu si Stolojan si-ar fi dorit sa faca un mare pol de dreapta. De ce nu s-a vrut? PNL-ul Tariceanu nu a vrut.
Si acum vine Crin, cu obrazul cel mai fin, impreuna cu aripa Sarbu de la PNTCD si indrazneste sa ne povesteasca de DREAPTA cea mare si buna.


Iar nu inteleg ce sustii. Ce relevanta are istoria PNL care s-a scindat de multe ori? Cu ce e de vina actualul PNL pentru asta?

Marele partid de dreapta era partidul prezidential, ideea lui Basescu nu a lui Valeriu Stoica. Nu inteleg cum a fost convins Valeriu Stoica pentru ca il admir, dar nu e treaba mea. Si singurul argument a lui Basescu pentru asta era sa aiba majoritate parlamentara pe vremea guvernului Tariceanu, pe care s-a straduit teribil sa il dea jos de la guvernare.

Patriciu l-a sponsorizat pe Geoana contra unuia de la PDL pentru ca nu vroia sa iasa PDL, nu a sponsorizat PSD. Dar bineinteles ca e dusmanul poporului si din cauza asta a facut asa ceva.

Citat:

Mai sunt cateva zile pana in 6 decembrie, pana cand va expira mandatul dat de MAJORITATEA alegatorilor lui Basescu. Din punctul meu de vedere el este dator sa respecte majoritatea care l-a votat si nu
majoritatea, de acum din Parlament, care de fapt, statistic nu ne reprezinta.



Basescu a fost votat de alegatori PNL si PD la vremea aia. Ar trebui sa respecte si parerea mea de votant PNL, corect?

Tristetea e ca Basescu nu reprezinta TOTI romanii ci numai pe o parte din ei. E expert in polarizare si manipulare.


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog si poze in album
Diferenta intre cum este si cum ar trebui sa fie

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eliza5 spune:

Apropos de rational.

Voi chiar credeti ca Lucian Croitoru ar fi fost un prim ministru INDEPENDENT?

Nu v-ati pus niciun semn de intrebare cand el i-a propus in cabinet pe aceiasi Blaga, Pogea, Videanu, Berceanu, Barbu?

Faptul ca a replicat precedentul guvern PD-L chiar nu v-a uimit un pic? Nu de alta dar omul era... INDEPENDENT.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

Cred ca asta cu guvernul Johanis /croitoru face si drege si scoate tara e frectie. Nu are ce sa faca nici macar papa de la roma daca e prim ministru....Ce pot sa faca e sa imprumute bani sa se tina pe linia de plutire si sa dea afara 40% din bugetari..sa-i faca eficienti.
Probabil ca un guvern vrea sa taie din angajatii si fondurile pt PSD...alt guvern cele ale PD si tot asa ..si de aici apar frecusurile. Sa vedem care pe care

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Citat:
citat din mesajul lui Eliza5

Apropos de rational.

Voi chiar credeti ca Lucian Croitoru ar fi fost un prim ministru INDEPENDENT?

Nu v-ati pus niciun semn de intrebare cand el i-a propus in cabinet pe aceiasi Blaga, Pogea, Videanu, Berceanu, Barbu?

Faptul ca a replicat precedentul guvern PD-L chiar nu v-a uimit un pic? Nu de alta dar omul era... INDEPENDENT.



Eliza si Alex (15 nov. 2004)



De parca Johannis e independent... sau Oprescu (e plin de el sectorul 4, al lui Piedone "Felix" Voiculescu :))

http://www.evz.ro/articole/detalii-articol/874591/Johannis-interzis-ca-premier--VIDEO/ - asta apropo de Johannis.

O sa-mi ziceti ca altii au facut chestii mai grave. Poate, dar daca de la bun inceput ies "scheletzele" din dulap... ce incredere sa mai ai?

Mergi la inceput