Mamici de Pufuleti de Ianuarie-Februarie 2010 (40)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cris.dogarel spune:

mariucasara, bravo ptr bb "in grafice". mai are timp o gramada sa se invarta.. spor cu craceala

andre_lina, bb e bine merci si cu cordonul infashurat. nu se sufoca deloc inainte, iar la nashtere doar daca o faci singura pe camp. Ana mea a avut TRIPLA circulara de cordon toata sarcina, am facut tot felul de exercitzii sa se rasuceasca inapoi, dar nu a vrut. asta a fost primul motiv de ceza, insa nu cel mai "serios" . dr a zis ca daca avea simpla, sau dubla, mergea natural, cu conditia sa ai dilatatzie si travaliu...rezonabil de scurt. daca dureaza mult (de la 15 ore in sus) se foieshte prin canalul "stramt" si il cam strange, dar e ok, i se desface imediat ce iese.dr ce a zis??





Cris, 28+cu Ema si Ana(2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris.dogarel spune:

Vi4i, bravo! pai, altadata intreaba clar daca ai motive de ingrijorare, ca nu e deloc bine ptr bb sa te stresezi aiurea. nu-i asa ca toate celellate nimicuri gen socru nu mai conteaza acum ca stii ca e ok bb?

Cris, 28+cu Ema si Ana(2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariucasara spune:

Andre_lina cat timp bebe e in burtica nu exista riscuri. Si bebe si cordonul sunt acoperiti de o substanta grasa si alunecoasa deci nu se poate strangula in burtica, poate sa se desfaca de acolo pana la nastere.
Eu am nascut-o pe Sara cu circulara de cordon care nu se vazuse la eco, deci nimeni nu a stiut pana nu i-a iesit motzul. A iesit usor cianotica si a luat APGAR 7 dar in 5 minute si-a revenit complet si a luat 9.



Mamica Sarei Maria (22.11.2006) si 27+ Sebastian Petru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andre_lina spune:

Multumesc, fetelor.

La ce fel de exercitii te referi?

Faza e ca medicul cu care nasc e plecat din tara, revine sapt viitoare, eu eco fac la medlife,la dna Ples, o tipa f experimentata, care nu m-a panicat deloc, din contra, a zis ca 25% din copii se nasc asa si nu sunt probleme...

Insa decizia de cezariana sau nastere naturala tb sa o iau cu medicul meu... insa pana sapt viitoare...

E bine ca nu isi poate face nimic el acolo, de unul singur.

O sa vb cu el sa stea cuminte!

Va pup si va tin la curent, Multumesc pt sfaturi!

32+ cu Doamne, ajuta-ne sa trecem peste toate incercarile!
primele poze
Haine pui
poze burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andre_lina spune:

Hai ca m-au linistit si fetele de la noiembrie-dec, si voi...dorm linistita!



32+ cu Doamne, ajuta-ne sa trecem peste toate incercarile!
primele poze
Haine pui
poze burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alicredo spune:

Andre_lina ce burtica faina ai!!!!!! si ce bb grasunel ai!
bine macar ca nu se intampla nimic cu cordonul cat timp e in burtica! sa fie totul bine, si in rest...cum zicea vikinga...impreuna cu dr o sa faceti ce e mai bine ca totul sa decurga cat se poate de normal.
alexutzzza am fost azi in mothercare si s-a scumpit salopeta.de la 30 la 39.oricum e la reducere de la 51.am cautat ca disperata inca 5e ca sa mi-o iau.maine tre sa plec din nou.de mult, cand vedeam gravidele pe strada ziceam ca si eu o sa imi iau o salopeta de blugi...
am inceput sa iau vitamine si supliment de omega3 .cica e buna ptr creier si ochi.pe astea nu le mai sar.ca pana acum am cam omis cate o zi din celelate pastile.


26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vi4i spune:

Citat:
citat din mesajul lui cris_mario

fetelor mi s-a blocat mie pc-ul sau nu a mai scris nimeni de la 5 jum.........off pai asa mai scriem noi 100 si cv de capitole
vivi lasa k va fi bn pana la urma.....dar dc vrei sa faci cumparaturi tocmai in dec...in luna "aglomerata" si extraordinar de scumpa?

noi am primit o multime de hainute de la verisoara sotului...are bb ei un anisor si st suuuper..o sa fac poze,dar nu akm

Mario Andrei 16.08.2005 23+
www.flickr.com/photos/43981940@N03/" target="_blank">poze




pai aici in Atena se incep reducerile aproape de craciun si tin pana in februarie!!!! si mai au diverse oferte si chiar mici cadouri la fiecare cumparatura!!!! oricum lucrurile mai scumpe le las in ianuarie cand reducerile ajung pana 50%!!!! mai fac eu mici achizitii si in noiembrie ca nu mai rezist eu pana dec-ian.

24+ Dionisios

baby in burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vi4i spune:

Citat:
citat din mesajul lui cris.dogarel

Vi4i, bravo! pai, altadata intreaba clar daca ai motive de ingrijorare, ca nu e deloc bine ptr bb sa te stresezi aiurea. nu-i asa ca toate celellate nimicuri gen socru nu mai conteaza acum ca stii ca e ok bb?

Cris, 28+cu Ema si Ana(2003)



sa stii ca ai dreptate,chestii gen socru sau nu mai stiu eu ce sunt mari nimicuri pe langa fericirea de a sti ca bebele e bine!!!! si de azi mi-am promis ca nu mai plang si nu ma mai stresez din prostia altora!!! stiti la noi in Moldova avem asa o vorba "nu lua in Cap,pune totul la cur!!!" desi cam riscu e mare sa raman cu fundu mare dar e mai bine asa decat plansa!!!!

24+ Dionisios

baby in burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Bine v-am regasit la capitolul 40. Azi am fost la medicul de familie dupa concediul medical si retzeta cu clexane si m-am trezit ca m-a si intzepat pt vaccinul antitetanos....si ma cam doare acum. Mai trebuie sa repet o doza peste o luna. Voi veti face acest vccin? Seara am trecut si pe la Selgros si am luat cosmeticele pt bb-i...sunt de la Bubchen.

cris.dogarel Da...foarte multe hainutze primite...Eu am comandat comoda dar la gramada cu dulap, turn, birou, niste rafturi...si inca n-am platit, dar oricum nu o sa am un pretz pt fiecare in parte. Sorry...

andre_lina Din pacate pe la noi nu prea sunt SH-uri...klumea. Dar bun pontul cu Realul. Dar ce marime ne trebuie?
Am vizionat pozicile...foarte frumushele hainutzele...cel mai mult imi place cosmonautul verde cu blanitza...cat ai dat pe el? Si eu vreau unele cu blanitza dar costa 100ron unul si mi s-a parut prea muuult.
Wow ce grasunel e bb! Poate se desfashoara cordonul pana la nastere...

ale1212xa,mariucasara Felicitari pt intalnirea cu bb!

vi4i Ma bucur ca esti bine.


31+

odiseea noastra, trusou bbluse, ne pregatim
nepotzeii mei, viatza la tzara, noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rebiana27 spune:

Citat:
citat din mesajul lui larisel

Bine v-am regasit la capitolul 40. Azi am fost la medicul de familie dupa concediul medical si retzeta cu clexane si m-am trezit ca m-a si intzepat pt vaccinul antitetanos....si ma cam doare acum. Mai trebuie sa repet o doza peste o luna. Voi veti face acest vccin? Seara am trecut si pe la Selgros si am luat cosmeticele pt bb-i...sunt de la Bubchen.

Larisel, la sarcina cu Luca eu am facut prima doza din acest vaccin. N-am vrut, initial, am avut o discutie deloc amicala cu medicul de familie moment in care i-am zis ca nu am de gand sa nasc pe camp si nu vad cum intr-o maternitate unde totul e sterilizat sa ma imbolnavesc insa in cele din urma am cedat si l-am facut. A doua oara n-am mai apucat sa ma intep ca intre timp.. am nascut .

Mami de Luca si19+ cu


I can't fake with dignity so i'll not try!!

Mergi la inceput