Albinutze de Mai-Iunie 2009(32)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cris_82 spune:

yuppi.............a fost bun,dar de abea astept sa taiem berbecutul ca il fac cu bulzca aseara nu am pus si carnita langa

picky........wouuu ce dr., pai cine sa-ti dea informatii daca nu ea?Ma bucur ca este bine si felicitari pentru cm si kg.Cred ca era suparici pe tine de a facut pishu,dar las ca e bine sa o inveti sa doarma singrica ca asa doarme si ea mai multe ore legate si te odihnesti si tu.Terorista mea maraita ta sa nu baleasca prea tare pe telecomanda ca se strica

mami de Miruna(29 mai)
http://img207.imageshack.us/img207/7853/fotografie0122.jpg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns badriana spune:

neatza fetele,

Hop si io ca am nitzel timp ca doarme mandra. L-am dus pe fi-miu la gradi, avem iarasi muci dupa numai 2 zile. Vorbeam si noi aseara de gripa asta, nu stim ce sa facem cu gradinitza. Azi dimineatza era asistenta acoperita la gura si le dadea copiilor pe maini cu o substantza dezinfectanta.

Picky si noi ne foim cam toata noaptea dar a mea isi gaseste repede degetul si, evident, dormim cu mami langa tzitzi. Eu deja am antrenament de la fratele ei care tot asa a tinut-o intr-o foiala pana l-am intzarcat pe la 11 luni si de atunci a dormit mai bine. Sa nu se intzeleaga ca nu s-a mai trezit si acum se trezeste la 3 ani jumate din diverse motive...Pe mine nu m-au tinut nervii sa ii las sa planga dar acum depinde si de copil. Felicitari pntru kg si cm, nu a-ti facut si vaccinul de 6 luni?

De 1 saptamana mandra mea doarme ziua cate 15-20 min. Mai nou se plictiseste singura si plange dupa mine, cel mai bine e in bratze evident si se enerveaza cand e pe burta ca nu se poate deplasa.

Yuppi misto ca ninge la voi, la noi in bucu e o ploaie d-aia de trage la somn si leneveala.

Am comandat ieri de pe net o jucarie pentru Andrei si cand ma uit imi livreaza un produs care este pe acolo dar nu e cel care aparea pe site. I-am sunat si cica ma suna azi sa il inlocuiasca, sper sa nu iau tzeapa.

Ma duc ca s-a trezit printzesa si supa sunete cred ca face kk.

Relusha multzumim de cafea, eu una beau 3 degete de cafea normala, dimineatza, nu ma pot abtzine

de la noi, Adriana Irina Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

Ioana, foarte dulce Sara cu balutzele!

Pe perna se zice ca se poate culca de la 1 an, Sabina are perna dar doarme si acum pe langa.

Ieri a venit dr. sa faca vaccinul Larisei, nu mi-a venit sa cred ca mimoza mea n-a schitat nici un gest cand a intepat-o, ba mai mult decat atat, a inceput sa zambeasca in timp ce-i baga serul. Am fost tare mandra de ea. Are 67cm si 7,35kg.

Din pacate dimineata Saby avea 38.2 si muci, iar Larisa avea tot 38.2. Dupa o doza de nurofen Larisei i-a crescut temperatura la 38.7 si e foarte maraita, n-a dormit bine etc. Pe mine ma doare gatul de mor, sper ca n-am luat toti gripa de la petrecerea de sambata.



Carla, mama Larisei din 15/06/09 si mama www.sabina.geneza.ro" target="_blank">Sabinei din 07/07/07

mare(5+6) august 2009 *******mare(4) iulie 2009 *******mare(3) iunie 2009 *******mare(1)2009 *******mare(2)2009 *******Saby la 2 ani
"Yesterday is history. Tomorrow is a mistery. Today is a gift. That's why it's called Present"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Picky_toto spune:

A supt 5 secunde si gata nu mai vrea, asa ca amp us-o la ea in patut in fundulet si acum se joaca.

Legat de perna, mai astept, ne-a confirmat si asistenta acest lucru mai ales acum cand se intoarce pe toate partile noaptea si mai ales pe burtica ...asa ca probabil mai astept cu pernuta cateva luni bune...asa ca va multumesc ptr raspunsuri

Acum despre diversificare:
-borstvoeding (alaptat)
-groentepap (piureu de legume)
-borstvoeding (alaptat)
-fruitpap(piureu de fructe)
-borstvoeding (alaptat)

Asta este schema de zi cu zi...asa ca trebuie sa ma pun pe treaba/

Fruitpap (piureu de fructe)
- portocala, clementina, mandarina, daca e combinata cu apa
- mar sau para piureu
- biscuit sau cereale fara gluten pana la 6 luni(deci as putea sa ii dau si cu gluten , dar mai astept)combinat cu fructe sau la inceput cu lapte.

Groentepap(piureu de legume)
- cartof sau orez alb combinat cu legume(conopida, brocoli, mazare, bostan(dovleac), spanac, rosie, venkel,morcov, witloof(andivele) etc
- se poate pune o lingurita de ulei de plante sau margarina de plante in piureu si se face totul fin
- se combina legumele intre ele, dar nu se da mereu acelasi lucru
- linte si naut se da dupa 6 luni(eu nu cred ca i-as da)
- fasole si varza nu
Salata, spanac, sfecla, venkel etc.:
-de 2 ori pe saptamana
- bine fierte in apa multa dupa care se scurge bine de apa
- nu combinate cu peste
- nu reincalzite
-nu pastrate

Vlees/Vis (carne/peste)
- se incepe cu 15 sau 20 grame (1 lingura) de carne sau peste
Carne: pui, curcan, cal, carne macra de porc sau vita
Peste: cod, rod, somon, limba de mare, cambula (nu sunt sigura daca traducerile sunt ok) etc ...de 2 ori pe spatamana
Carnea sau pestele se fierbe si se amensteca cu legumele..fff fon facute
-o lingura de ulei de plante sau margarina de plante
-nu sare
-jumatate de galbenus de ou incepand cu 6 luni
-jumatate de ou (atat galbenus cat si albus) incepand cu 8 luni si 10 minute fiert.

Cam asta este schema, nu prea sunt de acord cu tot ce scrie in ea, dar iau si eu partile bune...ma gandesc sa mai astept cu carnea, sa ii dau sa guste din toate legumele si sa incep si cu piureu de fructe...oricum mi s-a dat si o carte legat de papica la bebei asa ca ma voi apuca sa o citesc ...

Acum fiica mea a adomrit singurica la ea in patut cu degetelul in gurita....o sa am de tras mai tarziu pana voi reusi sa o dezvat de acest obicei ..dar deocmandata sa rezolv problema somnului.

I-am facut si patutul sigur, sa nu se mai loveasca de margini, pur si simplu i-am izolat gratiile, ca aici nu se recomanda aparatori de margini ptr tot patutul, risc de sufocare daca doarme pe burtica, si cum a mea isi baga capul peste tot...noaptea cand doarme ii iau si jucariile din patut si o invelesc doar pe jumatate ....asa ca acum poate sa dea cu capul cat vrea ca sunt sigura ca nu o mai doare(are obiceiul de a sta in patru labe si da cu capul de gratii si plange, dar nu se opreste din bataiala).

Cam atat despre noi...maine facem si noi 6 lunite...suntem mari deja ...trece timpul asa repede ...parca prea repede...

Va pupic pe toate.



Picky, mamica fericita de printesa mica!!!!!
Alessia Stefania 05/05/2009

http://b1.lilypie.com/4v3op2.png

Printesa noastra
Stefi, mamitu' nostru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Serialbastre spune:

La multi ani!
Eliza, Vlad Stefan, Tiana Maria, Andrei,
sa cresteti mari si frumosi!

Si la noi e ZAPADA! Probabil se va topi, dar eu am geamurile spre un drum nu foarte circulat si inca este alba si frumoasa.
Cezara nu a fost impresionata, desi eu cum s-a trezit am dus-o la geam.
De dimineata am luat la scormonit dulapul ca sa scot hainute mai groasa, caciuli, asa ca acum le-am pus la spalat si improspatat. Sper sa mergem cu saniuta cat mai curand!

Ioana, super filmuletul cu Sara. Si Cezara face bulbuci, mai ales cand nu-i convine ceva.
Si pe mine ma cam sperii casierii de la Real o data pe saptamana cand facem cumparaturile. Nu ajungem chiar la recordul tau, dar lasam 1-2 milioane, ceea ce pentru bugetul nostru e mult. Chiar ma gandeam cum sa fac sa echilibrez un pic chestia asta cu cheltuielile ca iesim pe rosu.

Picky, of, ce greu e cu trezirile astea. Eu am lasat-o de cand am venit de la maternitate sa doarma in patut. A avut o perioada cand adormea numai in brate, dar acum doar o linistesc in brate, apoi o pun in patut si adoarme singura. Am mai incercat sa o pun langa mine-n pat dimineata ... zici ca o taie cineva. Mi-ar placea sa mai dormim amandoua dimineata in patul mare, dar nu vrea.
Stefaniei sa doarma bine in patutul ei!

Relusha, vin si eu la cafea.

Yuppi, eu chiar ma gandeam zilele astea, ce sa aduca Mosu'. Si la noi ninge, a asa de frumos ... deocamdata, pana se face mizerie si noroi.

Eu chiar nu m-am gandit sa ma barichedez in casa cu gripa asta, ma ingrijoreaza altii mai mult. Vad ca si dintre voi sunt fete ingrijorate, ce-i drept eu nici nu urmaresc stirile prea mult, doar asa cu 1/2 de ochi si asta din Pasti-n Craciun.

Fug ca ma cheama Cezara!

Edit: si noi ne sugem degetelu' mare de la mana dreapta la culcare. Ce sa zic: si eu am facut la fel ... o sa ne dezvatam noi pana ne-om marita.


Andreea si Cezara - Ilinca (2.06.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Picky_toto spune:

Cris dulce u si brotacul tau mic si dragalas...imi e dor de voi , de familie, mai ales acum cand se apropie sarbatorile....dar lasa ca ne vom muta noi in tara peste ceva ani si ne vom vedea mai des....

Oanaalex am uitat sa iti zic, felicitari ptr reintoarcerea in tara....si noi mai stam putin pe aici si apoi ne reintoarcem definitiv...sotul si-a pus si o limita....

Badriana aici nu se face vaccinul de 6 luni...schema este asa...2,3,4 luni apoi pauza pana la 12 luni, apoi 15 luni si apoi la 5-7 ani etc...se pare ca difera de la tara la tara.

Carla insanatosire rapida micutelor si tie, sa speram ca nu este ceva grav.

Legat de plans, aseara buburuza mea cand a vazut-o pe doctora(ca are si o fata acra) s-a pus pe un plans si se tot uita dupa ea...nu care cumva sa ii faca ceva...mi-a fost asa mila de ea, ma gandesc ca a ramas cu traume de la ultimul vaccin si o tine minte de atunci ...Oricum pana in ianuarie la urmatorul control nu o mai vede asa ca ....



Picky, mamica fericita de printesa mica!!!!!
Alessia Stefania 05/05/2009

http://b1.lilypie.com/4v3op2.png

Printesa noastra
Stefi, mamitu' nostru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

Picky, eu as taia cel putin porcul si margarina de pe lista.

Fetele stationeaza cu temperatura, ma sperie faptul ca celei mici i-s crescut o jumatate de grad dupa nurofen, sper sa nu se suprapuna o viroza peste febra de la vaccin.

Colac peste pupaza, nu mai am oscillo in casa si nimic de durere de gat, pampersi de Saby mai sunt 2, apa doar o sticla inceputa, mancare... leftovers. La naiba cu criza asta si cu americanca tepara, tre' sa ma imprumut de bani ca sa merg la farmacie .

Carla, mama Larisei din 15/06/09 si mama www.sabina.geneza.ro" target="_blank">Sabinei din 07/07/07

mare(5+6) august 2009 *******mare(4) iulie 2009 *******mare(3) iunie 2009 *******mare(1)2009 *******mare(2)2009 *******Saby la 2 ani
"Yesterday is history. Tomorrow is a mistery. Today is a gift. That's why it's called Present"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Buna dimineata!

Carla, sa va faceti bine. Daca se nasolesc lucrurile, da o fuga pana la doctor, ca sa elimini posibilitataea de a avea gripa asta noua.

Picky, felicitari pentru masuratori si pt ca ati scapat de vaccin.
Nici eu nu sunt de acord cu anumite lucruri din schema de diversificare, printre care datul de gluten de la 6 luni si albus de out de la 8 luni. In ceea ce priveste culcatul seara singura... exista 2 curente: unul care zice sa lasi copilul sa planga pana adoarme si altul care spune ca nu trebuie lasat copilul sa planga, pentru ca isi pierde increderea in tine, pt ca nu esti langa el atunci cand are nevoie de tine. Acum, fiecare parinte hotaraste ce atitudine adopta, care i se potriveste cel mai bine.

In ceea ce priveste bulzul, as vrea sa fac o completare. Bulzul este mamaliga facuta cu branza de burduf, in mod special, pe langa telemea.

Yuppi, si la voi ninge... gata vine iarna. Nu pot spune ca ma bucur foarte tare.

Rasnita asta a mea merge tare aiurea azi, tre' sa restartez, sper sa pot trimite postul.

Ioana, Rebeca (16.05.2004) si Sara (17.04.2009)
Creste fata mica... Creste si minunea Rebeca
http://community.webshots.com/user/Berecutza
http://community.webshots.com/user/bebeca2004
http://community.webshots.com/user/bebebeca



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_82 spune:

gata..am revenit si eu.Am stat la palavre cu fina pe mess ca de..luna care vine pe la sfarsit ne asteptam sa nasca si uite asa faceam impreuna listoiul de spital si culmea nu mai tin minte ce mi-a trebuit atuncea.Fi-mea a prins mai devreme betisoarele ei de urechi si pana m-am intors de la bucatarie deja sugea dintr-unul cu mare placere

badriana....off..ce naspa cu zmeii astiasper ca fi-mea sa nu prinda ceva din zbor ca as vrea ca saptamana asta sa trag o fuga in carrefour si binenteles ca o iau cu mine. pui mucios sa treaca repede perioada zmeioasa

carla...felicitari pentru cm si kg si multa sanatate sa se faca bine repejor printesele

picky....interesanta schema,dar personal nu sunt intru totul de acord.Chiar daca distanta e mare,noi suntem aici si nu te lasam sa te simti simgura printre straini

serialbastre....la anul or sa stie si piticii nostri care e treaba cu zapada si sa vezi ce o sa le mai placa...noi nu prea ne mai sugem degetul,acum bagam tot pumnul in gura si daca s-ar putea si de ce nu amandoi odata...nu ma-m gandit la baricadat in casa,dar nici nu cred ca as putea ca nu ne sta in fire mai ales eu care pana sa o am pe terorista umblam toata ziua cu jobul si daca ar fi avut ziua 25 ore ar fi fost super

mami de Miruna(29 mai)
http://img207.imageshack.us/img207/7853/fotografie0122.jpg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_82 spune:

ioana.....de acord cu tinecel mai bun bulz e cel cu branza de burduf

mami de Miruna(29 mai)
http://img207.imageshack.us/img207/7853/fotografie0122.jpg

Mergi la inceput