Virusul H1N1

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns spic de grau spune:

Iar ei vor vaccina in primul rand femeile gravide.

Si exact: de ce nu se au cifre sa stie tot poporul : care e numarul de persoane care moare anual de gripa sezoniera? Ca si la aia se moare. Batrani, astmatici - sunt an de an in pericol din cauza gripei "banale".

Cica diferenta ar fi cat de repede se transmite. OK! Se transmite repede, dar se moare la fel de repede, mai putin, care e situatia? Si daca se face vaccinul - care e riscul? Ce boli se dezvolta in urma vaccinului? Cat de grave? Care e incidenta sa faci o boala grava dupa vaccin?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Citat:
citat din mesajul lui simali

Din ceea ce am citit eu pana acum reiese ca mortalitatea la "porcina" nu este mai ridicata decat la orice alta gripa de pana acum."Calea de mijloc este calea ZEN"Alice
singura diferenta, din cate am inteles, este ca cea porcina e mult mai contagioasa
noi n-am facut niciodata vaccin antigripal(eu, sotul sau copiii), si nici gripa n-am avut decat odata in viata, cand eram in scoala generalamami de Ilinca(26. apr.04), Teodora (26 aug. 07) , Otilia (9 oct. 09 )am blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delsim spune:

Citat:
citat din mesajul lui simali

Citat:
citat din mesajul lui spic de grau

Citat:
citat din mesajul lui aditapop

Buna, mie ce mi se pare ciudat e urmatoarea chestie: in Germania se stie de doua tipuri de vaccinuri- unul pentru armata si politicieni si celalalt pentru populatie, ca sa nu zic prostime.
E adevarat??

Concurs KLORANE, un vot pentru pui
http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?bid=3&folder=Cat+de+fericit+e+copilul+tau+KLORANE ad1 ad2



Am intrebat la farmacie si ei spun ca intr-adevar exista 2 vaccinuri: unul cu solvent - ptr ne-alergici, si unul fara solvent ptr "clasele de risc" (diabetici, femei insarcinate...etc).

Vin si eu cu o intrebare: cnd am fst insarcinata si vroiam sa stiu daca ma pot vaccina ptr gripa sezoniera, mi s-a spus ca e contraindicat ca o femeie insarcinata sa faca vaccin antigripal. Ca ar avea fatul de suferit. ACUM - de ce nu mai e interzis? Ei spun ca femeia gravida ar putea muri daca contacteaza virusul. Copilului insa ce i se intampla daca mama face preventiv vaccinul?
Sau nu mai conteaza?


Eu sunt una dintre tampitele care pe la 26 de ani, insarcinata fiind in luna a IV-a si-a facut antigripalul ca sa evite orice risc. O luna mai tarziu am primit diagnosticul "sarcina oprita in evolutie" si m-am pomenit cu un chiuretaj de toata frumusetea. Si zicea ginecologul "pai nu stiati ca nu aveti voie sa faceti vaccinul cand sunteti insarcinata?". Iar eu, mica si proasta, facusem vaccinul la medicul de familie, care era perfect la curent cu starea mea.

"Calea de mijloc este calea ZEN"

Alice




Nu are cum ginecologul sa stie ca sigur din cauza asta s-a intamplat asta. Sunt un milioan de alte cauze.
Si eu tot in luna 4 sunt, am facut antigripalul obisnuit si nu am patit nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Citat:
citat din mesajul lui simali

Din ceea ce am citit eu pana acum reiese ca mortalitatea la "porcina" nu este mai ridicata decat la orice alta gripa de pana acum.

"Calea de mijloc este calea ZEN"

Alice


eu am auzit pe Streinu-Cercel spunind ca mortalitatea e 2.5% la gripa porcina si 0.5% la cea sezoniera

au murit pina acum 5000 de oameni din cauza gripei porcine


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog si poze in album
Diferenta intre cum este si cum ar trebui sa fie

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

Mortalitatea datorata gripei porcine in comparatie cu cea a altor boli:

http://www.flickr.com/photos/michaelpaukner/4052849920/sizes/l/in/pool-16135094@N00/

Ce este diferit la gripa porcina fata de cea sezoniera, este ca rata mortalitatii este in proportie de aproape 90% reprezentata de decese ale persoanelor tinere, sub 60 de ani (conform articolului urmator, 53% din persoanele decedate aveau sub 25 de ani!!)

http://www.medscape.com/viewarticle/711067

Cat despre masti...din ce am citit nu protejeaza mai deloc.

Noi evitam sa mai iesim in locuri aglomerate, facem cumparaturi pentru perioade mai lungi de timp si...ne rugam la Dumnezeu sa ne apere. Vaccin nu cred ca vom face. Dar asta depinde f mult si de cum evolueaza situatia.

Dar scurt pe doi...mie mi-e frica!

Alina, mami de Ana Antonia (06 Dec 2007) si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)

Ana, minunea mea iubita Luca, iubitul mamei drag!
Povestea nasterii Anei
**************************

Emma este iubire!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilse spune:

Citat:
citat din mesajul lui sirimie

Citat:
citat din mesajul lui simali

Din ceea ce am citit eu pana acum reiese ca mortalitatea la "porcina" nu este mai ridicata decat la orice alta gripa de pana acum.

"Calea de mijloc este calea ZEN"

Alice


eu am auzit pe Streinu-Cercel spunind ca mortalitatea e 2.5% la gripa porcina si 0.5% la cea sezoniera

au murit pina acum 5000 de oameni din cauza gripei porcine


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog si poze in album
Diferenta intre cum este si cum ar trebui sa fie

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei




Nu mai panica lumea.

In intreaga lume, nu in Romania, si din cate am citit in Romania n-a murit nimeni inca de gripa porcina.


eu si 3 banditi: ilse(1.01.2004), sven(1.01.2006) si thor(1.07.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns spic de grau spune:

Am gasit ce se spune despre GRIPA SEZONIERA:

"En France, 2 à 8 millions de personnes sont touchées par la grippe et 2 500 en meurent chaque année" (in Fr sunt atinse 2-8 milioane de persoane in fiecare an, iar 2.5mii mor anual)

Si apropo de vaccinarea la copii:


Avant six mois, la vaccination est contre-indiquée. Au-delà, le calendrier vaccinal adopté par le Ministère recommande de vacciner les enfants et adolescents (entre six mois et 18 ans) dont l’état de santé nécessite un traitement prolongé par l’aspirine (essentiellement pour syndrome de Kawasaki compliqué et pour l’arthrite chronique juvénile). Il préconise aussi la vaccination des enfants (et des adultes) atteints de certaines affections : maladie immunitaire, maladie rénale grave, maladie de l’hémoglobine, diabète insulino-dépendant, affection respiratoire (asthme notamment) ou cardiaque chronique. Pour ces cas particuliers, la grippe risque d’être sévère ou d’aggraver la maladie déjà présente. En revanche, la vaccination n’est pas recommandée pour les enfants en bonne santé.
Ptr copii mai mici de 6 luni vaccinarea e contraindicata. Pentru copii intre 6 luni si 18 ani se recomanda vaccinarea in urmatoarele cazuri:
-copii aflati sub tratament cu aspirina - sindromul Kawasaki complicat cu artrita juvenial
-copii cu boli imunitare, boli renale grave, boli de hemoglobina, diabet insulino-dependent, astm, boli cardiace cronice.
Pentru acestia gripa ar putea agrava afectiunile deja existente; Pentru restul copiilor vaccinare e contraindicata

(sursa www.doctissimo.fr/html/sante/mag_2001/mag0928/sa_4622_grippe_enfants.htm" target="_blank">http://www.doctissimo.fr/html/sante/mag_2001/mag0928/sa_4622_grippe_enfants.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adialex spune:

si eu sunt destul de ingrijorata de chestia asta cu gripa noua; in general, sunt impotriva vacc, mai ales astea antigripale; dar acum chiar nu stiu ce sa fac; mi-e teama pt copil, dar si pt mine, ca am probleme cu inima; sotu e rezistent, el nu prea isi face griji;
sincer, cred ca nu se face nimik, parca unicul scop este sa panicheze lumea, sa ne bulucim toti la vaccin;

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Citat:
citat din mesajul lui ilse


Nu mai panica lumea.

In intreaga lume, nu in Romania, si din cate am citit in Romania n-a murit nimeni inca de gripa porcina.


eu si 3 banditi: ilse(1.01.2004), sven(1.01.2006) si thor(1.07.2008)


deci, mai corect au murit 5800 de oameni in toata lumea, de cind s-a declansat in Mexic

nu panichez eu pe nimeni
ajunge sa deschizi tembelizorul

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog si poze in album
Diferenta intre cum este si cum ar trebui sa fie

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns spic de grau spune:



Mergi la inceput