PRIETENE FARA TITLU (53)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

URSULINA nu ne-ai stresat deloc mai Pe mine cel putin nici poveste,io abia astept sa scri sa ma mai amuz oleaca Pana si cand e de rau esti amuzanta,auzi la ea e ca ciunga La noi nu se folosea cuvantul ii ziceam simplu guma sau guma de mestecat.Hai ca scapi tu si de tiuit,daca ai scapat de restul Bafta sa se prinda si bebe.Cat despre ce-i pe la facultate si cum e generatia asta de 15-25 de ani ... vai de mine Te cred si eu ca e diferenta ca de la cer la pamant.La mine cu atat mai mult ar fi,ca acusi schimb prefixu'
BRANDUSA chiar cred ca ai dinti buni daca n-ai fost la dentist de trei ani - ca inseamna ca nu te-au durut!!! Mai ales cu sarcinile ...
Eu pana sa o proiectez pe Diana,deci pana la 35 de ani, aveam scoase doar maselele de minte si inca una sau doua.Maselele erau majoritatea cu plombe vechi,iar dintii toti intacti.O tura de plombe vechi am scos inainte de a ramane gravida cu ea,restul dupa aia tot pe rand.Erau praf majoritatea si incet s-a mai reparat ce se putea,dar majoritatea au trebuit extrase: ba cu radacina crapata,ba cu puroi si tot asa.Deci in doar cca 4 ani si doua sarcini ramasei jos fara masele si sus cu doar cateva radacini de masele (molari si premolari mai exact).Si sus s-au cam stricat si dintii din fata si in premiera mi-am pus punte anul trecut.Acum urmeaza cea de jos.
Clar e genetic ca si mami la fel a patit, dupa ce m-a nascut pe mine a urmat potopul

Ce sa va mai zic,Diana doarme deja,iar eu am cam facut slalom intre bucatarie ca aveam pe foc niste spaghetti cu ton,intre dormitor sa invart caruselul lui Tudor si intre camera de zi sa mai strang cuburile Dianei si alte minuni.Noroc ca a sosit Ghita si mi-a propus sa iasa el vreo ora cu Tudor pe-afara,iar mami a sunat ca de cum se trezeste Diana sa o anunt ca vor merge amandoua la vara-mea,a fost ziua nepoatei zilele trecute.E adolescenta aia cu care se simtea Diana asa de bine la Felix.Deci abia acum m-am stabilizat la birou cu farfuria de spaghetti in fatza.Si nici acum n-am terminat cafeaua de azi dimineata,nici pe jumatate n-am baut-o
Nu ma grabesc deci,ca daca n-o fi Diana dupaamiaza in zona, mai pot lucra atunci

MONI cu www.dropshots.com/DIA1" target="_blank">DIANA (01.01.2006) si www.dropshots.com/TUDOR1" target="_blank"> TUDOR (14.08.2009)
"Cainii latra,caravana trece."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ursoaica spune:

Citat:
citat din mesajul lui monica70
...Eu as alege in schimb Stana de vale din Bihor Seamana bine cu Poiana Brasov si ca altitudine si deci ca aer,doar ca n-are lac,e mult mai mica si linistitaaaaaa in ultimul hal Parca esti in rai Acolo iarna cred ca e beton la zapada muulta (e polul precipitatiilor din Romania) - eu am fost doar vara E doar un hotel Iadolina mai cu ceva stele,in rest ceva cabane,casute ... Noi am stat la o cabana inainte de a se intra in statiune.Cele 10 zile petrecute acolo mie mi-au placut la nebunie.Era un TV alb negru doar in sala de mese si doar cu TVR - spre disperarea husbandului Am fost noi doi cu frate-meu si cu o verisoara atunci.Stii ce am facut? Toata ziua am jucat badmington sau scrablle Si ne-am plimbat prin padure sau pana sus in varful din zona.Doar intr-o zi am tras o tura in zona pana in Valea Iadului la lacul de acumulare doar. Cred ca a fost cea mai relaxanta vacanta. Au mai fost o prietena cu sotul si cei doi baieti acolo la recomandarea mea si le-a placut la nebunie Ei au fost iarna.Sa mai creasca si Tudor ca bagam si noi o tura sper.Ca distractii pentru copii: sanius/schi iarna si - vara role,biciclete,badmington,fotbal,urcat pe munte ,sau jocuri de societate in aer liber .Iar pentru adulti DECONECTARE si RELAXARE TOTALA in primul rand.Vara se poate cobora cum ziceam pe Valea Iadului unde se poate face baie in lacul ala de acumulare, e plin de case de vacante in zona,e si o mini-plaja cu nisip.

...



Trebuie sa fie fenomenal!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

URSULINA uite si cateva fotografii din zona:
http://www.cabanapatrubrazi.eu/foto.php
http://www.tourismguide.ro/html/orase/Bihor/stana%20de%20vale/galerie_foto_stana_de_vale.php
http://www.infoturism.ro/poze/stana-de-vale/
Si lacul ala de acumulare se numeste Lesu,deci e barajul Lesu + valea Lesului .Cred ca Valea Iadului e alta,mai e si Valea Draganului in zona,nu-mi mai aminteam numele si le confundai.

MONI cu www.dropshots.com/DIA1" target="_blank">DIANA (01.01.2006) si www.dropshots.com/TUDOR1" target="_blank"> TUDOR (14.08.2009)
"Cainii latra,caravana trece."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Vai ce prost merge iar forumul
Nu-s chiar cele mai reusite fotografii,dar macar sa aveti o idee.Eu sunt tare legata de zona aia ca e langa Beius unde am copilarit eu la tzara,Si am urcat de multe ori la Stana,pentru o zi sau doua sau o saptamana.Si am dormit si in cort,pe-acolo.Si la fel pe Valea Lesului am fost prin '87 parca,cand inca nu era nici urma de "statiunea' practic de-acum de la coada lacului.Era doar o cabana chiar langa baraj si atat.Am stat cu corturile pe Valea Lesului departe chiar de coada lacului,pe malul raului.Parintii,frate-meu,fratele lui taica-meu cu matusa si cu verisoarele plus ca am mai luat cu noi o verisoara si un var de pe langa Beius.Ne-bu-nie curata a fost Am stat vreo 10 zile acolo numai noi si padurea,trecea o masina odata la doua zile ,apa caram cu bidoanele de la un izvor de la cca un km si de paine cerseam pe mita de la cabana aia (de stat) ca se dadea pe cartele doar pe vremea aia .Daca mai aveam paine am mai fi stat !!! Foc de tabara,baraj cu pietre si balaceala in rau,spalat vasele in rau - cu randul eu si cele trei verisoare ,gatit la mini-aragaze mami si matusa-mea,adunat lemne de foc si taiat - varu-meu - ca el se plictisea daca nu avea de lucru,om de la tzara harnic foc . Si jucat fotbal, remi,sah ,moara, badmington,facut plaja,citit romane ... of ce mai vremuri Eu si o verisoara am gasit un pachet de biscuiti si am inhatat si un borcan de dulceata si am trecut apa sa gasim o poiana unde sa ne bronzam mai nudiste chipurile ,dar noi voiam sa halim biscuitii singure ca era criza mare de paine si era primita cu portia
Vreau iar vremurile alea
S-au intors plimbaretii,fug sa ii dau papa ...


PS Uite acum e distractie si cu ATV-urile la Stana.
http://www.agrementstanadevale.ro/ aici sunt niste peisaje mai apropiate de ce cunosc eu
MONI cu www.dropshots.com/DIA1" target="_blank">DIANA (01.01.2006) si www.dropshots.com/TUDOR1" target="_blank"> TUDOR (14.08.2009)
"Cainii latra,caravana trece."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ursoaica spune:

Peisajele sunt graitoare!

Dar forumul ... merge precum melcum ... si ala merge mai repede ... poate ma sanctioneaza moderatorii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

BRANDUSA apropo de programul de somn ... uite au trecut deja 3 ore de cand doarme Diana! Si trezita dupa ora 9,deci cum sa mai aiba ea somn seara inainte de ora 23 ? Tavi al tau isi baga manutele in gura? Ca Tudor e disperat ,tot cu pumnul in gura e.Si tzocaie pe el de numa'.Ii dau suzeta,o scoate si iar baga pumnul.
E tare distractiv iar cu bebe mic Ieri statea pe pat si eu cu Ghita ne asezasem langa el culcati,unul de-o parte unul de cealalta si ne uitam la el.Iar Tudor se intorcea cand spre unul cand spre celalalt dar cu o vitezaaa ... ne-am stricat de ras! Si ce le mai "vorbeste" el ,azi a zis si "GMAMA" E pe-aproape de mama deci
URSULINA am uitat sa o felicit pe Raisa pentru R.Cred ca se prosteste si ea de il mai zice pe unde nu trebuie.Diana mea a inceput sa se prosteasca in sens invers,adica sa mai zica uneori si in unele cuvinte L in loc de R ,desi acum il poate zice perfect.Dar nu ma agit,ca am citit ca e unul dintre simptomele cand apare un fratior mai mic: adica sa inceapa sa vorbeasca mai pe bebeluseste
DENISA hai cu pozele alea!
INGRID e bucuroasa Diana ta ca e vacanta?
LILI iar ai disparut?
ANAMARIA iar la lucru si nu mai ai vreme de net ?

Mai dar bine e sa mai stai acasa Eu am zis ca nu o sa imi fie dor de serviciu chiar deloc.Am conta de-acasa ca sa nu imi ies din mana Si cu hainele ... fix cum ziceam,blugii,un pulovar,adidasii,o geaca sport si la impins caruciorul cu mine .Nici nu imi vine sa mai scot alte haine de prin dulapuri.Nici verigheta sau cerceii nu mi-i pun de multe ori,ca uit ... Ce bine e sa nu te mai tot gandesti zilnic cum ma imbrac maine la serviciu ... ca destul e sa imi bat capul cum sa o echipez pe Diana la gradinita.

Probabil iar lucreaza astia la forum ...


MONI cu www.dropshots.com/DIA1" target="_blank">DIANA (01.01.2006) si www.dropshots.com/TUDOR1" target="_blank"> TUDOR (14.08.2009)
"Cainii latra,caravana trece."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ursoaica spune:

Moni deci Tudor te face sa iti sara inima din piept iar ... gmama

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

URSULINA cel mai mult imi place cand rade cu sonor Chiar nu imi amintesc cand inceput si Diana sa rada asa.Stiu ca si cu ea ne distram de mutrele ei si de toate alea si cu ea dansam prin casa,dar ce tineam minte mai vartos erau noptile nedormite,stresul de la colici si oboseala.Plus pampersi,regurgitare si tot tacamul.Acum imi e muuult mai usor cu Tudor ...

S-a trezit Diana fug sa o echipez si poate sa o conving sa si mai manance ceva inainte de a pleca.

MONI cu www.dropshots.com/DIA1" target="_blank">DIANA (01.01.2006) si www.dropshots.com/TUDOR1" target="_blank"> TUDOR (14.08.2009)
"Cainii latra,caravana trece."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asteryaro spune:

Buna seara.
N-o sa credeti, dar azi am ajuns si la dentist . Fiindca sotul tocmai pleca la Bucuresti la o intalnire, tot el mi-a gasit solutia salvatoare (ca de obicei ): am chemat-o pe secretara lui (pe care, intre noi fie vorba, Razvan a mai vazut-o exact de doua ori in viata lui ). Deci, cum spuneam, am chemat-o pe d-na Liliana sa stea cu Razvan, desigur, acesta dormea , deci habar n-are, fiindca nu s-a trezit, baiat bun ce am. In 50 de minute eram inapoi, cu o gura stirba pe lateral dreapta, fara bani - a costat 150 lei, dar am avut doar 70 la mine , cu niscaiva dureri -, si joi la 12.30 merg iar, de data asta il iau si pe Razvan, sa se joace cu Celia, nepoata d-nei doctor, ca doar ea a propus, si eu doar nu eram tembela sa refuz .
Asa ca sunt pe drumul cel bun, ma sponsorizeaza sotul, l-am si intrebat ce material sa aleg? Raspuns: unul bun, ca doar nu umbli la dantura in fiecare an. Haha, asta da viata! O sa castig la loto si-mi fac toata gura numa' implanturi.

Moni, deci Tudor vorbeste ! Wow, cred ca te-au trecut apele de emotii, nu? Si Diana se prosteste... pai mai bebeluseste si ea o data.
Verbele conjugate ale lui Razvan ma dau si pe mine gata , de aia le si transcriu aici, sa le citim si peste ani, cand ne-o lovi Roza.

De ieri, Razvan ma pune sa tusesc tare si ma bate pe spate: gata mami, gata, linisteste-te, ma consoleaza care va sa zica.
Si de azi imi spune sa deschid gura mare, sa zic "aaaa" si el spune: da, nu-i nimic grav, ai putin rosu in gat, si ma bate pe umar, amical. Haha.
Si azi a facut-o FANTOMA pe stomatoloaga (i-am aratat gura stirba ) ca "le-a taiat cu clestele de-an doctor".


Cristina si Razvan (31.01.2006)
"Viata e ca carosabilu': unii vine, altii trece..." (adusca, membru DC)
(1),(2),(3),(4)
(5)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asteryaro spune:

Vai, ca mi-e raaauuuu: i-am spus ca ma doare maseaua si l-am rugat sa-mi aduca apa din frigider, ca mi-e sete. Si mi-a adus . Am baiat mareeeeee, vai ca-mi vine sa plang .

Cristina si Razvan (31.01.2006)
"Viata e ca carosabilu': unii vine, altii trece..." (adusca, membru DC)
(1),(2),(3),(4)
(5)

Mergi la inceput