Spiridusi de ianuarie-februarie 2006 (338)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

Maraki cred ca s-au adunat cam multe si la tine si de aceea ai izbucnit. asa am fost eu acum vreo sapt.-2 cand m-am plans pe forum si asta din cauza ca erau copiii bolnavi...vad ca tare sensibila sunt in acele momente. cred ca asta e si la tine, te doare sa-l vezi pe Angelos tot asa de-o sapt. si atunci totul e negru. Pune-l pe picioare pe spiridus si pe urma vei vedea altfel lucrurile. sunt convinsa ca o discutie calma cu Giorgios duce la un final bun.
Irina nu te-ai cantarit? cum slabesti?poate li se pare colegilor, caci creste burtica si asimileaza bebe mult. hai ca va fii totul bine.
Chamomilla cred ca e pt. dinti. pediatra mi-a zis sa-i dau Belladonna, caci asta e remediul lui, nu i-am mai dat de la tratamentul pt. otita.

ma tampeste Edi, numai in brate frate...l-am pus in marsupiu si nimic. Am adunat din casa si am schimbat patul lui marco cat a dormit. acum ca doarme iar am pus rapid o mancarica de mazare la foc.
si vreau sa fac gogosile alea cu Marco...nu stiu daca reusim de zmeurica asta mica si urlatoare.


_
Gio de Edi (02.07.2009) si Marco(06.01.2006)
poze(1) www.dropshots.com/giova1" target="_blank">poze(2)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bee spune:

Buna fetele.
Acum am citit si eu si am vazut ca Angelo e bolnavior! Maraki, sanatate multa celui mic. Sper sa fie pe trecte, boala asta. SI ai mei au facut-o cand Razvi avea cateva luni (6-8, nu mai tin exact minte). La noi a mers cu febra moderata-pana-n 39, insa aftele au fost durere mare! Ce sa zic, da-i sa manance ce vrea el, baie nu cred ca are legatura cu boala, totul e sa vrea el sa faca. Poate avea mainile reci fiindca baia de 37 grade, cand el are febra, pare rece. Si hidratare la greu. Ce fel de gel e? Eu m-ash ingrijora sa bea lichide dupa gel si sa ajunga gelul ala in stomac. Desi am citit ca dozele de calmant sunt mici la genul asta de substante si nu-i nici un pericol. Te cred ca ti-e greu printre straini! Poate il aduci pe Giorgios la sentimente mai bune si ai sa poti veni in Romania cu Angelos.
Irina, eu am vazut poze cu tine acum ceva vreme si burtica ta e mare, nu-ti mai fa probleme! Colegii te vad slaba tocmai in comparatie cu burta care creste si mai are cateva luni bune de crescut! Tocmai ca ai sa faci o fetita mare cat a fost si Mario la nastere! Cu el la fel spuneai ca vei face bb mic. Si ai vazut ce ditamai baiatul ai.
Giova, deci Edi e agitat de la dinti. Si Marco a fost analizat. Sper sa iasa bine rezultatele!
ca si al meu mic, mic plange.


http://www.dropshots.com/dochia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns d_melli spune:

Giova asa parca imi aduc si eu aminte de beladona pt dinti.Nu m-am cantarit delco de cand am ramas gravida.
Bee stiu ca si la Mario imi era frica ca o sa fac un piticut insa Mario la eco era barosan tot timpul , domnisoara e fix pe nr de saptamani deci e clar mai pitica.De slabit li se pare tuturor pt ca nu mi-am schmbat nici o pereche de pantaloni ba mai mult unii stau ca pe gard acum,iar burta e clar ca nu se apropie de 8 luni.Dar e rept si la Mario aveam o burta mica de nu ma asteptam sa iasa ditamai baietoiul.Ideea e ca la noi au nascut 3 sau 4 fete in vara si toate au plecat de la 6 luni de la munca si aveau niste burtoace...iar eu intru in 8 luni tot la munca si cu burta mica...probabil si de aici li se trage.Azi am citit ce imi tb sa iau la spital...Doamne pai plec cu geamantanul?Astia sunt cam tampitzei...si vata? si algocalmin? pai satarul il iau tot eu?
Sunt acasa acm cica o sa ma apuc sa bag niste cartofi la tava cu pui ,,,va dati seama ce o sa iasa

Irina 27+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosmi1975 spune:

salutare

eu pe aici o ascult pe Bianca la romana ca da maine testofff ca grea e gramatica asta

MARAKI cred ca esti mai linistita...sau sper
GIOVA asadar smecher puiul mic..vrea in brate...si eu as vrea
Dmelli lasa ca nu i mica burtate am vazut in poza..esti uriasa
...vrei sa vezi casa????eeee pana ai ce vedea mai ai mult,dar iti pun in drop poze


pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Buna seara,

Silvi vad ca nu ai intrat astazi, ce face Alain cu tusea? Cum se simte?
Bee gelul este kamistad si contine lidocainhidroclorid din cate tin minte, uite ca nu m.am gandit ca din cauza febrei avea mainile reci la baie, drept sa spun nu mi se parea cu febra cand i.am facut, tocmai scapase toata ziua de supozitoare pana mi.a spus dr ca trebuie pt durerea de gingii sa continuam. Astazi nu i.am dat cu gel ca mi.e frica sa nu verse, o sa incerc acum dupa ce adoarme daca reusesc. vad ca i-a aparut o buba si la gura si sangera astazi, nasol ca nu suporta sa.l dau cu nimic, se sterge imediat...astept sa il dau cand doarme
Da mai fetelor, aveti dreptate ca s.au adunat la mine...probleme mari si aici si in tara Giorgos stie una si buna: nu plec cu Angelo ca nu semneaza E dus....vad ca are nervi ca sapt asta a stat acasa si nu s.a mai dus la parinti, s-a invatat sa plece cu Angelo in fiecare zi si nu-i convine in casa.Oricum se va schimba situatia cand incepe Angelo gradinita, va veni acasa pt ca nu imi convine sa fie la socrosenii dupa program si cu mine sa stea doar seara o ora sau doua.
Bianca ce gust avea iepurele? eu stiu ca este dulce nu amar cum ai scris. cine stie ce ai pus si ai schimbat gustul...
Miercuri am zi de salariu, trebuie sa.i cumpar lui Angelo ghete de iarna ca tot cu astea de toamna este, dupa mintea socroseniilor cica sant bune astea


Monica
http://www.community.webshots.com/user/maraki36
mamica de bebe Angelo ( 29 Dec. 2005 )
Foto Angelo
Angelo1
Angelo2
Angelo3
Angelo4
filmulete maraki5

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Cosmi macar surorile tale sant impreuna in Italia, eu daca am vreo problema nu am la cine sa ma duc sa ma descarc....nu pot sa vorbesc cu Robert despre Giorgos ca ar insemna sa-i creez antipatie si nu e tocmai placut sa stai cu cineva in casa si sa nu-l suporti. Ma oftica si situatia lui Giorgos ca a intrat in al patrulea an de cand nu munceste, ajutorul social e de 650 pt el si chiria o avem 740 Din amaratii mei de bani luam mancare, bagam benzina, cumparam ce trebuie pt copil....de noi nu mai zic nimic, de unde sa ne innoim cu cate ceva?

Monica
http://www.community.webshots.com/user/maraki36
mamica de bebe Angelo ( 29 Dec. 2005 )
Foto Angelo
Angelo1
Angelo2
Angelo3
Angelo4
filmulete maraki5

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi_2005 spune:

Apar si eu la ceas de seara nu aminsomnii ca am vazut ca intrebati, pela ora asta termin eu cu cititul si mai tarziu ca sunt pasare de noapte si ziua cica invat toata ziau dar mereu cu pauza de facut mancare, adunat, dragalit spiridusul.
Maraki chiar ma gandeam la voi chiar asa sa il usuci pe Angelo cu uscatorul dupa baie. Cu gelul nu te descuraja nu-i nimic ca a vomat e o reactie la gust da-l in continuare. Cu starea ta ce sa zic sigur s-au adunat o groaza, eu te inteleg ce greu iti este ca ma pun in pielea ta eu fac cu nervii cateodata si nu mi-e dor de tara never ca vin ai nostri mergem noi de 2 ori dar tot e tensiunea si faptul canu etsi integrat in societate cum trebuie si nu socializezi destul. Cu sotul tau ce sa zic , eu iti zic parea mea nu f pacifista tine-te si tu tare, fa pe suparata sa vada ca e o chestie serioasa si explica-i amanuntit punctul tau de vedere, ce sunt cu amenintarile astea , fii ferma pe pozitie fara scandal dar sa stie ca nu poate face numai ce vrea el. Poate e si faptul ca ai program aiurea si tu si esti mereu in casa cu copilul eu turbam de mai stateam mult asa, o sa vezi ca se mai schimba confortul tau psihic de cand merge Angelo la scoala si ai liber mai mult. Fa si tu un curs de limba germana si ambitioneza-te sa progresezi cu job-ul ca esti fata desteapata nu te lasa asa, o sa ai timp deci pe treaba sa fii tu independeta. Cu banii nu te stresa ca oata lumea aproape cheltuie cat are nu mapot plange ca ma date Dumnezeu dar si noi de la o luna la alta suntem pe marele zero nu stiu ca anul trecut mai adunam cate ceva dar lasa ca eu mereu ma gandesc la cei din Africa si China si vb serios aia stau in corturi si mananca orez si radacini si se bucura ca e pace unde e...noi sa nu ne plangem uita-te si tu la tv la ceva emisiuni cu ei si sa vezi ce iti trece cu banii.Hi ca ti-am scris un pomelic cat o zi de post
Giova ca mi-am amintit ca ziceai sa ii dai caciulita lui Edi, eu mereu l-am uscat pe Alain pe cap dupa baita de la 2 luni de cand avea par si el citisem pe et ceva art in engleza, cica de la 30cm distanta cu uscatorul pe treapta 1 si cu mana pe capul lui sub jetul de aer ca sa simti temperatura sa nu fie prea cald, se trece mana usor si in cateva minute e gata . Pe toamna ar fi bine, eu numai vara il ratez la 35 de grade ca il las intentionat, Alain sta ca sfantul la uscat ca ii place. Cu caciulita pe par ud nu e cea mai buna outie ca ii tine umezealala cap...cel putin asa am citit
sa va iasa bine analizele.
Irina pofta mare, cuma au iesit?
Bee salutari si pupici;
Bumbita unde ai disparut?
Ana de France pe tine te sun maine sa vad cum sunteti.
Gata merg la nani, mai intru maine sa va povestesc ceva perle simpatice de-a lui Alain si sa va pun poze cu galeria lui de picturi facute cu tati ca cu mine numai se prosteste. Pupici la toata trupa.

Adevarul, pur si simplu, este rareori pur si nu este niciodata simplu. Oscar Wilde

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosmi1975 spune:

NEATA GAGICI....

SILVItu tarziu in noapte eu ca gaina cu noaptea in cap...ai punctat fff bine ce i ai scris Marakinei ,dar numai ea stie cum poate sa gaseasca o cale de mijloc.....asteptam opera de arta si perlele lui Alain
Maraki una dintre fetele din Italai mi e sora ,cealalta mi e cumnata dar m am inteles fff bine cu ea si ii duc lipsa ca si soramii,,,,sper ca Angelos e nmult mai bine ..pb ca tu esti ca mine ff agitata si iute si cand vezi ca i copilul bolnav ai strange de gat pe cineva..ia sa vezi ca trece starea asta


m am trezit de dimineata ca am multa tb...vine si manichiurista la 2 am consiliu profesoral

i am dat Biancai bani cand a plecat acu la scoala sa ia dvd-ul de la adevarul cu tom si jerry ca i innebunit papan dupa ei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumbita spune:

buna dimineata! am revenit pe baricade!!!

noi?!

sebi are varicela=varsat de vant de duminica....e un bubos si jumatate are bube si in cap si dupa urechi si pe ...insa ii e tare drag ca toti ne invartim pe langa el...de ce zic toti??? pentru ca de duminica le am si pe mami si pe socrela la noi...s-au oferit ele voluntar sa vina sa stea o saptamana cu copii in vacanta...si "noroc" ca se nimerira si in perioada in care sebi are nevoie de atentie/ingrijiri acasa.....poate le mai tin...mai ales ca inevitabilul se va produce si va deveni si edi bubos peste doua-trei zile... in rest, nu mai are febra - a facut decat duminica !!! e ok, cuminte, casnic si doarme numai la mine in brate ...edi iar s-a "mamait" tot...numai mamaie in sus-mamie in jos!!!


am luat si eu primul dvd cu T&J ( ma asteapta sebi ca painea calda deseara sa il vedem ). frumos din partea lor ca au pus si un suport frumusel pentru pastrat toata colectia!!!

marakina iubita imi pare rau...si dani e capos si incapatanat si fixit, dar femeile sunt ...mai destepte si pana la urma ii "aducem pe drumul cel drept", nu? oricum ma tot gandesc la ce spui tu si ce se va intampla cu angelo cand va incepe gradi...si va trebui sa fii f ferma, ca asa cum sunt de posesivi socroseniile tale, sa nu il ia la ei pe angelo, ba sa doarma, ba sa se joace, ba sa il plimbe.....

...si apropos de romanica noastra, nu ar fii rau sa ii spui lui angelos ca s-au schimbat multe pe aici, nu mai sunt cozi si alte cele de care stie el...e chiatr frumos...si nuar strica sa mai veniti o sapt-doua sa isi cunoasca si angelo si ceilalti bunici....

muuulta sanatate lui angelo...recunosc ca eu nu prea ma pricep la dat sfaturi in priv ce e bine si ce nu e bine sa faci cand sunt copilasii bolnavi pentrru ca eu chiar am fost norocoasa cu ai mei care nu prea mi-au racit, Slava Domnului!!!

aici a inceput sa fulguiasca...afara e friiig , in birou caald, muzica in surdina, colegii...prea tacuti...asa ca citesc din urma si azi sunt cu voi!!!!

www.dropshots.com/bumbita" target="_blank">poze

bumbita mami de 2 eduard ( 25 septembrie 2007 ) si sebastian ( 03 ianuarie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumbita spune:

giova bine ca au scapat spiridusu si gogoasa de tuse/gripe/otite...si ce ati mai avut. cum a ramas cu gradi? a venit noua educatoare? mai pleaca karina? ffff frumoase pozele de la gradinita lui marco!!!!!uitasem sa iti zic.....a meritat tot efortul financiar pe car el-ati facut/il faceti....nu se compara....noi la gradi, cica facem dansuri si engleza...si nu fac nimic de fapt...la dansuri fac cateva miscari cu o tanti cu un fund mai mare de doua decat al meu si care vine imbracata in blugi, iar la engleza nu imi spune nimic nou...stie tot cuvinetele pe care le invata/repeta cu mine... daca puteti si va permiteti sa dati copilu si la germana...ce daca voi nu stitit...poate nici nu are nevoie de ajutorul vostru ....dar e f bine pentru el sa "simta" gustul limbilor straine...

bianca ce super ca poti intra si de la birou...pe DC. dar totusi nu te regasesc. intri cam rarut...nu ai timp...ai f mult de lucru? am vazut la tv ca la voi s-au organizat f multe evenimnete de haloween...voi pe unde ati fost?


noi cu pictura perseveram....in prima saptamana au facut un ingeras - combinatie de culori, apoi un soare in degradeee-de la galben-orange -rosu...si vineri acum fructele...cel mia reusit i-a iesit strugurele facut cu degetelele...si portocala....DAR IMPORTANT E CA II PLACE SI O SA IL TOT DUC!!!!

...revin...

www.dropshots.com/bumbita" target="_blank">poze

bumbita mami de 2 eduard ( 25 septembrie 2007 ) si sebastian ( 03 ianuarie 2006)

Mergi la inceput