Sugar nu-i mai place laptele praf ...

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Alexa stiu mai multe mamici ai caror copii au refuzat NAN si au dres situatia cu Milumil. Se pare ca e o diferenta de gust. Totusi, nush daca e OK sa incerci atatea formule in timp scurt.

Mai sunt cateva fete la clubul scutecelor cu aceeasi problema, poti intreba si acolo.

Monica mami de cu motoras CRISTIAN
(7.03.2009)

Asa am venit eu pe lume!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lori_75 spune:

Nici Mihnea nu vrea sa mai bea lapte tot cam de pe la 5 luni. Ne-am chinuit vreo 2 luni cu cantitati mici de lapte, pina mi-a venit ideea sa i-l amestec la blender cu o jumatate de banana. Asa il bea cu pofta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Chiar asa, mai e o fata la noi la odisee care tot cu banana a dres situatia.

Monica mami de cu motoras CRISTIAN
(7.03.2009)

Asa am venit eu pe lume!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa101 spune:

Fetelor o sa incerc si eu cu banana sa vad daca vrea, ca am cutii neincepute si de Humana 2 si de nan 2, am incercat si cu Milli cumparat nimik, cand vede lapte nu vrea nici sa guste.
Sper sa reusesc cumva. De la Nan si a mea se constipa. Revin cu vesti.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa101 spune:

AM GASIT PE NET DIVERSE RASPUNSURI LA REFUZUL DE LAPTE:
Nu-i mai place laptele. Ce sa fac?

Se poate intampla ca imediat dupa ce incepi diversificarea puiul sa refuze sa mai bea laptele pe care pana acum il savura.

Gusturile noi, mult mai parfumate, sunt de vina. Dar exista solutii: incearca sa-i dai lapte cu gust de banana sau de alte fructe. Sau in lapte pune o masura de cereale cu fructe si ofera-i-o copilului la masa de seara.

Nu uita ca nu este recomandat ca micutii sa aiba mai mult de o masa de cereale cu lapte pe zi. Daca totusi refuza cu indarjire laptele, lasa-l cateva zile fara sa-l obligi sa bea.

Poti doar sa incerci sa-i dai biberonul si, daca refuza, nu-i mai da in ziua respectiva. Pentru a-i oferi totusi copilasului o sursa de calciu, fa-i in casa branzica de vaci cu fructe sau ousor. Daca ii place banana, ii poti face branzica de vaci in care pui banana. La inceput mai multa banana si mai putina branzica si apoi echilibrezi compozitia.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Alexa, eu ii dadeam fetitei mele cand era bebelus, dimineata si seara, cate un biberon cu lapte si cereale. Dar puneam doar 1 masura sau 2 de cereale si agitam bine de tot ca sa se dizolve. Pt inceput, pune o masura de cereale. Daca accepta, e minunat. Cerealele trebuie sa fie pt varsta bebelusului. Sa fii atenta ce scrie pe cutie.

allinta

http://www.petitieonline.ro/petitie-p61234041.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

maninca bine celelalte alimente?

ii dai fier? poate e anemica


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog si poze in album
Diferenta intre cum este si cum ar trebui sa fie

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa101 spune:

Mananca bine orice, numai laptele nu-i mai place, nici simplu - nici cu cereale, cu nimik, sa nu-l vada. Nici nu pune gurita pe biberon cand il vede, in schimb ceai Baby Drink, Humana, suc, apa, orice inafara de lapte bea isi ia si tine singura biberonul.
Asta e asteptam si inlocuim cu tot ce se poate iaurt, branza, smantana, lapte in piureuri si mai bea din cand in cand cate putin dupa ce adoarme . Doctora mi-a zis sa-i schimb Humana 2 cu Nan 2 ca e mai bun , ca se prepara mai repede (se poate si cu apa la temperatura camerei, in schimb laptele Humana trebuie numai cu apa fierbinte altfel nu se dizolva) si degeaba, NU LAPTE, nu vrea si gata.

II DAU SI FIER 10 PIC/ZI - 14 ZILE/SAPTAMANA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Bebelusii au perioade in care nu mai vor lapte. Imi amintesc cat de stresata eram si eu din cauza asta. Pt un timp, inlocuieste-i laptele cu iaurt simplu sau branzica de casa.
Incearca sa-i dai lapte peste cateva zile.


allinta

http://www.petitieonline.ro/petitie-p61234041.html

Mergi la inceput