Un baietel rasfatat

Raspunsuri - Pagina 25

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AVoogt spune:

Citat:
citat din mesajul lui denizel

Nu!! Nicidecum!!! Pur si simplu nu vrea. Exista asa ceva! Poti crede asta?



Exact ! Accept, trebuie sa intelegi ca nu toti copii sunt la fel ...

de

AVoogt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_b spune:

Poate baietelul de 3 ani jumate are un fratior mai mic si vrea sa fie si el la fel, poate simte ca pierde teren in fata celui mai mic si mai gragalas (ca si la Ana). Poate apare chiar o forma de regresie, copilul mai mare vrea sa fie trata si el ca un bebelus. cand se va simti in siguranta, si va fi sigur de locul ramas neschimbat va avea poate alta atitudine vizavi de olita si de altele.
Am auzit de mame care spun ca de acum esti copil mare, trebuie sa faci la oala sau sa mananci singur. Ii sperie persectiva de a fi dintr-o data mari.
Sau poate ii e greu/nu este pregatit sa se desprinda, sa capete o oarecare independenta.
Sunt care spun ca n-ar vrea sa le creasca copiii,ci sa ramana la fel de mici, scumpi. Chiar daca aceste cuvinte nu sunt spuse, copilul simte, incearca sa ramana mic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui AVoogt

Citat:
citat din mesajul lui denizel

Nu!! Nicidecum!!! Pur si simplu nu vrea. Exista asa ceva! Poti crede asta?



Exact ! Accept, trebuie sa intelegi ca nu toti copii sunt la fel ...

de

AVoogt





Sigur ca pot sa cred. Nu pot sa cred in schimb ca scenariul asta se intampla zi de zi timp de 1 an. Si cel putin subiectul asta mi-a demonstrat ca mai repede sau matrziu parintii renunta. E adevarat ca nu au precizat dupa cat timp, dupa primul refuz, dupa o saptamana, dupa o luna? Si daca tousi mama este consecventa cred ca un copil atat de consecvent in raportarea la olita este o raritate.

Daca as fi avut cea mai mica banuiala ca demersul meu cu olita ii face cel mai mic rau copilului nu as fi ezitat sa arunc olita din casa. Strabunica mea a avut 12 copii. Banuiesc ca nu a asteptat sa se ceara ei la buda. I-a ingrijit pe toti 12, i-a invatat sa faca la olita, nu a citit nici o carte de psihologia copilului. Bunica mea are lacrimi in ochi cand isi aminteste de mama ei. Multe dintre ele voi i-ati rade acum in nas. Mare pacat. Teoriile in cresterea copiilor se vor schimba mereu, cand vom fi bunici metodele noastre cu care ne mandrim acum ca 'suntem cele mai bune mame de pe pamant' vor fi considerate invechite si nepotrivite. Bunul simt ramane o constanta de luat in seama!








Mergi la inceput
Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desiree spune:

Citat:
citat din mesajul lui AVoogt

Citat:
citat din mesajul lui accept92

Zi de zi, copilul nu apuca sa stea pe olita mai mult de 1 secunda? Da ce are arc la fund, sau frige olita? Mi-e greu sa cred ca oferind olita copilului care accepta sa stea pe ea zi de zi, el sta o secunda si apoi se ridica. Zi de zi, timp de cate luni?



Fetita mea are arc la fund ...sta pe olita doar imbracata altfel spune ca nu poate reactioneaza exact ca si cand ar frige-o , nici macar dimineata , nicicand ...refuza din start si se enerveaza , urala ingrozita . Daca aveti voi si alte metode care au "mers" spuneti-mi si mie

de

AVoogt




e iarna, dar daca astepti vara si lasi copilul mai mult dezbracat, fara pampers,eventual cu chilotei,sunt sanse mai mari ca ea sa dea semne fiindca e neplacut si pt ei sa simta cum curge pisu pe glezne, odata, de 2 ori, de 3 ori :)...astea ar fi momente bune de aducere in discutie a wc-ului...sau olitei.....

al meu isi tragea pampersii de pe el dinainte de 2 ani, ii scotea, il deranjau, mai ales cand facea caca sau dadea un vant :) si-i scotea..si am renuntat la ei dintr-un foc.....ziua ne descurcam cu mopul :)..iar noaptea cu paturica absorbanta.....in 2 saptamani a facut la olita 99% din cazuri......


Alina,mami de Mihnea-Octavian, 3 anisori fara un pic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui accept92



Sigur ca pot sa cred. Nu pot sa cred in schimb ca scenariul asta se intampla zi de zi timp de 1 an. Si cel putin subiectul asta mi-a demonstrat ca mai repede sau matrziu parintii renunta. E adevarat ca nu au precizat dupa cat timp, dupa primul refuz, dupa o saptamana, dupa o luna? Si daca tousi mama este consecventa cred ca un copil atat de consecvent in raportarea la olita este o raritate.





Eu am de lucru cica si, in loc sa-mi vad de treaba, dau refreshuri pe DC .


Insistentza, insistentza, insistentza, asta e cheia, zici tu, Accept!!
Si, desigur, insisti cand copilul nu se poate opune, adica atunci cand e prea somnoros ca sa se opuna

Fir-ar a boalii de insistentza!
E buna, frate, insistentza asta, da' zau ca energia consumata pe insistatul cu olita e buna de folosit pentru cauze mai nobile...

In fine, ideea e ca, Accept, ai dreptul sa ai parerea ta si ca, poate, cine stie, obstinatia asta privitoare la olita o fi buna si ea la ceva.
Chestia e ca ai inceput-o foarte nasol cu demonstrarea teoriei tale si, degeaba o tot sucesti si o invartesti acu' pe toate partile, ca tot ceva scuze ar fi mai bune :).




Citat:
Teoriile in cresterea copiilor se vor schimba mereu, cand vom fi bunici metodele noastre cu care ne mandrim acum ca 'suntem cele mai bune mame de pe pamant' vor fi considerate invechite si nepotrivite. Bunul simt ramane o constanta de luat in seama!



Da' de unde...
Teoriile despre cresterea copiilor sunt incremenite inca la stadiul de acu' 5000 de ani.
La fel cum, incremenite sunt pretentiile parintilor fata de copiii lor.
Toate alea au evoluat, numai cum sa ne crestem copiii a ramas incremenit si mucegait de-atata incremeneala.



Si, ca sa revenim la oile noastre , ca vad ca insisti , ce legatura e intre olita si bun simt?










Protest
Recunosc ca ma jucam odata cu fetita la nisip si a venit o alta fetita sa se joace cu noi. Avea peste 3 ani, s-a asezat in fund in nisip, moment in care i-am vazut pampersul si toate cele (la copiii mai mari dispar colaceii de pe picioare, pamperul nu prea mai are pe ce sa stea), avea si nisip in pampers, recunosc ca am avut o reactie in stomac, fetita vorbea foarte bine, parea sanatoasa.

Cand de fapt categoria copiilor care mai folosesc pampersul la 3 ani este clar minoritara si pentru parintii lor imi pare rau daca au incercat si nu au reusit iar daca nu au facut nimic mi se pare condamnabil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Inimioara09 spune:

Salutare

Am vazut ca in lista de discutii pe acest subiect se punea si problema cat de mult se lasa copii la bunici si ca asta ar fi o chestie de confort daca nu e vorba doar de vacanta.
Desi am un job bunicel, nu imi permit aici gradinita si fi-miu sta la bunici de luni pana vineri, merg cel putin 3 zile din 5 sa stau cateva ore cu el, pana aproape de nani si sigur, uneori gasesc ca asta e rau pt el, dar din martie merge la gradi 2 zile caci atat pot, apoi la bunici sta 3 zile, va dormi 2 acolo,.De vineri pana duminica biatul e la mine.
Ce vroiam eu sa spun este ca in felul atsa copilul se obisnuieste sa fie intre 2 case. La inceput m-am temut ca il va confuza asta, dar la mine face unele lucruri ca mine, la bunici altele, deci sa nu subestimam copii, asta am gasit eu uimitor...de ei asculta , sigur e si naravas uneori, cu mine e mai mult cu distratul.
Dar,ei au o mica curte eu nu am si am zis ca iesirea in natura nu se compara cu nimic. Deci, intre 2 case : la mine doarme singur, acolo cu bunicul, la mine danseaza mai mult, acolo e afara.
E uimitor ce se adapteaza copii :_

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Citat:
citat din mesajul lui AVoogt

Citat:
citat din mesajul lui accept92

Zi de zi, copilul nu apuca sa stea pe olita mai mult de 1 secunda? Da ce are arc la fund, sau frige olita? Mi-e greu sa cred ca oferind olita copilului care accepta sa stea pe ea zi de zi, el sta o secunda si apoi se ridica. Zi de zi, timp de cate luni?



Fetita mea are arc la fund ...sta pe olita doar imbracata altfel spune ca nu poate reactioneaza exact ca si cand ar frige-o , nici macar dimineata , nicicand ...refuza din start si se enerveaza , urala ingrozita . Daca aveti voi si alte metode care au "mers" spuneti-mi si mie

de

AVoogt




Poate o deranjeaza ca e rece???

Sau: colega mea de birou mi-a povestit ca atunci cand era mica avea o aversiune "estetica" (citez) fata de olita, nu ii placea sa vada ce lasa in urma.

Monica mami de cu motoras CRISTIAN
(7.03.2009)

Asa am venit eu pe lume!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Avoogt din pacate asa ne trateaza parintii pe noi, mamele mai tinerele (bine, io's de aceeasi varsta cu tine, da' fiu-meu e mai mic decat Bianca) Om fi noi "copii cu copii", dar pana la urma noi am facut copiii si suntem responsabile pt educatia lor.

Cat despre olita, n-am vazut niciodata mireasa cu Pampers (vorba unei colege de odisee).

Uite, eu am incercat la 8 luni sa il pun pe oala. A plans, asa ca am bagat-o la naftalina. O sa il mai intreb peste 2-3 luni daca vrea, dar daca nu vrea doar n-o sa il lipesc cu superglue. Si daca pana pe la 3 ani n-o sa vrea... o sa il spal la fund toata ziua buna ziua... pana s-o satura de atata spalat

Si la 1,5-2 ani cred ca deja intelege 90% din ce ii zici. Ca nu reactioneaza cum vrem noi, Accept, asta e altceva.

Monica mami de cu motoras CRISTIAN
(7.03.2009)

Asa am venit eu pe lume!

Mergi la inceput