Un baietel rasfatat

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:




Si ca sa fiu si eu in spiritul gastii as vrea sa spun ca 'am avut o reactie in stomac' inseamna 'mi s-a facut o pofta nebuna de o ciocolata cu alune de padure'...zau nu stiu ce n-ati inteles...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui accept92




Si ca sa fiu si eu in spiritul gastii as vrea sa spun ca 'am avut o reactie in stomac' inseamna 'mi s-a facut o pofta nebuna de o ciocolata cu alune de padure'...zau nu stiu ce n-ati inteles...



Still wrong, honey! :))

Sa deducem de aici ca atunci cand vezi organele genitale ale unui copil de 3 ani ti se face pofta de ciocolata cu alune?
Bine, deducem!
Da' oare de ce ai pofte dintr-astea in momente dintr-astea, hm?



Protest
Recunosc ca ma jucam odata cu fetita la nisip si a venit o alta fetita sa se joace cu noi. Avea peste 3 ani, s-a asezat in fund in nisip, moment in care i-am vazut pampersul si toate cele (la copiii mai mari dispar colaceii de pe picioare, pamperul nu prea mai are pe ce sa stea), avea si nisip in pampers, recunosc ca am avut o reactie in stomac, fetita vorbea foarte bine, parea sanatoasa.

Cand de fapt categoria copiilor care mai folosesc pampersul la 3 ani este clar minoritara si pentru parintii lor imi pare rau daca au incercat si nu au reusit iar daca nu au facut nimic mi se pare condamnabil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AVoogt spune:

Eu nu inteleg de ce s-au aprins atatea spirite la acest subiect ...parerea mea este ca: fiecare copil creste , evolueaza si se dezvolta diferit in ridmul lui. De ce trebuie sa ne alarmam ca are o anumita varsta si nu merge , nu vrea sa doarma singur, nu vrea sa se spele pe dinti, uraste spalatul pe cap , nu-i place supa, bea prea mult lapte, vorbeste prea tarziu , este ingrozit de olita si la 3 ani .. oare noi am fost perfecte ,le-am facut pe toate la timp si acum ne speriem,ingrozim, revoltam,protestam ca ai copii nostri au anumite scapari ??
De ce nu ne bucuram de copii nostri asa cum sant ?
Fetita mea are 2,7 luni este si imi place sa cred ca este un copil inteligent .. vb olandeza, romana si engleza, stie aproape tot alfabetul si asociaza literele cu diverse animale,obiecte, numara pana la 10 in cele trei limbi ii place sa danseze si sa cante , ii plac foarte mult cartile si zilnic citim povesti,la puzzle-uri este foarte priceputa, ii place sa ma ajute in bucatarie, ii plac copii si isi face foarte repede prieteni ,este un copil cu bun simt , isi pune mereu jucariile la loc inainte de nani . Cu toate astea nu vrea sa vada olita sub nici o forma o sa spuneti probabil ca sunt o mama superficiala si nu o incurajez suficient ca nu ma implic etc. ... am incercat de multe ori si eu si sotul si bunicile si nasa si... nimic , cand vede olita fugee am lasat-o si fara scutec a facut pe ea toate cele si am ajuns la o concluzie nu am sa o mai stresez, nu vreau sa am un copil stresat.
O sa ii repet mereu ca trebuie sa faca la olita sa renuntam la scutece dar nu am sa o mai stresez, o sa astept pana va fi ea pregatita sa renunte.
O sa ma condamnati mai mult ca sigur asa cum ma condamna si ai mei parinti ... nu vreau sa-i para nimanui rau de mine ca nu am reusit sa o invat la olita , cum am mai spus la inceput fiecare copil evolueaza diferit si nu trebuie sa avem regrete, eu cel putin nu am ba chiar sunt foarte mandra de ea.


de

AVoogt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui AVoogt

.. oare noi am fost perfecte ,le-am facut pe toate la timp si acum ne speriem,ingrozim, revoltam,protestam ca ai copii nostri au anumite scapari ??
De ce nu ne bucuram de copii nostri asa cum sant ?
Fetita mea are 2,7 luni este si imi place sa cred ca este un copil inteligent .. vb olandeza, romana si engleza, stie aproape tot alfabetul si asociaza literele cu diverse animale,obiecte, numara pana la 10 in cele trei limbi ii place sa danseze si sa cante , ii plac foarte mult cartile si zilnic citim povesti,la puzzle-uri este foarte priceputa, ii place sa ma ajute in bucatarie, ii plac copii si isi face foarte repede prieteni ,este un copil cu bun simt , isi pune mereu jucariile la loc inainte de nani . Cu toate astea nu vrea sa vada olita sub nici o forma





Sau de ce simtim nevoia sa precizam ce multe calitati are copilul 'cu toate ca' nu face la olita? Pentru ca in mod gresit ne supunem judecatii unor straini, nici macar parintii nostrii nu au dreptul sa judece cum ne crestem noi copiii. Pentru ca ne pasa de gura lumii. Este spiritul romanesc care supravietuieste si peste hotare.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_a spune:


Citat:
citat din mesajul lui accept92




Si ca sa fiu si eu in spiritul gastii as vrea sa spun ca 'am avut o reactie in stomac' inseamna 'mi s-a facut o pofta nebuna de o ciocolata cu alune de padure'...zau nu stiu ce n-ati inteles...



La psiholog ai incercat? Si mai spune-ne...ti se intampla doar la cele de copii sau la toate in general?

Pacat ca dr. Cristian Andrei nu mai are emisiune...la ce audienta i-ai fi adus cu dezvaluirea asta, cu siguranta te-ar fi consiliat pe gratis.

2: "cei care nu respecta legile merita orice li se intampla."
3: "legile ne sunt date de sus dintr-un motiv pe care poate nu il intelegem, dar avem datoria de a le respecta."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AVoogt spune:

Citat:
citat din mesajul lui accept92

Citat:
citat din mesajul lui AVoogt

.. oare noi am fost perfecte ,le-am facut pe toate la timp si acum ne speriem,ingrozim, revoltam,protestam ca ai copii nostri au anumite scapari ??
De ce nu ne bucuram de copii nostri asa cum sant ?
Fetita mea are 2,7 luni este si imi place sa cred ca este un copil inteligent .. vb olandeza, romana si engleza, stie aproape tot alfabetul si asociaza literele cu diverse animale,obiecte, numara pana la 10 in cele trei limbi ii place sa danseze si sa cante , ii plac foarte mult cartile si zilnic citim povesti,la puzzle-uri este foarte priceputa, ii place sa ma ajute in bucatarie, ii plac copii si isi face foarte repede prieteni ,este un copil cu bun simt , isi pune mereu jucariile la loc inainte de nani . Cu toate astea nu vrea sa vada olita sub nici o forma





Sau de ce simtim nevoia sa precizam ce multe calitati are copilul 'cu toate ca' nu face la olita? Pentru ca in mod gresit ne supunem judecatii unor straini, nici macar parintii nostrii nu au dreptul sa judece cum ne crestem noi copiii. Pentru ca ne pasa de gura lumii. Este spiritul romanesc care supravietuieste si peste hotare.



Daca tu crezi ca eu asa "supravietuiesc" te inseili, sincer eu nu ma "hranesc" cu gura lumii dar urasc cand gura lumii (parintii) cum i-ai catologat tu in cazul meu intervin si imi reproseaza de fiecare data cand vb..:(, asta este problema mea in mom de fata si urasc situatia ...stii cum este : cand un strain iti spune ca esti nebun nu te afecteaza dar cand parintii iti spun Da ,doare ...parca ei nu se incadreaza in "gura lumii"
Si da, am insirat unele calitati ale copilului meu aici, in pubilic pe un forum cu si despre copii... nu pentru a-mi lauda copilul asa cum ai inteles tu ci pentru a spune tuturor mamicilor ca ai nostri copii cresc si evolueaza diferit,pe langa aceste "defecate" au si foarte multe calitati ...toti copii nu numai al meu
Asta am observat la acest subiect , ca s-au facut comparatii intre copii ceea ce nu mi se pare corect .
Sa-i multumim lui Doamne Doamne ca avem copii sanatosi ca restul vine de la sine

de

AVoogt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flower-power spune:


Presupun ca gashca e formata din maru si mine. Pai n-ai vazut si-n filmuletul cu roscatul? Ca sa contracarezi o gasca ...pui de una.

Si, vezi, de la mine lucrurile nu se vad asa. De ce sa aleg intre adult si copil? Asta e doar modul tau de a privi lucrurile. Pt ca []copilul are nevoie de adult[parinte]. Si atunci aleg sa-i apar pe amandoi. De tarele educatiei pe care adultul la randul lui a primit-o. Si nu ma grabesc sa fac din el un infractor si nici sa-l categorisesc drept ignorant. Doar pt faptul ca eu am aflat ca se poate si altfel si el nu. Daca nu am timpul sa fac asta, imi vad de ale mele.
Numai daca crezi ca lucrul asta este posibil poti renunta la atitudinea asta de Sf Gheorghe in lupta cu balaurul cu 7 capete. A propos, atitudinea asta beligeranto-batjocoritoare imi arata doar incercarea de autoconvingere si autovalidare.

Scriam ca blamarea bullingului o vad ca pe un semn al civilizatiei, pt ca acolo educatia se face motivand si nu umilind si intimidand. Faptul de a fi avut acces la surse inaintea altcuiva nu trebuie sa ma faca nici suficienta si nici agresiva.



"Parents need to fill a child's bucket of self-esteem so high that the rest of the world can't poke enough holes in it to drain it dry." --Alvin Price

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui accept92
Pentru ca eu de exemplu, dupa ce ieri conchita a venit dupa 5 pagini de discutii contradictorii si a explicat ca 'nu fac nimic' inseamna 'nu fac nimic sa fortez+o intreaga istorie in spate' iar Lala dupa alte multe pagini vine si spune 'nu stie ce inseamna olita' se traduce 'nu vrea sa stea dezbracat pe ea' am inceput sa vad subiectul asa: Se stransese aici o gasca extrem de vesela de mamici relaxate si foarte citite care se distrau teribil pe seama initiatoarei subiectului, si simtind ce multe au in comun cu aceste mamici foarte cool au inceput si altele sa-si doreasca sa intre in gasca, si cum altfel decat razand zgomotos si facand declaratii teribiliste fara nici o legatura cu realitatea.


Nu ma deranjeaza ca am combatut niste fantezii, ideile exprimate raman valabile, dar totusi avand in vedere ca nu e vorba despre realitate ci doar despre teribilism ieftin eu una nu ma mai simt motivata sa particip la discutie. E frumos si de inteles sa folosim forumul pentru socializare si amuzament, dar cred ca ar trebui sa tinem cont de faptul ca exista mamici nesigure si influentabile care chiar cauta pe forumuri informatii si idei care sa le ajute si nu e normal sa promovam o atitudine indiferenta, nici macar in gluma.


inseamna ca am vorbit degeaba. in topul ofenselor de pana acum pentru care inca nu ti-ai cerut scuze, adaugi si teribilismul. nu te cunosc si nu ma intereseaza sa te impresionez eu pe tine cu skillurile mele de mama. singura motivatie pentru care scriu pe dc la subiecte de-astea e faptul ca poate citeste si-altcineva care nu scrie neaparat si ia in considerare ca exista si alte metode de succes, cu respect pentru copil, altele decat militaria traditional romaneasca. daca nu e clar pana acum ca "nu fac NIMIC" se traduce prin "nu pun copilul la olita" si ca frumos ar fi fost sa prezinti argumente ca raspuns la argumentele mele, nu alte ofense in plus, si eu ma declar neputincioasa.

nu ma baga pe mine in nici o gasca, nu fac parte din niciuna si nu mi s-a parut nimic amuzant in toata discutia asta. dimpotriva, a fost tragica si elegiaca, mai aveam nitel si bufneam in plans.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Avoogt referitor la parinti, vreau sa iti spun ca ei sunt de inteles oarecum, au trait intr-o era in care scutecul era de carpa, in care firbeau la ele pana le venea acru, in care de nevoie puneau copilul pe olita de la 7 luni si creeau reflexe conditionate ori ei acum nu inteleg ca acelea erau doar atat"reflexe conditionate. O sa-i auzi ca ai lor copii (adica noi) faceau pipi si caca la olita de la 8 luni si la un an nu mai faceau pipi pe ei. Insa uita ca la fiecare 5 minute ne asezau probabil pe olita ca sa nu facem pe noi, lor le-a ramas doar amintirea aceea, ca noi nu mai purtam scutec.

Asa a fost si mama, cand avea fie-mea un an si un pic a inceput sa-mi zica cum ca ar fi timpul de olita. Imi sugera. Dupa un timp i-am explicat ca financiar nu ma deranjeaza faptul ca poarta scutec, iar din punct de vedere practic, pana nu va reusi sa se abtina macar 5 minute sa pot ajunge la o toaleta nu am de gand sa o las fara pampers pentru ca nu pot sta tintuita in casa 24/24 sa o intreb la 5 minute daca are nevoie. Si mai ales din punctul copilului de vedere daca ea nu va fi pregatita psihic si fizic nu vad de ce as creea un reflex conditionat doar.

Binenteles ca am vazut pe fata mamei nemultumirea insa cand a facut 2 ani fie-mea a inceput brusc si de capul ei sa mearga la olita. Olita i-o luasem de mult, instructajul era facut, insa brusc a fost o conexiune in capul ei (poate si fizic) iar eu am privit ca si spectator cum in doar 2 zile fata mea s-a auto potty trained. Acum deja are 2 luni de cand nu mai poarta scutec ziua si nu a avut decat vreo 4 accidente in prima sapt la gradi pentru ca acolo uita.

Si cum sa iti zic eu inca sunt uimita, nu trebuie sa ma stresez, sa o intreb, sa fug la wc cu viteza luminii, efectiv e la acelasi nivel cu baiatul de 8 ani. Imi spune ca mergem la toaleta, o rog sa se abtina pana ajungem, imi spune "ok, hold it!" si apoi gasim toaleta si facem.

De aceea accept as vrea sa intelegi ca nu e vorba de o poveste de succes cum scriai tu mai in urma, ci efectiv asa decurg lucrurile cand copilul este pregatit. O mama nu trebuie decat sa ilesneasca cateva lucruri, sa cumpere o olita, sa o lase la indemana, sa ii explice copilului la ce foloseste si sa il lase sa asiste la exemple de copii care fac la olita (daca este posibil). Atat, ce spui tu cu ore fixe de pus pe olita, sunt reflexe conditionate si nu realizezi decat sa mergi cu un copil pisat prin magazin pentru ca era ora de stat pe olita si tu te-ai gasit tocmai atunci sa ai nevoie de 2 oua. Si pentru info al tau, cel mai important e sa nu ajunga copilul confuz, ori daca tu azi il pui pe olita ca iti convine tie ca esti acasa iar maine pui pampersul pe el ca e cu bona, sau esti in oras copilul ala nu mai intelege nimic. Pai cand am voie in pampers cand la olita?

In fine deja mi se pare ca discutam discutii.

Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

Revin cu lamuriri...tarziu, da ce sa-i faci, nu sunt o mama "dedicata", muncesc mult, bine ca si copilul e mare si nu are atatea nevoi stringente...
autoarea topicului a venit cu o cerere de ajutor, nevoie de niste sfaturi. Poate nu s-a exprimat pe masura cerintelor inalte ale forumului despre copii, dar e de apreciat ca incearca sa afle. Si apoi nu toata lumea intelege o carte de psihologie, unii sunt mai ingineri din fire si nu au aplecare spre astfel de lecturi. Dar nu asta conteaza, ea a vrut sa stie cum fac celelalte mame in situatii asemanatoare.
A aparut o forumista care si-a exprimat punctul de vedere, cam dur dupa parerea mea, dar asta e parerea ei si intr-un dialog civilizat respecti parerea partenerului de dialog, si combati idei, creind un dialog viu.
Apoi incet incet au inceput sa apara alte forumiste, in total dezacord cu opinia primei, dar care au ales sa foloseasca metoda comunista: nu stii, te invatam, nu vrei, te fortam! mai departe stiti si voi, nu? Si s-a creat o gasca care zice si zice si promite la fiecare postare ca nu are rost sa se mai polemizeze cu asemenea parteneri de dialog si se cere incetarea oricarei postari...si revin in a mai arunca ceva sarcasm peste cei ce indraznesc sa sugereze un alt punct de vedere... Apar si semnaturile (btw, denizel, ai acordul forumistei cu pricina sa ii folosesti parte din topic? copyright is the name of the game)
Stiu ca exista o expresie pe aici ce zice: sticks and stones will break my bones, words... Dar e un forum unde cuvintele de foarte multe ori ranesc, si ranesc tare, te fac sa te indoiesti de tot ce stii si ce simti...

In final, nimeni nu i-a apararea copilului pentru ca nu are nevoie de aparare. Mama nu il neglizeaza, abuzeaza, ci doar vrea sa il iubeasca, creasca, educe cum poate ea mai bine! EA, nu noi...

O floare pentru cele ce si-au impartasit experienta!
Stiu ca nu merit floarea, pentru ca nu am zis nimic de cum am procedat eu, dar Andrei e mare, si zau daca imi mai aduc aminte cat de repede am renuntat la pampers! Pentru problemele care apar la adolescenta, noi am apelat la un psiholog, pentru ca nu am vrut sa avem in casa un copil frustrat, si respectam intocmai sfaturile dnei, cu rezultate multumitoare...

ma retrag fara sa promit ca o sa stau departe de subiect

Mergi la inceput