Un baietel rasfatat

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Citat:
citat din mesajul lui conchita

Citat:
citat din mesajul lui accept92

conchita de unde STII ca e bine sa nu faci NIMIC in legatura cu olita? Este intuitia ta de mama sau ai o sursa a acestei informatii? Daca e vorba de sursa as fi si eu interesata, imi place mereu sa aflu puncte de vedere diferite, mai ales daca fac parte dintr-un context argumentat. Observ ca ai o vedere extrem de ingusta: nu fac nimic sa ajut copilul sa scape de pampers SAU ' sa-l bat sau sa-l leg de calorifer'...OK...in cazul tau chiar te rog sa nu faci NIMIC...e foarte bine cum procedezi. In mod sigur neglijenta nu este o forma de abuz.


accept92, incerc sa te iau crestineste, cu multa dragoste si compasiune, desi inca imi tiuie urechile ca ma facusi ingusta, abuziva, neglijenta, in conditiile in care bineinteles ca nu ma cunosti. vad ca nu-ti trece prin cap sa-ti ceri scuze ca-ti bestelesti partenerele de discutie in ultimul hal, ci repeti in continuare insulte, doar pentru ca nu iti este impartasita opinia. te mai gandesti la atitudinea asta nitel? promiti sa faci CEVA legat de asta, asa, ca un adult care se respecta.

de unde stiu? pentru ca sunt o femeie educata, desteapta, geniala, super extraordinara, care la faze de-astea nu o intreaba pe coana petra pe forum ce sa faca, ci discuta cu medicul pediatru. asta este sfatul pediatrei mele, asta spune literatura de specialitate in America. sunt parinte AP (attachment parenting), daca stii ce inseamna. parintii AP nu-si forteaza copiii sa faca nimic, nu si-i abuzeaza, nu si-i educa militareste.

nu fac nimic legat de olita exact in sensul asta - era foarte clar scris in romaneste - ca nu o fortez daca nu e pregatita. si daca ar fi fost pregatita, ar fi facut la olita pana acuma, ca doar e un copil extraordinar de inteligent si destept si curajos, plus ca are cea mai bengoasa olita din parcare inca de cand avea un an jumate. se urca singura pe scaunas si imita actiunea la toaleta normala, dar nu vrea mai mult de-atat deocamdata. da, o intreb daca vrea, ma ofer s-o ajut, dar raspunsul e invariabil "nu", nu vrea sa-si dea diapersu jos inca. iar eu nu fac NIMIC, in sensul ca nu o fortez. ca altfel nu stiu sa traduc "pui copilul la olita la ore fixe" - mie abia asta mi se pare abuz, ca doar nu ti-ai tras robot acasa, e doar un copil!!

nimic



F multi copii mari (peste 2 ani, 2 ani si jumatate) am vazut aici in parcuri cu pampi la fund!!! Traiasca producatorii de diapers, or fi cu doctorii pe mana, ha ha!

Conchita si cand o pui la nani o intrebi daca vrea sau nu? Ce te faci daca mai tarziu cand o fi de mers la scoala iti spune ca nu vrea?!

Don't throw with stones if you live in a glass house.

corina mama Ralucai

http://community.webshots.com/user/corinaraluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui accept92

Citat:
citat din mesajul lui conchita
ca altfel nu stiu sa traduc "pui copilul la olita la ore fixe" - mie abia asta mi se pare abuz, ca doar nu ti-ai tras robot acasa, e doar un copil!!

nimic


Atunci si faptul ca iei copilul in brate, il pui in scaunul de masa si il hranesti este tot un abuz. Ca de obicei nu cere, si nici nu se poate cocota singur pe scaun, si poate nici nu baga singur in gura. Si faptul ca seara, pe la o ora pe care o consideri tu potrivita iei copilul in brate, il dezbraci, il pui in cada si ii faci baie este tot un abuz. Copilul nu cere singur sa faca baie si nici nu este capabil inca de celelalte actiuni. Ce sa mai zic de ora somnului, asta este cel mai clar abuz, caci de cele mai multe ori copiii sunt in stare sa spuna ca NU vor sa faca nani, desi sunt morti de oboseala. Cei mai multi copii nu suporta nici sa le stergi nasul cu un servetel, de batista bebelusului ce sa mai zic. AP-ul este o teorie minunata dar are INCA multe scapari, de-aia nu imi place mie.



Am ajuns sa ma sabotez singura .


- Ba un copil cere de mancare. Inca din primele ore de viata!!!
Daca nu cere si il cocoti in scaunul de masa la ora stabilita de tine si incepi sa il indopi cu forta, da, e un abuz.

- Baia trebuie facuta atunci cand consideri ca unui bebelus ii trebuie baie.
Daca nu va fi multumit de acea ora, iti va arata asta cu siguranta si nu ii vei mai face baie.
Stiu, exista parinti care fac baie copilului in timp ce bietul de el urla ca din gura de sarpe. Daca a venit ora de baie, ei isi fac datoria, nu?


- Ora de culcare, de asemenea, copilutul o stabileste.


- Iar daca nu vor sa doarma si sunt agitati, solutia nu este sa ii duci la ei in patut si sa ii lasi acolo sa planga pana adorm.
Culmea, exista si alte metode. AP .

- desfundatul nasului (facuta si aia cu STIL si inteligenta, desigur ) nu e tot aia cu renuntarea la pampers, pentru ca, altfel, risti sa lezezi doamnele sensibile din parc (vezi semnatura mea ).



Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.


Recunosc ca ma jucam odata cu fetita la nisip si a venit o alta fetita sa se joace cu noi. Avea peste 3 ani, s-a asezat in fund in nisip, moment in care i-am vazut pampersul si toate cele (la copiii mai mari dispar colaceii de pe picioare, pamperul nu prea mai are pe ce sa stea), avea si nisip in pampers, recunosc ca am avut o reactie in stomac, fetita vorbea foarte bine, parea sanatoasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:



Citat:
citat din mesajul lui BraveGirl


Accept, ce nu intelegi tu e ca dc pui copilul la masa si ii oferi mancare nu e abuz atata timp cat copilul deschide gurita. Dc ii indesi mancarea cu forta, da , e ABUZ. Mancarea e o nevoie, la fel si somnul. Olita nu e o nevoie, e o dorinta a mamei. Daca pui copilul pe olita ca asa vrei tu si il lasi acolo pana face, asta e reflex conditionat. Copilul nu are nevoie sa faca, dar in final face si mami se bucura si il felicita. Astfel copilul indeplineste dorinta mamei si nu nevoia lui.




Si baia ce este?...nevoia copilului, dorinta mamei, sau pur si simplu o chestie de bun simt?

Copilul il pui pe olita, dar se ridica singur, nu se pune problema sa il lasi acolo ca nu ai cum. Daca a facut ceva bine, daca nu la fel de bine. Daca a facut ceva probabil chiar avea nevoie si tu ai avut noroc sa nimeresti momentul. Si in general dupa ce s-a produs acasta sincronizare totul decurge usor si copilul incepe sa ceara. Ca nu vorbim aici de bebelusi .

Citat:
citat din mesajul lui BraveGirl

atata timp cat copilul nu are controlul sfincterelor si nu-si poate exprima nevoia de a face, este prea devreme sa-l pui la olita.





Aici sunt de acord cu tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Corinadana, unui copil de 7 ani care nu vrea sa se culce la o ora rezonabila, i se pot demonstra efectele lipsei de somn (efecte pe care e perfect capabil sa le inteleaga).
Cu un copil de 7 ani (ne-tinut in hatzuri de parinti, deci un copil echilibrat) poti discuta o ora fara intrerupere in legatura cu mersul la culcare la o ora rezonabila.
Mici sanse sa nu te intelegi cu el.
Aici e vorba despre copii de 2 ani :).



Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.


Recunosc ca ma jucam odata cu fetita la nisip si a venit o alta fetita sa se joace cu noi. Avea peste 3 ani, s-a asezat in fund in nisip, moment in care i-am vazut pampersul si toate cele (la copiii mai mari dispar colaceii de pe picioare, pamperul nu prea mai are pe ce sa stea), avea si nisip in pampers, recunosc ca am avut o reactie in stomac, fetita vorbea foarte bine, parea sanatoasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui accept92

Citat:
citat din mesajul lui conchita
ca altfel nu stiu sa traduc "pui copilul la olita la ore fixe" - mie abia asta mi se pare abuz, ca doar nu ti-ai tras robot acasa, e doar un copil!!




Atunci si faptul ca iei copilul in brate, il pui in scaunul de masa si il hranesti este tot un abuz. Ca de obicei nu cere, si nici nu se poate cocota singur pe scaun, si poate nici nu baga singur in gura. Si faptul ca seara, pe la o ora pe care o consideri tu potrivita iei copilul in brate, il dezbraci, il pui in cada si ii faci baie este tot un abuz. Copilul nu cere singur sa faca baie si nici nu este capabil inca de celelalte actiuni. Ce sa mai zic de ora somnului, asta este cel mai clar abuz, caci de cele mai multe ori copiii sunt in stare sa spuna ca NU vor sa faca nani, desi sunt morti de oboseala. Cei mai multi copii nu suporta nici sa le stergi nasul cu un servetel, de batista bebelusului ce sa mai zic. AP-ul este o teorie minunata dar are INCA multe scapari, de-aia nu imi place mie.


in mod sigur exagerezi, compari mere cu pere. abuz este cand fortezi copilul sa manance la ore fixe, tot din farfurie, ce vrei tu, nu ce vrea el, cand tipi la el sa adoarma cand vrea muschiul tau, cand nu-i respecti dezvoltarea emotionala, cand ii ignori dorintele, cand ii impui tot timpul pentru ca ai plan la hectar de indeplinit cu skillurile copilului.

as fi curioasa ce scapari are teoria minunata AP, avand in vedere ca urmeaza instinctul sanatos matern si nu teorii cu lopata ale celor care experimenteaza de la spock incoace pe copii, considerandu-i soldatei care la anumite varste trebuie sa faca asta si ailalta. un parinte AP este atat de conectat la copil, ca acuzatia de abuz este super hilara, daca n-ar fi tragica, avand in vedere solutiile tale cu adevarat abuzive (pune copilul la oala, chiar daca nu vrea, chiar daca tipa si da din picioare ca nu vrea). sa-i spui unei mame care a facut tot posibilul sa-si alapteze copilul 9 luni si sa-l care in wrap continuu si sa nu-l lase sa planga, etc, ca e o mama abuziva care-si neglijeaza copilul, iar ca tie ti-e scarba de copilul asta ca maine-poimaine face 3 ani si inca poarta pampers - no comment. eu vad scapari de logica aici, dar mdeh, ma abtin.

daca tu nu pricepi ca folosirea olitei are si-o componenta psihologica, mai mult n-am ce sa-ti explic. daca tu consideri normal mesajul de deschidere al topicului in care o mama isi numeste copilul rasfatat ca NU VREA sa stea pe olita, da tu solutii cand copilul NU VREA, pentru ca nu e pregatit. il legi de calorifer, cum am mai zis, fiind astfel o mama "activa si buna".

copila mea este deosebit de precoce in toate, numai cu olita nu. cu olita e in program, pediatra mi-a spus sa nu ma ingrijorez, sa ii arat in continuare care-i treaba cu toaleta, sa o incurajez sa incerce ca si pana acum, dar sa nu o FORTEZ. personal, o leg de un episod cand a incercat sa-si scoata pampersul si n-a nimerit olita si s-a speriat cumplit de cum arata caca aterizat pe podeaua din baie. dupa aia a avut episoade cand nici nu ma lasa s-o schimb, nu vrea sa arunc pampersul, cacuta e munca ei, vrea sa-l pastreze. pe pariu ca mamele educate de pe site nici nu au nevoie de explicatii sa inteleaga episodul asta si ca atitudinea mea de a nu o FORTA, daca nu vrea, este cea mai buna? nu pune pariu, ca-l pierzi. du-te si discuta cu-n pediatru mai bine si eventual cu-un psiholog (nu de la scoala lui pazvante, insa), o sa te luminezi instant.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui accept92


Si baia ce este?...nevoia copilului, dorinta mamei, sau pur si simplu o chestie de bun simt?




io, io, io!!! Io raspund aici.
Baia e o chestie de bun simt. La fel ca si facutul la olita!



Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.


Recunosc ca ma jucam odata cu fetita la nisip si a venit o alta fetita sa se joace cu noi. Avea peste 3 ani, s-a asezat in fund in nisip, moment in care i-am vazut pampersul si toate cele (la copiii mai mari dispar colaceii de pe picioare, pamperul nu prea mai are pe ce sa stea), avea si nisip in pampers, recunosc ca am avut o reactie in stomac, fetita vorbea foarte bine, parea sanatoasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui corinadana

F multi copii mari (peste 2 ani, 2 ani si jumatate) am vazut aici in parcuri cu pampi la fund!!! Traiasca producatorii de diapers, or fi cu doctorii pe mana, ha ha!

Conchita si cand o pui la nani o intrebi daca vrea sau nu? Ce te faci daca mai tarziu cand o fi de mers la scoala iti spune ca nu vrea?!

Don't throw with stones if you live in a glass house.

corina mama Ralucai

http://community.webshots.com/user/corinaraluca




eu imi permit sa interpretez altfel: s-au desteptat si parintii, in sfarsit si nu-si mai trateaza copiii ca pe obiecte, cum inca se intampla majoritar in romania - citeste siteul dc sa te lamuresti cu exemple. copilul are ritmul sau si nu e corect sa-l fortezi.

foarte rar am vazut un copil care sa ceara la nani, oricat de obosit ar fi. poate cei mai marisori, nu stiu. dar la varste de-astea mici de 2-3 ani, lumea e asta excitanta, ca ei simt ca pierd ceva daca merg la nani.

nu, in nici un caz nu o fortez sa doarma pentru ca e ora amiezii sau 8 seara si vreau EU ca ea sa doarma. dar ii creez toate conditiile - in nici un caz aia impamantenita acasa cu pupici, somn usor si inchis usa. citim, ne leganam, spunem povesti, ne dragalim pana se simte in siguranta si adoarme singura.

daca nu vrea la scoala, fac homeschooling cu ea. dar mai intai cercetez cauzele - poate are profesori tampiti si abuzivi, deci problema nu ar fi cu copilul meu, iar solutia ar fi evidenta. insa ma indoiesc profund ca taman copilul meu va uri scoala. stie toate planetele din sistemul solar, le recunoaste si le numeste, normal ca o sa vrea la scoala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:



conchita nu am nevoie de sfatul nici unui psiholog sau pediatru pentru a stii sa nu fortez copilul in nici o imprejurare. Pentru mine asta e bun simt. Nu am zis niciunde ca pui copilul pe olita daca nu vrea sa stea. Daca nu vrea sa stea e nevoie de joc, de imaginatie, de o atitudine relaxata si pozitiva pana cand va accepta. De abia atunci poate incepe rutina asezatului pe olita, care de fapt inseamna a oferi copilului olita. Imaginatia mea are niste limite si nu reusesc sa vad cum ai putea sa faci un copil sa stea pe olita daca nu vrea. Dar daca azi copilul nu vrea sa stea pe olita nu inseamna ca se pune praful pe olita pana la 3 ani cand o cere singur. Poti sa mai incerci peste o saptamana, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui accept92
Si baia ce este?...nevoia copilului, dorinta mamei, sau pur si simplu o chestie de bun simt?

Copilul il pui pe olita, dar se ridica singur, nu se pune problema sa il lasi acolo ca nu ai cum. Daca a facut ceva bine, daca nu la fel de bine. Daca a facut ceva probabil chiar avea nevoie si tu ai avut noroc sa nimeresti momentul. Si in general dupa ce s-a produs acasta sincronizare totul decurge usor si copilul incepe sa ceara. Ca nu vorbim aici de bebelusi .

Citat:
citat din mesajul lui BraveGirl

atata timp cat copilul nu are controlul sfincterelor si nu-si poate exprima nevoia de a face, este prea devreme sa-l pui la olita.





Aici sunt de acord cu tine.



daca esti de acord cu Brave Girl, atunci de ce arunci cu pietre in mamele care cred exact acelasi lucru?

baie tre sa-i faci, ca daca il tii cu pampers la 3 ani, doamne feri, vrei sa ia e-coli?

la faza de mai sus mi-ai dovedit ca nu stii mai nimic despre AP. parintii cu adevarat AP nu folosesc niciodata pampersi, inca din prima zi de viata a pruncului. sunt atat de conectati la limbajul micutului, ca invata sa recunoasca semnele si creaza conditii ca eliminarea lu pipi si caca sa nu se faca in scutec - metoda antica, inca aplicata in triburile de unde s-a inspirat AP. asa ca, mai studiaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui conchita



nu, in nici un caz nu o fortez sa doarma pentru ca e ora amiezii sau 8 seara si vreau EU ca ea sa doarma. dar ii creez toate conditiile - in nici un caz aia impamantenita acasa cu pupici, somn usor si inchis usa. citim, ne leganam, spunem povesti, ne dragalim pana se simte in siguranta si adoarme singura.



Si cum ai putea forta un copil sa faca pipi?:D Evident nu poti. Punandu-l pe olita ii creezi conditii. Si noi spunem povesti cand sta pe olita si tot singur face copilul. Ori face creierul meu prea multe conexiuni ori pur si simplu e exact acelasi lucru.

Mergi la inceput