Un baietel rasfatat

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kay spune:

lala, multumesc pt link. imi place tare mult .


denizel, situatia e in urmatorul fel, de vineri vecinu' de vis-a-vis a cam murit. de atunic pe palier s-au extins lumanari si cruci si capace de cosciug. e altar pe hol... asta nu e nimic, se sta cu usa deschisa si cosciugu'n usa. in caz ca vroiam sa il ratez sa nu cumva sa reusesc. si peste toaaate astea, miroase oribil. banuiesc ca nu l-au imbalsamat. deci de vineri pana astazi (luni) sunt sechestrata in casa, nu pot sa ies, deci n-am nimic mai bun de facut. am sunat la sanepid, insa cu toate ca exista o lege, ea nu a fost reglementata, asa ca nu pot actiona in nici un fel. nu-mi ramane decat sa il "squeez" pe alex cand iese si intra ca sa nu intre mirosul. colac peste pupaza , nu am retea la telefon. barbatul si copilul dorm. asa ca n-am ce face, mai arunc si eu un ochi aici, mai invat ceva de la accept .

************************************************************************************

MIHAITA VREA SA NU MAI FIE DIFERIT !


oana de SOSONICA (6.06.2007)


asa creste Sonia : www.onetruemedia.com/shared?p=63e6ea475473c2ddd2fc4c&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=image" target="_blank">intr-un an


S


www.alexandruconovaru.ro , www.helpsonia.com

"When in trouble or in doubt, run in circles, scream and (shout=www.dictionarenglezroman.ro/dictionar/shout" target="_blank">chiot, strigat, tipat, aclamatie) ."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:



Lala, si eu fac asemenea activitati cu copilul, si multe altele. Nu vad nimic deosebit, copilul nu merge inca la gradi, eu stau acasa cu el, la noi tv-ul nu merge decat foarte rar, ce altceva am putea face? Nu este deosebit dar da, este frumos n-am ce zice. Activitatile de genul asta sunt la fel de normale ca si a pune copilul pe olita. Ma ingrijesc si eu de sufletul copilului, il ascult, il respect si totusi nu consider ca este sub nivelul meu sa il pun pe olita, sa il spal, sa ii sterg nasul, sa-i dau de mancare. Nu imi trebuie nici mie titlu de glorie nici pentru activitati minunate nici pentru cele de rutina.

Nu mai am nici eu nimic de adaugat la subiect, decat ca as vrea sa va atrag atentia ca parinti buni si rai au existat dintotdeauna, dinainte de inventarea pampersilor, dinainte de editarea primei carti de psihologia copilului. Nu 'orice mama este cea mai buna mama pentru copilul ei' si nici o carte de psihologie nu te face mama. Acum cateva generatii toti copiii erau pusi la olita inainte de 1 an, nu existau pampersi si deci era firesc sa fie asa. Omul liber, inteligent, plin de incredere in el nu a aparut abia dupa renuntarea la acest obicei. Nici mamele bune nu s-au inventat recent. Acum exista aceasta tendinta de a pune copiii pe olita mult mai tarziu, ok...este o adaptare la noile conditii, au aparut pampersii. Nu stiu daca o sa intelegeti ce vreau sa spun dar si sotul meu a observat ca de cand avem masina de spalat vase e mereu chiuveta plina de vase murdare. Exact asa este si cu olita. Sa nu facem din chestia asta o mare teorie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui accept92

Citat:
citat din mesajul lui Lala_D

Cei care fac inainte de 2 ani la olita fara a exista dresajul parintilor sunt raritati. Poti intreba vreo 5 medici asa de curiozitate cam care este varsta medicala in care sfincterul este apt sa se abtina la un copil.
Raspunsul : dupa 2 ani, 2 ani si jumatate.



Am intrebat, am citit. Am aflat ca dupa 1 an si 8 luni. 1 an si 8 luni, 2 ani, 2 ani jumate...nu asta e problema. Ci daca faci un efort sau nu. Dar in lipsa 'titlului de glorie' ce rost are sa te ridici de la calculator?




Ce-ti doresc eu tie....

Iti doresc doi copii total diferiti asa cum au fost ai mei.

Sa exemplific: baiatul la 10 luni mergea, fata la 1 an, baiatul la 1 an juamte vorbea in propozitii dezvoltate, fata la doi ani zicea doar cate un cuvant abia la doi si o luna alatura doua cuvinte si acum la doi ani si 3 luni face propozitii.

Si acum ta-naaaa, baiatul la un an jumate nu mai purta pampers deloc (de la sine putere folosind aceleasi metode) fie-mea "abia" acum o luna a hotarat brusc de la sine ca nu mai vrea pampers deloc si nu mai poarta decat noaptea. Si nu, nu am facut nimic in sensul asta ci ea a hotarat ca e "big girl" si nu a avut decat 3 accidente de atunci, nu trebuie sa o intreb cand are nevoie la toaleta, efectiv merge singura sau imi cere.

Constient as fi lasat-o pana vara viitoare fara probleme, chair ii ziceam unei prietene acum vreo doua luni ca oarecum ma bucur ca inca are pampers peste iarna ca ii tine cald. Ei uite ca nu mai e cazul. Insa nu ca as fi facut ceva si pentru ca ea e pregatita.

Aici cam toti copiii sunt la fel si crede-ma pe la 2 ani jumate 3 ani toti decid singuri ca sunt PREGATITI sa renunte la pampers. Faptul ca un copil vorbeste si "pare normal" cum te-ai exprimat tu, nu are nicio legatura cu controlul sfincterului. Prin analogie daca fiu-miu ar fi scapat de pampers la 3 ani vorbind cursiv de la un an jumate probabil ca ma acostai in magazin sa ma intrebi ce problema are saracul.



Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui accept92

conchita de unde STII ca e bine sa nu faci NIMIC in legatura cu olita? Este intuitia ta de mama sau ai o sursa a acestei informatii? Daca e vorba de sursa as fi si eu interesata, imi place mereu sa aflu puncte de vedere diferite, mai ales daca fac parte dintr-un context argumentat. Observ ca ai o vedere extrem de ingusta: nu fac nimic sa ajut copilul sa scape de pampers SAU ' sa-l bat sau sa-l leg de calorifer'...OK...in cazul tau chiar te rog sa nu faci NIMIC...e foarte bine cum procedezi. In mod sigur neglijenta nu este o forma de abuz.


accept92, incerc sa te iau crestineste, cu multa dragoste si compasiune, desi inca imi tiuie urechile ca ma facusi ingusta, abuziva, neglijenta, in conditiile in care bineinteles ca nu ma cunosti. vad ca nu-ti trece prin cap sa-ti ceri scuze ca-ti bestelesti partenerele de discutie in ultimul hal, ci repeti in continuare insulte, doar pentru ca nu iti este impartasita opinia. te mai gandesti la atitudinea asta nitel? promiti sa faci CEVA legat de asta, asa, ca un adult care se respecta.

de unde stiu? pentru ca sunt o femeie educata, desteapta, geniala, super extraordinara, care la faze de-astea nu o intreaba pe coana petra pe forum ce sa faca, ci discuta cu medicul pediatru. asta este sfatul pediatrei mele, asta spune literatura de specialitate in America. sunt parinte AP (attachment parenting), daca stii ce inseamna. parintii AP nu-si forteaza copiii sa faca nimic, nu si-i abuzeaza, nu si-i educa militareste.

nu fac nimic legat de olita exact in sensul asta - era foarte clar scris in romaneste - ca nu o fortez daca nu e pregatita. si daca ar fi fost pregatita, ar fi facut la olita pana acuma, ca doar e un copil extraordinar de inteligent si destept si curajos, plus ca are cea mai bengoasa olita din parcare inca de cand avea un an jumate. se urca singura pe scaunas si imita actiunea la toaleta normala, dar nu vrea mai mult de-atat deocamdata. da, o intreb daca vrea, ma ofer s-o ajut, dar raspunsul e invariabil "nu", nu vrea sa-si dea diapersu jos inca. iar eu nu fac NIMIC, in sensul ca nu o fortez. ca altfel nu stiu sa traduc "pui copilul la olita la ore fixe" - mie abia asta mi se pare abuz, ca doar nu ti-ai tras robot acasa, e doar un copil!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:



O forma inteligenta de manipulare a maselor ,iata ca lumea inca scrie si nu ti-a ascultat ordinele,sper sa nu te dai prea tare cu capul de ecran de data asta cine stie faci buba.

apropos,poti sa intrebi din nou acelasi lucru.

Tare-mi doresc sa vad un subiect creat de tine intins pe j´de pagini si numai cu stelute +, se pare ca nu voi avea sansa in noiembrie 2009 secol 21!

Citat:
citat din mesajul lui denizel

Fete dragi, eu intreb din nou: avand in vedere raspunsurile pe care le primiti (si doar banuind raspunsurile ce sunt sigura vor urma ), credeti ca merita sa mai scrieti vreun randulet? :)






Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.


Recunosc ca ma jucam odata cu fetita la nisip si a venit o alta fetita sa se joace cu noi. Avea peste 3 ani, s-a asezat in fund in nisip, moment in care i-am vazut pampersul si toate cele (la copiii mai mari dispar colaceii de pe picioare, pamperul nu prea mai are pe ce sa stea), avea si nisip in pampers, recunosc ca am avut o reactie in stomac, fetita vorbea foarte bine, parea sanatoasa


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kay spune:

ionica, daca tot esti activa, zi-mi si mie ce e asa de exagerat ca Sonia isi ia mancarea din frigider la 2,5 ani??? ca astept de dimineata raspuns.

************************************************************************************

MIHAITA VREA SA NU MAI FIE DIFERIT !


oana de SOSONICA (6.06.2007)


asa creste Sonia : www.onetruemedia.com/shared?p=63e6ea475473c2ddd2fc4c&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=image" target="_blank">intr-un an


S


www.alexandruconovaru.ro , www.helpsonia.com

"When in trouble or in doubt, run in circles, scream and (shout=www.dictionarenglezroman.ro/dictionar/shout" target="_blank">chiot, strigat, tipat, aclamatie) ."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Tot suparata, Ionica?
Hai ma... da' ce-am facut?

Kay, scuza-ma ca am intrat peste rand! Dupa ce iti va raspunde tie, cu siguranta ca Ionica ma va lamuri si pe mine.



Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.


Recunosc ca ma jucam odata cu fetita la nisip si a venit o alta fetita sa se joace cu noi. Avea peste 3 ani, s-a asezat in fund in nisip, moment in care i-am vazut pampersul si toate cele (la copiii mai mari dispar colaceii de pe picioare, pamperul nu prea mai are pe ce sa stea), avea si nisip in pampers, recunosc ca am avut o reactie in stomac, fetita vorbea foarte bine, parea sanatoasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Tare greu va urmaresc asa v-ati intersectat azi in probleme dar astept si eu deznodamant pt fircare

Accept, cand cineva deschide un subiect, asteapta raspunsuri.
Cand din "jdemii" de utilizatori ai DC, majoritatea iti spun cam acelasi lucru, tinzi sa crezi ca majoritatea chiar asa au procedat si LOR asa le-a fost ok.
Nu iti tine nimeni pistolul la tampla, insa cand cineva deschide un topic inseamna ca are dubii.
Nu am inteles de ce ai simtit nevoia sa jignesti persoane despre care nu stii absolut nimic.

-------
Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) & Sela
-------
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma
"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"
NU RAMANE INDIFERENT !
AJUTA-L PE BOGDAN SA VADA !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui conchita
ca altfel nu stiu sa traduc "pui copilul la olita la ore fixe" - mie abia asta mi se pare abuz, ca doar nu ti-ai tras robot acasa, e doar un copil!!

nimic


Atunci si faptul ca iei copilul in brate, il pui in scaunul de masa si il hranesti este tot un abuz. Ca de obicei nu cere, si nici nu se poate cocota singur pe scaun, si poate nici nu baga singur in gura. Si faptul ca seara, pe la o ora pe care o consideri tu potrivita iei copilul in brate, il dezbraci, il pui in cada si ii faci baie este tot un abuz. Copilul nu cere singur sa faca baie si nici nu este capabil inca de celelalte actiuni. Ce sa mai zic de ora somnului, asta este cel mai clar abuz, caci de cele mai multe ori copiii sunt in stare sa spuna ca NU vor sa faca nani, desi sunt morti de oboseala. Cei mai multi copii nu suporta nici sa le stergi nasul cu un servetel, de batista bebelusului ce sa mai zic. AP-ul este o teorie minunata dar are INCA multe scapari, de-aia nu imi place mie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Accept, ce nu intelegi tu e ca dc pui copilul la masa si ii oferi mancare nu e abuz atata timp cat copilul deschide gurita. Dc ii indesi mancarea cu forta, da , e ABUZ. Mancarea e o nevoie, la fel si somnul. Olita nu e o nevoie, e o dorinta a mamei. Daca pui copilul pe olita ca asa vrei tu si il lasi acolo pana face, asta e reflex conditionat. Copilul nu are nevoie sa faca, dar in final face si mami se bucura si il felicita. Astfel copilul indeplineste dorinta mamei si nu nevoia lui. atata timp cat copilul nu are controlul sfincterelor si nu-si poate exprima nevoia de a face, este prea devreme sa-l pui la olita.

==========
Corina
Mamica de Arianna Maria

POZE CU PRINTESA

Mergi la inceput