Foarte agitata

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui diana69

Multumesc de raspunsuri.

Eu stiu ca ora de somn nu e cea corecta la amiaz dar nu vrea sub nici o forma sa doarma si nici nu vreau sa tip la ea sau sa ii mai dau la fund cate una si cu atat mai putin bona.


Nimeni nu a sugerat asa ceva si din inima sper sa nu ajungi niciodata la asa ceva! 'Sa ii muti ora de somn' nu inseamna sa o fortezi sa se culce (mi=e si greu sa imi imaginez cum ai putea forta un copil sa doarma), ci sa o determini usor, cu blandete si cumva 'pacalita'. Nu ii spui direct 'treci in pat la somn', ii propui totul ca pe un joc.
Incearca sa o atragi spre a citi impreuna o poveste, a va uita intr-o carte colorata, puneti papusile la somn ...

Iar daca 'Bona nu are nici o influenta asupra ei, face ce vrea din ea' mi se pare ca nici asta nu e prea ok. Normal ca bona nu are voie sa o loveasca/tipe/bruscheze. Dar sunt multe metode a impune limite unui copil. Adica daca fata ta vrea sa bage 2 cuie in priza sau sa bage pisica in frigider (dau niste exemple mai SF-iste asa), bona nu are nimic de spus/facut?



www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Cat%20de%20fericit%20e%20copilul%20tau%20KLORANE&page=10" target="_blank">concurs Klorane -> lau1- gemeni fericiti


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi
Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musetto spune:

Diana, ce responsabilitati are bona? Banuiesc ca si ea se ocupa de educatia fetitei, mai ales ca sta atata timp cu ea. Daca e asa, eu zic sa le faci tu un program si sper ca bona nu e o fiinta comoda, pt ca acest program cere munca, rabdare si atentie din partea ei.

De la 8 la 13 fetita sta numai in casa si asta nu e bine. Daca in timpul asta o mai lasa si bona la tv, ar putea deveni chiar ingrijorator. La varsta asta, fetita trebuie sa se joace in aer liber, sa faca miscare si sa fie implicata in tot felul de activitati creative.

Eu iti dau un exemplu de program si bineinteles, poti sa alegi din el doar ce iti place:

- dat fiind ca se trezeste in jur de 8, papa si se joaca liber pana pe la 9

- de la 9, jumatate de ora maxim as lucra cu ea ceva mai intens, sa zicem un joc sau mai multe care sa implice grupe de animale, litere, numere, forme geometrice, chestii dintr-astea (iar la sfarsit as invata-o sa stranga obiectele cu care am lucrat si sa le puna la locul lor). Lectiile astea sa nu fie dure ca la scoala, ca e micuta, ci sa contina si cantece, poezioare cu rima etc.

- pe la 10 fara ceva i-as da un snack, apoi as imbraca-o si as scoate-o afara (sa interactioneze si cu alti copii), daca vremea permite. Daca nu, joaca la liber sau un dvd cu desene animate

- in caz ca a iesit afara, pe la 11.30 - 12 as aduce-o inapoi in casa. Urmeaza schimbatul, spalatul pe maini, apoi pranzul.

- dupa pranz, adica pe la ora 13 (cand va fi deja cam obosita), i-as spune ca urmeaza o perioada de odihna. In care nu dormim neaparat, dar citim niste carti in pat sau ascultam o poveste spusa de bona (in cazul fiica-mii, cu cat e mai neinteresanta povestea, cu atat adoarme mai repede ). Tv-ul e exclus. Poate la inceput va fi mai greu, dar eu cred ca daca reusesti sa o faci sa accepte programul asta, va ajunge sa doarma la pranz in jur de 2 ore.

- dupa perioada de odihna, adica in jur de ora 15, un snack si din nou activitati, de data asta usoare, gen colorat o carte, un proiect artistic etc. pana vii tu acasa si te poti ocupa de ea. DAR trebuie sa te ocupi si tu de ea, indiferent cat de grele sunt lectiile copilului mai mare... Fetita are multa nevoie de tine. Cand isi bate fratele isi manifesta doar frustrarea, deoarece se simte neglijata.

Programul de seara poti sa il organizezi cum vrei tu, dar in niciun caz nu baga prea mult tv (daca e posibil chiar deloc). Iar inainte de culcare, fa-i un ritual gen spalat pe dinti, schimbat in pijamale, cititul unei carti in pat si/sau spusul unei povesti de catre tine. In legatura cu baita, iti dau dreptate, sunt copii la care nu functioneaza chestia asta. Fiica-mea incepea sa "zbarnaie" dupa baie, avea o energie de nestavilit, nici vorba sa i se faca somn. Asa ca i-am mutat-o in alt moment al zilei. Acum, dat fiind ca merge la gradinita, ii fac baie imediat ce vine acasa.

Mult succes si sper sa reusesti sa ii schimbi fetitei programul pe care il are acum pt ca, pe langa faptul ca te oboseste si pe tine, este foarte nesanatos pt ea si poate avea repercursiuni pe termen lung.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana69 spune:

Multumesc.
Bona este o femeie nu comoda ci extraordinar de comoda si din cauza ca nu am cu cine sa o las ma bucur ca macar am cu cine sa o las.Daca ii spun ca ceva nu imi convine se supara si pe urma ce fac? Ca concediu medical nu pot sa imi iau si concediu de odihna nu mai am.Si stiti si cu bonele astea cum e pana gasesti una ca lumea mai bine te lasi de servici.
Anul viitor va merge la gradi si sper ca atunci sa fie mai bine.
Fetita mea nu are rabdare deloc si nu poate sta nici macar 5 min linistita.Din cauza asta ca nu poate sta linistita nici nu poate sa adoarma seara.
Asta e.
Cat voi rezista voi rezista cat nu, nu stiu ce va mai fi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AYSHA 2 spune:

din ultimul tau post rezulta ca ai abdicat pe jumatate, eu zic ca esto f. obosita acum si de aceea ti se pare ca nu mai ai putere sa lupti. Fetele ti-au propus niste sfatrui f pertinente, daca spui ca e activa asta inseamna ca o vei putea "pacali" (pare cinic, dar chiar asa e tb sa o pacalesti)sa nu adoarma la 19 SUB NICIO FORMA. doar unui copil bolnav i se tolereaza asa ceva. in plus, eu cred ca este inteligenta iar mintea ei nu este capacitata la potentialul ei real ceea ce o face nervoasa si agitata. Pur si simplu se plictiseste si se manifesta asa cum stie ea la vartsa ei.

comparatia cu fratele nu se pune, nu toti copiii sunt la fel iar la varsta asta multi sunt asa cum o descrii tu, f activa m-am bagat in vorba pt ca posed si eu una bucata copil f activ cu inteligenta peste medie si am avut de cand era bebelus probleme cu somnul, au fost perioada cand imi venea sa plang si sa vomit de oboseala, dar nu m-am lasat pana nu am gasit metoda cea mai potrivita. Una din metode este cea pe care ti-am porpus-o mai sus si a dat rezultate


lasnad la o paret ca nu este indicat, avand in vedere ca are persoanlitate, daca tipi la ea, tipa si ea la tine, daca o lovesti, te va lovi si ea imediat, asa scaote-ti din minte varianta asta

daca ti-ai propus sa te lupti cu ea, batalia este din start pierduta vorbesc din proprie experinte


o idee: daca are deja 2,7 ani iar bona este vai de capul ei, cum vezi varianta de ao da la o gradi, poate ti-o primeste la grupa mica, acolo va fi solicitata si va avea un program mai organizat

mai gandeste-te

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Si eu ti-as sugera sa gasesti o gradinita care ti-o primeste acum pt ca mi se pare ca bona, fiind o persoana foarte comoda are o influenta negativa in comportamentul ei.

Roli mami de Andrei (16 ianuarie 2008) si Marc (9 iunie 2006)

www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603790736786/" target="_blank">ANDREI
www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603794082565/" target="_blank">MARC
www.flickr.com/photos/14037522@N04/2472556291/in/set-72157604930822343/" target="_blank">VACANTELE NOASTRE IN 4
BAIETII MEI IUBITI



Se zice ca doua lucruri sunt infinite pe lumea asta: universul si prostia umana. În privinta universului, eu înca mai am unele îndoieli. (A.Einstein)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

Cum adik diana, daca ii spui ceva bonei se supara si apoi ce faci?
Pai voi "jucati" cum zice/face bona sau ar trebuii invers, caci de aceea o platesti?
Fata creste, se obisnuieste cu acest rafat, obicei si va fii din ce in ce mai greu ptr tine, ptr familie.
Bonei ii convine situatia, stie ca decezi usor, si nu se streseaza ea cu programul fetei
De ce o platesti? Doar ptr supravhegre? Nu ar trebuii sa o scoata afara, sa invete cate ceva si evident sa reuseasca sa o culce?
Este BONA, deci ar trebuii sa fie capabila/ constienta ce inseamna un copil mic, si sa lase comoditatea la usa.
Toate cele bune

Alina ,mamica lui LUCA GABRIEL (20.08.2007)
www.flickr.com/photos/15354374@N06/show/

"Nu exista funie sau lant care sa lege mai strans si mai iute decat itele dragostei!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

"mai m-am gandit", cum suna o reclama

ce-ar fi sa incerci sa o atragi pe cea mica intr-un fel de joc cu recompense ? de ex, pui o coala mare de hartie pe perete/usa, imparti in coloane sau patratele (ca la un calendar) si ii promiti ca de cate ori va adormi la ora 10 ii vei lipi in casuta zilei un abtipild dragut sau o steluta aurie, de cate ori nu va respecta ora de somn ii vei lipi o steluta rosie (sa zicem), iar la sfarsitul saptamanii veti numara impreuna stelutele aurii si rosii, stabilesti cu ea ca la minim 3-4 stelute aurii sa fie recompensata cu ceva (o jucarie, o carte, ceva ce stii ca-si doreste sau ii face mare placere). cand sunt mai multe stelute rosii decat aurii, nu primeste nimic. poate merge acelasi sistem si cu somnul de pranz, recompensata cu stelute aurii daca adoarme la ora 14-15, fara recompensa daca nu respecta orele de somn, dar trebuie s-o cooptezi si pe bona in acest joc, iar asta cred ca va fi cam greu, pentru ca spui ca este foarte comoda...

imi dau seama ca-ti este greu cu 2 copii, mai ales ca trebuie sa-l ajuti si pe baietel la lectii. dar cred ca cea mica tanjeste cu disperare dupa atentia ta si de aceea se comporta asa. mizeaza tocmai pe faptul ca fratele ei adoarme seara la 22 si te poti "ocupa" exclusiv de ea, practic atunci sunt orele in care poti fi numai a ei...chiar asa, nu-si deranjeaza fratiorul daca ea se plimba sau se joaca prin casa pana la ora 24 ? baietelul reuseste sa-si faca somnul ?

ar fi interesant de aflat ce face bona in lipsa ta, te-ai gandit la varianta cu camera de filmat ascunsa ? ce inseamna "extraordinar de comoda" - e batrana, e bolnava, nu are rabdare ? cam ce activitati are bona in intervalul in care tu esti la serviciu?

stii ca a existat cel putin un caz in care bona ii administra medicamente "de linistire" copilului de care ar fi trebuit sa aiba grija, ca sa poata sta ea la telenovele fara sa fie deranjata ? doamne-fereste, mai bine sa fii prevazatoare decat sa-ti para rau mai tarziu. poate bona e o femeie la locul ei si ai incredere in ea, dar n-ar fi bine totusi sa o supraveghezi "din umbra" un pic ? macar sa scapi de orice dubiu in aceasta privinta...


Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralcat spune:

Daca tot va simtiti prinsi in cursa, bona nu vrea sa depuna mai mult efort, fetita tot face ce vrea cu bona, incearca macar s-o obosesti seara. Nu pilulele si doctorul de cap obosesc un copil, ci joaca, fuga, tzopaiala. Si nu copilul e de vina, ci programul care nu-i respecta nevoile biologice ale varstei.
Nu are cum sa doarma la 10 daca se scoala tarziu dupa somnul de "pranz" si nu is consuma deloc din energie.
Incearca totusi sa-i acorzi si ei o ora seara, in care iesiti afara amandoua. Mergeti in parc unde se poate juca, sau doar plimbati-va de mana pe strada, aerul mai rece si miscarea ar trebui s-o oboseasca.
Nu poate face lectii tati cu baiatul, chiar trebuie sa le faci tu pe toate, esti totusi un singur om, nu poti acoperi tot ce e de facut intr-o casa cu doi copii.
Cand o duci in pat, ramai stricta, nu te plimbi, nu te tzopai ... trebuie sa inteleaga ca totusi tu esti mama si tu decizi. Si in timpul acesta, cauta alta bona. Una care intr-adevar sa aiba grija de copil, nu de propria ei comoditate.
Succes mult, e greu, dar e copilul tau si merita orice efort.

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank"> In sufletul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bee spune:

Din ce spui tu, vad o singura solutie la problema voastra pana o dai la gradi (sa o dai mai repede la gradi e o solutie, dar tot va trebui o bona de rezerva fiindca in prima perioada va fi mai mult bolnava): fara somnul de la ora 16 si amanat cu orice pret adormitul la ora 19. Asta desi nu e o idee buna sa renunte la somnul de pranz (ora 16 numai pranz nu e!). DAca reusesti ca in loc de ora 19, sa adoarma la ora 20, poate nu se va mai scula pana dimineata. Bafta!


http://www.dropshots.com/dochia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musetto spune:

Diana, pai daca bona e asa comoda, e cam clar: la ea e problema, nu la bietul copil. Eu zic sa nu astepti pana la anul, cand va merge fata la gradinita. Copilasii la varsta asta evolueaza enorm intr-un an, iar tu trebuie sa o ajuti sa se dezvolte sanatos, altfel, asa cum ziceam si primul mesaj, pot aparea probleme pe termen lung: tulburari in plan afectiv, pierderi de memorie, agitatie, lipsa de concentrare... Imi imaginez ca iti vine foarte greu, dar incearca sa faci un efort si sa rezolvi aceasta problema. Schimba bona sau inscrie fata la gradinita, dar nu o lasa asa, cu programul actual, pt ca ii face foarte rau :( Mult succes!

Mergi la inceput