probleme de sanatate sau incapatanare?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madi79 spune:

Ai inteles gresit, eu nu pun diagnostice, ca nu am specializarea necesara.Eu doar am spus ce am observat in vizitele pe care le-am facut.Voi incerca sa merg mai des, eventual sa ii strecor subtil niste sfaturi.

Multumesc mult pentru raspunsuri.



Madalina,mama lui Andrei (11.06.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Madi, noi nu vedem copilul si deci nu putem sa ne facem noi o parere exacta despre copil.

cand spui ca nu vorbeste deloc ce inseamna ? nici macar silabe nu spune ? Nici mama, apa etc ? Cum comunica cu mama lui ? Raspunde cand e strigat, intoarce capul ? Cum cere apa ( de ex.) ?

Cum adica sta lipit de televizor ? asa isi petrece el timpul si mama lui il lasa asa ? sau are tendinta uneori sa se apropie f tare de televizor ?

cat de mult timp se invarte in cerc ? ai impresia ca o face cu placere, rade si e vesel ? sau se invarte obsesiv ?

Cum se joaca cu jucariile verzi ? le manipuleaza bine ? se joaca cu ele sau doar le tine in mana ?

de ce mananca mancare pasata la varsta asta ? mama lui il forteaza sa manance sau nu ?

Eu as zice sa incerci sa-l observi si sa raspunzi la aceste intrebari si apoi mai vedem.

Esti singura persoana din familie care l-a vazut recent ? ai mai discutat si cu altii ?

EDIT: exista si posibilitatea ca mama sa stie ca exista o problema, dar sa nu vrea sa o discute cu tine tocmai pt ca nu sunteti apropiate; daca vrei sa o ajuti cu adevarat trebuie sa te apropii de ei.
Sibylle

http://aripicarecrescinnoi.blogspot.com/

Vladimir ***** ***** Anna

www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">MULTUMIM PT CEEA CE ATI FACUT PT SONIA




www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank"> "Cine a vazut acel licurici nu-l va uita niciodata ... i-a intrat in suflet pentru vesnicie"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madi79 spune:

Si eu cred ca mama lui este constienta ca are o problema, insa o ascunde sau o ignora (ceea ce mi s-ar parea si mai grav).
In ceea ce priveste alimentatia , a fost un bebe si un copil f pretentios.Accepta numai anumite feluri de mancare (asta stiu de la cumnata mea) si f putine ca numar.
Tv-ul este o alta problema, ii plac f mult reclamele si schimba canalele pentru a le gasi.Asta face in mare parte a timpului cat dureaza vizitele noastre (in jur de 2 ore).
De pronuntat vreun cuvant ,eu nu l-am auzit (dar mama lui zice ca zice mama si apa), in schimb tipa f mult.Nu stiu cum procedeaza cand cere ceva, pentru ca nu l-am vazut.Apa i se da din cand in cand, mancare i se da la anumite ore.Daca are vreo nevoie, sincer nu stiu cum o exprima.
Masinile verzi le intoarce cu rotile in sus si le scoate cauciucurile (daca au) sau le scoate rotile (asta fac mai toti copii,din cate am observat eu).
Ceea ce mie mi se pare un pic iesit din comun este suptul obiectelor de imbracaminte sau al degetelor.Mi se pare ca se pierde intr-o alta lume cand face gestul asta.
O sa urmez sfaturile voastre si ii voi vizita mai des.Poate asa ne apropiem mai mult.


Madalina , mama lui Andrei (11.06.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Madi nu am inteles gresit. Nu am spus ca pui diagnostice, ci ca nu ai de unde sa stii cum este cu adevarat un copil daca il vezi 2 ore la 2 luni.

Suptul degetului este pentru ei ca un drog....si copilul meu face asta in mometele cand nu are activitate, chiar si acum la aproape 9 ani. Mai are si o carpa cu care se mangaie. Sigur nu are nici un fel de probleme. Eu am avut o patura pe care am luat-o la facultate, apoi cand m-am maritat...pana mi-a aruncat-o barbatul.

Si baiatul meu se invartea foarte mult pe la doi ani, cred ca-i placea senzatia de ameteala... a dovedit apoi un foarte bun echilibru... se urca in copaci de la 5 ani.

SI copilul meu este extrem de conservator la mancare, dar cu cat insist mai mult sa manance ceva cu atat lupta devine mai indarjita. CU timpul insa a inceput sa manance mai bine. El n-a mancat niciodata pasat... nici acum nu mananca piure...in schimb varul de 6 ani se ineaca cu bucati prea mari...fiecare copil este diferit.

Daca te hotarasti sa-i ajuti, ar fi bine ca vizitele sa nu fie acasa la cumnatata ci sa va intalniti la un loc de joaca sau in parc. Acasa cumnata sta dupa voi si de aceea copilul sta la TV.

Apropo cand te duci in vizita la cumnata te duci cu copilul? Al tau ce face in timpul asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madi79 spune:

Baiatul meu, cand mergem in vizita, ii exploreaza toate jucariile, fiind altele decat ale lui sunt mai frumoase.Vrea sa se joace cu varul lui dar el fuge.
Ne-am intalnit si in parc,dar Alex (asa se numeste nepotelul meu) alearga f mult, nu se joaca cu ceilalti copii, nu se da in tobogane,leagane.Acum ,de exemplu, de cand a venit toamna,se joaca cu frunze.
De ziua sotului meu, i-am invitat la o pizza in oras.Alex a plans de cand am plecat pana i-am dus din nou acasa.Eu am pus asta pe seama faptului ca ne vede mai rar.
Sincer nu as vrea sa fie ceva in neregula.
Zilele astea , daca se incalzeste, ii voi invita in parc.
Multumesc pentru raspunsurile voastre!




Madalina, mama lui Andrei (11.06.2007)



















Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asteryaro spune:

Madi ,
bravo pt. spiritul de observatie, ai punctat foarte bine ce te ingrijoreaza.
Il identific pe Razvan (in urma cu mai mult timp, desigur) in tot ceea ce descrii.
Fa tot posibilul sa-ti ajuti cumnata si nepotelul.
Sper din tot sufletul sa fie alarma falsa, din cele descrise de tine baietelul sufera, nestiut.

Filofteia , hai s-o incurajam pe Madi macar sa investigheze, de ce s-o impiedicam??? Mai bine un foc de paie, nu?
Sa dea Cel de sus sa fie totul ok cu baietelul.


Cristina si Razvan (31.01.2006)
"Viata e ca carosabilu': unii vine, altii trece..." (adusca, membru DC)
(1),(2),(3),(4)
(5)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Citat:
Filofteia , hai s-o incurajam pe Madi macar sa investigheze, de ce s-o impiedicam??? Mai bine un foc de paie, nu?

Nici prin gand nu mi-a trecut sa o descurajez.

Citat:
Baiatul meu, cand mergem in vizita, ii exploreaza toate jucariile, fiind altele decat ale lui sunt mai frumoase.Vrea sa se joace cu varul lui dar el fuge.
Ne-am intalnit si in parc,dar Alex (asa se numeste nepotelul meu) alearga f mult, nu se joaca cu ceilalti copii, nu se da in tobogane,leagane.Acum ,de exemplu, de cand a venit toamna,se joaca cu frunze.
De ziua sotului meu, i-am invitat la o pizza in oras.Alex a plans de cand am plecat pana i-am dus din nou acasa.Eu am pus asta pe seama faptului ca ne vede mai rar.
Sincer nu as vrea sa fie ceva in neregula.
Zilele astea , daca se incalzeste, ii voi invita in parc.

Se pare ca baietelul este mai izolat. Mama, daca sotul este plecat nu prea are cu cine sa iasa, banuiesc ca este si foarte aglomerata daca mai are si serviciu...voi i-ati face un mare bine si ei daca ati iesi mai des in oras cu ea si nepotelul vostru.
Dar nepotelul tau nu merge la gradinita? Cu cine sta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madi79 spune:

O sa raspund la intrebarile filofteiei.
Cumnata mea este casnica,iar nepotelul are de-abia 2 ani jumatate, asa ca inca nu merge la gradinita,poate de anul viitor.
Asa cu m-ati sfatuit , voi incerca sa ii vizitez mai des.Acum la noi este f frig si nu mai putem iesi prea mult,dar poate vor mai fi zile insorite si in noiembrie.

Madalina, mama lui Andrei (11.06.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

Madi, sint curioasa:
ceva manifestari pozitive, lucruri de admirat ai observat la copilul cumnatei tale?

www.youtube.com/watch?v=YhWZ7bpfQag" target="_blank">@

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madi79 spune:

Mesajele unora dintre voi contin ,subtil sau mai putin subtil, elemente care conduc la faptul ca eu as vrea sa imi barfesc cumnata sau sa vad numai lucruri negative la nepotelul meu.Nu este deloc asa.Eu am scris aici pentru ca intr-adevar ma ingrijoreaza situatia lui si nu imi dau seama daca exemplele pe care vi le-am dat sunt semnele unei afectiuni sau pur si simplu asa se manifesta unii copii.
Asa ca am sa va rog sa raspundeti strict la subiect.Poate ati mai intalnit copii cu manifestari similare.
In afara exemplelor enumerate, se comporta ca un copilas normal de varsta lui.

Madalina , mama lui Andrei (11.06.2007)

Mergi la inceput