Olita - conteaza modelul?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mina spune:

AnaMaria, stai linistita, n-am vazut inca pe nici unu care sa se marite cu olita dupa el (am zis eu in ziua in care am lasat vizigotul fara pamp dimineata in drum spre gradi si-am ajuns la birou pisulita suprem pe blugi....).
Au dreptate fetele, e f important sa fie copilul pregatit, ca de acomodat cu olita, oricum, se va acomoda, dar NUMAI SI NUMAI CAND O VREA EL.

La noi asa a fost cu olita, asa a fost si cu suzeta...am observat ca in general plozii astia mici si draguti nu fac niciodata ce vrem noi, ci doar ce sunt ei pregatiti sa faca . Mai mult decat atat, am constatat ca, cccc cu cat imi doresc eu mai tare sa faca ceva, cu atat e el mai indiferent la respectivul aspect. Pana la urma mi-am zis ca orice copil parcurge, de regula si in medie, etapele de dezvoltare ce le are de parcurs. Unii mai tarziu, altii mai devreme, fiecare in felul lui.

Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655" target="_blank">cronicile vizigotului
Some people dream of success...while others wake up and work hard at it

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aditapop spune:

Doxinu, doar nu crezi cumva ca mi-as forta copilul sa faca la olita.. am incercat, am vazut ca nu protesteaza, ba chiar se distreaza si acum facem kaka doar la olita... dimineata si pe la pranz...deocamdata il asez de 2-3 ori pe zi...cu timpul o sa facem progrese, sunt convinsa de asta..dar nici intr-un caz sa creada cineva ca il pun cu forta...daca ar fi plans, s-ar fi speriat sau as fi observat ca nu-i place pozitia/postura, normal ca amanam operatiunea
Spor la toate va doresc

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?bid=3&folder=Cat de fericit e copilul tau KLORANE" target="_blank"> Un vot pentru Razvan, va rugam, la ad1 ad2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liliana Cocieru spune:

Felicitari pentru succese Adita!
Si eu pe copiii mei i-am pus pe olita cam de pe la 8 luni (nu cu forta, doar cu acceptul lor desigur), dimineata, dupa mese, cand venim de afara... si am avut mare succes. Vladut, prichindelul meu care acum e baiat mare (are 6 ani) nu a mai purtat pampers in casa de la 1 an (e drept ca el, care a fost extrem de vorbaret de la o varsta frageda, zicea "caca" cand vroia la olita inca de pe atunci, chiar daca atunci cand era vorba de pipi de fapt se intampla frecvent sa nu reusim sa mai ajungem la olita :) ), la 1 an si 6 luni i l-am scos si pe cel de noapte, iar pe la 1 an si 10 luni am scapat de scutece de tot. Rasfatata mea mica, Alessia, are acum 1 an si 1 luna. Nu se cere decat rar (arata cu degetelul spre pantaloni :), ca nici pe ea nu o port cu pampers prin casa, sau face "ii"), dar o pun eu cam o data in ora si tot asa, dupa mese si dupa somn, si face la olita.... de cele mai multe ori ;)
Tineti-o tot asa!
Liliana, mamica de minuni Vlad si Ali

Mergi la inceput