Olita - conteaza modelul?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nikolett2445 spune:

noi de la 8 luni l-am pus direct pe colacul de wc, adica reductorul special pentru copii,am avut olita dar nu am folosito ,in permanenta supravegheat,cu olita doar s-a jucat,in forma de masinuta

fetita mamei
NIKOL11+ si DAVID (15 MAI 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramona24 spune:

dragele mele,
si noi am incercat de la 9 luni pe olita!parca il pun pe scaunul electric.are 2 una simpla si alta sub forma de scaunel.Are un an si 3 luni si nu reusesc sa l obisnuiesc.Mai aveti voi "retete de reusita"?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorikay spune:

Eu am pus-o pe olita la 2 ani si da, la noi a contat tipul de olita.
Am inceput cu una normala dar nu am prea avut rezultate. Apoi, i-am cumparat una tip scaunel de care a fost atat de icantata incat am iesit din magazin si s-a dezbracat, s-a asezt pe ea si a facut pipi. De atunci face numai la olita sau pe WC.
Cred ca la varste mici (7 luni) nu prea conteaza modelul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chris81 spune:

Eu i-am cumparat prima data o olita scaunel, dar n-a vrut sa stea pe ea mai mult de 10 sec. Acum are una simpla de la Primii pasi pe care ar fi in stare sa stea cu orele si stie la ce foloseste. Si eu cred ca era confuz in legatura cu cea scaunel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciccolina spune:

noi am luat tot olita cantatoare si a fost ok pentru ca i-a placut faptul ca e recompensata prin muzica pentru ceea ce produce :))
oricum, facea la olita doar daca era pusa, ea nu cerea.
Acum, de cand avem reductor, cere sa faca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns spiridusul spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamagiuliei

La sfatul unei mamici din grupa de iul/aug, cumparasem si eu o olita Chicco, simpla, dar care avea o ridicatura in fata - la baietei e importanta

-------
Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) & Sela
-------
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma
"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"
NU RAMANE INDIFERENT !
AJUTA-L PE BOGDAN SA VADA !



exat pe aceasta o recomand si eu ;

primaa fost una no name, prima gasita pe raft in cora.. era mica.. dimineata dadea gupl cu funduletul de pipi, pt ca face mult, si nu avea nic ridicatura, si , nah, mai zbura putza pe afara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns spiridusul spune:

Citat:
citat din mesajul lui ramona24

dragele mele,
si noi am incercat de la 9 luni pe olita!parca il pun pe scaunul electric.are 2 una simpla si alta sub forma de scaunel.Are un an si 3 luni si nu reusesc sa l obisnuiesc.Mai aveti voi "retete de reusita"?


daaaaaa
cea mai simpla reteta
mai asteapta
nu e inca pregatit
mai incearca peste 3-4 luni
eu una, nu m-am stresat deloc cu treaba asta
totul a venit de la sine, cam pe la 2 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aditapop spune:

Dragi mamici, multumesc mult pentru raspunsuri
Vreau sa va anunt cu mandrie ca Razvan (7 luni) a facut azi la olita! Sunt foarte fericita si am vrut sa va impartasesc si voua marea realizare
Imprejurarile au fost cam asa: olita simpla, made in Polonia, bleu, asezat azi prima data pe ea, zambit, vorbit-tla,tla, tla- facut kaka in 2-3 minute
Poate ca e norocul incepatorului dar ma bucur de nu mai pot
L-am pupat si i-am cantat, am dansat, e sarbatoare azi pentru noi
Bafta celor care mai incearca!
Meritam un vot, nu-i asa?
KLORANE http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?bid=3&folder=Cat+de+fericit+e+copilul+tau+KLORANE ad1 ad2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AnaMariaVV spune:

Citat:
citat din mesajul lui aditapop

Dragi mamici, multumesc mult pentru raspunsuri
Vreau sa va anunt cu mandrie ca Razvan (7 luni) a facut azi la olita! Sunt foarte fericita si am vrut sa va impartasesc si voua marea realizare
Imprejurarile au fost cam asa: olita simpla, made in Polonia, bleu, asezat azi prima data pe ea, zambit, vorbit-tla,tla, tla- facut kaka in 2-3 minute
Poate ca e norocul incepatorului dar ma bucur de nu mai pot
L-am pupat si i-am cantat, am dansat, e sarbatoare azi pentru noi
Bafta celor care mai incearca!
Meritam un vot, nu-i asa?
KLORANE http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?bid=3&folder=Cat+de+fericit+e+copilul+tau+KLORANE ad1 ad2


Ce fericita trebuie sa fii!
Vladi are 2 ani si jumatate si o colectie de olite. Rar foloseste olita. Se pare ca nimic nu se compara cu "placerea" de a face in pampers...
Astept. Sper ca pana se insoara sa se simta suficient de pregatit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doxinu spune:

Nu stiu cat conteaza modelul olitei sau cat conteaza ca puiul tau sa fie pregatit pentru acest pas.Io cred ca marea greseala a parintilor privind olita este ca aleg ei timpul cand copilul TREBUIE sa renunte la pampers.
Dupa ce am citit mai multe articole si pareri ale unor psihologi am inteles ca olita este acceptata foarte usor cand copilul este pregatit.Copilul este pregatit atunci cand stie ca faca pipi.Daca el nu este constient de acest fapt nu faci decat sa-l "ajuti" sa urasca olita si procesul de dezvatare a pampersului sa fie un cosmar,bineinteles ca din cauza copilului spun foarte multi "este rasfatat".

Io consider ca fiinta careia ii dam viata are dreptul sa creasca fara a fi zorita sa treaca in fuga prin etapele de invatare,fara a fi obligat sa depaseasca cat mai repede etapa de bebe,sa creasca rapid.Stiu ca fiecare copil este unic avand etapele de dezvoltare diferite si de aceea nu inteleg de ce unii parinti adopta metoda lui PAVLOV.

Mergi la inceput