cinematografia romaneasca - Noul Val

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Elena, daca ti-a placut 'Cea mai fericita fata din lume', incearca si 'Lampa cu caciula'.
E un mediu-metraj semnat tot de Jude si se gaseste integral acilea. Mie mi se pare cel mai misto film romanesc din categoria lui.


Lucrarile Ioanei si terapia lui Pinkutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Pfuuu, ati auzit vreodata de Constantin Popescu?

Nici eu.

Dar de-acu' o sa auziti:). Am vazut filmul lui, 'Principii de viata' si tare m-a bucurat pe interior.

Are un scenariu (aproape) impecabil:), e o drama intimista si minimalista despre un om care se crede fericit.

Iar Vlad Ivanov e bestial (cum altfel?:)

Trailerul www.youtube.com/watch?v=WaJPqoDTcSM" target="_blank">aici.


Lucrarile Ioanei si terapia lui Pinkutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stockholm spune:

In primul rand felicitari Mihaelka pt idee super tare !

In al doilea rand multumesc mult Buflea pt coemntariul la ,,4 luni 3 saptamani si 2 zile ,,.Aveam o fobie ascunsa pentru fimul asta .Dupa ce am citit comentariul tau l- am vazut,ce sa mai Magistral

Imi pare rau ca nu l-am vazut ami demult, am recunoscut si eu caminul , culoarele eu zic ca e filmat la Magurele , la caminele studentesti de acolo , apa calda de la dus , ceara etc .Se potriveste extraordinar si generatiei 90-2000 , de fapt mie mi se pare ca parca e mai mult generatia 90 -2000 decat inainte de 89 .M-am recunoscut in Otilia iar Gabita ohhhhhhh Gabitza este un personaj memorabil pe care ma intalnit- o toata facultatea si o intalnesc la tot pasul si astazi , ezitanta , fara coerentza , fara prea multa logica dialogand putin si numai cand e intrebata , ati vazut ca maj propozitiilor ei incep cu ,, asa am crezut ,,,.Povestea filmului e realtiv simpla este vb de supravietuire omori ceva ca sa poti tu sa traiesti , credibila si de efect . Sg .chestie care nu mi -a pacut ,lipsa imbratisarilor , a gestelor tandre ,mai ales in situatiile in care era nevoie.Eu recunosc ca in vre- o cateva momente le -as fi luat pe ambele eroine in brate .

Am vazut,,Restul e tacere,,-un film exceptional sg comedie pe care ma gustat - o , este incredinbil Caranfil .Am savurat - o pana in ultima secunda

,,Calatoria lui Gruber,,-regizat de Radu Gabrea , un film de razboi care mi-a promis multe initial dar sa terminat in coada de peste , eu as fi sperat un alt final nicidecum unul asa de simplu in care Gruber face rost de medicamentele anti alergice si pleaca .Actorii insa au jucat extraordinar , poantele superbe .

Am editat ca sa aduag ,, Supravietuitorul ,,de Sergiu Nicolaescu - genul de policier pe care eu personal il ador , iubesc f mult si epoca reprezentata ca punct de plecare prezentata in film , dar mie ca regizor de filme politiste mi se pare extraordinar Nicolaescu .Dupa parerea mea un regizor bun , f bun care s-a cam irosit din nefericire

Mergi la inceput