Regasiri (38)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ank999 spune:

pe toata lumea.
Fetelor multumesc pt raspunsuri. Sunt super jocurile alea, da tre sa ma feresc de tati care a cumparat ceva care mie nu-mi place, asa ca trebuie sa gasesc ceva prin magazine. Maya pe la noi gasesc pe undeva?
fata mea azi cand am lasat-o la gradi plangea tare rau, asa ca am fugit. Am sunat-o apoi pe asistenta si imi spunea ca s-a linistit, dar are zile cand mai incepe sa boceasca, dar si-a facut si o prietena si e tare cuminte. Erica cuminte...cred ca se plictiseste tare rau si de jucat stiu ca-i plac mai mult baietii. Asta dupa ce marti imi spunea ca ii place la gradi si le iubeste pe doamne... Ieri si-au pictat mainile da fiemea nu a vrut...

Anca cu Erica Elena Nicoleta (06.12.2006)www.flickr.com/photos/9330118@N03/sets/72157613393630890/detail/" target="_blank">poze,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ank999 spune:

Roxana tu mereu trebuie sa te gandesti din timp la Craciun. Mi-ar placea si mie inc unul, da nici macar nu pot sa incerc din lipsa de spatiu, ca probleme sunt si la noi: Arpechimul s-a dus dracu', asa ca sotu asteapta preavizul de la o zi la alta, eu am ajuns sclav pe plantatie din aceleasi probleme, ratele-rate (asta apropos de butoiul tau), dar marea problema e ca avem garsoniera, ca dc nu pe vremurile astea m-as apuca de exersat pt copii
Dastefa cafea iau si eu de la tine, ca si eu am baut in sarcina. Cat despre greutate: nepotu a depasit capra mea si e cu un an mai mic si cu un cap mai scund.
Dbunny las ca ramaneti acasa dupa ce se termina banii si aveti si timp de curatenie.

Anca cu Erica Elena Nicoleta (06.12.2006)www.flickr.com/photos/9330118@N03/sets/72157613393630890/detail/" target="_blank">poze,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirona spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dbunny
miro ce activitati pregatesti pt ziua karei?

he he - ce ai retinut tu ca si anu trecut le-am dat de lucru.
anu asta le-am pregatit trei activitati.
avem 5 fetite - deci 5 coli de hartie cu numele fiecareia pe ele si pe care trebuie sa lipeasca coli autoadezive pe care le-am decupat eu in forma de ciuperca - palaria, piciorul si bulinene albe. Pe alte cinci coli am printat un tren, cu locomotiva, vagoane, si mai multe detalii, fereastra la locomotiva, rotile de tren, acoperis la locomotiva, legatura intre vagoane, cosul de fum .. .etc) Pentru astea - la fel am decupat din diverse culori - tot autoadezive - iar ele pe langa faptul ca trebuie sa lipeasca - trebuie intai sa recunoasca unde este locul obiectului pe care trebuie sa-l lipeasca, eventual sa denumeasca - ce e? patrat, cerc, triunghi, dreptunghi, etc.
A treia activitate am facut-o acum 2 zile cu Karina si Ami - adica am facut prajiturele (necomestibile) -din forme de biscuiti si le-am copt.
Astea le voi da fetitelor la ziua Karei sa le picteze - fiecare cum va dori. Cand se vor usca - le voi cere sa le aplice puncte de o culoare diferita fata de cea de baza.

Astea sunt activitatile - in rest - joaca, joaca si iar joaca. Eventual dans si cantat la microfon. Asta e noua pasiune a lui Ami ... asa ca e si a Karinei cand sunt impreuna.

dastefa da. eu i-am avut despartiti de la bun inceput. Am dormit eu la el in camera pe canapea si astfel nu ii trezeam pe Kara si pe Dani, care dormeau in dormitor.
Am incercat apoi sa-i culc impreuna - macar la somnul de pranz. Nici o sansa. daca se trezea unul - il trezea si pe celalalt - si era o mai mare bataie de cap - asa ... separat dom'le pana mai cresteti si intelegeti. Acum sunt eu in dormitor cu Raul si Kara cu ta-su in sufragerie pe canapea. Patuturile le-am vandut pe amndoua - ocupau spatiu si adunau praf degeaba.

mayaione super la planetariu - si eu nu te consider dusa ca ai fost acolo - datorita tie Ana nu a plans - categoric.

Dbunny la gradi s-au mai linistit apele - inca nu-mi convine total - dar e mai bine - s-au pus si ele pe treaba, le-am mai varat si eu pe gat anumite activitati - pe care nu le fac motamo (am scris oare bine?) - dar vad multe influente - si ma bucura asta. Cum apare un nou afis pe avizier - tin mortis sa fiu printre primii care aduc la indeplinire aceea cerinta. S-a cerut o poza cu intreaga familie (probabil voia sa-i invete gradele de rudenie) a doua zi m-am prezentat cu poza - ieri trebuiau sa faca activitatea si normal ca nu au facut-o deoarece jumatate din parinti nu au adus pozele.
Ieri a aparut un alt afis - dorea sa stranga reciclabile, pachete de tigari, capace de pet-uri, cotoare de hartie igienica. Azi am trimis o plasa de ele (fara tigri - ca noi nu mai fumam). Azi ii zice sotului - "multumesc - exact ceea ce doream. prompt si la obiect ca de obicei." bla bla
Eu inca nu vb cu ea - daca ma intereseaza ceva - ii vorbesc celei de-a doua educatoare, cu asta ... stric buna ziua si la revedere, sau daca imi comunica ceva - spun un da, un nu sau un multumesc - dupa caz.
Cat inca nu-si da seama ca lucreaza cu copii si nu cu animale ... nu am ce discuta cu ea.
S-o vedeti pe Kara cum o imita acasa - isi pune manuta la tampla si cotul pe masa - exact cum sta asta la catedra si se incrunta - ma doare capu. Nu mai urlati atata - ca ma doare capu.
Te apuca si rasu - dar imi inchipui ce afectati sunt copiii de duritatea ei.
ma rog - nu mai detaliez ca iar pa apuca ....

Ank nu te speria - e normal sa-si doreasca numai dulciuri - sunt cat de cat interzise ... asa ca si le doresc cu ardoare.

azi e ziua Emmei - a lui Flore. La multi ani! printesa. tre s-o sun.

fug acum.
va pup pe toate



lucrusoare de vanzare - reduceri de pret

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dastefa spune:

vs spuneam ca Daria nu e deloc fana colorat.Pt cele care aveti pitici mai interesati pun niste link-uri cu imagini de printat

http://www.coloriez.com/images/coloriages/index.php
http://coloring.ws/coloring.html
http://www.reading-with-kids.com/coloringpages.html

http://www.bbc.co.uk/cbeebies/characters/

poate le mai aveti,poate nu vedeti de va folosesc la ceva


Mihaela 27+ Daria-Stafania-16.11.2006

asa creste Daria

creste burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

dastefa daca vrei s-o scoti pe daria din camera voastra scoate-o acum, nu cand vine bebe...depinde si cat de profund e somnul Dariei, la Dani adormitul e greu, ca odata adormit il mutam unde vrem, sau punem tv-ul sau vorbim si nu se mai trezeste. Deci daca n-are somn lejer, cumperi o veioza si nu-i nevoie sa aprinzi becu mare. atata stiu ca m-a sunat nepotica de la valencia odata plangand spunandu-mi sa vin dupa ea ca ea vrea sa plece de-acasa(avea 6 ani si ceva fiindca maica-sa o scoate pe ea din dormitorul principal ca vine bebe mic in loc asa a inteles ea...)

miro imi place mult faza cu da nu, multumesc si atata tot. f bine faci ca nu stai de vb cu educatoarea aia cu atatea dureri de cap. la sf de an daca-i faceti cadou sa-i cumperi niste aspirina, ca are nevoie...macar sa fie un cadou util

aici la petreceri se stileaza ultimamente clovnii...dar 200€ nu ma lasa inima pt 2 ore cat maimutaresc copiii. E fain, se distreaza, dar e prea scump. eventual daca vreun amic ar imita un clovn...macar juma' de ora ....hmmmm

ank pare rau ca erica mai si plange. Dani a plans, nu rau, dar a plans zilnic vreo 10 zile. Am inceput sa-i dau in manuta o guma topitoare chiar la intrare sa mai uite de plans...si incet incet a uitat sa mai planga...ca era prea ocupat cu gumita-n mana cu plasuta cu mancare...si-a intrat.

Azi de dimineata ne-am pus la smotruit, amandoua...imi vine sa fac poze casei cat e de curata ca cine stie cand o mai si asa luna bec la mine... am profitat ca suntem invitati la masa la niste amici si nu trebe sa-mi bat capul nici cu cumparaturi nici cu gatitul

pup

Dbunny si Daniel
www.flickr.com/photos/dbunny/sets/" target="_blank">poze Daniel

I never said it would be easy, I only said it would be worth it...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirona spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dbunny
miro imi place mult faza cu da nu, multumesc si atata tot. f bine faci ca nu stai de vb cu educatoarea aia cu atatea dureri de cap. la sf de an daca-i faceti cadou sa-i cumperi niste aspirina, ca are nevoie...macar sa fie un cadou util


gand la gand cu bucurie:
maine duc niste prajiturele la gradi pentru ziua Karei - care e marti - insa fiind vacanta - o voi tine acasa.
cum la alte zile de nastere mamicile au dus si pentru educatoare cate ceva - m-am gandit si eu sa le iau cate o tabla sau o cutie de ciocolata.

e prea evidenta faza daca ii duc asteia o cioco amaruie???



lucrusoare de vanzare - reduceri de pret

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ank999 spune:

Miro partea proasta e ca fiemea primeste zilnic juma de baton kinder/jeleuri de la bunica/matusica, doar asa o conving sa manance...eu ii dau cate un haribo, sau un m&m, da ele...
Frumoase activitati ai pregatit pt ziua Karei. Da praji de care duci la gradi?
Dbunny nu plange mereu, da azi a fost dezastru, ieri a marait, altadata rade, iar dna zicea ca are zile si zile... E bine ca ati reusit sa faceti curat.
Dastefa sarut mana pt linkuri. Nici Ericai nu-i place, da am printat cate ceva.
Tot nu am ajuns sa cumpar hartie autoadeziva...
mamici si bebici

Anca cu Erica Elena Nicoleta (06.12.2006)www.flickr.com/photos/9330118@N03/sets/72157613393630890/detail/" target="_blank">poze,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aelita spune:

MIRO ce copii frumosi ai !!!
si ce lucruri frumaose face KARA !!
La noi merge doar cu pictatul cu acuarele.cu culorile nu vrea sa coloreze ceva,vrea doar sa deseneze sau sa ii desenez.nu vrea sub nici o forma sa coloreze intr-un spatiu,simte cum ca ii comand..
ma lasa doar pe mine.
pictura aia cu acuarele si pensula ii place mult,are rabdare.
puzle face un pic,apoi le insira prin toata casa,da cu ele.
puzle cu cuburi,la fel,face ce face si apoi le adun de pe sub pat...
ii fac eu,si mi le ia si mi le arunca.
sau poate oi stau eu prea mult la joc si s-o plictisi ?
ca eu daca ma apuc,imi place mie sa le fac

asa ca,ceea ce face Kara mi se pare de fetita super ordonata si desteapta !

Mary,o mamica de ian feb 2007,are nevoie de noi .


Sofía (2ian2007)
Andrés (22mai2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dastefa spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dbunny

dastefa daca vrei s-o scoti pe daria din camera voastra scoate-o acum, nu cand vine bebe...depinde si cat de profund e somnul Dariei, la Dani adormitul e greu, ca odata adormit il mutam unde vrem, sau punem tv-ul sau vorbim si nu se mai trezeste. Deci daca n-are somn lejer, cumperi o veioza si nu-i nevoie sa aprinzi becu mare. atata stiu ca m-a sunat nepotica de la valencia odata plangand spunandu-mi sa vin dupa ea ca ea vrea sa plece de-acasa(avea 6 ani si ceva fiindca maica-sa o scoate pe ea din dormitorul principal ca vine bebe mic in loc asa a inteles ea...)


Dbunny si Daniel
www.flickr.com/photos/dbunny/sets/" target="_blank">poze Daniel

I never said it would be easy, I only said it would be worth it...


stiu Dbunny si de aia ma stresez, camera unde urmeaza sa se instaleze Daria cu tati e inca in lucru.In calculele mele trebuia sa fie gata pana la ziua Dariei dar...vise.Cred ca ne apuca Craciunul.De fapt camera in sine e gata,fara parchet dar asta se pune repede.Dar e vorba ca ar fi prima camera de la etaj data in fct si tb sa rez mai intai casa scarii ,holurile ,incalzirea in tot etajul .Sper sa o scoatem la capat.Si eu voiam sa aiba 1-2 luni sa se obisnuiasca in noua formula dar sper sa apuce macar 2-3 saptamani.Faza e ca ma intreaba Daria-"cand vine coca?" iar eu ii spun odata cu mos Craciun(e ceva mai concret pt ea) dar sper sa nu ma auda cineva acolo sus


Mihaela 27+ Daria-Stafania-16.11.2006

asa creste Daria

creste burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angi_m spune:

Salut fetele

Noi facem pregatiri pentru cheful de maine, pe care il facem acasa.
Deja un baietel anunta ca nu mai vine ca e bolnavior. Are o luna foarte grea baietelul asta, numai bolnav a fost luna asta, numai prin spitale, antibiotice, injectii.
Ieri i-am cumparat rochita Iuliei. Aveam pantofiori albastri si ne gandeam ca poate gasim o rochita albastra. Ashi, da' de unde, am gasit una foarte frumoasa alba cu buline negre de care ne-am indragostit imediat. Si am cedat tentatiei si-am cumparat-o - 95 RON. Apoi a trebuit sa mergem sa luam si pantofiori albi ca sa o asortam. Si Iuliei i-au placut tare mult. Ieri in magazin nu vroia sa dea pantofiorii jos din picioare. Pana la urma am pacalit-o
Insa acasa nu s-a mai putut, i-a luat in picioare si pana la nani nu i-a dat jos.
Astazi nu avem apa deloc (reparatii la nivel de oras) si as fi vrut si eu sa spal copilul (pe cap). Cred ca n-am incotro si o sa o spal maine dimineata, sa aiba fata parul frumos cand vin copiii la ea

Iulia ieri dimineata pe oala: - Eu vreau sa desenez!
Eu: - Pai, mami, pe oala?
Iulia foarte senina si serioasa: - Nu, pe foaie.

Cadou pentru ziua ei am hotarat sa ii luam marti cand chiar este ziua ei. Ii luam ori un castel (casutza, etc) sau un bebelus sau altceva care ii va face ei cu ochiul. Vom hotari si in functie de cadourile pe care le va primii maine de la copii.

Lapte praf eu inca ii mai dadeam Iuliei. Adica ii dadeam doua portii lapte praf si o portie lapte din comertz. Si aveam si eu senzatia ca ajunge cu atata lapte praf. De-asta am si lansat intrebarea. Multumesc tuturor celor care mi-ati raspuns.

Trebuie sa dau restart calculatorului, asa ca trimit acum si continui mai tarziu.
Va pup


"Nu testa niciodata adancimea apei cu ambele picioare"

Angi poze
www.youngnutrition.net/member/tickers/63865/ticker4.png[/img]" target="_blank">Iulia - 3 noiembrie 2006 - www.geocities.com/angighita" target="_blank">Jurnal

Mergi la inceput