Burtici fericite de septembrie-octombrie (230)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lullaby_2009 spune:

Adi ce week-end ai avut. Am citit cu drag mesajele tale. Ce tari bancurile. Si mi-am adus aminte, apropo de Batman :

Definitia Curajului: Curajul este atunci cand un barbat se intoarce acasa la 4 dimineata mort de beat si intrand in casa si vazand-o pe nevasta-sa cu o matura cu coada in mana indrazneste sa o intrebe: - Faci curat sau ai de gand sa zbori pe undeva?

Danuta ce printesa cuminte ai. Daca e de laudat ma laud si eu ca nu m-am trezit decat de doua ori azi noapte cate o jumatate de ora, un vis.

X_ggg cele de Avent sunt pe marimi, cele de la Nuk cred ca sunt universale.

Raluk multumim. Chiar am vrut sa incerc premium care, dar nu gasisem din cele pentru nou nascuti, acum stiu exact ce sa comand la urmatoarea serie de cumparaturi.

mami fericita de Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aidaciolac spune:

Citat:
citat din mesajul lui selen80

Aida tin pumnii sa functioneze schimbarile..nu mai bine ii iei un scaunel si cu vibratii, ca am auzit ca le plac tare mult....de aia dorm si asa bine in masina...

bey , desteapta mai esti sa stii ai perfecta dreptate.
Cand il duc cu masina adoarme imediat cum il pun in cos , nici nu apuc sa il ridic , pe cand in brate
Sa stii ca asa fac daca nu merge doar cu schimbarea laptelui , urmatorul pas e scaunelul

iuliko trebuie sa intelegi ca mamicuta ta iubita acum nu se mai gandeste la tine si nu se mai topeste de dor dupa tine , ci dupa Bruceulica ... asa am patit-o si eu cand am nascut-o pe Emma si mama nu poate explica ce s-a transformat la ea , dar dragostea care o simtea pt Emma nu se putea compara cu ce a simtit pt noi fetele ei , si sora mea avea pe vremea aia doar 9 ani ... asta e dragostea de mamaie
Felicitari pt baptizarea lu Bruceulica

raluk cand aud ca inca ai dureri de la taieturi imi vine sa plang , pe cuvant. Of , mamicuta scumpa sa se vindece cat mai repede

... noi asteptam musafirii cu focul aprins si se lasa asteptati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Emy10 spune:

Buna!

Multumim pentru aprecieri! pe toate!
Raluk am ajuns si eu la coafor dupa ce a facut fetita 1 luna! Mai ai un pic de rabdare
Iulika felicitari pentru botez!
Monikus si eu ii dau vigantol cate 3 picaturi pe zi si calciu 10 zile pe luna.
Unombun felicitari! Sa ai parte de un bebelus cuminte si necolicios!

A mea fetita a crescut si a uitat e program frumos avea. Daca pana acum dormea de la 10 pana la 3-4 si apoi se mai trezea pe la 7-8, de vreo trei zile ar sta numai la tatza. Abia daca adoarme pe la 12 si nu mai pup mai mult de 3 ore intre mese.

Eva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Emy10 spune:

Andraiulia ce frumos ati sarbatorit-o pe Sofi! Si ce frumos te-ai asortat cu rochita fetitei!

Eva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex25 spune:

Buna seara si de la noi.

Raportam si noi primele zile in care nu vrem sa dormim mai deloc, totul este numai o maraiala, colicii se manifesta in voie, de ragait nu ragaie mai deloc, ba de astazi am experimentat si vomitatul cu jet, m-am panicat de numa' am zis ca mor, e normal oare??? Voi ce stiti???
Singurul moment in care doarme este la plimbare in parc, unde nu misca cu orele.

Azi noapte a dormit legat de la 10 pana la 4 si ceva, minune nu alta, dar asta dupa o zi nedormita, si azi a facut la fel , sa vedem ce va fi la noapte.

Am momente cand intru in panica din cauza micilor probleme, ca nu mananca cat trebuie, ca nu i se curata cum trebuie ochii si i se lipesc inca, ca se uita crucis, ca vomita, ca sughita intr-una, ca nu i se indreapta cum trebuie picioarele, ca i s-a turtit capul numai pe parti.....voi ce ziceti, sunt in pragul depresiei, sau e normal??? Bine macar ca le pot scrie aici, ca daca incep acasa sa le spun ma cearta toti...mai are cineva problemele de mai sus si poate aveti si ceva solutii de pus in practica...va multumesc din suflet.

-----------------------------------------------------------------
Aexandra fericita de ALESSIA ZEINA
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns selen80 spune:

si noi folosim pampers premium care si Ebru nu zice nici pas dupa c face kk, poti s-o lasi cu orele, trebuie sa fim noi tot timpul pe faza sa "auzim" usurarea si s-o schimbam

Alex de vomitat e normal, am patit-o si noi, si acum vomita din ce in ce mai rar, ai rabdare ca trece....daca ia bine in greutate n-ai de ce sa te ingrijorezi...cu uitatul crucis iar e normal (incep si eu acum cu "e normal...e normal..."), si noi deja ne gandeam la un mom dat cum s-o vindeca strabismul, si pediatra a ras de noi, ca cica asa e normal pana li se dezvolta muschii de pe acolo...de sughitat Ebru nu sughite asa des, doar cateodata dupa ce vomita...iar cu picioarele si capul cel mai bine te poate linisti un dr, cred....si E NORMAL sa ai toate grijile astea, toate le avem, descarca-te aici ca sa nu ajungi la depresie cand mai aveti un control la pediatru? aveti un pediatru de incredere?

Raluk cu ce te-au cusut la epiziotomie, cu ate clasice sau din cele care se resorb? pe mine m-au mai lasat durerile dupa ce mi-a scos atele, ca la exterior a folosit din cele clasice, cica tot alea-s mai bune....oricum, ai grija sa nu mai stai pe partea cu taietura, stai pe un colac...care e bun si pt problema hemoroizilor, stii ca am patit-o si eu....si pt uratii astia m-am dat cu hepatrombin si ultraproct si au trecut....
iar la coafor...am ajuns si eu dupa 7 saptamani

de ursulica Ebru Fatima PRIMA POZA!


POZE URSULICA
nunta


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns biaz29 spune:

Citat:
citat din mesajul lui raluk16

Cristina ne obisnuim noi, dar uite ca azi e a zecea zi parca si cu epiziotomia sunt exact la fel ca in prima...

Bia daca nasteam la spitalul de stat de la noi, de la internare nu m-as mai fi vazut cu nimeni, decat (cand eram in stare sa ma plimb) printr-un un geam pe hol. Nu ar fi putut sa-mi trimita nimic, nici un contact... Dar nu vad de ce te-ar intrista asta acum . Te rog ai grija de tine si varsa aici la noi orice necazuri. Eu stiu ca baby blues e asa la inceput. Dupa o luna daca apar tristeti din astea se pune problema de depresie postnatala. Sper sa nu fie cazul


Mami fericita de minune Alex


Of, Raluk, ce fel de femeie-minune esti tu de ai timp sa-l cresti pe Alex si sa si scrii fiecareia cate un mesaj?
Mi-am imaginat eu dupa fotografii ca cele care apar cu familia prin preajma la spital fie au nascut intr-un spital particular, fie in strainatate, dar nu stiu ce m-a apucat sa-mi dau seama cat de singura am fost. Cred ca are de-a face cu faptul ca mi-am exilat sotul sus la cocotata in patul de deasupra fiului meu cel mare iar eu dorm cu cel mic si noaptea, in timp ce alaptez imi trec prin minte tot felul de ganduri, rememorez ce s-a intamplat, ma rog si realizez din cand in cand ca toata lumea doarme (inclusiv sugaciul de la sanul meu) doar eu sunt suflet treaz care are mintea-n pasari.

Despre epiziotomie pot sa te linistesc eu: o sa treaca cu siguranta. Si pe mine m-a deranjat zile de-a randul si imi era cumplit sa ma asez (gasisem o modalitate numai cu jumatate de poponet pe scaun si jumatate in afara ) pana intr-o zi cand m-am asezat si mi-am dat seama ca nu mai doare asa de tare. A doua zi era chiar bine. Asa ca mai ai putintica rabdare. Doar un pic. Nu e numai epiziotomia ci si faptul ca intreaga zona e dureroasa in urma nasterii datorita extinderii maxime la care a fost supusa.

Bia, mamica lui Busici (24 mai 2005) si a lui Mosorel (22 sept 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NelaM spune:

Citat:
citat din mesajul lui alex25

Am momente cand intru in panica BUN VENIT IN CLUBUL NOSTRU! din cauza micilor probleme, ca
nu mananca cat trebuie, daca ii dai san (din cate stiu eu asa ii dai) la cerere si ia in greutate 150-200 gr pe saptamana, uda scutece 5-7 in 24 de ore, doarme si pare multumita, atunci mananca bine.
ca nu i se curata cum trebuie ochii si i se lipesc inca, trece, cu rabdare, curatata de cate ori este nevoie cu apa fiarta si racita;
ca se uita crucis, e normal
ca vomita, incearca sa o tii o perioada (5-10 min) ridicata, pe umarul tau, dupa masa. De asemenea, evita manevratul imediat dupa masa (gen schimbat scutec, facut baie, etc); daca ia in greutate, nu e motiv de ingrijorare, bebele vomita excesul de laptic, in mod normal.
ca sughita intr-una, pentru bebe nu este deranjant sughitul, mai mult pentru noi, mamele, este deranjant;
ca nu i se indreapta cum trebuie picioarele, ca i s-a turtit capul numai pe parti sa nu te superi ca te intreb, dar ce inseamna "cum trebuie"? Eu cred ca e vorba de "cum cred eu ca ar trebui sa fie" mai degraba, ca nu stim cum ar trebui sa fie, cel putin eu nu stiu norma nici la cum sa fie picioarele, nici la forma exacta a capului. Dar mai bine intrebi un pediatru, cu siguranta iti zice mai multe, verificarea picioruselor si palparea capului fac parte din controlul de rutina al bebelusilor in perioada asta.

.....voi ce ziceti, sunt in pragul depresiei, sau e normal??? E NORMAL! Eu le-am avut pe toate intrebarile in capsor, bine ca nu m-am stresat cu mai mult de doua in acelasi timp, dar sigur mi le-am pus toate intrebarile de mai sus! Bine macar ca le pot scrie aici, ca daca incep acasa sa le spun ma cearta toti...mai are cineva problemele de mai sus si poate aveti si ceva solutii de pus in practica...va multumesc din suflet.

-----------------------------------------------------------------
Aexandra fericita de ALESSIA ZEINA
POZE




Nela, mamica Anei (19.09.09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns biaz29 spune:

Citat:
citat din mesajul lui alex25

Buna seara si de la noi.

Raportam si noi primele zile in care nu vrem sa dormim mai deloc, totul este numai o maraiala, colicii se manifesta in voie, de ragait nu ragaie mai deloc, ba de astazi am experimentat si vomitatul cu jet, m-am panicat de numa' am zis ca mor, e normal oare??? Voi ce stiti???
Singurul moment in care doarme este la plimbare in parc, unde nu misca cu orele.

Azi noapte a dormit legat de la 10 pana la 4 si ceva, minune nu alta, dar asta dupa o zi nedormita, si azi a facut la fel , sa vedem ce va fi la noapte.

Am momente cand intru in panica din cauza micilor probleme, ca nu mananca cat trebuie, ca nu i se curata cum trebuie ochii si i se lipesc inca, ca se uita crucis, ca vomita, ca sughita intr-una, ca nu i se indreapta cum trebuie picioarele, ca i s-a turtit capul numai pe parti.....voi ce ziceti, sunt in pragul depresiei, sau e normal??? Bine macar ca le pot scrie aici, ca daca incep acasa sa le spun ma cearta toti...mai are cineva problemele de mai sus si poate aveti si ceva solutii de pus in practica...va multumesc din suflet.

-----------------------------------------------------------------
Aexandra fericita de ALESSIA ZEINA
POZE


Mai raspund si eu la problemele tale, tot din categoria NORMAL:
1. poti vorbi de picioruse drepte cand va incepe sa mearga si apoi cand va scapa de pampers. Pana atunci e normal sa nu stea drepte.
2. Vomatul in jet - normal atata timp cat papa suficient si nu se deshidrateaza. (Ceea ce se intampla daca vomita de mai multe ori la fiecare masa din zi.)
3. Uitatul in crucis, peste cap, intr-o parte, in toate partile - NORMAL. La o varsta foarte mica nu poate focaliza.
4. Cap turtit- NORMAL. Mama mea zicea ca ambii mei copii au semanat la nastere cu Oblio.

5. Esti in pragul depresiei? NORMAL!!!! Mai toate suntem pe acolo cel putin la un moment dat. Important e sa nu-l treci. (pragul, ma refer!)


Bia, mamica lui Busici (24 mai 2005) si a lui Mosorel (22 sept 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lullaby_2009 spune:

Aida stiu ca s-a mai discutat despre leaganul electric, eu am exact modelul din poza, am incercat de cateva ori sa-l pun pe Alex in el in speranta ca se la linisti, dar nu a avut prea mare efect, poate e prea mic. Sunt curioasa daca o sa-i placa lui Erik.

Am vazut poze minunate cu mami Maria si print Aidan. Ce atmosfera frumoasa, asa frumos va mangaia soarele in ziua aceea.

Iulika felicitari pentru botezul lui Bruce!

mami fericita de Alex

Mergi la inceput