Burtici cu flori de liliac de mai-iunie 2010 (13)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns T_Ioana spune:

Laurita, la tine e o greseala la data nasterii, nu am stiut sa o corectez. O sa te rog sa scrii data corecta sa facem modificarea.

Ioana 10+ si www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1bb14a37cece1022bc3177&skin_id=0" target="_blank">Razvan (03.12.2005)
Pozici: www.dropshots.com/T_Ioana" target="_blank">1 , www.dropshots.com/T_Ioana2" target="_blank">2 ,www.dropshots.com/T_Ioana4" target="_blank"> 3



"Copiii sunt mesajele vii pe care le trimitem unor vremuri ce nu le vom vedea"



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flory_blanca spune:

Cusa la multi ani si tot binele din lume ti-l doresc!

eu am renuntat la epilator de cand cu sarcina in zona inghinala pt ca ma durea destul de tare si mi-e frica pt bb asa ca a ramas epilatul cu ceara doara pe picioare in rest traiasca lama. cred ca o sa fie destul de greu mai incolo dar sigur se gaseste vreo metoda sa nu raman impadurita.

vroiam sa va intreb de ce toata lumea recomanda repaos la pat daca sunt dureri in afara de faptul ca le atenueaza ca tot dr zic ca in caz de avot spontan oricum nu se poate face nimic si e cam in voia sortii toaa treaba. ajuta la ceva repaosul in caz de iminenta de avort? intreb pt ca si eu am din cand in cand dureri iar la mine functioneaza foarte tare subconstientul si chiar daca fizic poate nu are efect ceva psihic cu siguranta ma ajuta, dar nici nu vreau sa devin paranoica sa imi fie frica de orice fac ca apar durerile ca asa o sa sfarsesc a sta chiar numai in pat.

6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moni_or spune:

CUSA La multi ani, sarcina usoara si bebe sanatos!

Legat de epilatul inainte de nastere, si eu am patit la fel, folosind numai lama si nevazand-o pe "dansa" decat in oglinda a fost greu iar asistentele de la spital n-au fost multumite si m=au mai ras si ele, asa ca... Probabil cu ceara merge mai bine si atunci nu treceti prin "placerea asta". Iar de "fante", "pliuri" alea alea nu stiu cat de bine o fac, ei isi fac treaba mai ales in zona taieturii la cezariana, oricum MARY iti garantez ca dupa ceza n-o sa-ti arda sa te verifici daca te-au epilat bine, pana o sa fii asa elastica din nou oricum o sa mai creasca padurea...

ANDRA, no-spa ajuta clar in durerile de burta, si eu zic ca important e ca nu sunt scurgeri de sange,greata nu cred ca are legatura cu durerile si nu cred ca e motiv de ingrijorare, imi dau seama ca nu e deloc placut insa macar pentru bebe nu tre' sa-ti faci griji din punctul asta de vedere. Te pup si numai bine iti doresc, sa treaca durerile!

ROSANNE, felicitari pentru Natalia!! Pai si de ce sa te certe sotul ca ai facut eco? El nu vrea sa stie sexul inainte de nastere sau ce are?

FLORY, eu nu ma pricep, insa ma gandesc ca repaosul la pat are legatura cu implantarea sarcinii, adica daca ridici greutati, faci mult efort si mai ai si probleme cu statul sarcinii la locul ei numai bine nu iti face. Pe de alta parte eu sunt convinsa ca e asa cum vrea Dumnezeu, sunt care au stat numai la pat si din pacate tot au pierdut sarcina, insa daca putem sa ne menajam cat de cat, de ce nu? Eu de ex. n-am cum sa evit ridicatul lui Luca de 1000 de ori pe zi, el are aproape 11 kg, insa evit sa ma aplec pentru orice, evit sa alerg, sport sau efort mare nu fac, de astea... Eu asa simt ca trebuie.

Eu am deja ditamai burtoiul, si tanti care vine la noi la curatenie mi-a zis ca deja se vede bine, pe de o parte ma bucur ca inseamna ca creste bebe dar pe de alta parte mi-e si putin rusine, ca am impresia ca inca nu se vede clar ca e sarcina si nu grasime...

Monica, mami de Luca si 9+
Doamne, ai grija de minunea din burtica mea!

"Dragostea este indelung rabdatoare, este plina de bunatate: dragostea nu pizmu ieste; dragostea nu se lauda, nu se umfla de mandrie, nu se poarta necuviincios, nu cauta folosul sau, nu se manie, nu se gandeste la rau, nu se bucura de neleguire, ci se bucura de adevar, acopera totul, crede totul, nadajduieste totul, sufera totul. Dragostea nu va pieri niciodata." (1 Corinteni 13)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flory_blanca spune:

Moni clar ca trebuie sa ne protejam. si eu am mult mai multa grija ca inainte si uneori parca sunt paranoica mi-e frica de orice durere sau orice miscare mai brusca. eu mai uit zilnic in oglinda sa vad daca nu a crescut burta dar in afara de faptul ca sunt ca un balon gata sa explodeze in orice minut nu vad altceva.
Cred ca cel mai important in sarcina e optimismul ca de multe ori poate ne facem si singure rau daca suntem prea panicoase si orice durere o interpretam ca un semn rau. incerc pe cat posibil sa ma controlez si sa am doar ganduri pozitive si de cele mai multe ori reusesc dar tot am zile cand rascolesc netul in cautare de articole cu semne normale si anormale in sarcina.

6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Reallaura spune:

T_Ioana 10 ianuarie 1978 e data mea de nastere. merci mult
flory asa e, important e s afim optimiste si sa gandim pozitiv! Sarcina nu ne-o poate garanta 100 % pana la capat nici un medic din lume. Dumnezeu sa ne ajute sa ne tinem bbeii in brate!
mony_or si Mirci tot in jur de 11 kg are si nu am cum sa evit sa-l ridic de nspe ori pe zi...iar burtica, ohooo si la mine se vede de la bun inceput. cred ca o sa incep sa fac poze deja!

Laurita, mami de Mircea Ioan, 15 mai 2008 si 13 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moni_or spune:

Chiar asa, ca a mentionat Laurita de poze, nu punem fiecare niste poze cu noi pe contul comun de webshots? Sa ne mai cunoastem. Eu v-am vazut pe cateva din voi in poze, cele care aveti la semnatura, iar pe cele pe care nu le-am vazut mi le imaginez si sunt curioasa daca imaginea mea mentala seamana cu realitatea.

Stiti ca la noapte se schimba ora si dormim cu o ora mai mult, nu? (ma rog, cine nu are strumfisori care nu vor sa priceapa ca se schimba ora )

Monica, mami de Luca si 9+
Doamne, ai grija de minunea din burtica mea!

"Dragostea este indelung rabdatoare, este plina de bunatate: dragostea nu pizmu ieste; dragostea nu se lauda, nu se umfla de mandrie, nu se poarta necuviincios, nu cauta folosul sau, nu se manie, nu se gandeste la rau, nu se bucura de neleguire, ci se bucura de adevar, acopera totul, crede totul, nadajduieste totul, sufera totul. Dragostea nu va pieri niciodata." (1 Corinteni 13)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jassy_jassy spune:

CUSA La multi ani si tot ce iti doresti!!!
multa fericire,bebelusi sanatosi si cat mai multi
Si pentru ca am vazut ca fetele vorbesc de igiena intima,referitor la ras cu lama.E bine de stiut ca trebuie sa dai intr-un singur sens(cel de crestere al parului) asta ca sa nu te iriti.
va pup si va urmaresc pe fiecare dintre voi.
eu m-am impacat cu ideea ca bebelusul meu nu mai este.l-am eliminat fara chirotaj,dar niste dureri cumplite.cred ca sant asemanatoare cu nasterea.mi-a dat niste medicamente pentru contractii.sper ca niciodata sa nu treceti prin asa ceva.bebei vostri sa vina cu bine toti.
o sa stau toata odiseea cu voi
o seara placuta!!!
jassy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Reallaura spune:

jassy jassy pupici multi sa treci peste asta cat mai repede.
Moni_or eu am dat startul la pus poze!

Stiti doar ce va rog, dar sa nu va suparati, eu nu prea vreau sa fac publice pozele cu Mircea, am citit fel de fel de tampenii pe net referitor la pozicile cu copilasi- daca vreti sa lasati pe prima pagina doar denumirea contului comun ca fiecare are parola si stie sa intre pe el, adica sa nu mai fie linkul care duce la poze. Ce ziceti??
Cristina, Roxy, Ale si restul mamicilor, sunteti de acord? si o zi buna. Astept si eu poze cu voi. Eu nu prea mai am poze cu Mircea, mai mult ii fac eu lui, dar eu cu el rar aparem. Trebuie sa remediez!

Laurita, mami de Mircea Ioan, 15 mai 2008 si 13 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns M&M spune:

Neata!!!

Sabina, sa va fie de bine polimbareala. Deci mersul cu masina i-a facut activi pe juniori. Abia astept sa il simt si eu pe bebe din burtica...

LAurita, mai explica-mi o data ca eu nu am inteles ..abia m-am trezit... Hmmm...si eu stiu de cazuri ciudate intamplate cu pozele unor fete de pe forum care s-au trezit ca pozele lor au aparut in reviste fara acordul lor...Am sa imi inchid si eu contul personal, dupa ce se stabileste mai bine cum e cu cel comun.

Jassy, offff!!! Imi pare rau sa aud ca ai suferit atat..ma rog la Bunul Dumnezeu sa faca o minune.

Flory, repausul la pat se recomda in cazul in care exista riscul de a se scurta colul, de placenta previae, cand se face cerclaj...Sunt cazuri in care chiar e necesar repausul..

Moni, si mie mi se vede burtica, arat chiar caraghios, cel putin as ami se pare mie....

ma duc sa vad de ce ma apuc de rontait..





Cristina,mami de Mihaita (30 iulie 2008) si 10+



Bazar pentru Bogdan
Bazar pentru Sebi
Bazar pentru Mihaita
Bazar pentru Ema


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aleesicoo spune:

buna fetele !
am trecut sa va salut si sa va urez o zi frumoasa , fara greturi si plina de liniste
eu sunt intr-o stare mai mult ca perfecta, aseara am fost la film....am luat bilete si pt filmul lui michael jackson...si azi ne odihnim
va pupicesc

asa creste bebicu
7+

Mergi la inceput