Burtici fericite de septembrie-octombrie (229)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

Uve of, numai sa scapam cu bine cu epiziotomia asta, ca eu dupa o zi in care am grija, mai fac o miscare gresita si apoi sa vezi dureri si usturimi cateva ore...

pazza, Monique multumim mult!

Imi dau seama din ce scrieti ca sunt ceva probleme cu puiul lui Moni_iulia? Imi pare tare rau, Doamne ajuta sa fie totul bine!

Ce se simte fericirea din mesajele tale, Dana! Of, ca nici eu nu-mi revin, nu constientizez ca intr-adevar am un pui sanatos acasa si ca nu au fost probleme. Nu stiu de ce, dar tot am crezut ca nu merit asa ceva... si acum nu-mi vine sa cred...

Cu statul in fotoliu, ma asezam intai intr-o dunga si apoi ma puneam pe osul fundului, si deci nu presam cusatura. Dar uite ca nu ai de ce sa ma invidiezi, ca din multe manevre de ridicare din pat sau din fotoliu, sau un colac pe care nu ma stiu aseza, tot imi sfasai acolo rana. Sper sa tina atele si sa se vindece bine, cum trebuie... Sa nu faca aderente aiurea si sa nu se infecteze.

Aida mda, ai dreptate, acolo jos e si o zona mai greu de vindecat decat pe burtica... Tin pumnii sa se calmeze Erik si mi-e groaza de ce urmeaza si la noi...

Dana felicitari pentru puiul Mattia Gabriel! Sa fiti sanatosi si fericiti! Sa ai laptic, sa fie mancacios si sa nu aiba colici! Recuperare rapida, mami!

Dar ce activa mami la asa putin timp de la nastere!!! Uite ca nu numai ca ai intrat pe net, dar ne-ai si povestit nasterea. Recunosc ca te admir ca o consideri usoara ca mie mi se pare lunguta perioada de travaliu.

Trimit si revin, ca-i e foame...





Mami fericita de minune Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns titi143 spune:

Buna fetelor. Felicitari tuturor proaspetelor mamici.
Noi astazi implinim 2 saptamani, suntem deja mari. Ieri am facut prima baita, si sa comportat foarte bine, nu a plans deloc.
Ralu sa sti ca si a meu in prima saptamana nu a avut un orar la care sa suga, dar acum sa mai aranjat. Al meu este cand doarme si 6 ore, am vorbit cu doctorita si mia spus ca de aceea doarme mult ca am san bun si se satura bine. Cu laptele nu am nici eu probleme. Dupa ce il hranesc ma mai mulg in jur de 80 ml. Nu pot sa ma plang, sa ma tina tot asa cel putin un an.
Fetelor as avea si eu o intrebare, este adevarat ca sa marit perioada de prenatal si posnatal la 160 si ceva de zile? Asa am inteles.

AM VENIT PE LUME, NUMELE MEU ESTE EDUARD!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

A, cand m-am laudat ca a papat la 3 ore, nu inseamna ca am dormit 2 intre alaptaturi, ca tare ne chinuim cu scosul gazelor, pierdem multa vreme. Pe ambele parti . Si daca din brate il pun in pat si n-a scos tot maraie si se chirceste. La inceput am crezut ca vrea doar in brate, dar daca reusim sa scoatem gazele doarme dus si daca il punem in pat.

Daca tot a intrebat Dana de igiena fetitelor, intreb si eu de baietei. In afara de baita, asa cand schimb scutecul, eu ar trebui sa-i curat si cucul? Ca numai pe langa testicole, pe sub ele si la fund ma distrez .

Si cu bontul ombilical, mie mi-au spus din maternitate doar cu spirt.

Diamar deocamdata nu avem nici un vaccin sa vedem cat si cu cine mai trebuie sa ne luptam... Am fost tare mandra de sot, ca a povestit cu neonatologul chiar in timp ce impingeam eu (daca am ajuns asa tarziu la spital nu am apucat sa discut eu). Si ma bucur ca si-a amintit sotul, ca eu eram oricum pe alta lume cu durerile alea

Madalina welcome back!

Mihaela sper sa treaca repede perioada urlacioasa . Asa ma speriu cand va citesc... deci de la 3 saptamani? pai al meu deja maraie cand il doare burtica. urmeaza sa urle?

Trimit si revin ca a vomat putin.

Mami fericita de minune Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vik-cj spune:

Buna fetelor. Nu v-am uitat chiar imi e dor de voi si de povestile cu voi dar mamarutza mea care ieri a facut 5 saptamini imi umple timpul de numa...si recunosc ca nu doar ea...am si ceva probleme "profesionale" (deja!) pe care le mai rezolv in pauzele de 3 -4 ore cit imi doarme mamarutza.

Am vazut ca au venit pe lume o gramada de dovlecei...vreau sa le urez bun venit si sa felicit mamicile: DanaAngie, Amalia, Liliac, Moni-Iulia, Dana15, Raluk si Monikus...sper sa nu fi uitat nici una de la ultima postare! Refacere usoara si sa va bucurati de micile minuni...

Si La Multi Ani pentru Miha74 cu intirziere si in avans pentru Selen!

Noi crestem, papam bine, am ajuns sa dormim noaptea legat cite 4-5 ore, ne place in apa si ne distram de numa la baita, incepem sa o recunoastem pe mami dupa voce si ii zambim din ce in ce mai des....eu una sunt topita dupa minunea mea mica....dar sa il vedeti pe al meu sot cum se uita la ea mai ales ca ii seamana pe zi ce trece tot mai tare.

Va pup pe toate...si intru la recuperari ca iar am citeva capitole de citit.

de printesa mica Isabela Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monique02 spune:

Ralu vitamina D se da 2 pic pe zi dupa doua saptamani.
Este foarte bine cat a luat in greutate, in prima luna in medie iau cam 200-250 g pe sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana15 spune:

Citat:
citat din mesajul lui raluk16

Buna si de la noi.

Recunosc ca am laptopul deschis de dimi si ma pusesem voioasa sa citesc, dar planurile nu au fost cum am vrut eu.
Noi azi am facut o saptamana si inca tot ne minunam ce comoara avem in casa si ce am facut sa meritam asa o fericire . Daca doarme mai mult, asa ma bucur cand incepe sa maraie, ca mi se face un dor de el . Sunt terminata !
Tocmai am tras o tura de ras cu/de Relu . A venit sa-mi pupe sanii si a zis ca am mirosul lui Alex, pai zic eu "Alex miroase a lapte" si a fost asa suparat si dezamagit, ca a crezut ca Alex are mirosul lui propriu, nu ca si mirosul il ia de la mine. Acuma tot se fatzaie pe langa Alex, in speranta ca va lua putin miros si de la el
Dimineata la 4 mi-am amintit ca acu o saptamana inca era in burtica si incepea calatoria spre exterior, asa m-am emotionat! I-am spus puiului La multi ani pe la 6:40. Si a papat mult de aniversare, si a reusit pentru prima data sa-si murdareasca si pantalonii de kk . Si tot pentru ca deja suntem mari azi-noapte a papat la 3 ore!!! Nu stiu ce s-a intamplat, dar sper sa-l tina. Apoi azi dimineata a papat la 9, la 10, la 11, la 12, si apoi s-a trezit doar la 16. Bizar orar .
Ii salutam cu drag pe celelalte doua comori care azi fac o saptamana! Eu am observat ca la panou avem o singura printesa intre atatia cavaleri! Bataie mare
Eu azi am fost terminata, m-am simtit exact ca dupa nastere, inclusiv dureri de oase ale bazinului, de intestine care se aseaza, de os pubian, de epiziotomie... plus o adormire si o slabiciune, ca de abia m-am ridicat din pat cateva ore. Noroc ca au fost exact cele 4 ore dormite continuu de pui. Cred ca a fost vremea de vina, ca tot a trecut de la ploaie la soare. Si eu si inainte eram cu dureri de cap si adormire la schimbari de vreme, acuma cu slabiciunile astea cred ca ma afecteaza si mai tare. Inca ma dor foarte tare oasele de jos...
Acum, inainte sa merg la capitolul anterior pe la pagina 13 sa recuperez (iar imi amintesc cat de mult vreau sa recuperez si capitolele anterioare) vreau sa va pun niste intrebari:
1. Cum ati inceput cu iesitul afara? Noi alaltaieri, in ziua a 5-a parca, am iesit prima data si am stat 5 minute pe balcon, ieri am stat 10, azi 15. E ok? Trebuie mai mult sau mai putin?
2. Voua vi s-a spus sa incepeti din ziua 10 vitamina D? Mie mi-au spus de la maternitate, dar doctorita pediatra n-a spus nimic... Si eu am uitat s-o intreb.
3. Cat e normal sa ia in greutate in prima saptamana? Noi azi am inaugurat cantarul, cu scutec gol si flamanzi tare (dupa cele 4 ore de somn continuu) si avea puiul 3.64 kg. Noi ne-am nascut cu 3.48 kg si am iesit din spital cu 3.35 daca bine tin minte, ca fisa lui e acum la doctorita pediatra. Eu nu stiu ce imi amintesc ca la o saptamana e ok daca isi recupereaza greutatea de la nastere. Deci ar fi bine. O sa intru sa vad graficele postate pe mail mai demult de Adi. Oricum, ideea ei cu tabelele o folosesc. Daca nu mi-as scrie ora si sanul la care suge as fi disperata, nu tin minte absolut nimic la urmatorul alaptat, nici sanul, nimic . A, si dupa ce a papat a avut 3.73, deci 90 de grame de papi la o masa. E ok?
Revin dupa ce citesc. Dar vad ca am intreruperi . Tocmai m-am muls, sper sa nu vrea acuma papi . Nu va spun ce arteziana am dupa ce pun comprese calde pe sani inainte de muls. Iau compresa si face sanul meu pipi ca baietii pana spre genunchi. Fara sa apas pe el.
Mami fericita de minune Alex


Ralu
stateam si va citeam din umbra..dar nu m-am putut abtine sa nu scriu si eu ceva vazand mesajul tau
offff...(oftat din dragoste)..sa ne traiasca minunile!!! acum o saptamana, pe la ora aceasta, ma anunta medicul ca am dilatatie 6 si imi tot spunea cat de mult regreta ca nu imi mai poate monta epidurala...si totusi, saracul nu intelegea de ce sunt eu asa fericita..am iesit afara la grig si i-am aratat pe degete 6!!! si apoi m-am chircit de durere

apoi sa stii ca puii nostri tare se aseamana! programul de papa pe care l-a avut Alex, l-a avut si Ana!!! toata dimineata a mancat, cu pauze de dragaleala si de schimbat scutecel..si apoi somn de voie pana la 18 (de la 13:30- la 18)..si credeti-ma ca am incercat de multe ori sa o trezesc;

dintre intrebarile tale..mie medicul de familie mi-a recomandat sa incep cu Vigantolul din ziua a 10-a..adica de luni! cate 2 picaturi/zi; nu stiu mai multe detalii..gen: cand se da? inainte de papa? dupa papa? sau nu are nici o importanta? poate ne ajuta mamicile cu mai multa experienta

noi numai astazi am scos-o pe Ana 5 minute in balcon (cu geamul deschis)..era un soare asa frumos afara!! mioe mi se pare ca procedezi f bine..asa as vrea sa facem si noi..treptat, sa crestem timpul de stat la aer;

cu greutatea nu stiu ce sa zic..nu avem cantar si nici nu stiu daca vom cumpara sau eventual, ni-l imprumuta cineva..dar, maine voi incerca sa ma cantaresc cu ea in brate pe cantarul de adulti;
Ana noastra a scazut destul de mult in cele 3 zile de maternitate..la nastre, 3400g, ..la externare, 3050g;

pup fetele si puiutii!!

Mamica mandra de minune scumpa Ana Elisa -16.octombrie.2009


Thank God I'm a woman!

www.flickr.com/photos/38426629@N04" target="_blank">Noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monique02 spune:

Ralu am intrerupt mesajul ca Andreea avea o criza de plans ca nu se mai oprea nici in brate nici in balansoar asa ca am pus-o in pat si a adormit instantaneu. Vad ca am un bebe exact pe dos fata de majoritatea, adica plange sa fie pusa in pat sa doarma
Deci cu iesitul este ok asa progresiv sa prelungiti perioada.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns selen80 spune:

sunt in recuperari, am tras o tura de ras multumita Luciei care o intreaba pe Nela de ce s-a dus ea la cantarit, si mesajului de la sot'su Lilianei
si o tura de lacrimi si de ras si de emotii la mesajul Ralukai, pardon, al lui Alex
si mi-am clatit ochii cu poze de bebei superbi, "productia de 16.10.2009" , o zi speciala pt odiseea noastra...

I'll be back...I hope

de ursulica Ebru Fatima PRIMA POZA!


POZE URSULICA
nunta


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns titi143 spune:

Ralu eu l-am sters la putuca inca din prima zi. Am inteles ca este bine daca ii desfacem un pic acolo la cap, dar fara sa fortam. Il sterg de fiecare data cand il schimb. Cu buricul si eu puneam doar spirt, si dupa ce a cazut l-am legat.

AM VENIT PE LUME, NUMELE MEU ESTE EDUARD!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

Mi-am tot pus si pompa la sterilizat, ca uitasem...

Aida ce frumos si mare e puiul Erik! Parca nu demult ne-am emotionat toate pe aici dupa mesajul tau cu apa rupta! Sunteti super toti trei! M-au distrat tare comentariile

Nela multumim mult de tot de aprecieri si comentarii

Uau, Cristina ce-mi place cat esti de activa! De unde atata energie? Doi copii, casa, iesit cu prietenele, facut de mancare...

Claudia multumim! Uite ce putin a trecut de cand ne conversam noaptea, si acum am si eu un bebe in brate . Ioooiii ce tare arata Isabella cu blanita!

Monikus pupam si noi galagiosul. Cu kk nu mi-am pus problema niciodata, ca tot asa stiam ca e normal orice. Noi inainte de alaptat il schimbam, ca dupa vomita. Si il alaptez foarte des si tot timpul are kk, doar o data am vazut numai pipi. Am intrat si eu sa vad poze cu puiul scump sunteti tare frumosi!

Andra bine ca ai venit cu vesti bune de la doctor.

Danutzu Sper sa fie totul bine si sa nu va mai necajeasca nimic! Multa sanatate!

Melania ce zile minunate va asteapta! Ca tu esti tare harnicuta si te descurci de minune cu amandoi fara ajutor!

Of ce ma bucur ca bebeul lui Moni_iulia e bine!!! Ce prostie sa ingrijoreze o proaspata mamica in asa hal... Eu recunosc ca as fi cedat psihic daca mi s-ar fi spus ca ceva nu e in regula...

unombun felicitari pentru bebe cuminte! Sa fiti sanatosi si fericiti! Am tot asteptat toate pe aici un semn, si nimic nimic. Ne bucuram ca ai intrat acum. Cred ca as fi luat-o razna in spital atata timp. Eu am fost la o clinica privata, in camera mea cu conditii foarte bune, cu oameni foarte de treaba si politicosi, si tot am zis ca dau in depresie daca nu ma lasa dupa 3 zile acasa...

Selen si ce a zis doctorul asta? Multumim mult!

titi deci si la voi azi e aniversare! Multumesc de raspuns, Doamne ajuta sa ne tina laptele, cum zici tu, cel putin un an!

Monique multumesc mult de raspunsuri!

Dana intr-adevar, numai momente emotionante azi pentru noi, din amintiri . deci asa, puii s-au hotarat sa aiba program asemanator, eu cred ca se inteleg bine de acum!

Mami fericita de minune Alex

Mergi la inceput