Burtici fericite de septembrie-octombrie (229)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monikus spune:

Emy, Ramsan, multumesc frumos pt raspunsuri.

Katteryna multumim pt vestile bune. Sa dea DD sa fie bine puiutul Iuliei. De neonatologul ala nu stiu nimic din pacate. Poate ii dai Monicai un PM ca ea ii stie mai bine pe cei de la Polizu.

4mykids, multumim pt aprecieri. Nu prea doarme el de obicei dar...sunt momente. Oricum e minunea mea indiferent de cat doarme.



Monica acum mami fericita de Rares Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lutoniana spune:

mami de chiara ....David nu stie ce vorbeste....afla el cand va fi mai marisor ca este dat deja la o italianca minunata



Mi-am dorit fericirea, am cautat-o si am gasit-o....se numeste David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unombun spune:

am scapat si eu din maternitate,in sfirsit!Am nascut prin cezariana,pe 9 0ct.ora 10.05 un baiat,Teodor Mihai,nota 9 apgar.Cezariana a fost ceva perfect,recuperarea mea la fel,mai usor decit apendicita,ceva care a mers perfect,insa am stat atit ca sa-l tin pe baiat la lampa,ptr.icter,4 zile si apoi a racit la nasuc,in maternitate si ne-a tinut pe antibiotic 7 zile.Acum am venit si v-am scris.Felicitari tuturor mamicilor si o sa va citesc din urma.Bebe e cuminte,pina acum si in maternitate era campionul cuminteniei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unombun spune:

a, greutate 3.300,49 cm,doctor Topolog Constantin,un ginrcolog cu mina de chirurg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrecluj spune:

Citat:
citat din mesajul lui lutoniana
mami de chiara ....David nu stie ce vorbeste....afla el cand va fi mai marisor ca este dat deja la o italianca minunata
Adevarul e ca are gusturi, na, n-am ce comenta. 33+ Chiara Ada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

Buna si de la noi.

Recunosc ca am laptopul deschis de dimi si ma pusesem voioasa sa citesc, dar planurile nu au fost cum am vrut eu.

Noi azi am facut o saptamana si inca tot ne minunam ce comoara avem in casa si ce am facut sa meritam asa o fericire . Daca doarme mai mult, asa ma bucur cand incepe sa maraie, ca mi se face un dor de el . Sunt terminata !

Tocmai am tras o tura de ras cu/de Relu . A venit sa-mi pupe sanii si a zis ca am mirosul lui Alex, pai zic eu "Alex miroase a lapte" si a fost asa suparat si dezamagit, ca a crezut ca Alex are mirosul lui propriu, nu ca si mirosul il ia de la mine. Acuma tot se fatzaie pe langa Alex, in speranta ca va lua putin miros si de la el

Dimineata la 4 mi-am amintit ca acu o saptamana inca era in burtica si incepea calatoria spre exterior, asa m-am emotionat! I-am spus puiului La multi ani pe la 6:40. Si a papat mult de aniversare, si a reusit pentru prima data sa-si murdareasca si pantalonii de kk . Si tot pentru ca deja suntem mari azi-noapte a papat la 3 ore!!! Nu stiu ce s-a intamplat, dar sper sa-l tina. Apoi azi dimineata a papat la 9, la 10, la 11, la 12, si apoi s-a trezit doar la 16. Bizar orar .

Ii salutam cu drag pe celelalte doua comori care azi fac o saptamana! Eu am observat ca la panou avem o singura printesa intre atatia cavaleri! Bataie mare

Eu azi am fost terminata, m-am simtit exact ca dupa nastere, inclusiv dureri de oase ale bazinului, de intestine care se aseaza, de os pubian, de epiziotomie... plus o adormire si o slabiciune, ca de abia m-am ridicat din pat cateva ore. Noroc ca au fost exact cele 4 ore dormite continuu de pui. Cred ca a fost vremea de vina, ca tot a trecut de la ploaie la soare. Si eu si inainte eram cu dureri de cap si adormire la schimbari de vreme, acuma cu slabiciunile astea cred ca ma afecteaza si mai tare. Inca ma dor foarte tare oasele de jos...

Acum, inainte sa merg la capitolul anterior pe la pagina 13 sa recuperez (iar imi amintesc cat de mult vreau sa recuperez si capitolele anterioare) vreau sa va pun niste intrebari:

1. Cum ati inceput cu iesitul afara? Noi alaltaieri, in ziua a 5-a parca, am iesit prima data si am stat 5 minute pe balcon, ieri am stat 10, azi 15. E ok? Trebuie mai mult sau mai putin?

2. Voua vi s-a spus sa incepeti din ziua 10 vitamina D? Mie mi-au spus de la maternitate, dar doctorita pediatra n-a spus nimic... Si eu am uitat s-o intreb.

3. Cat e normal sa ia in greutate in prima saptamana? Noi azi am inaugurat cantarul, cu scutec gol si flamanzi tare (dupa cele 4 ore de somn continuu) si avea puiul 3.64 kg. Noi ne-am nascut cu 3.48 kg si am iesit din spital cu 3.35 daca bine tin minte, ca fisa lui e acum la doctorita pediatra. Eu nu stiu ce imi amintesc ca la o saptamana e ok daca isi recupereaza greutatea de la nastere. Deci ar fi bine. O sa intru sa vad graficele postate pe mail mai demult de Adi. Oricum, ideea ei cu tabelele o folosesc. Daca nu mi-as scrie ora si sanul la care suge as fi disperata, nu tin minte absolut nimic la urmatorul alaptat, nici sanul, nimic . A, si dupa ce a papat a avut 3.73, deci 90 de grame de papi la o masa. E ok?

Revin dupa ce citesc. Dar vad ca am intreruperi . Tocmai m-am muls, sper sa nu vrea acuma papi . Nu va spun ce arteziana am dupa ce pun comprese calde pe sani inainte de muls. Iau compresa si face sanul meu pipi ca baietii pana spre genunchi. Fara sa apas pe el.

Mami fericita de minune Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unombun spune:

vreau sa multumesc tuturor fetelor care m-au felicitat de ziua mea,pe 13.10.Eu eram in pline discutii cu pediatri,care au fost sub orice critica.Daca partea de obstetrica a mers PERFECT,a fost lucrata operatia si refacerea cu mare profesionalism,pediatrii au fost niste ametiti.Plus ca politica maternitatii e sa stai- si ca la inchisoare,nu altceva,pina te faci perfect sanatoasa si puiul la fel.De aceea am stat 8 zile pentru mine,pina mi-a scos firele si restul,pina la 14,cu puiul,sa-i treaca nasul infundat.Asa ca am plecat cu baiat mare,de 2 sapt din maternitate,dupa ce am schimbat 3 etaje si 3 camere,atita timp

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns selen80 spune:

buna seara
e clar ca n-o sa reusesc prea curand sa recuperez, am lipsit prea mult, si nici acum nu prea am timp...nu stiu decat ce vad pe "panoul de onoare", asa ca as vrea si eu sa le felicit pe proaspetele mamici Danangie si Mihaela Amalia! Sa va traiasca puiutii, sa fie sanatosi, norocosi si voiosi!Sa va aduca numai bucurii!

si retroactiv Miha74! Sa fii fericita alaturi de familia ta minunata!

noi ieri am fost la inca un chirurg ortoped si cred ca am dat in sfarsit de unul responsabil si care nu se arunca la diagnostice dupa 2 minute de consult, sau care sa ne spuna ca nu are nimic fara sa cerceteze putin mai mult....sa speram ca nu ne dezamageste..

iar miercuri si azi am profitat si eu ca este mama aici sa stea cu Ebru, ca sa fac niste curatenie prin casa....de aceea n-am mai citit nimic din urma si sunt total pe dinafara....am vazut doar niste mesaje de la Moni_iulia ca au fost ceva cu probleme cu Tudorita , sper sa fie totul ok, ii tin pumnii sa se rezolve...

Iulika, Monica_Dicut sa aveti parte de o zi frumoasa maine

va pupacesc pe toate, mi-e dor de voi

de ursulica Ebru Fatima PRIMA POZA!


POZE URSULICA
nunta


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns suede spune:

Bebelusii alimentati la san este normal sa faca kk dupa fiecare masa....si noi facem la fel,deci n-ai motiv de ingrijorare...din contra,e mai bine pentru ei decat sa fie constipati

Citat:
citat din mesajul lui monikus

Nela, uite un link catre poze: POZE RARES ANDREI. Sper sa le poti vedea de data asta.

Fetele cine imi poate spune de cate ori e normal sa faca un bebe kk pe zi daca e alaptat excluziv la san. La mine face cate putin si de 12 ori pe zi. E normal sau trebuie sa ma ingrijorez? Multumesc.

Monica acum mami fericita de Rares Andrei


Poze cu Mihnea:
http://community.webshots.com/album/575184550oAbCPH

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns suede spune:

Moni,

Ma bucur sa aud ca sunteti bine.Asta este cel mai important!
Cat priveste comportamentul celor din spital(medici,asistente),nu trebuie sa te mire nimic...
De exemplu,noi,mamicile,cand eram la alaptat o doctora si o asistenta primisera un nou nascut si-l evaluau:,,e varza,e praf,uita-te la el..."etc.,fara nici o jena...
Imi venea sa le zic vreo doua,iti dai seama ca asa se comporta ele de obicei,cu puii nostri...
No comment!


Citat:
citat din mesajul lui katteryna



Broscuta mea are din nou colici si imi acapareaza tot timpul asa ca v-am citit pe sarite.Io nu stiu cum e cu colicii astia, dispar si

apar asa?
Avem vesti de la Moni Iulia:
"Pe puiul meu l-au dus azi la Alexandrescu la cardiolog si nu i-au gasit nicio malformatie.Au zis sa revenim peste o luna la control-asta mi-a zis dr de garda, maine vb cu sefa.Dupa ce s-a intors de la control(nici nu mi-au zis ca-l duc) l-au scos de la oxigen si ekg si m-au lasat sa-i dau san.Inca mai e la terapie intensiva, dar doar se afla acolo.Maine cred ca mi-l da in rezerva si pe luni, acasa.Sunt fericita.Va pup."

"Ce se stie de Doina Broscauceanu?Ea e neonatologul din Polizu care mi-a consultat bebelusul si singurul dr negativist cu care am vb. De azi il am pe Tudorita in rezerva iar maine plecam acasa.La control "individa" mi-a zis ca nu e un copil normal ci unul cu risc si trecand pe langa patut "are si ochii strambi...dar asta se rezolva" pe un ton de cacao.O urasc!Monica ce stie?VA PUP PE TOATE.Am sa revin eu cu un tel mai tarziu, te las sa te documentezi."

RAISA MARIA




Poze cu Mihnea:
http://community.webshots.com/album/575184550oAbCPH

Mergi la inceput