La Multi Ani! Fulguleti de nov - dec 2006 (222)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns chinico spune:

na' ca scriu, daca tot m-ai prins cu mata-n sac, laura, acum ce sa fac ..da' parol ca n-am citit eu azi..numa' ieri

n-am mai fost asa bolnava de muuuuult timp. si n-a fost gripa, a fost viroza. vai de mine si de mine..si de el si de el..sper sa nu recidiveze bea, ca atunci chiar e vai de noi si de noi si de noi..
daca tot mi-e mai bine, si ieri m-am pierdut prin oras, m-am infipt intr-o libraroanta si am iesit de acolo dupa aproape doua ore!!!!(au un bar inauntru..cu suta mia feluri de cafele...si neste fotoliii...sa tot stai sa rasfoiesti ba una, ba alta..)

laura noi incercam(si de obicei reusim) sa respectam programul tovarasei, ne pliem programul nostru la al ei. daca depasim ora de culcare cu 30 de minute nu e o catastrofa, dar e o exceptie. cu toate astea, cand se aduna multa familie in jurul ei, parca e alt copil. am observat asta in concedii. asa ca...e normal sa faca crize si sa se incapataneze daca gaseste oricand pe cineva care-i canta in struna.
nu sunt prea mici pentru un sistem de reguli? cat inca n-a inceput nici scoala, nici greul...noi, si repet, NOI, incercam sa o lasam mai libera, dar bea e un copil foarte intelegator si cooperant, de aceea stiu ca imi e usor sa vorbesc...de pedepse nu am avut pana acum nevoie decat de cateva ori, si pedeapsa s-a limitat la "diseara ciuciu desene animate la tembelizor".

lavinia cum se mai simte mihaita? a trecut otita?
asiza? ii e mai bine lui denis? au mai disparut din afte?
flore gata cu criza de astm?

ruxandra...unas fotografias?
oaca nu vrea la gradi si basta si nici nu o imping deocamdata. plus ca am primit o veste buna, cum ca din 1 ianuarie poate sa inceapa la o gradinita de langa noi, una pe care ne-o doream, asa ca urmeaza sa o retrag de-a dreptul de la cea la care a fost o mareata intreaga saptamana. si mai bine. poate rateaza o raceala doua in timpul asta...

donia? ati cioplit deja dovlecii? noi vrem sa ne delectam maine cu asta, tre sa caut un cutit mai bont..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aelita spune:

Lavinia intreba de suzeta.
Sofia nu o mai are de o luna si ceva...dar Andrés inca o mai are .am vrut sa i-o iau si lui,dar e in plin proces cu 4 masele iesite odata..si il aman un pic.
Ea nu a urlat,tipat,dar a mai miorlait suav dinc and in cand am insistat mai mult pe faptul ca isi strica dintii,ca sa nu ii spun ca ea e mare acum,nici ca e urat cu suzeta,nici ca nu e frumos...
INSA din cand in cand i se face dor si ii ia suzeta lui Andrés,o palmeaza ,ne spune "mi-e somn,ma duc sa ma culc,ADIOS!" si se baga in camera ei,se pune cu fundu-n sus in pat,cu suzeta si incepe sa-si cante.
ii spun doar "sofia,parca scapasem de ea!" sau " Sofia,ce faci acolo","Sofia,ce ai in gura"-adica nu mai dau explicatii sa nu priceapa ca ea e mare acum,sau e urat,ci doar sa isi aminteasca ce a fost ca EA a fost de acord sa ne lasam de suzeta sa fim ca mami si ca tati (sa evitam cuvantul mari),ca noi si asa suntem campioane si facem la wc,si avem parul lung,si ..si ...ca fetitele din parc.



Mary,o mamica de ian feb 2007,are nevoie de noi .


Sofía (2ian2007)
Andrés (22mai2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jasmine30 spune:

FETELE AJUTATI-O PE ALINA SA TRAIASCA !!! ARE NEVOIE URGENTA DE O OPERATIE PE CREIER LA HANNOVRA IN GERMANIA !!!

ACUM PUTETI FACE SI DONATII ONLINE ACCESAND LINK-UL DE PE BLOGUL DE MAI JOS! VA ROG OFERITI O MANA DE AJUTOR ACESTOR TINERI CARE MERITA SA ISI TRAIASCA VIATA !!!

http://alinadonescuumanitar.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lizzy spune:

sa aveti un w-end frumos. la noi e soare, sper sa tina si zilele ce vin pt ca am de gand sa ies cu copiii la aer, in sfarsit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dandusa spune:

Roxanica,
v-am admirat in poze...Maria,este dulce tare,delicata si ma face sa-mi fie dorrr de bb miccciar David,este atat de frumossss.pozele de la inceput sant dementialeee.mor dupa freza lui intr-o parte1frumos,domle'...frumos foc!
Lavinia,
baga-ma si pe mine in lista ta de mes(dandusa2002)
Ruxandra,
n-am avut timp sa devorez pozele,abia astept!


altfel,luni santem in Buc.ma gandeam sa facem o 'paturica' ca in vremurile bune.locul binecunoscut,dar fara paturica,ca nu tine vremea.sau tine?ok,iau una sa fie in masina.rosii/branza,cine aduce?



diamantu' si safira'
poarta-ma mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns shoshika spune:

salutare!
va era dor de mine?
mi-e destul de "greu" sa va citesc, mai ales ca nu-l am pe Tudorica langa mine sa ma pot si eu lauda cu ce face, cu ce zice. asta e unul din motivele pentru care am lipsit.
dar uite ca azi sunt intr-o stare mai buna si m-am putut delecta cu povestile voastre.
poate e si soarele de-afara care-mi da senzatia de primavara, nu stiu...
sincer, nu prea stiu ce sa va spun. tudor e bine, foarte bine la bunici. ne vedem cam la o luna. la fiecare intrevedere suntem foarte fericiti ca ne revedem si foarte nefericiti cand ne despartim.
sper in continuare sa fie o decizie provizorie si sa gasesc solutia cea mai buna sa-mi pot lua baiatul langa mine.
merge la gradi, se dezvolta foarte bine. e un pic mai disciplinat, a luat prima bulina rosie de la dna educatoare ca a stiut 2 versuri dintr-o poezie (a fost singurul care le-a retinut). mandrie mare pentru parinti/bunici, ce sa zic!
in rest, astept sarbatorile de iarna sa-l am langa mine. vor fi primele sarbatori in casa noastra, deci e musai sa fie sarbatori fericite, nu? :)
va pup cu mare drag!
multa, multa sanatate!
si bucurati-va ca va aveti puiutii langa voi...

acum imi vine sa ma urc in tren sa ma duc dupa el...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aelita spune:

SHOSIKA banuiesc ca stau departe parintii tai,daca nu poti sa il vezi des.Numai tu stii cat de greu ti-o fi ..dar daca asa e situatia la voi,nu pot decat sa iti doresc sa fiti curand impreuna !

Mary,o mamica de ian feb 2007,are nevoie de noi .


Sofía (2ian2007)
Andrés (22mai2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns shoshika spune:

Multumesc, Aelita. socrii stau la 5 ore de mers cu trenul sau masina.

va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lizzy spune:

shoshika, daca altfel nu se poate deocamdata, (si stiu ca nu puteti acum) bine macar ca este inconjurat de iubirea si grija bunicilor, bine ca este fericit cu ei. amintirile din acesti ani, legate de bunici, il vor face sa-i aprecieze pe batrani cu adevarat, mai incolo, cand va fi mare. vorbesc din proprie experienta, m-a crescut bunica si m-a invatat atat de multe lucruri bune. o iubesc enorm, mult mai mult decat pe cea pe care o vedeam ocazional, recunosc... ii spun si acum "mama marie" si ca o iubesc si ca ii sunt recunoscatoare pe viata. copil de scoala fiind, de abia asteptam sa ma duca ai mei la bunici, unde dragii de ei imi faceau toate poftele...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Salutare!
Sunt obosita de abia stau pe scaun ca am lucrat de nebuna saptamana asta, dar am zis sa dau si eu buna ziua, mai ales ca am si de cerut ceva
ruxandra, dai o invitatie cu pozele si la mine? Ai povestit atat de fain, ca automat trebuie sa urmeze niste imagini.

roxanica, ai un bobocel de fetita, e atat de dulce si rozalie ca normal ca mi-au dat lacrimile. Si la fel vazandu-l pe David, ba imi pare baietel mare, ba atat de mic! Si am innebunit de tot, sau parca seamana putin cu Marc al lui lizzy?

Citat:

Dandusa,Roxanica,
Nu cred ca David si Crinuta s eprefac...nu cred ca la 3 ani sunt capabili sa joace teatru doar sa nu va dati seama ca sufera.Cred doar ca au stari contradictorii..ca simt iubire dar si gelozie fata de fratior si sunt poate confuzi. Probabil in sufletul vostru problema e mai mare..

Lavinia, da, da, mare adevar ai grait!

Laura, mie sincer mi se pare foarte complex ce incerci sa faci... mi-e teama ca o sa te apuci cu multa energie si apoi vei fi si mai dezamagita daca n-o sa mearga.
La Cristi merge sa-i vorbesc si sa-i spun, calm si cald, ca-l inteleg ca e suparat si ca imi pare rau ca se simte asa. De exemplu tine neaparat sa se joace cu vreo jucarie mai delicata de-a Roxanei, iar ea nu-l lasa, el tipa, plange si se tavaleste, iar eu ii spun mereu ca imi pare rau ca e suparat dar nu putem sa luam jucaria si pe masura ce se linisteste sunt deja pregatita sa ii ofer altceva. Uneori vine la mine in brate si mai plange putin, alteori se consoleaza cu altceva, dar mereu, mereu, si cand tipa, si cand se tavaleste, ii spun ca imi dau seama ca e suparat si imi pare tare rau. Si pana la urma vocea mea ajunge la el si il ajuta, dupa cate imi dau seama.


Si acum povestea funny... De ceva vreme Cristi spune "l" la sfarsitul fiecarui cuvant, cred ca s-a prins ca noi articulam uneori, si pe chestia asta el articuleaza mereu Dal, Nul, Pipil, Cacal, Bubal, Apal, Chitil (Cristi, zis Chiti), Totzil (Roxi, alias Totzi), mamal, tatal, mergel, urcal etc. La inceput m-am ingrijorat putin, dar apoi am inteles fenomenul si cand il aud cu Chitil si Totzil imi place de nu mai pot, am inceput sa-i strigam si noi la fel ... desi stiu ca nu e mumos


Week-end frumos va doresc, eu sper sa mergem duminca la o plimbare prin paduri, sa ne bucuram de toamna, ca pana acum n-am apucat si sunt niste culori superbe pe afara!





Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput