Insarcinata, singura si la facultate

Insarcinata, singura si la facultate | Autor: andra305

Link direct la acest mesaj

Buna tuturor! Am apelat la acest forum in speranta ca voi gasi putin sprijin aici, sau macar persoane care au trecut cu brio prin ceea ce mi se intampla mie acum.
Am 24 de ani, sunt anul I la master la Politehnica si am ramas insarcinata. Domnul "tati", de aceeasi varsta cu mine, considera ca "nu este momentul" si ca TREBUIE sa avortez, in schimb eu imi doresc acest copil si o sa ii dau viata indiferent de cat de greu imi va fi fara un sprijin din partea lui. Asa ca, dupa o tumultoasa relatie de aproape 7 ani, "tati" a decis: faptul ca sunt insarcinata "este problema mea si nu il priveste pe el". Am inteles ca nu vrea sa participe, acum nici nu imi mai doresc ca el sa se implice, cu absolut nimic, doar ca ma sperie faptul ca va trebui sa trec singura prin tot, (eu centrez, eu dau cu capul) dar si mai rau ma ingrozeste ideea ca puiul meu poate va simti lipsa unui tata. Pe langa asta ma panicheaza gandul ca nu stiu daca ma voi descurca pe parte financiara.(desi am sprijin 100% din partea parintilor, nici ei nu au o situatie buna)
Stie cineva, exista cumva un ajutor social pentru studente insarcinate? Si daca da, ce imi trebuie pentru un dosar si unde ar trebui sa il depun?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

nu stiu sa existe asa ceva, ci la nastere un soi de prima.
Nu te ingrijora, in primele luni bebe n-are nevoie de prea multe, tzatza si pampersi, n=o sa va ruinati.
Sarcina usoara, sa speram ca isi revine tati, eu cred ca e doar megasperiat. 24 de ani nu e o varsta frageda, ci perfecta pt a avea un copil. (eu am ramas gravida la 22, studenta si mega saraca:) )



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nma spune:

Draga Andra iti doresc o sarcina usoara. Sigur o sa te descurci. De ajutor social nu stiu nimic, sper sa existe.

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Cat de fericit e copilul tau KLORANE&page=12" target="_blank">nma1 si nma2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Sarcina usoara si felicitari!
Intereseaza-te la primarie, la serviciul de de asistenta sociala ce dosar trebuie sa faci pentru ajutor social. Exista de asemeni o alocatie pentru familie monoparentala. Sanatate si putere! E bine ca ai parintii langa tine si nu esti singura, singura. Un copil poate creste fericit si fara prezenta unui tata. Mai bine fara tata decat unul care numai tata nu e.



www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Cat%20de%20fericit%20e%20copilul%20tau%20KLORANE&page=10" target="_blank">concurs Klorane -> lau1- gemeni fericiti


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi
Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_alexia spune:

Andra, din partea facultatii nu cred sa existe vreo sustinere financiara. Iti spun din proprie experienta, studenta in anul intai si insarcinata(in urma cu 3 ani). Teoretic exista o bursa de maternitate insa in parctica o primesti doar daca le mai raman bani in plus, de la bursele sociale.
In schimb, nu stiu daca masteranzii nu se incadreaza in categoria studentelor care primesc 600 lei pe luna, indemnizatia de maternitatea. Legea stiu ca s-a dat, nu stiu daca a intrat in aplicare si daca te incadrezi. Poate ne lamureste Marius sau poti intreba la Primarie.



MAMI(Adriana) & ALEXIA(28 aprilie 2007)

www.alexdamian.com/" target="_blank">Sa-l ajutam sa lupte...

ABSOLVENTE!!!!

NOT UNEMPLOYED, JUST BETWEEN TWO JOBS....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andra305 spune:

Multumesc mult fetelor chiar nu ma asteptam la un raspuns (ca sa nu mai zic, la atatea) intr-un timp atat de scurt. Mami_Alexia ai dreptate, m-am interesat la facultate si intr-adevar se acorda un ajutor dupa ce se "impart" bursele. Sincer nu pot spera decat la o bursa de studiu deoarece in Politehnica sunt atat de multi studenti incat nu cred ca voi avea sanse sa primesc bursa maternala.
O sa incerc sa ma interesez la primarie despre alocatia pentru familie monoparentala..si pana atunci...puteti sa-mi dati o idee de unde cumpar hainute de gravida mai ieftine?
Oricum va multumesc inca o data pentru sprijin, urari si promptitudine si felicitari si voua pentru bb-ii vostrii si mai ales pentru curajul de a fi mamici singure. pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Andra, ca sa economisesti banii de haine, poti sa iti adaptezi hainele actuale.

Pantalonii care nu se mai inchid pot fi mariti cu un elastic pe care il treci prin butoniera si apoi il agati de nasture. Apoi acoperi fermoarul deschis cu un "tube top" -- poti lua un maieu de vara, elastic, ii tai bretelele si arata ca un tub, si il pui peste fermoarul descis.

Fuste, daca ai din cele pe elastic, le poti pune fie peste fie sub burta (acoperite de un pulovar lung).

In sus, acum se poarta tot felul de bluze si pulovere largi, care se largesc de sub sani, asa ca nu ar trebui sa fie prea greu sa gasesti la magazine mai ieftine ceva care sa ti se potriveasca.

Pana pe la 6-7 luni eu cred ca te descurci asa. Eu la a doua sarcina nu mi-am luat pantaloni de gravida pana in luna a 6-a, aveam atatea haine si nu voiam sa ma imbrac numai in 2-3-4 hiane de gravida cand le puteam adapta pe ale mele.

Bafta si felicitari pentru decizia pe care ai luat-o. Eu sper (si cred) ca taticul isi va reveni, probabil ca este socat de veste si de responsabilitatea pe care o implica, dar dupa 7 ani, nu cred ca va pleca asa ca si cum nimic nu ar fi fost.

Bafta si Doamne-ajuta!

20+, John (11 Martie 2004), Jodie (16 Martie 2006)
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Andra activeaza-ti pm-ul te rog.

Andra ,mamica lui Robert , a Mariei si a lui Eduard Ionutz album no1 album no2 albumul no3
Vreau sa nu mai fiu diferit!!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Stiu ca interventzia mea va fi "hulita"de multe persoane,dar zau,nu pot sa nu constat o abundentza de asemenea cazuri pe forum in ultimul timp!

Eu stiu ca a face un copil,este decizia ambilor parteneri,asa ca ,sa fiu iertata dar in momentul in care decizi sa faci un copil,iar partenerul nu doreste,nu-tzi potzi asuma decit singura anumite consecintze!

Ai 24 de ani,nu mi se pare ca esti la o virsta la care ...ceasul biologic itzi ticaie,de ce nu ai respectat si dorintza lui?Daca stiai ca el nu-si doreste un copil,de ce ai trecut peste decizia lui?Despre preventzie nu mai spun,ca doar esti la mastarat,deci stii,ai acces la informatzii!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

dana, vorbesti in totala necunostinta e cauza, daca 7 ani n-a ramas gravida inseamna ca s-au protejat intr-un fel. Protectie infailibila nu exista.
Si daca o iubeste cu adevarat o sa fie tata copilului, daca nu, bine ca a scapat de el.
24 e ani e o varsta medie pt a face un copil, eu acu la 30 regret ca n-am facut de la 20.
Nici n-a zis undeva ca nu-si asuma consecintele, deci? unde e problema? ca se intereseaza ce sprijin legal poate primi? sau?

Interventia ta nu e de hulit, ci de sarit, pt ca n-are nicio legatura cu subiectul.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui Sabina

dana, vorbesti in totala necunostinta e cauza, daca 7 ani n-a ramas gravida inseamna ca s-au protejat intr-un fel. Protectie infailibila nu exista.
Si daca o iubeste cu adevarat o sa fie tata copilului, daca nu, bine ca a scapat de el.
24 e ani e o varsta medie pt a face un copil, eu acu la 30 regret ca n-am facut de la 20.
Nici n-a zis undeva ca nu-si asuma consecintele, deci? unde e problema? ca se intereseaza ce sprijin legal poate primi? sau?

Interventia ta nu e de hulit, ci de sarit, pt ca n-are nicio legatura cu subiectul.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo
Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.




Sabina,nu comentez tonul postarii,insa nu intzeleg de ce consideri tu ca nu are legatura cu subiectul!

deci daca ea a hotarit ca nu trebuie sa tzina cont de dorintza partenerului,atunci nu trebuie sa-si asume singura decizia luata?

Chiar si groaza ca puiul sa simta lipsa tatei,problemele financiare,trebuie sa le ia in calcul in momentul in care isi asuma raspunderea de mama singura!

Pentru ca eu asta am simtzit din postarea ei,framintari legate de mai multe problemne,nu doar referitoare la un dosar!(daca era doar asta scria la legislative)

dana

Mergi la inceput