Licurici de ianuarie-februarie 2009 (58)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns micola spune:

io nu mai pooooootde o saptamana urla seara 2 ore pana adoarmenu vrea sa suga, nici sa-l legan pe picioare....nimic, nimicdupa fix 2 ore accepta sanul, dar nu mai adoarme ca inainte la san, e direct in picioare, de zici ca suge numai coca cola, il legan si abia-abia adoarme...am zis ca e obosit , ca se trezea la 4 dupa amiaza si apoi se mai culca abia seara..azi l-am culcat la 5 jum dupa amiaza si s-a trezit la 7...a fost ff cuminte si vesel, ne si bucuram ca s-a mai inviorat dupa raceala asta...la 9 eram gata cu baita si sugea, dar....apoi a avut chef de joaca pana la 10 jum cand a inceput concertul nu mai am nervi, nu mai am metode......

apropo, voi le faceti baie chiar daca sunt raciti? eu da, dar la 3 zile...

mamici si licurici

de Alexutzu 21.01.2009
! Doamne ajuta sa ne fie sanatosi copilasii! !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Ce treaba are raceala cu baia?
Raceala de obicei este o infectie a cailor respiratorii superiore (common cold) produsa de un virus care n-are nici o treaba cu baia.
Dimpotriva este recomandat sa speli mainile cat mai des cu apa si sapun ca sa previi imprastierea virusului
Faptul ca ii faci sau nu baie nu afecteaza cu nimic cursul racelii, cum sa tii copilul nespalat atatea zile?


Noua ni s-a spus dc are febra, aceasta poate fi coborata cu bai caldute.

Am citit ca ii dai antibiotic. Pentru raceala sau aveti ceva complicatii de la raceala? Stiam ca antibioticul nu se da la raceala comuna pt ca antibioticul are efect doar asupra bacteriilor, nu si a virusilor care provoaca in mod obisnuit racelile.

www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank"> Baby Gator


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micola spune:

Citat:
citat din mesajul lui miereamara

Ce treaba are raceala cu baia?
Raceala de obicei este o infectie a cailor respiratorii superiore (common cold) produsa de un virus care n-are nici o treaba cu baia.
Dimpotriva este recomandat sa speli mainile cat mai des cu apa si sapun ca sa previi imprastierea virusului
Faptul ca ii faci sau nu baie nu afecteaza cu nimic cursul racelii, cum sa tii copilul nespalat atatea zile?


Noua ni s-a spus dc are febra, aceasta poate fi coborata cu bai caldute.

www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank"> Baby Gator


Listen to your children when they're young, and they'll listen to you when they're old.


asa gandesc si eu, numai ca tocmai m-am certat cu tibi pe tema asta, ca de asta nu-i trece raceala copilului, ca insist eu cu baia...

mamici si licurici

de Alexutzu 21.01.2009
! Doamne ajuta sa ne fie sanatosi copilasii! !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisa79 spune:

acelasi lucru il stim si noi in legatura cu baile,dar sa nu fie apa prea calda.

29 ianuarie 2009 a venit pe lume ciufulita Ana Teodora!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisa79 spune:

Cunosc persoana,va rog sa cititi si sa ajutati daca puteti:
http://www.razvan-zainescu.eu/

29 ianuarie 2009 a venit pe lume ciufulita Ana Teodora!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspoliss spune:

Intru si eu in sfarsit, si urez insanatosire grabnica la puiutii bolnaviori. LA noi treaba cu netu e cam de cacao, cum ninge, cum nu mai avem internet. Bine ca ne-au reparat tevile, ca timp de 2 saptamani ba nu am avut apa calda, ba caldura, ba n-am avut apa deloc...ca sa nu zic si de cate ori s-a luat curentul.... si e un frig afara...Alaltaieri era ghetus afara, am fost pana la magazin cu Victor dupa mine, in baby carrier, si am cazut cu el in brate in noroi..el e ok, eu mi-am julit picioarele ca atunci cand eram copil de aveam genunchii tot o rana.
In alta ordine de idei, ne-a iesit al 3-lea dinte, si facem caca si pipi la olita...in fiecare zi.
ma duc sa mai citesc din urma, ca cred ca am sarit vreo 2 capitole.

Crisss mami de pui mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisa79 spune:

hahaha crisspol,chiar azi vorbeam cu cris30 de tine...telepatie. bine ca nu s-a intamplat nimic grav cu voi...ooof ooof ce conditii mai aveti si voi. felicitari pt performanta cu olita.

29 ianuarie 2009 a venit pe lume ciufulita Ana Teodora!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flowerbee spune:

Micola, si noua ni s-a spus ca singura contraindicatie de bainta e febra, dar si atunci copilul trebuie spalat la fundic dupa caca/pipi si sters cu prosoape umede la incheieturi si unde sunt in general pliuri de piele.

Crisspolis, tare greu in tarile astea, dar si interesant ma gandesc. Bine ca nu s-a lovit mogaldeata.

Aaaa, sa va mai zic ca tot ieri (marti 3 ceasuri rele), domnul sot a racit. De vreo 2 zile cica il doare in gat, l-am doftorocit, insa aseara, dupa ce a pupacit-o pe fii-sa de cel putin 100 ori, a inceput sa ii curga nasul, sa tuseasca si tot tacamul unei raceli/viroze sau ce-o fi de toata frumusetea.

Deci, cine ma duce la medic azi???? Cred ca merg pe jos, sa nu ploua doar.

Bee

Mamica de fetita dulce ALEXIA - MARIA (20.01.2009)

Doamne, ai grija de noi si de copiii nostri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

Off,Flo,sa dea Dzeu sa nu fie nimic grav cu Alexia.La multi ani sanatosi si fericiti pt ieri,ca m-am luat cu sucurile si am si uitat.Mii se scuze.
In alta ordine de idei,incearcati ca tati sa nu mai aiba contact cu Alexia,ca uite noi am tot stat nas in nas,m-am virusat intai eu,apoi contactul cu fii-miu s-a redus la minim,ca era ta-su acasa si avea el grija de el.Eu doar ii dadeam medicamentele si ii faceam aerosolii.Numai ca s-a virusat si ta-su pana la urma,ca unu mucea si tusea intr-o camera,altu in cealalta si evident ca pana la urma a luat si el.Ah si eu purtam o masca la gura cand mergeam la fii-miu,ca mi-era frica sa nu fie alt virus sau mai stiu eu si sa faca mai rau.
Noi inca mai tusim..fii-miu mai si stranuta cand si cand.
Am la imunostimulatoare sa-mi pun in cap.Sper sa reusesc sa-i ridic imunitatea asa si sa nu ajungem la imunoglobuline si alte minuni.(mi s-a prezentat si optiunea asta)

pyc,da,ai dreptate.Nu ma refeream sa bea copilul zilnic,dar din cand in cand sucurile naturale mi se par ok.Dar sa nu inlocuiasca o masa,eventual ca o gustare.Oricum fii-miu nu vrea sa bea si eu mi-as fi dorit sa bea,decat sa-i dau din sticluta.

Micola,noi i-am facut baie.Mai putin in spital,cand nu erau conditii si-l spalam doar pe maini,spate,fundic..pe cap nu.Evident apa era calduta si nu f calda pt ca David era mai mereu cu temperatura si mi-era frica sa nu-i ridic temperatura mai rau.Numai ca trebuie sa fie cald in casa,adica confortabil pt el.
Edit:micola,noi i-am facut analize de sange,raze,urina,kk si asa s-a decis pt antibiotic.Si data trecuta cand a fost bolnav,la 7luni,la fel i-am facut analize la sange,urina,kk,ca drita mea nu da asa usor antibioticul si il da in general in ultima instanta si dupa niste analize.(lucru pt care mergem in continuare la ea si pt care o respect)

Eu nu pot sta cu 20 de grade in casa.As murii de frig.La noi sunt 23-24 de grade.Eu ma simt bine la 25,dar asta e.In plus,am observat ca daca sunt 21-22 de grade David are mainile si picioarele fff reci.Nu sunt pt infofolire ci pt a-i asigura temperatura confortabila copilului.Noi din martie-aprilie nu i-am mai pus caciula si inca era frigulet afara de se uita lumea urat la mine pe strada,dar daca e frig si mai bate si un vant din ala crunt,eventual si ploua ii pun caciula fara doar si poate.

POZE CU NOI
de David Christian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IRINA.C spune:

Oameni buni faceti baie la copii ..chiar ajuta.Umidifica secretiile.
Micola ai rabdare cu el, e jumulit de raceala.Noi suntem dupa....x zile--numarati voi de duminica trecuta seara, avem un haos inca in programul de somn, de papa--care e cam absenta si tot asa.Rabdare multa cu ei ca va trece.Noi zicem a suntem spre bine.

Alexia sigur nu va avea nimic.Dar isi iubeste asa tare mamica ..k ii ofera o viata plina de sinusoideMona

Si apropo de Ab eu i-am dat lui A cand am vazut semne clare de suprainfectie si nu cred deloc k am gresit.M-am consultat cu dr mele, il vazusera cu 12 ore inainte si ma repet nu e necesar de fiecare data sa ti intepi copilul ca sa afli k are suprainf bacteriana .evident era oportun exudatul faringian si cam atat.Pt ca te asigur Ledi ca nu ti a fct nimeni nici o cultura in care sa obtina germenul in cond in care dg a fost Pn interstitiala , care de obicei e cu un germen atipic sau chiar virala si apoi se suprainfecteaza.In fine...ceea ce voiam sa va transmit este sa intelegeti ca antibioticul nu este un bau bau, ba chiar banalul nurofen sau paracetalomul sunt mai toxice hepatic decat maj antibioticelor luate termen scurt.Si cand trebuie dat trebuie.


Poate ca am io o aversiune pt ideile preconcepute de care ma loveam gen: nu stau in spital cu copilul pt ca il imbolnavesc---verte copilul era deja bolnav si da, exista infectii de spital dar si mama sa lucreze langa noi, sa nu l plimbe pe holuri, interactiune la minim, sa nu linga peretii si pe jos plodu si nu va face suprainf garantez.
Sau nu fac radiografie pulmonara ca l iradiez--ok ok da trebuie asa ca , dc trebuie si ati ajuns la acest punct accepti si gata.Nu idei preconcepute .
Nu antibiotic ca l doare stomacelul....Cam asta era ideea de baza.

va pup fug la o cununuie civila

Hai Flo cu vesti bune!

POZE BOTEZ ANDREI
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=8069a40b05eaf331b3527d&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url/" target="_blank">VIDEO ANDREI
POZE ANDREI
mami cea mai fericita

Mergi la inceput