Burtici cu flori de liliac de mai-iunie 2010 (11)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns OanaMar spune:

Fetelor, abia acum am mai putut si eu sa intru sa vad daca gassc mesaje de la voi...bb nu ma lasa..si acum sunt pe fuga.
Multumesc de primire si moni or..chiar e o coincidenta frumoasa sa nastem cam in acelasi timp.
Ca tot am intrat, citeam de scurgerile maronii....uff, eu in prima sarcina m-am luptat cu ele, am sat 3 luni numai si numai in pat.Dr imi spusese ca 85%din tratament este statul in pat..
La eco parea totul ok, la un moment dat era o usoara dezlipire de placenta dar cauza principala a acestor scurgeri a fost contactul sexual Sper ca sarcina asta sa fie mai usoara ca altfel sunt distrusa, nu am pe nimeni care sa ma ajute cu bb si m-am gandit la o bona dar mai incolo, cand va mai creste burtica si nu o sa mai pot sa ma tin dupa el asa bine.
Voi naste ca s prima data la Elias..as vrea sa incerc la privat insa nu renunt la dr meu pt nimic in lume.
Problema mea majora in sarcina asta este constipatia CRONICA, daca pot sa spun asa. Am incercat tarate, fructe pe stomacul gol, combinatii de lapte, struguri etc...nu reusesc. SIngurul ajutor este supozitorul cu glicerina zilnic , nu stiu ce sa mai fac!!!!!
Cam asta de la mine, mai vb dar sa nu va suparati ca nu o sa raspund repede la mesaje.
Pup pe toate si sa auzim numai lucruri bune!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aleesicoo spune:

salut la toate burticile
mommy ce ma bucur ca nu sunt singura cu aceste scurgeri galbene si urate, incepusem la un moment dat sa ma ingrijorez...se pare ca vor tine toata sarcina nu ?

asa creste bebicu
7+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mommy_to_be spune:

Oana, constipatia imi da si mie mult de furca. Ca si tine, am incercat toate combinatiile "periculase" pentru stomac in mod normal, si nimic. Sigurul care m-a ajutat a fost Duphalacul, un sirop cu lactuloza. Insa nu e bine sa-l iau la nesfarsit si am observat ca in zilele in care nu-mi iau doza... problema reapare. O sa incerc si eu supozitoarele cu glicerina.

In ceea ce priveste sexul, noua nu ni s-a interzis nimic, insa eu sunt atat de obosita seara, incat foarte rar apucam sa ne facem si noi de cap... Si sunt asa de horny.... Doamne... in fiecare noapte visez tot felul de chestii, iar cand ma trezesc trebuie sa stau 5 minute in pat si sa ma gandesc ce frumos si intens am visat

Mira 9+

minunea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mommy_to_be spune:

Citat:
citat din mesajul lui aleesicoo

salut la toate burticile
mommy ce ma bucur ca nu sunt singura cu aceste scurgeri galbene si urate, incepusem la un moment dat sa ma ingrijorez...se pare ca vor tine toata sarcina nu ?

asa creste bebicu
7+




A... deci si tu... Din cate stiu, sunt normale aceste modificari, insa schimbarea mi se pare atat de mare, incat m-am ingrijorat. Si mie imi pare bine sa stiu ca nu sunt singura careia i-au aparut "monstruleti".

Mira 9+

minunea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aleesicoo spune:

am scapat de menstruatie ...si am dat de alta"menstruatie"galbena si permanenta


asa creste bebicu
7+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaMar spune:

Duphalac-ul l-ai luat la recomadarea medicului?ce cantitate iei pe zi? O sa imi cumpar si eu neaparat ca nu se mai poate...Sper sa ma ajute. Mai am o sans, ceai verde chinezesc antiadipos un plic la 2 cani de apa dar asta atunci cand nu mai merge glicerina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mommy_to_be spune:

Eh... pai la mine cantitatile nu sunt chiar atat de mari ca la mestruatie. E vorba de o secretie vaginala mai abundenta, intr-adevar, de culoare galbena. Insa nu e chiar asa de abundenta cum spui tu...

Mira 9+

minunea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns softurela spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristina_26

Softurela, ma bucur ca ne mai scrii...in cate sapt esti???

Cu nasterea, eu am nascut la privat si acum ,ma bate gandul sa ma duc tot acolo. A fost o experienta placuta, nici nu m-am simtit ca si cum as fi fost intr-un spital. Sper doar sa nu nasc inainte de cele 36 de sapt, sarcina trecuta era cat pe ce...



Da, scriu mai rar dar va citesc Non-stop. Vineri ajung la medic si tot vineri ma voi programa pentru prima ecografie. Ultimul CM l-am avut pe 7 septembrie deci ar trebui sa intru in 7 saptamani.

Da, eu mai am o retinere vizavi de nasterea la privat cel putin acum.
E posibil sa nu fie suficiente cele 3 zile de spitalizare si gandul asta ma sperie. Financiar, o spitalizare mai lunga de 7 zile la privat, te ustura la buzunar rau de tot.
Eu si sotul avem tripla incompatibilitate: RH, grupa si subgrupa ...si situatia nu e asa roz la cel de-al doilea copil.
Dar asta nu ma va impiedica sa fac si al treilea copil. Zilele astea am reusit sa smulg de la sot promisiunea ca vom avea si bebe 3 :)

Nasterea unui Miracol: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134518

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mommy_to_be spune:

Citat:
citat din mesajul lui OanaMar

Duphalac-ul l-ai luat la recomadarea medicului?ce cantitate iei pe zi? O sa imi cumpar si eu neaparat ca nu se mai poate...Sper sa ma ajute. Mai am o sans, ceai verde chinezesc antiadipos un plic la 2 cani de apa dar asta atunci cand nu mai merge glicerina.


De DUPHALAC am aflat tot de la fetele de pe forum. Nu e contraindicat in sarcina. Are 65% lactuloza. Eu am inceput cu 30 ml pe zi, iar dupa vreo 2-3 zile 20ml. Se administreaza toata cantitatea odata. Ceaiul verde e ok in sarcina? Ca eu stiam ca trebuie evitat.

Mira 9+

minunea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mommy_to_be spune:

Softurela, admir ambitia si determinarea ta... sa dea Dumnezeu sa fie totul Ok, chiar daca exista atatea incompatibilitati de ordin fiziologic.

Mira 9+

minunea mea

Mergi la inceput