M-am hotarat...........adoptie(66)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

incerc sa-ti zic eu o parte...termenul legal este de 60 de zile insa e posibil (eu am patit-o si multe alte fete) sa-l primesti cu mult dupa cele 60 de zile.
despre copii, sunt cazuri unde si-au gasit copiii dupa 1-2-6 luni, cazuri care au asteptat si 3 ani..misha cred ca-i veterana la capitolul asta, cu reatestare (ca atestatul expira dupa 1 an)!

poti sa-ti cauti copilul depunand cereri in toate judetele care-ti confirma telefonic ca poti trimite cererea catre ei.
despre 'altfel' de cautari care se numesc 'lucru manual' nu stiu sa-ti spun.

Kara, mult succes, ati inceput cu dreptul

mamica de Alexandra Ioana nascuta din inima, crescuta in suflet
_

“Before you speak, listen. Before you write, think. Before you spend, earn. Before you invest, investigate. Before you criticize, wait. Before you pray, forgive. Before you quit, try. Before you retire, save. Before you die, give.”
Emma este IUBIRE ****** un copil a crescut in inima mea ****** am un inger pazitor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bellaiza spune:

Natura juridica a termenului de 60 de zile este aceea de termen de recomandare.
Noi am depus dosarul pe 6.08.2008, iar atestatul l-am obtinut pe 30.10.2008. Dar nu ne-am suparat, chiar am spus-o asistentei sociale. La vremea aceea vroiam copil cat mai mic posibil, ne gandeam la plasament s.a.m.d, nu vroiam sa innoim atestatul daca ar fi expirat, credeam ca astfel avem mai mult timp sa se intample ceva. Lucrul acesta chiar a fost benefic: am avut termen pentru finalizare adoptie...7.10.2009! Deci, daca am fi obtinut atestatul pana la 6.10.2008, acesta ar fi expirat inainte de termenul fixat pentru finalizarea adoptiei si trebuia innoit.

Cu siguranta experienta fiecareia este specifica. Totusi, ce vreau sa transmit tuturor viitoarelor mamici este urmatorul lucru: toti copiii infloresc uimitor stiindu-se iubiti de parintii lor si comunicand cu ei. Nu dati inapoi daca ati vazut copilul altfel decat v-ati imaginat de atatea ori propiul copil. Numai Dumnezeu ne-a ajutat sa mergem inainte cand intr-unul din rapoartele directiei care se ocupa de situatia puiutului nostru scria pseudoretard cognitiv. Si noi visam la copilul sanatos si istet ca orice parinte. Iar azi, la fix cinci luni de la incredintare, spun ca avem un copil tare-tare istet! Cand ne-am cunoscut, Stefan nu stia la 5 ani si 9 luni cate degete are la o mana, iar azi face adunari si scaderi, scrie cifrele si stie opt litere. Vrea sa-i citesti povesti oricat de lungi si poezii. Face engleza si dansuri. Pur si simplu este incantator! Intr-o zi, a venit de la gradinita si mi-a zis: mama, nu m-ai inscris la dansuri? I-am spus ca l-am inscris si l-am intrebat ce s-a intamplat. Mi-a raspuns ca pe unii copii educatoarea i-a pus sa deseneze printre care si pe el, iar pe altii sa faca asa...si mi-a aratat figuri de dans. El a si desenat, a si invatat figurile de dans furand cu coada ochiului! A doua zi am intrebat educatoarea, care mi-a recunoscut ca din greseala il trecuse la franceza, nu la dans.
Deci, aveti sufletul deschis!Noi asa am reusit, asa am simtit ca trebuie sa facem.

Bellaiza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simi75 spune:

Mult succes noilor aspirante!! sa va fie drumul cat mai scurt si fara obstacole.
Partea cu doasarul si ancheta sociala eu zic ca trece pt ca ai ceva de facut, un pic mai dificil e apoi cu asteptatul , dar ....merita zic norocoasele.
Caracterizarea poate fi scrisa oricum , noi am avut si la calc. si de mâna si a fost ok.Dupa depunerea dosarului, in paralel cu ancheta sociala se vor face si cursuri de parinti.La noi in judet 4 zile, prezenta obligatorie, dar mie personal mi s-au parut utile, iti raspunzi la unele intrebari sau ...afli de altele care nu ti-au trecut prin minte.E ok.
Despre cautatul copiilor nu stiu ce sa zic, e riscant.Dar cred ca e mai bine sa astepti sa ti se prezinte dupa ce ai atestatul , dosarul acelor copii care sunt cu situatia clara( ti se arata un dosar nu toate!!)
Hai ca am scris cam mult, mai revin , sa aveti o zi buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clipsy spune:

Citat:
citat din mesajul lui simo_75

clipsy- dupa depunerea actelor urmeaza ancheta sociala care e formata din asistent social si psiholog.
ei vor pune diverse intrebari, despre viata voastra,copilarie,mariaj etc etc etc...
Dupa 60 de zile de la depunerea dosarului se elibereaza atestatul.
Cat despre "baza de date cu copii declarati adoptabili" m-ai facut sa zambesc.Aceasta baza nu ne este aratata noua.Ei cauta un copil care sa corespunda cerintelor voastre.
Din pacate copilasi pana in 2.5 jumatate nu sunt.Nu sunt ei nici pana in 4 ani dar asta e deja alta poveste.Intru in detalii si nu e bine. Rabdare si asteptare!
Si inca ceva...poti incepe sa cauti chiar tu copilasul si poate pana iti elibereaza atestatul ai si copilasul.E mai usor sa o iei din timp.
noi nu am stiut asta insa alte fete au stiut.
pup
Copilul nu datoreaza parintelui viata, ci cresterea! - Nicolae Iorga


asa am gasit pe internet :(
Noi am vrea sa gasim un bebic mic de tot si din ce imi spui tu inseamna ca sunt f.f.f.mici sanse sa se intample acest lucru.
Ce trebuie sa fac sa merg eu in maternitati sa vad daca sunt bebelusi abandonati? Si daca gasesc printr`o minune bebelusul ce fac ca doar nu pot sa il iau acasa? Trebuie sa vb cu asistentul care se ocupa de cazul meu ca sa aba grija sa nu fie incredintat altor posibili parinti? :( offf cate intrebari mi se invart acum in cap
multumesc pt raspuns

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clipsy spune:

Citat:
citat din mesajul lui puffy10

Buna tuturor!
Indraznesc si eu sa ma inscriu la "vorba". Cine se ocupa de prima pagina, rog sa ma treaca si pe mine, ca aspiranta.
De vreo 2 saptamani cochetam cu ideea adoptiei si sper cat mai curand sa intocmesc dosarul si sa il depun.
... Urmeaza sa modific si semnatura, unde se vede ca am facut 6IA, FIV - nereusite...si intentionam si cel de-al 3 lea FIV... doar ca pe criza asta ... nu ne mai ajuta situatia financiara.
KoraPop, denisa....iata ca ne intalnim si aici...va urez multa bafta.

endometrioza, 6IA, 2FIV
si inca mai incerc ...


pot sa vin si eu cu voi? Se pare ca in curand ne vom muta si noi aici cu totul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_75 spune:

mariaa-oficial mi s-a aratat un singur copil pentru care am fost plecati sute de km dar a fost o experienta neplacuta si nu doresc la nimeni.
Din tara am vazut poza unei singure fetite care nu ne-a placut( si care va fii la tine ) si am fost sunata pentru un baiat de 7 ani si nu vreau sa intru in amanunte cum a fost cu acel telefon care este inregistrat si pentru care cei de la mine de la sector mi-au spus sa fac sesizare, lucru care nici macar nu ma obosesc ca nu are rost.
Asa ca nu stiu de unde ai scos-o ca am vazut "n" copii.
Da, mi s-a SPUS de copii cu probleme,probleme de genul ca trebuia sa le fac operatie pe inima etc...lucru care nu pot sa-l fac.Nu as avea taria.Ma inclin cu respect pentru cei care ar putea-o face.
Din cele spuse de tine la adresa mea si tonul care il folosesti este destul de jignitor.
"Fara a dori sa intru in polemica si desi e inutil si e posibil sa consumam din nou energie si resurse aiurea "-suna foarte urat desi eu nu am jignit pe nimeni de pe acest forum.De cate ori am expus adevarul gol golut am fost blamata.Nu inteleg de ce atata rautate,de ce atatea ascunzisuri.Pe forum scrieti una,ne "certati" pe noi cele care asteptam un copilas si ne blamati ca nu vrem copil mare cand pe emailul comun vad poze numai cu copilasi mici.
Sunt fete in situatia mea care nu se mai obosesc sa scrie ca de cate ori au facut-o, anumite persoane le-a taiat craca de sub picioare imediat.
In loc sa ne sustineti si sa fiti alaturi de noi cele care asteptam si suferim in fiecare zi pentru fiecare raspuns negativ ne determinati sa nu mai scriem.
Oare credeti ca vorbim aiurea?Eu una expun realitatea unui om care nu are pile si relatii in domeniu.Imi spun oful,incerc sa arat ca exista si partea negativa a lucrurilor ca sa aiba si alte fete de invatat din experienta mea si sa stie sa se fereasca.Sa fie pregatite ca nu e totul atata de roz .Poate sunt eu mai ghinionista ,nu stiu ce sa zic dar am auzit povesti mult mai tulburatoare de la fete care nu scriu aici pe forum.
O apreciez pe ASI pentru implicarea ei si devotamentul cu care sustine unele fete (printre care am fost si eu).
De fiecare data cand am scris ceva imediat cineva m-a contrazis de parca eu vorbesc aiurea.
Si ca un om sincer si demn ma voi retrage pentru ca deja se pare ca va sunt ca un spin .De cate ori am scris , indiferent de situatie ori am primit PM ori chiar aici a existat cineva care sa-mi spuna ca nu am dreptate.
Repet :nu doresc nimanui sa aiba experienta mea .
nu vrem cel mai frumos copil din lume , nu cautam frumusetea intruchipata,vrem un copil normal.
Poate uneori sunt eu mai patimasa ,mai impulsiva desi stiu sa discut cu un om fara sa tip la el si fara sa-i inchid telefonul (cum am patit recent) si pun foarte mult suflet pentru fiecare esec.
Trebuie sa stii sa iei omul asa cum e si sa incerci sa-l intelegi dar din pacate nu toata lumea vede esenta ci doar suprafata.
A mai fost cineva care mi-a reprosat pe email ca sunt frustata si rea si am explicat ca nu sunt asa si si-a cerut iertare ca m-a judecat gresit.
Repet-am sa ma limitez doar la citirea posturilor si atat ca sa nu mai deranjez.Nu imi place sa fiu acolo unde nu sunt dorita pentru faptul ca spun adevarul.Adevarul in tara asta e un cuvant pe cale de disparitie,din pacate!
imi cer scuze ca am scris atat de mult dar ceea ce a scris d.na mariaa deja deranjeaza si mai ales pentru faptul ca eu nu judec un om dupa ce scrie,il judeca atunci cand sunt cu el face to face si il vad ce poate.dar....




o zi buna tuturor si va urez SUCCES in continuare.

Copilul nu datoreaza parintelui viata, ci cresterea! - Nicolae Iorga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clipsy spune:

Citat:
citat din mesajul lui KoraPop

Buna fetelor!

liliFi luptatoare cum suntem, tot vom deveni mamici, ai sa vezi! Sa inteleg ca ai ales acest drum si ai renuntat definitiv la FIV-uri? Bafta multa!!!!

Belliaze multumesc!

asi privesc cu optimism si cu hotarare inainte. Abia astept sa simt si eu ceea ce ai spus tu....finalul fericit...Multumesc!

Pentru ca suntem hotarati, pentru ca avem multa dragoste de oferit unui sufletel, azi am fost la Directia de adoptie sector 5. Am fost intampinata de o d-ra foarte draguta si amabila ( sefa de acolo) care mi-a dat lista cu actele necesare intocmirii dosarului, mi-a spus ca putem adopta copii si din alte judete si ca ei ne vor prezenta copilasi cu situatia finalizata ca sa evitam neplaceri si incurcaturi. M-a incurajat si mi s-a parut un prim pas important...Ma apuc de acte zilele acestea. Apoi, dupa depunerea dosarului, la cca. 2 saptamani ni se va repartiza un inspector de caz care sper sa fie descurcaret, cu care sper sa ne simpatizam reciproc si sa ne ajute....Va voi tine la curent!
Pana atunci orice sfat il primesc cu mare drag!
Multumesc!

Kora
CARPE DIEM!(Traieste clipa!)


felicitari din tot sufletul pt perseverenta! Spor la intocmirea dosarului si fie ca DD sa va aduca cat de curand raza de soare mult dorita! Am si eu o mare rugaminte la tine: imi poti spune daca lista pe care ti`au dat-o cei de la directie este aceeasi cu cea pe care au postat`o fetele aici sau mai cer acte in plus?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

simo75, vezi ca totusi ti-au fost prezentati copii, si chiar in varsta ceruta dar care nu au fost sa fie. parca e altceva, nu-i asa?
si da, fetita noastra v-a fost prezentata! este adoptabila si are sub 4 ani. de doua luni am tot asteptat sa pomenesti si de acea prezentare si tot am zis ca scriu chestia asta ca apoi sa sterg caci nu avea sens ca ma gandeam ca poate ai uitat totusi, daca tot nu ti-a placut.

si da, si eu ii multumesc foarte mult lui Asi pentru tot suportul dar totodata trebuie sa intelegi ca fiecare are drumul ei catre copilul harazit! nu vreau sa dau mai multe detalii si daca te-ai simtit jignita de ceva spus, imi pare rau, chiar nu asta a fost intentia.

drum cat mai scurt si suflet (mai) deschis iti doresc

mamica de Alexandra Ioana nascuta din inima, crescuta in suflet
_

“Before you speak, listen. Before you write, think. Before you spend, earn. Before you invest, investigate. Before you criticize, wait. Before you pray, forgive. Before you quit, try. Before you retire, save. Before you die, give.”
Emma este IUBIRE ****** un copil a crescut in inima mea ****** am un inger pazitor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi_99 spune:

salutare fetelor....oare ce mai face tzuni?...ce mai shtitzi de ele?..pupici dulci de la noi!!

gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisa220972 spune:

Fetelor incet, incet marim cercu de la FIV- am ajuns aici, dar nu regret nicio secunda nimic din ceea ce am facut si din ceea ce o sa fac. Cred in destinul meu si probabil DD asa doreste,am facut tot ce a tinut de puterile mele, ca mai tarziu sa nu-mi reprosez ceva, acum ma rog sa gasesc un sufletel de care sa am grija si sa-l iubesc.
clipsy nu ai de unde sa stii ca nu vei gasi un bebe fff mic,nu stie nimeni ce-ti rezerva viitorul ,
puffy10 Dupa ce ai atestatul intradevar trebuie sa te imprietenesti cu fooooooarte multa lume care ar putea sa te ajute, care sa-ti intinda o mana de ajutor si sa afli mai multe amanunte(aici ma refer la asis.sociali. medici,asis.medicale).
Kora Pop ma bucur ptr.primul pas facut sa fie intr-un ceas bun.

Fetelor va multumesc la toate (nu va enumar fiindca nu doresc sa scap pe cineva din vedere si sa va suparati) orice informatie este bine venita indiferent de opinie, sa spunem orice avem pe suflet ca, poate cineva trage o concluzie si ii vine o idee, nu se stie niciodata,stiu ca este un drum greu, anevoios dar sa speram ca ne vom atinge scopul, acela de a fi mame.
Va pup si va ofer si

Mergi la inceput