Topic - legislatia muncii, pensii,contracte (2)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alinuta_08

Am inteles.
Si pe acesta recomandat cu confirmare de primire ar trebui sa il inregistreze?


Da.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alinuta_08 spune:

Revin...
Am primit astazi nr de inregistrare la concediul medical. Mai exact mi-a pus nr+stampila pe acea adresa scrisa de mine, prin care anunt perioada in care sunt in concediu medical si la care am atasat CM in original.

Din acest moment practic sunt au luat in evidenta CM-ul. Mai pot face demersuri legate de cercetarea disciplinara in perioada asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alinuta_08

Revin...
Am primit astazi nr de inregistrare la concediul medical. Mai exact mi-a pus nr+stampila pe acea adresa scrisa de mine, prin care anunt perioada in care sunt in concediu medical si la care am atasat CM in original.

Din acest moment practic sunt au luat in evidenta CM-ul. Mai pot face demersuri legate de cercetarea disciplinara in perioada asta?


Deci cu CM - legal si in regula.
Cu cercetarea disciplinara - nu mai ai ce demersuri sa faci, asteapta decizia - si apoi o ataci, daca nu este in regula.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alinuta_08 spune:

Am inteles, dar aceasta decizie ar putea fi chiar concedierea mea sau doar sanctionarea (avertisment scris sau penalizare la salar)?
Pt ca din Codul Muncii la ART. 60 alin 1) si 2) inteleg ca doar in cazul reorganizarii judiciare sau a falimentului angajatorului o femeie gravida poate fi concediata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralia spune:

buna dimineata!
ma poate ajuta cineva cu un raspuns: daca firma la care lucrez (privata), nu are contract colectiv de munca, caci are 18 angajati, este obligata sa se supuna celui la nivel national? daca da, in baza care legi?
mentionez ca mi-a fost respinsa cererea de acordare a diferentei de 15 % pe perioada de 6 saptamani, in Concediul de Maternitate, temeiul inca nu il stiu, l-am solicitat in scris, caci si cererea mea a fost legal depusa.
mentionez deasemenea ca am beneficiat de reducerea programului de lucru de la 8 ore la 6 ore cu pastrarea drepturilor salariale. aceasta prescurtare a programului de lucru nu se face in baza aceluiasi CCM la nivel national? daca da, de ce asta s-a putut si acum nu se mai poate?
pt reducerea programului de lucru s-a intocmit un dosar de catre medicul de medicina muncii, dar acum nu gasesc copii dupa acel dosar caci ma mut si am toate lucrurile in cutii..
multumesc anticipat pt rice raspuns


oli 31 + Ana Theodosia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadaJianu spune:

Buna ziua,
Va rog frumos sa ma ajutati si pe mine dc puteti (eventual cu exemplu din lege). Sunt in CIC de aproape 2 ani. Pe 16 nov ar trebui sa ma intorc la lucru. Numai ca azi m-au sunat de la serviciu ca ma intorc degeaba ca ei ma dau afara. Eu stiam ca sunt obligati sa ma tina 6 luni dupa CIC. E adevarat sau nu? Unde gasesc si eu o lege legat de asta?
Va multumesc mult,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Ralia: in baza CCMN 2007-2010, gasesti pe pagina legislativa.
MadaJianu: similar CCMN art. 76

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui MadaJianu

Buna ziua,
Va rog frumos sa ma ajutati si pe mine dc puteti (eventual cu exemplu din lege). Sunt in CIC de aproape 2 ani. Pe 16 nov ar trebui sa ma intorc la lucru. Numai ca azi m-au sunat de la serviciu ca ma intorc degeaba ca ei ma dau afara. Eu stiam ca sunt obligati sa ma tina 6 luni dupa CIC. E adevarat sau nu? Unde gasesc si eu o lege legat de asta?
Va multumesc mult,
Madalina


Contractul colectiv de munca la nivel national (chiar in cazul fericit in care ti se aplica) opreste angajatorul sa te dea afara DOAR pentru necorespundere profesionala timp de 6 luni (se presupune ca timp de 2 ani ai pierdut contactul cu profesiunea, deci ti se da un timp de 6 luni numit "perioada de readaptare"). Altfel, te poate concedia pentru restul motivelor (lichidare, reorganizare, desfiintarea postului etc).
Tu trebuie sa te intorci la slujba, dupa care astepti decizia de concediere - daca este legala iti poti lua somaj, daca nu - o ataci in instanta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui ralia

buna dimineata!
ma poate ajuta cineva cu un raspuns: daca firma la care lucrez (privata), nu are contract colectiv de munca, caci are 18 angajati, este obligata sa se supuna celui la nivel national? daca da, in baza care legi?
mentionez ca mi-a fost respinsa cererea de acordare a diferentei de 15 % pe perioada de 6 saptamani, in Concediul de Maternitate, temeiul inca nu il stiu, l-am solicitat in scris, caci si cererea mea a fost legal depusa.
mentionez deasemenea ca am beneficiat de reducerea programului de lucru de la 8 ore la 6 ore cu pastrarea drepturilor salariale. aceasta prescurtare a programului de lucru nu se face in baza aceluiasi CCM la nivel national? daca da, de ce asta s-a putut si acum nu se mai poate?
pt reducerea programului de lucru s-a intocmit un dosar de catre medicul de medicina muncii, dar acum nu gasesc copii dupa acel dosar caci ma mut si am toate lucrurile in cutii..
multumesc anticipat pt rice raspuns


oli 31 + Ana Theodosia


Nu, reducerea timpului de lucru se face pe OUG 96/2003, deci nu pe baza CCMN care a preluat prevederea (si care, de altfel, reia intr-o buna masura legislatia muncii).
Compensarea apare in CCMN:
Art. 66. - (1) in cazul in care salariata se afla in concediu de maternitate, unitatea va compensa, pe o anumita perioada, diferenta dintre salariul de baza individual avut si indemnizatia legala la care are dreptul.
Hai sa vedem intai temeiul respingerii, si dupa aceea vedem masura in care este legal.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alinuta_08 spune:

Mediajust, imi poti raspunde, te rog, si la ultima intrebare?
Multumesc

Alina 15+

Mergi la inceput