Topic - legislatia muncii, pensii,contracte (2)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui Eseea

am si eu o intrebare : cati ani tb sa cotizeze o persoana la stat ( salariul minim pe economie, desi nu cred ca are vreo importanta) pt a putea beneficia de pensie? si pensia cat va fi ( minimum pe economie?) sau cum se calculeaza ?

multumesc pt raspuns


Mami de fetita si de baietel


Noi, 2 minuni:
www.supereva.ro/vedetesupereva/folderview.asp?folder=My%20life&page=1" target="_blank">es1.jpg

www.supereva.ro/vedetesupereva/folderview.asp?folder=My%20life&page=2" target="_blank">es2.jpg

Everything is hard before becoming easy...



Legea pensiilor este in plina adoptare (a trecut de Parlament, urmeaza sa fie promulgata de Presedinte, opozitia vrea s-o atace la Curte, se discuta ca ar fi un vor fraudat) - deci nu stim cum/cand va fi publicata, o asteptam.
Astazi insa, pe vechea lege, stagiul minim de cotizare este de aproape 15 ani, functie de varsta. Spun "aproape" pentru ca trecerea de la 10 la 15 ani se face progresiv, de la aplicarea Legii 19/2000, timp de 13 ani - deci trebuie consultat tabelul.

Despre calcul - gasesti in legea invocata mai sus algoritmul, fiecarui pensionar i se socoteste nr. de puncte de pensie aferent contributiei. Valoarea punctului de pensie este stabilita - acum, de exemplu este 732,8 lei - iar prin inmultire cu nr. de puncte rezulta pensia efectiva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

multumesc mult


Mami de fetita si de baietel


Noi, 2 minuni:
www.supereva.ro/vedetesupereva/folderview.asp?folder=My%20life&page=1" target="_blank">es1.jpg

www.supereva.ro/vedetesupereva/folderview.asp?folder=My%20life&page=2" target="_blank">es2.jpg

Everything is hard before becoming easy...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florinela79 spune:

Buna!, Sunt mamica unui baietel de un an si jumatate cu probleme de sanatate.
In martie baietelul face 2 ani; dna dr. a spus ca nu ma pot intoarce la serviciu pana ce copilul nu va fi dpdv medical cat decat bine...avand o alimentatie si o medicatie stricta (avand un sindrom postenteritic, reflux gastroesofagian, intoleranta la lactoza, proteina de lapte, dizaharide; rahitism si anemie carentiala, deficit de greutate...).
Ce acte imi sunt necesare (in afara celor medicale).....cui ma adresez, unde tb depuse actele....nu am ideee...daca ma puteti ajuta?!
Va multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Daca te referi la prelungirea CIC pana la varsta de 3 ani trebuie sa precizez ca aceasta se acorda petru cazuri de handicap, adica copilul tau trebuie sa primeasca aceasta decizie medicala.



(1) [...] beneficiaza de concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau, in cazul copilului cu handicap, de pana la 3 ani, [...]




Nu cred ca discutam de handicap in cazul vostru nu-i asa?

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirela72 spune:

Va multumesc din suflet pentru raspuns. Colega mea se afla in proces de divort si inca nu a fost definitivata custodia, copilul e la el (nu vrea sa i-l dea desi nu are nici 6 ani baietelul), ea incearca sa primeasca baietelul pana la definitivarea procesului.
Gestiunea farmaciei este colectiva, nu avem un gestionar, toate raspundem de gestiune in mod egal. Eu cred ca in acest caz, chiar daca teoretic ar exista un minus in gestiune (desi nu s-a intamplat niciodata), fara probe clare tot nu o poate disponibiliza. Maine facem invebntar pt. a dovedi ca gestiunea e ok.
Inca o data, multumesc de ajutor.


Mire-mama de fetita frumoasa
http://community.webshots.com/user/Papucica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mirela72

Va multumesc din suflet pentru raspuns. Colega mea se afla in proces de divort si inca nu a fost definitivata custodia, copilul e la el (nu vrea sa i-l dea desi nu are nici 6 ani baietelul), ea incearca sa primeasca baietelul pana la definitivarea procesului.
Gestiunea farmaciei este colectiva, nu avem un gestionar, toate raspundem de gestiune in mod egal. Eu cred ca in acest caz, chiar daca teoretic ar exista un minus in gestiune (desi nu s-a intamplat niciodata), fara probe clare tot nu o poate disponibiliza. Maine facem invebntar pt. a dovedi ca gestiunea e ok.
Inca o data, multumesc de ajutor.


Mire-mama de fetita frumoasa
http://community.webshots.com/user/Papucica


Sigur, inventarul ar clarifica situatia. Problema este insa ca activitatea de inventariere se organizeaza si se dispune de catre administratorul firmei, cu respectarea unor pasi (emiterea deciziei de comisie, precizarea perioadei etc).
Daca administratorul nu a cerut inventar, iar voi vreti totusi sa aveti o dovada ca azi totul este in regula, incercati sa-l faceti (atentie sa nu afectati activitatea curenta, pentru a nu avea un motiv in plus), iar la final intocmiti un proces verbal in doua exemplare, semnat de toata lumea care participa la numaratoare (cu cat mai multi, cu atat mai bine), dupa care depuneti-l la registratura/secretariat cu nr. de inregistrare. Daca aveti acces si la programul de stocuri (cred ca asa se cheama) si puteti lista spre comparatie, ar fi si mai clar ca nu exista neconcordante.

Despre incredintare minorului - a cerut-o prin ordonanta, sper!? Cum "nu vrea sa i-l dea?" A plecat fara copil, i l-a luat, sau cum?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirela72 spune:

S-a ingrosat gluma. Ieri s-a facut inventarul (din dispozitia patronului), a iesit minus 57 lei la un stoc de 460.000 Ron. Nu stiu care e legea, daca poate fi considerat acest minus nesemnificativ sau furt, insa la miile de cutii scanate putea fi foarte usor o eroare umana. A venit patronul, a facut-o in toate felurile (nu va pot reda) si i-a spus ca nu mai are ce cauta in farmacie ca-i desface contractul de munca.Ea s-a tinut tare, i-a spus patronului ca exista o lege in tara asta, un cod al muncii, ca nu au fost vizionate casetele ca s-o poata cineva incrimina,si ca joi vine la munca (e o farmacie non-stop unde dupa 4 nopti lucrate consecutiv avem 6 zile libere) insa patronul i-a spus sa nu calce pe acolo ca este proprietatea lui si daca el asa dispune nu poate nimeni sa se opuna si ca o sa-i restructureze pozitia ca sa nu mai aiba ce sa spuna.
Spuneti-mi va rog parerea dvs. vis-a-vis de aceasta situatie, unde sa se adreseze,mie mi se pare un abuz, mai ales ca este gestiune comuna si nu exista nici o prioba impotriva acestei femei.


Mire-mama de fetita frumoasa
http://community.webshots.com/user/Papucica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Daca vrea sa restructureze pozitia o poate face desigur cf legii. Nu are ce sa faca decat sa astepte si sa-si vada de job.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Auzi, Mirela, stii ce mi se pare mie ciudat?
Ca vine unu' de pe strada, imi spune ca unul dintre angajatii mei ma fura - si eu il cred imediat, il dau afara pentru 500.000.
Tu ii stii bine pe cei implicati, tie ti se pare o situatie in regula, previzibila? Proprietarul este impulsiv? Te uimeste reactia asta?

Nu stiu, in conditii normale eu n-as renunta la un angajat format (chiar daca as mai gasi) numai pentru ca a venit barbata-sau si a zis ceva.
Juridic, asta nu schimba cu nimic situatia - dar este ceva aici ce cred ca-ti scapa si tie.
(Cunosc eu un maret patron care face cate un circ din asta inainte de a le cere angajatilor sa accepte leafa mai mica sau sa intre de bunavoie in concediu fara plata...). Dupa urlete cu "afara", "nu, sefu, ca am rata" urmeaza "bine, te pastrez, da' 15% mai putin la salariu, hai, semnati aditionalu'".)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirela72 spune:

Patronul (e femeie, by the way) are o obsesie vis-a-vis de furat. Are in Timisoara un lant de farmacii si in toate farmaciile spune ca se fura, desi de obicei inventarul iese cu foarte mult plus. De exemplu, in luna decembembrie a anului trecut farmacia noastra a iesit cu 10 mii de lei vechi plus de inventar (din bonusurile neinregistrate in gestiune oferite de furnizori), si tot ne-a facut scandal ca se fura. Eu am lucrat cu aceasta femeie (acuzata) pe tura mult timp si as fi observat ceva suspect daca ar fi fost adevarat. Patroana crede orice i se spune rau despre oricine, nu e prima data cand da oameni nevinovati afara pe acest motiv. Intrebarea mea este daca poate merge la serviciu (desi i s-a interzis acest lucru)daca nu si-a primit actele de disponibilizare, salariul compensatoriu datorat comform legii si salariul datorat pe luna trecuta? De obicei cand cineva vrea sa plece din farmacie, chiar fara scandal, sefa nu-i mai da banii pe ultima luna muncita.

Mire-mama de fetita frumoasa
http://community.webshots.com/user/Papucica

Mergi la inceput