Mamici de fulgusori de nov - dec 2009 (136)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Diana R, in mare sunt de acord cu ce spui tu...

  • Sapun pentru sani... nu prea... am o piele f sensibila si uscata.

  • Cred ca alaptatul trebuie oprit treptat in functie de bebe... nu ma vad pana la 2 ani alaptand... dar nici nu am sa spun: ok.,.. are 1 an azi... gata de azi nu mai alaptez

  • Mameloane de silicon numai daca doare tare sanul de la ragade voi incerca

  • Nu cred ca as lasa pe bebe sa planga noaptea de foame ca e noapte si nu trebuie sa manance. nici ziua nu l-as trezi la 3 ore sa pape ca asa scrie la carte

  • In ce priveste tinutul in brate.... sau dormitul in pat cu mama.... am ceva retineri.... vreau sa-l invat in patutul lui si nu foarte dependent de mine. sper sa nu gresesc



Acum, sa fiu sincera... asa gandesc azi... inainte de a-mi tine bebelusul in brate. Peste cateva saptamani, nu m-ar mira sa reeditez mesajul


33+ AMR 7 sapt(sau 5) Mihnea
aniversarea nuntii
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelix spune:

buna seara, fetelor
ma intrebam astazi ce-o face gabriela fetitza de gia?
eu n-am mai citit nimic despre ele.
astazi am muncit mult: sarmale si [placinta cu dovleac
acum ma bag la

toate gravidutzele.

LORELIX DANIEL 36
TRIMESTRUL III
sa fie SANATOS!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Dankutza, nici eu nu m-am hotarat la saltea.
Aparatori as pune pentru a nu avea surprize in ce priveste curentul... de asta mi-e cel mai teama. In acest sens nu cred ca le voi pune mai sus, probabil voi lasa o parte fara aparatoare sa fie suficient aer( la picioare poate... sau daca lipesc patutul de al meu... pe partea dinspre patul meu, sa vad in patut.
Pernuta nu cred ca e voie... pana la cateva luni ar trebui sa stea cu spatele perfect drept... deci fara pernuta
in loc de sac de dormit am cumparat paturici care se transforma in sac de dormit. ( vezi poze in contul comun cu ele.. si la mine si la Camy si cred ca si la alte fete). Alea acopera si manutele. Nu cred ca merge pus ceva gros pe sub sacul de dormit fara maneci ca ii va fi prea cald la spate... si nici pilota peste... ca va mirosi a copt


33+ AMR 7 sapt(sau 5) Mihnea
aniversarea nuntii
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Diana stai linistita ca nu ma supar. Eu doar am scris informatiile date de moasa. La un moment dat, se vedea ca sunt propriile comentari si nu cursul ca atare. Cu unele afirmatii era de acord cu altele nu. Tu stii multe si din practica.
Mie mi se pare logic sa spal sanii cu apa si sapun. Dar nu am experimentat nimic pana acum. Nu te contrazic. Uite chiar o s-o intreb pe sora-mea cum facea ea, ca nu am fost atenta.
Referitor la alapatat, eu nu as alapta mai mult de un an sub nici o forma. Sa dea Dumnezeu sa am eu lapte macar pana la 6 luni si ma declar multumita. Mie mi se par ok 6-8 luni pt alaptat.
Nici eu nu mi-as lasa bebelusul sa planga pana i se umfla venele. Cateva minute de scanceala sunt ok dar nu plans din ala greu. Mi s-ar rupe inima.
Asta cu alaptatul noaptea, nu am inteles-o nici eu. STiu de la sora-mea ca la inceput avea chiar si 3 mese noaptea, apoi copilul si le-a redus la 2, apoi 1 pana a disparut masa de noapte total. Dar asta in cateva luni. Poate ca moasa se referea doar la maternitate. Poate ca noaptea le da ele biberon. Nu stiu ce sa zic.


30+ moi si Cezara Maria
AMR 10 saptamani pana la intalnirea cu Baby Boom.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurairina13 spune:

Dankutza, nu cred ca te ajut cu mare lucru, eu patutul il am deja luat, si avea saltea simpla din fabricatie...Daca ar fi fost sa imi iau imi luam de cocos, da aia tip sandwich, stiu ca a mai fost o discutie la un mom dat, intreba cineva..
Aparatori momentan nu am luat ca oricum bb e mic si nu se rostogoleste, nu baga manute, picioruse in primele 2-3 luni...Si plus daca ii pui aparatori de jur imprejur, nu mai ai posibilitatea sa o vezi ce face in patut, mai e si sfatul LaureiG care spune ca la americani se insista tare mult sa fie patutu fara aparatori din cauza riscului de sufocare. Eu nu ii pun aparatori decat cand incepe sa mai creasca, sau doar daca o sa primesc moka
La sacul de dormit...si eu ma gandeam..pai in jos la picioruse e ok, da la manutze??nu ii e frig?? Mai spuneau fetele ca sunt si saci de dormit cu maneci, dar asta inseamna ca mai am putin sa il imbrac in cosmonaut si sa il scot afara.....Deci , nici eu nu m-am hotarat daca sa ii cumpar fetei..pt inceput, iarasi zic, nu o sa cumpar, o invelesc cu paturica, ca oricum nu se foieste asa tare..si o sa o pazesc mai nonstop din motive diverse de paranoia..

Deci...te-am lamurit mai mult de o gramada...

PROASPATA PROPRIETAREASAAA

Laura, 36+ Mara Teodora
AMR 4 saptamani !!
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

Dankutza - eu cu salteaua nu stiu sa te ajut, ca am luat deja de aia cu iarba... si aparatorile le-am facut la comanda si nu pt curent, ci pentru a nu-si baga copilul diverse manutze sau picioruse intre zabrele, noaptea cand se agita pe acolo. Le-am facut pe toate laturile dar nu f inalte ca s-o evit si pe aia cu... lipsa de aer....
Am vazut chiar azi sac de dormit la Unirii la et 3 la Crido. Aveau unul de ala ca multi saci... adica in partea de sus tip maieu si jos sac, dar avea si o bluzita din cca acelasi material, fix pt povestea cu inghetat manutzele noaptea... Era cat pe ce sa-l iau, dar pana la urma am luat unul cu tot cu maneci - iti trimit zilele viitoare o poza daca te intereseaza. Daca iei sac nu cred ca-ti trebuie nici o pilota... asta era si ideea cu sacul sa dormi si tu linistita ca nu-si trage pilota in cap . Despre perna eu stiu ca pana la 1 an nu are ce cauta pe ea (eu si acum dorm fara )


monis cu poze
sapt 37 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:


Citat:

Monis: Despre perna eu stiu ca pana la 1 an nu are ce cauta pe ea (eu si acum dorm fara )


D-ai ai crescut tu mare si frumoasa ( si eu tot fara perna... am una mica mica ratacita prin pat) criza dom'le

asta ce vrea sa fie adica? cum vine asta cu "minimizer"??????


33+ AMR 7 sapt(sau 5) Mihnea
aniversarea nuntii
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurairina13 spune:

Fetele, eu ma duc sa iau perna in bratee..ca tot veni vorba de ele...
Voi puteti dormi fara perne acu>??????Ca eu am 2 puse sub cap si tot am impresia ca ma sufoc si nu am aer..

Noaptee bunaa! sa aud ca maine sunteti toate fresh, nteles??

PROASPATA PROPRIETAREASAAA

Laura, 36+ Mara Teodora
AMR 4 saptamani !!
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ionelamaria

asta ce vrea sa fie adica? cum vine asta cu "minimizer"??????


33+ AMR 7 sapt(sau 5) Mihnea
aniversarea nuntii
POZE




eu nu am cum sa inteleg produsul, clar nu mi se adreseaza

dar iti dau replica www.tcmshop.ro/produse/produs.php?id=1167" target="_blank">asta


monis cu poze
sapt 37 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura B spune:

Ce ma enerveaza calculatorul de la care scriu: am pierdut un ditamai mesajul pentru ca se activeaza butonul de “back” din senin!!!
Incerc sa reiau:

Dankutza, noi cand am luat salteaua singura conditie a fost sa fie “firm”- am citit eu ca asta reduce riscul de “sudden infant death syndrome”. Desi e prea tarziu pentru mine, sunt curioasa ce calitati are o saltea cu cocos?

Eu o sa urmez sfaturile astora de aici: nu perne, nu paturici, nu animale pufoase in pat cu bebe. Poate nu chiar pana la un an, dar cel putin primele 6, poate 9 luni. O sa pun totusi aparatori laterale pe 2 parti ca sa protejez copilul de curent. Am sa dau drumul la caldura in camera- suficient cat sa fie placut si sa o pot imbraca peste noapte numai cu un costumel intreg de bumbac. Pentru ca aici caloriferele usuca aerul, o sa repun in functiune un umidificator de camera.


Laura


"At first, dreams seem impossible, then improbable, and eventually inevitable. " Christopher Reeve

Mergi la inceput