Strumfi de iul-aug 2007 (158)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns xerxe2005 spune:

Nu stiu cum e cu raspunsul la trei zile...eu personal sunt nevoita sa intru f rar pe forum pentru ca la serviciu nu mai am net, calculatorul de acasa mai are funcionala doar o placuta de memorie din cele doua avute intial si merge f greu, ma lupt cu sotul care vreasa citeasca presa pe net, cu Razvan care vrea desene animate, sunt in permanenta obosita de la serviciu sau am de facut mancare, curatenie, etc.
Deci chiar am "absenta" motivata, cred. In nici un caz nu sunt suparata pe fete sau nu as avea ceva de zis.
Mie mi se pare ca suntem prietene si am invatat toate cate ceva una de la alta. Iar unele fete mie imi sunt chiar foarte dragi.





Elena Isabela, mamica lui Razvan - Gabriel - 01.08.07

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valen spune:

Am citit si eu ultimele pagini si nu cred c-am inteles despre ce vorbeste oanamada; am intrat si pe blog da' tot n-am priceput ce legatura exista intre pipi la canal, diversificare, blog si retragerea de pe forumul asta. In fine, la cat de ametita sunt de ceva vreme, nici nu ar trebui sa ma mir ca nu inteleg.AndreeaC, ti-am admirat comorile acum cateva zile; aveti copii tare reusiti si sunteti frumosi rau ca familie; se vede ca va iubiti mult si sunteti fericitiClaucia, sa-ti traiasca fetele; hehe, iti sta bine povestind despre ele; nu stiu de ce nu ti-am vazut pozele (nu le-ai pus sau am uitat eu sa dau clic)Michiduta, cum se simte sotul?Despre noi pe scurt: Ines este o nebunatica si jumatate; vorbeste mult si tare si cred ca are si un motoras ceva la fundulet, ca nu sta locului o secunda. Vorbeste binisor in franceza si mi-e draga de mor; acum cateva seri numaram cu Sarah in franceza si am constatat ca Ines stie sa numere in franceza pana la 15, adica ea stie, sora-sa se incurca.Retine tot ce-i spui si ne corecteaza daca uneori nu procedam cum trebuie. Intr-o zi am gasit-o colorand la gradi; mazgalise niste cercuri acolo si cand am intrebat-o ce-a desenat mi-a raspuns ferm in franceza : un melc. Avem noroc anul asta ca are o educatoare exceptionala, aceeasi pe care a avut-o sora-sa anul trecut si are multa rabdare cu ea desi este foarte agitata. Vineri cred ca i-a ajuns cu fii-mea ca mi-a urat mult succes in week-end. In fine, e a mea si chiar daca ma oboseste ingrozitor, n-as vrea sa se schimbe.Sarah, satula si ea uneori de ordinele sora-sii ma intreaba "mami, ce facem cu copilul acesta?" apoi raspunde asa cum raspund eu "o iubim, ce sa-i facem, ca e a noastra".sa aveti o saptamana frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cafera spune:

Salut, fete frumoase!

M-am ridicat si eu copacel din pat, ca am tot bolit si am dat fuga sa va citesc.

Valen, ce incantare sa te citesc, tare frumos povestesti de fetite Mi-e tare drag ca se iubesc asa mult, felicitari pentru dragostea pe care le-o cultivi.

Oanamada, nu stiu ce sa zic...sunt lucruri tare grave. Eu nu pot crede ca o mamica din grupul nostru ar putea sa aibe astfel de resentimente. Ne mai ciondanim, ne mai pica pata pe ceva, dar pana a ajunge sa lovesti sub centura e cale lunga.
Stiti ca si eu am fost scandalizata de traficul de la topicurile despre copii. Atunci nu v-am marturisit ca am fost partasa la o discutie, in urma careia o persoana declara ca urmareste ca pe o telenovela intamplarile care se deruleaza la un anume subiect despre copii, numai pentru ca intamplator, in urma cu doi ani, a dat peste pozele unui cuplu in viata caruia a aparut un bebe, i-a placut taticul cum arata in poze si de atunci citeste zilnic. Mie mi se pare aberant.

O seara buna sa aveti!


Eu prestez o praji cu mere

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cafera spune:

Mi-am amintit...

Nico, ce mai faceti?

Alina.a, sunteti bine?

Ghinetzzzzzzzzzzzzzzzzzz, unde esti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musso17 spune:

buna seara
cafera am si eu o intrebare,de ce esti scandalizata de traficul de la topicuri??acum ma simt eu in bataia pustii..uite mai nou la capsunei am vazut colajele,interesante pentru copii sau story theatre..faptul ca unii sunt bolnavi de'a dreptul dupa barfe,scandaluri sau barbatii unora,asta e alta treaba...tu cum ai aflat de strumfi?eu v-am citit din a doua luna de sarcina caci fina mea care nascuse deja era membru dc..n-am avut curaj initial..si am intrat cand fii-miu avea exact un an..io cum sunt?!..imi cer scuze daca te-am abordat asa abrupt dar sunt curioasa..si nu de alta,dar cand scrii de treaba asta ma simt cam nasol.

seara buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karligutza spune:

hello fetele... valen, intre diversificare si restul problemei cu retragerea oanei nu exista nici o legatura... eu am comentat pe tema diversificarii din cauza ca anuntul cu retragerea ei m-a "manat" si pe mine inspre blogul ei sa vad cauza problemei... si daca tot i-am citit si sectiunea de diversificare i-am scris aici despre ce mi s-a parut mie ca nu-i chiar ok... deh' am facut fixatii de cand cu diversificarea pe care mi-a imprimat-o Alina! tocmai de aceea poate se face o confuzie intre criticile mele si idioteniile alea care i s-au scris pe blog..... nu au nici o legatura! banuiesc ca si oana poate sa confirme asta!

va pup, noapte buna, noi suntem obositi ca i-am facut patut de copil mare Adelutei si azi i-am cumparat si salteluta... e cea mai fericita fetita de 2 ani si 3 luni care are patul ei! nu ma asteptam sa fie asa de incantata! uraaaa.... si la somn!


va pup! zzzzzzzzzzzzz



karligutza
sunt mamica Adelutei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karligutza spune:

ah, Cristina (sunflower) daca apuci sa citesti aici mai repede, nu am mai apucat sa te sun azi la pranz, eram f.prinsi cu montarea, ansamblarea noului patut al Adelutei.... de aceea si la telefon sotul ma stresa sa revin la MUNCA!!!!! lasa ca te sun maine seara, sper sa va reveniti repede! stii ca ma gandesc la voi.. si pana atunci vezi poate prinzi gaina aia de la tara sa-i furi pipota! e buna la diaree, ti-am zis!

bai bai!

karligutza
sunt mamica Adelutei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cafera spune:

Eu daca am stat in pat mare parte din zi, nu mai am somn . Si daca tot imi cauta nod in papura musso, ii raspund ca sa aiba macar ea si...altii somnul linistit.

In primul rand, nu sunt scandalizata de traficul facut de mamici dornice sa afle noutati sau sa urmareasca un stadiu sau altul de dezvoltare al copiilor. Nu ai de ce sa te simti prost, pentru ca nu esti inclusa in categoria vizata de mine. Eu ma refeream strict, asa cum am facut-o si in alte postari, la diversi care nu au legatura cu nimic din ceea ce face subiectul topicului. Sper ca am fost inteleasa.

Si ca sa raspund si celorlalte intrebari, de strumfi am aflat destul de tarziu, Ilinca avea 3-4 luni cred. Eu debutul mi l-am facut la clinica dc cu un subiect pe care l-am deschis acolo, in dorinta de a atentiona si alte mamici despre o problema des ignorata de mamici si medici pe timpul sarcinii. Interactionand acolo cu diverse mamici, mi s-a pus intrebarea din ce odisee fac parte, daca pe timpul sarcinii nu am vorbit cu fetele din grupul meu. Asa am aflat ca sunt mamici cu bebelusi de varsta Ilincai care s-au organizat intr-o familie virtuala si am batut si eu la usa lor. De ce am ales DC-ul? Pentru ca de cand am ramas insarcinata cu Alexia am gasit in el informatiile de care aveam nevoie. Sincer, nu am fost atunci interesata de forum, sau de posibilitatea de a socializa. Aveam o viata sociala mult prea aglomerata si eram inconjurata de mult prea multi "priteni". Cum spuneam, nevoia sa comunic sau sa impartasesc ceva a venit mult mai tarziu, dupa ce am trecut prin momente mai delicate si dupa ce m-am lamurit eu cum e cu prietenul la nevoie se cunoaste.

Cred ca am lamurit lucrurile, daca tot am fost trasa de maneca Daca nu, raspund la alt set de intrebari.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cafera spune:

Karli, nu te-am uitat cu pozele pentru incaltari. Sunt facute, dar nu le pot descarca. Mi-a ascuns Ilinca instrumentul, l-am cautat in toata casa, deja ma gandesc ca l-a pus bine-bine, adica la cos.

Sa dormiti fara treziri nocturne in noul patut!


Jadi, poate reusesti sa scrii un mesaj, ca tot stau cu gandul la voi. Sanatate multa!

Gata, fug la nani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns snowbunny spune:

yello fetele scriu si eu la miez de noapte

Oanamada personal nu m-as ataca asa tare pt ce s-a scris pe blogul tau.Fiecare are viata si frustrile lui.Unii se abtin alti nu alti fac obsesii si ataca si ei cum pot.Personal chiar daca nu scriu imi face placere sa te citesc

Valen poze cu fetitele nu pui??Imi pare tare bine ca mai dai pe aici si povesteshti de ele

Cafera si tu pasare de noapte?

Noi pe aici ne invartim ...ALex s-a rasfatat mult de cand am venit in romania si stau cu ai mei. Stie ca daca nu reuseste ceva cu mine pac apeleaza la restu si cuiva cuiva i s-o face mila si de ''suferintele'' lui.Este foarte foarte shmecher ne escrocheaza pe toti sentimental.Daca eu il bag pe o usha in casa, face ce face ma vrajeshte si iese pe altaToata ziua suntem dupa pisici caini porumbei ...Dupa caini eu personal nu sunt asa de incantata incerc sa ii explic ca nu toti cainii sunt cuminti dar deh ce poa sa inteleaga..
Ne jucam toata ziua, facem parcari la masini imi vinde masini, cafele, pizza, paste etc.E tare haios.Azi am ''mancat'' din gresheala restu in loc de pizza si m-a pus sa ''scuip'' apoi mi-a dat time out pt k nu am fost cuminte si am scuipat pe jos.
In rest creste inima in mine knd vad kt de dejtept e baiatu asta a lu mama Shtie poezii, cantece, danseaza pe ritm, joaca fotbal, volei face pe arbitru.Ma scuzati dak am exagerat cu laudele dar trea sa zic si eu la lume k prea ma da gata cateodata


Va las cafeluta aici ''pentru de dimineata''

Mergi la inceput