Burtici de prunci pretiosi de Mar-Apr 2010 (32)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

E ingrozitor afara! Am iesit, pentru putin timp zicea eu, si am stat pana acuma. Nu se poate, fratele meu! Cand ploua da isteria in masini, se imbulzesc, isi taie calea, se blocheaza... Vai, capul meu, ce rau a fost!
Sunt macar multumita ca am reusit in sfarsit sa ma tund. De vopsit nu mai o fac, dar macar m-am tuns.
Acuma de la cat stres, frig si nervi am rabdat mi-e somn.
Sunt, insa, singura cu Dami si n-o pot lasa sa-si faca de cap prin casa.
Si ca sa stau treaza, mi-am gasit o activitate placuta...mananc.



Cristina +12 si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Erina spune:

Buna seara!

Felicitari mamicilor care au aflat intre timp ce se ascunde in burtica!!! Bun venit mamicilor noi.

V-asm citit printre picaturi: am vazut discutiile despre muraturi, apa de izvor, sfaturi de la rude...


As dori sa rog pe mamicile care trec datele pe prima pagina sa scrie si la noi Erina DNP: 22.03.2010 (UM 16.06.2009)+Daria 18.09.2007

Multumiri anticipate. Scrisesem si inainte dar cred ca s-a pierdut mesajul.

Pe 29 vom afla si noi daca Daria va avea un fratior sau o surioara. Sper ca rezultatul la morfofetala sa fie perfect!!!Am mari emotii!

Va doresc un week-end placut si linistit!!!





-------------------------------

Erina si Daria (18.09.2007)
17+

L'amor che move il sole e l'altre stelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Erina spune:

Citat:
citat din mesajul lui miria_cristina

E ingrozitor afara! Am iesit, pentru putin timp zicea eu, si am stat pana acuma. Nu se poate, fratele meu! Cand ploua da isteria in masini, se imbulzesc, isi taie calea, se blocheaza... Vai, capul meu, ce rau a fost!
Sunt macar multumita ca am reusit in sfarsit sa ma tund. De vopsit nu mai o fac, dar macar m-am tuns.
Acuma de la cat stres, frig si nervi am rabdat mi-e somn.
Sunt, insa, singura cu Dami si n-o pot lasa sa-si faca de cap prin casa.
Si ca sa stau treaza, mi-am gasit o activitate placuta...mananc.



Cristina +12 si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."


Miria, bine ai venit! Ce nume frumos are fetita ta!!!

Ai dreptate, traficul din Bucuresti e infernal!!! Vremea asta parca inrautateste lucrurile!!!
Eu am fost surprinsa sa aflu ca la Piatra Neamt nu ploua si nici nu e exagerat de frig...Imi imaginasem ca acolo e mai rau ca aici dar se pare ca nu a ajuns inca valul de frig!!!



-------------------------------

Erina si Daria (18.09.2007)
17+

L'amor che move il sole e l'altre stelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lindal spune:

Oops, ca au aparut si la mine "binevoitorii" cu sfaturi si au reusit sa ma indispuna. Cica "macar" miercurea si vinerea sa postesc, in semn de recunostinta! Sa ma ierte Dumnezeu, sunt recunoscatoare pt aceasta sarcina, dar nu cred ca apreciaza nici o gravida sa i se spuna ce sa manance si cand. Of, ce nervi mi-am facut!

14+
Pictura pe sticla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle_sf spune:

Draga Lindal, post si rugaciune ca doar bebele o sa creasca doar cu hrana spirituala . Ce vitamine, ce fier si alte alea? Nazuri!!!

Si eu vreau sa zic ca de cand m-am mutat (si sunt deja 3 zile ) socrul meu ma "inobileaza" cu suava-i prezenta in fiecare dimineata. Nu pot domle sa imi beau si eu cafeaua in tihna ca ma trezesc cu el. Daca ar pleca sotul meu mai devreme as incuia usa dupa el si salutare tataie, nu eram acasa, dormeam, bla, bla, bla. Dar asa... cand mi-e lumea mai draga, hop si el. Ce sa ii faci, un sot nu vine niciodata singur ci la pachet cu socrii

cu bebica de 16+
cum creste bebelusul meu drag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns honeybaby spune:

Lindal- eu le explic ca o tin tot intr-un post de la inceputul sarcinii.. Mai ales in primele 2 luni, era aproape post negru.
Mai sunt si aia care te sfatuiesc sa manaci de toate, sa nu poftesti. Le zic ca nu poftesc, dar ei insista.

Denisa, 15 + cu kinder-el Eric - Andrei
Doamne ajuta sa fie bine de data asta !

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellanik spune:

Lindal, am auzit si eu din-astea insa nu la mine.Cred ca apropiatii ma stiu ca-s ciu f u t a si evita sa dea astfel de sfaturi.Referitor la post sa stii ca nu e pacat ce intra in gura ci ce iese din gura asa ca...Eu (fara a da un sfat) aprind candela zilnic , merg cu sotul la biserica duminica dar depinde de cum ma simt si cum e afara.Am vorbit cu un preot si a zis ca e un lucru bun sa facem sfestanie(am facut in august in Postul Sf.Maria ) mai des.Noi faceam de obicei in posturile mari(de Craciun si Paste) .L-am intrebat ce fac dupa ce nasc si el a zis sa merg la 7 zile sa ne citeasca si mie si lui bebe ca sa putem iesi linistiti din casa pana la botez (sa speram ca de bebe nu se va lipi deochiul cum se lipeste de mine sau de sot ca...am incurcat-o).Despre post ,cand am intrebat, m-a intrebat daca tin de obicei si am raspuns ca in posturile mari miercurea si vinerea .Acum, treaba cu Biserica si cu ce spune ea este intrepretabila.Va aduceti aminte ca acum cateva capitole bune va spuneam ca nu sunt de acord cu vorbele de la poarta bisericii.Era vorba despre deja consacratele barfe care incep la biserica .Este cunoscut ca multe persoane merg la biserica cu regularitate si cand ajung la poarta "ai vazut aia?" sau "ala" etc etc.La astfel de vorbe ma refeream.Prefer sa ascult ce se spune in biserica si nu la poarta acesteia.Oricum aceste persoane au un dar de a te face sa te simti de kko.Ajungi astfel sa iti pui intrebari existentiale:Oare merit acest copil?Oare daca nu tin post mi se va intampla ceva rau?Eu sunt de parere ca nu trebuie sa fiu habotnica si sa incerc sa imi pastrez credinta.Sigur Dumnezeu nu se va supara pe mine sau pe bebelusul meu nevinovat daca mananc o bucatica de branza.Altele sunt motivele lui de suparare.
Gata!M-a pocnit logoreea.
Si foamea.Azi am mancat o rodie (dupa ce m-am chinuit sa o curat si dupa ce m-am stropit o groaza) si am baut si un pahar cu fresh de citrice si imediat a inceput bebe bungee-jumping.Ma distrez copios cu el.Abia astept sa-l cunosc.Cred ca e un tip de gashka.
V-am tzucat!Merg sa bag niste painica prajita cu unt si miere si un ceai de fructe.
Revin!

19+George-Theodor

Eu si bebe il iubim pe tati !

http://www.flickr.com/photos/9821718@N07/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Mai, mai, cate sfaturi se dau cand n-ai nevoie de ele!
Eu am renuntat la toate animalutele. La pisici, din cauza toxoplasmoxei, la caini, din cauza toxocarozei, la canar, ca si ala nu stiu ce bacil are, daaaar...ete, ca am comis-o, am acvariu!!

Si sa vedeti voi, cum vine una la mine pe la 8 saptamani si mai ca s-a suparat ca n-am dat, inca, acvariul.

"unde sa-l dau, fata? intreb yo.
la altii, acuma ai copii. imi zice"

Ca cica sunt alea bacterii nemaipomenite in apa lui.

Bine, si ce? Nu-l curat eu. Nu-i schimb eu apa. Nu ii hranesc cu purici, ca stiu ca-s alergenici, asa ca, ce treaba sa am cu ei?
Mai, eu cred ca, pana la urma, au si o maaare doza de rautate si invidie in ele persoanele care se ofera sa te "ajute".

Uite, de-asta nu apelez eu la ele, na!

Cristina +12 si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

ELLANIK - Mi-ai facut o pofta de rodiiii!
Sa stau in varful canapelei si sa culeg la boabe, iam, iam!!

Eu infund mere acuma, dar cu prima ocazie daca vad pe undeva rodii imi iau. Numai sa gasesc bune, ca a sosit vremea lor, dar tot n-am vazut unele super coapte.

Cristina +12 si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dayanara spune:

eu raman cu gura cascata de sfaturile auzite, pare amuzant dar sunt sigura ca pt cele implicate pot deveni deranjante astfel de persoane

oricum bine ca mi.am adus aminte cu topicul asta sa.mi scot soneria de usa, mai incolo un pic, cand se apropie termenul, n.am pe multi care sa ma viziteze aici dar mai bine ma asigur

anul asta cand am fost in bucuresti am auzit si pe strada dela necunoscuti vorbe din astea spuse fara rost, asteptam sa se puna verde sa traversez strada si langa mine o femeie cu caruciorul cu o bebelusa draguta foc, vine alta langa ea si : vai ce scumpa e! dar sa stiti ca e slaba! asa pe un ton tare dezamagita
nu pricep ce rost au vorbele astea aruncate asa, nu de alta dar multe din astea si pot afecta o mamica mai ales in primele luni dupa nastere

roxana 16+ arturo si ivan (2.12.2006)
POZE

Mergi la inceput