Ghiocei-Martie-Aprilie 2009 *(86)*

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Aris, si ce daca ti-a lasat atatea pe cap, la ce talent are la striptease poti sa-i treci si tu atata lucru cu vederea! Nu, serios, sotzu' tau mi se pare super-simpatic
Apropo de sare, eu m-am uitat acum pe borcanelul hipp si scrie mare "fara adaos de sare"; scrie si in alta parte a etichetei:"fara adaos de sare, fara adaos de zahar etc. etc.". Tu ai vazut care sa fie cu sare? Asta nici ulei de porumb nu avea in compozitie. Dar e pentru 4+luni. Poate alea erau pentru varste mai mari?
Mie nu mi se mai pare un lucru complicat diversificarea asta. Sophiphi mananca cu placere, azi a mancat vreo 8 linguritze. Eu merg pe principiul: sa nu-i dau ceva ce e clar porcarie (legume de supermarket, fructe umflate cu pompa), sa-i bag sare si carne cat mai tarziu (sare nici io nu mananc, m-am dezobisnuit de vreo 10 ani; iar carnea mi se pare mult supra-estimata, chiar n-o vad ca pe un panaceu cum tind multi sa o vada. Bine, io nici nu-s carnivora din fire.) In rest n-o sa-i dau zahar multa vreme si n-o sa cantaresc veci cat mananca, asta mi-e clar, urasc cramponarea de gramaj, eu si cand vroiam sa tin o dieta si citeam "33 grame carne, 180 grame paste" ma lasam pagubasha! Si nu am un "target", sa ajung sa inlocuiesc o masa exact atunci, a doua exact atunci...eu ii dau cat vrea si cand vrea si in rest important e laptele pana la 1 an, nu gulia sau spanacu'
Asta a fost din ciclul "intzelepciunile Ilincai". Adevarul e ca de cand am vazut 2 liniutze pe testul de sarcina si pana acum eu tot relaxata am fost, si vad ca la mine e o metoda buna, m-a scutit de orice neplacere...Adica mint, cand am vazut 2 liniutze am murit de ciuda, ca nu-mi era "in target" in anul respectiv, dar m-am repliat rapid si-am zis "dom'le, asta e!" Si bine am facut, ca acuma-s asa de mandra si de fericita de nu-mi incap in piele

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
5luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgiana310 spune:

Gigelica, multumesc muuult pentru uraile pentru Bris! La fel iti doresc si tie si tuturor mamicilor!

Da, azi fata mea face 6 luni asa ca dau un tort mare cu fructe!

Olga, sa ne traiasca si Davidutu sa fie sanatos si vanjos sa imi poate trece fata peste prag! La multi ani, David! si La multi ani tuturor bebeilor de azi!

Pupici fetelor si bebeilor si o pentru Gigelica!

Gia, mama lui Briseis, 16 aprilie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olishka spune:

Salutare!!!

Astazi am facut 6 lunite si am mancat cu succes dovlecel cu patrunjel, incalzit inainte Multumesc mamici inca o data

Multumim pt urari.
LA MULTI ANI pentru nora mea scumpa Briseis si pentru Victor Cristian, Ina Gabriela, Lucian!!!

Pisik felicitari pt cei 3 ani de casnicie. Sa fiti in continujare fericiti si sa va iubiti muuuult. Sunteti o pereche tare frumoasa Si felicitari pt dintisori.
Dar totusi prea putine detalii ne-ai dat despre escapada voastra...Eu una mai vreau detalii

Denisamada deocamdata doar am pus ochii pe premergator, inca nu l-am achizitionat. L-am probat la Kika si David a fost tare incantat.
ratusca umblatoare!!!

Legat de sare...eu deocamdata nu i-am pus, dar nici n-a mancat ce i-am dat...pana astazi

Olga, mamica lui David iepurasul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui pisigri

Stiu ca "cite bordeie atitea obiceie" dar va zic ce mi-a zis mie profa de la neonato apropo de spanac: dupa 1 an pentru ca tinde sa faca oxalati. Sau e bogat in oxalati. Sau...ceva cu oxalati. Si cica nu e cum se zvoneste, o sursa buna de fier. Mi-a recomandat, daca gasesc in piata sau daca am timp de "padurit", urzici pt continutul de fier. Dar o sa astept pina in primavara cu astea...ca acu n-am vreme de mers in codru des


Spanacul e intr-adevar mai bogat in oxalati decat in fier, de-aia se si pregateste cu lapte, sa se lege calciul cu oxalatii, sa nu ia din calciul omului (piticului ). Si eu stiam ca se poate da... dar nu am incercat, ca nu mai e "de sezon" si inca nu am trecut la materia prima din supermarket.

Ca cereale, noi am folosit orez de la nestle, iar acum (dupa 6luni) am trecut la 5 cereale. Am coketat un pic si cu cele de la milupa, dar ne-m intors la prima dragoste.



Denisa-Madalina fericita de Adela-Marisa ( 5 aprilie 2009 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olishka spune:

Georgiana ai PM

Olga, mamica lui David iepurasul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui Kea
Si eu i-am dat galbenus fiert(dar nici un sfert) cu morcov si cartof fiert de d-na Hipp sau d-na Nestle, dupa caz.


Si noi am papat ieri cu placere (si sper sa avem si azi acelasi succes, ca tot asta am de gand sa ii fac) 1/4 de galbenush + dovlecel + morcov.... de la d-na Stroie.


Denisa-Madalina fericita de Adela-Marisa ( 5 aprilie 2009 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

denisa, cum nu mai e de sezon spanacul?ca tocmai e in plin sezon



Vlad si Catalin-17.03.2009
Andrei Luca -15.12.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

am revenit dupa drumuri. s-a treminat si filmuletul
http://picasaweb.google.ro/rodicadaniela.neagu/BebeLa6LuniSiUnPic#

kea - hipp cu albastru au sare iodata


25 martie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina.n spune:

fetelor nu stiu dac mai e vreuna din voi la NAN1 sau daca stie pe cineva care are nevoie eu am o prietena care vinde 7cutii NAN1 la 17lei/cutia , bebelusa ei a trecut la un lapte cu anti reflux-la recomandarea pedi ..ceva de genul si a ramas cu aceste cutii.
Deci daca e cineva interesat rog PM please!

Mami fericita!!!
Crestem mari!!!
"nu anii din viata sunt cei care conteaza, ci viata din anii tai" - A. Lincoln

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

ilinca - saru-mana. e haios...mai ales cand vorbeshte el romana...dar cel mai atre e sa-l pui sa scrie in romana ca de abia atunci intelegi cat de stricat vorbeshte

deci la legumele hipp cele de 4+ cu verde sunt fara sare,cele de 4+ cu albastru sunt cu sare. eu nu cred ca e o problema sa primeasca un pic de sare iodata,ba din contra. ca doar nu erau nebuni sa bage ceva nashpa la 4luni


25 martie 2009

Mergi la inceput