Mamici de Pufuleti de Ianuarie-Februarie 2010 (34)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Beatrice1982 spune:

daa alexxuttza si eu stiam ca nu e voie paracetamol sinus, dar neuronii mei de gravida am uitat sa zic....offffffffffffffffff

na lasa, macar de acum ininte stii ca nu e voie...................

da bebe e bine acum......nu?


Poze
Bea 26+ cu Ivan Matei

Doamne ajuta sa am un bebe sanatos!!!!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyelana spune:

Alexutzzza, ce rau imi pare ca ai fost asa azi noapte. Si bietul Yannis, mi-l si imaginam cum se zbatea el. Ce idioti astia de la farmacie, sunt buni de batut. Inteleg frate ca au de vandut anumite medicamente dar sa nu faca asta cu femeile gravide. Asta numai la noi.....

Mariucasara, nu stiam ca in tara iti aduc bebele asa tarziu. Aici a zis a dupa ce il scoate mi-l pune putin pe burta, apoi il ia sa-l curete si sa-l cantareasca si in timpul ala gine se ocupa de mine (placenta, broderie ) si apoi ne aseaza in pat si mi-l da la san. Nici vorba sa-l hraneasca cu altceva. Chiar ne explica in legatura cu asta ca dupa primul supt va dormi bebe poate mai mult sa recupereze dupa nastere. Poate dormi si 6 ore si pt a nu se deshidrata pe aceasta perioada dupa vreo 4 ore o sa-i prezinte cateva lingurite de colostrum pe care le mulg eu.

Ei nu recomanda pompitza pt ca nu te ajuta cu nimic, ba mai mult risca sa te incurce si sa nu reusesti sa mai alaptezi apoi.

Crema pe care ne-a recomandat-o pt crevasele de pe sani este "lanolin" si marca este "Lansinoh Brand". Posibil sa gasesti si in tara pt ca am inteles ca au marca Mustela si noi am primit cateva esantioane de crema intr-un pachet de la ei. Zic si eu.

Pupici

Acum 25+ cu bb mic Arthur


"L'inspiration, c'est de travailler tous les jours."
Charles Baudelaire




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyelana spune:


Alexutzzza si Tanaion, bafta la eco si la gine.

Arwen92, ai dreptate in legatura cu "povestea cu placinte". Uneori barbatii mint cu asa nerusinare si mai au si pretentia sa-i credem. Si pe mine m-a mintit si inselat fostul si cand am aflat ne-am despartit chiar daca eram casatoriti, eram singura aici dar tot nu am acceptat sa mai sta cu el. Pe actualul sot chiar daca e mai mare ca mine cu destui ani si a vazut si cunoscut destule la viata lui, ca doar nu a stat sa ma astepte pe mine , l-am avertizat ca daca imi face asta nu il iert chiar daca avem un copil. Dar sa speram ca nu se va intampla asta .

Pupici la burtici.

Acum 25+ cu bb mic Arthur


"L'inspiration, c'est de travailler tous les jours."
Charles Baudelaire




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bAly spune:

salut fetele,


Cris_Mario felicitari pentru caruciorul roz, mai ales ca e ceea ce va doreati!!!! Frumoasa surpriza


Alexuzzzza, si eu cred ca diareea a fost de la ceaiul verde. Inainte de a ramine insarcinata si eu obisnuiam sa beau si intr-adevar ma trimitea la baie, ca si dupa o cafea de altfel. Si contine si cofeina care iarasi nu e recomnadata in sarcina; trece de placenta la bb si acesta nu o poate procesa, deci s-ar putea sa-l fi agitat si cofeina din ceai aseara.

Noi suntem aproape vindecate. Mai tusim cite putin (eu cu Andreea, Laura nu prea), dar ne tratam: eu cu sirop de ridiche, Andreea alte siropuri (stodal, am avut patlagina) - ea nu prea se impaca cu cel de ridiche. Eu nu gasesc ridiche neagra aici, dar pt voi daca cumva va apuca tusea sa cumparati cate o ridiche neagra, o scobiti un pic cit sa incapa vreo 2-3 lingurute de zahar si sa aiba unde se colecta siropul si sa luati din siropul ala cu lingurita asa pina la 3-5 linguri pe zi. Face minuni. Eu am sirop cumparat de la plafar si e mai puternic la gust si miros, dar anul trecut in Ro stiu ca ala facut in casa nu e rau deloc la gust.

Vorbeati de lungimea colului. Al meu e de 59mm. Atit a fost si la ecografia de la 13 sapt si la cea morfologica de la 21 de saptamini. Nu intrebasem la momentul ecografiei cit era de lung si eram putin ingrijorata mai ales ca aveam placenta la doar 6 mm de col. Acum sunt ok. Cu siguranta se ridica si placenta, pt ca la 13 saptamini acoperea colul in totalitate.

Bebelu si al meu parca e mai potolit de ceva vreme. Cred ca i s-a acrit saracu zilele astea de cate lamii, ceai de ceapa si miere am bagat in mine. Asteapta si el un meniu mai copios.

Aveti grija de voi si de bebei si weekend placut.



Vine Surpriza

Alina 23+ , mamica de 2 fetite, Andreea (27 iulie 2002) si Laura (5 august 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alicredo spune:

am schimbat si noi semnatura.ce greu a trecut ! ca eu de 2 saptamani tot ziceam ca am 6 luni!
sunt rupta in gura de oboseala si lucrez si in weekend. va pup pe toate si va urez un weekend minunat! ne auzim maine1 noapte buna la toata lumea

24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns decenuela spune:

neatza burtici...ca de obicei ma aflu printe burticile cele mi matinale asa ca si astazi va servesc eu cafeaua....desi intre timp...cat am citit tot ce s-a scris am cam terminat-o.

nici nu mai stiu ce sa raspund pt ca acolo unde vroiam si eu sa-mi dau cu parerea...au cam raspuns fetele.

tot ce ma bucura e ca am citit in mare parte lucruri pozitive.
despre haine ce sa va zic...sunt atat de incantata de cele 2 perechi de jenasi luati de la un second....ei sunt putin elastici....din exterior arata exact ca unii obisnuiti...dar sus au acel bumabac elasticizat...doamen..greu ma voi despartide ei. sincera sa fiu, avand in vedere ca fac parte dintrre cele care au cam pus kg...nu vreau sa investesc in haine pe care nu le voi mai purta peste cateva luni. asa ca desi nu le am cu rabdarea mai dau cate-o fuga la cate un second si mai gasesc cate ceva. acum mj-am luat o geaca tip hanorac sufer frumu cu....7 ron...e atat de frumu si de calitate incat ma bucur ca o voi mai purta si dupa....

azi imi reincep studiile...e ultimul an la facult si sunt o silitoare asa ca de acu in we tre sa ma impart...

sa dea dd sa fim ok...

ma duc sa ma apuc de papa...voi sa aveti un we...de vis si sa va odihnicit si sa aveti grija la frig..

26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns plateea spune:

neata, fetele!
va servesc si eu rapid cu o felie de tort din bunadispozitie, cu urme fine de diplomat la mijloc, si merg la treaba.
eu am fost la gine si m-a certat ca stau cu burtica tare, si mi-a dat rapid progesteron, ca sa mai relaxez uterul, si e drept ca nu mai doare asa tare ca in ultimele zile, si sunt mai linistita.
alexutzzza, intr-adevar, paracetamol simplu exista, chiar si la centrofarm. probabil clorfeniramina si pseudoefedrina l-au agitat pe bebe, si ceaiul verde te-a capatuit cu diareea. ai te rog, grija la ce pastile iei de acum, si nu mai crede prostiile pe care ti le spun farmacistele idioate. cere mereu prospectul, si daca ceva ti se pare suspect, intreaba aici, sau de dr tau, decat sa mai patesti inca o data la fel.

bea... leucocitele "nu e" neaparat puroi... dar m-ai amuzat fantastic de dimineata .

va salut, si va urez un we frumos si cald, plin de bebei miscaciosi si grasunei!

25+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lia_2009 spune:

Buna dim la toata lumea

beatrice eu cred ca orice cereale sunt bune. Eu am gasit unele care imi plac f mult de la marketurile Plus.
danyelana multumim de lectia de alaptat f buna.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lia_2009 spune:

deschid subiectul miscarile fetale.
Toate gravi care sunt peste 28 sapt e bine sa numere miscarile bb. Se alege un moment al zilei cel mai bun seara cand stam linistite in pat si se incepe numaratoarea a 10 miscari. Se noteaza timpii cand a inceput prima si cand a ti numarat a zecea miscare. Faceti diferenta si vedeti in ce timp s-a miscat de 10 ori. Asta ajuta f mult sa stim cum se misca la 28 sapt, la 29 sapt s.a.m.d. Am citit asta ca ma preocupa miscarile bb.
toate burticile
27 sapt


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ratusca_mica spune:

Citat:
citat din mesajul lui cris_mario

ratusca_mica,dar la ce spital nasti tu de era doar o bebelina nascuta?.....este foarte bine ca esti multumita de ceea ce ai vazut acolo

Mario Andrei 16.08.2005 21+


La Medlife Memorial. Nu stiu de ce nu era foarte aglomerat, poate pt ca era weekend si nu prea se programeaza nasteri in weekend...

Ratusca 23+

Mergi la inceput